Įžvalgos

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugpjūčio 5 d. 1:43

13     

    

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kolega Gintautas Kniukšta, į antrąją savo gyvenimo pusę užsimojęs dviems donkichotiškiems sumanymams – įkurtu sąjūdžiu saugoti grobuoniškų medienos prekeivių siaubiamus Lietuvos miškus ir leisti laikraštį „Šiandien“ – ištempė mane iš Vilniaus į Žemaitijos gūdumą – Rietavą, kuriame jis, kaimo vaikas, prieš Žemės ūkio akademiją ir Universiteto žurnalistiką baigė tenykštį žemės ūkio technikumą.

Jeigu ne garsioji Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia ir Nepriklausomybės paminklas prie savivaldybės, pamanytum, kad atsidūręs Belgijos, Vokietijos , Olandijos ar kitos Vakarų Europos atvirukinio grožio miestuke. Po administracinės Lietuvos reformos turbūt iš naujųjų mažųjų savivaldybių Rietavo savivaldybė vienintelė pasiteisino: miestas sutvarkytas ne prasčiau nei Druskininkai – visur jaučiama rūpestinga miestą mylinčio šeimininko ranka. Tikrai kunigaikštiškas miestas, tartum visur pleventų Rietavo statytojų ir Lietuvos patriotų Oginskių dvasia.

Gintautas savo laikraščiui darė interviu su Rietavo savivaldybės tarybos nariu, ilgamečiu nepakeičiamu Rietavo žemės ūkio technikumo, vėliau kolegijos direktoriumi Jonu Bačinsku. Ištempęs ausis klausiau direktoriaus pasakojimo apie pirmąją Lietuvoje kunigaikščio Irenijaus Oginskio prieš 150 metų įkurtą žemės ūkio mokyklą (anuomet ji vadinosi mokslinyčia), jos klestėjimo laikus (dar 2009 m. čia mokėsi per 2 tūkst. Žemaitijos ir visos Lietuvos jaunimo) ir jos tylią pabaigą – kaip ir dauguma Lietuvos žemės ūkio mokyklų, dėl besimokančiųjų stygiaus ji likviduota.

Kai paprašėme palydėti į buvusios kolegijos rūmus, ponas Jonas mandagiai atsisakė teisindamasis laiko stygiumi, nors jau pensininkas ir nėra labai užimtas. Su Gintautu padaręs ekskursiją, supratau, kodėl direktoriui būtų buvę sunku mus lydėti po buvusias savo valdas. Tiek čia jo įdėta širdies, išmonės, taip čia viskas išpuoselėta – jau nepriklausomybės metais, taip pat padedant prancūzams: naujausia kompiuterinė įranga, puikios aktų ir sporto salės, net baseinas, renovuoti bendrabučiai ir kavinė, vestibiuliuose nutapyta net kelios meniškos freskos. Ir visa tai – kunigaikščių Oginskių įkurtame nuostabaus grožio parke, greta dvaro rūmų. Tačiau niekam tai nereikalinga, visur – nė gyvos dvasios, kaip kapinyne, tik kelios budinčios moterys.

Faktiškai moderniai įrengtas mokymo kompleksas likęs be šeimininko (čia įsikūrė kitų dviejų kolegijų filialai). Ar gali būti turtinga valstybė, jeigu vėjais paleidžia tokį turtą ir grožį? Žinoma, ne mažytei Rietavo savivaldybei susidoroti su visą Lietuvą užgriuvusiomis demografijos, emigracijos problemomis, kurių auka tapo ir Rietavo pirmoji Lietuvos žemės ūkio mokykla. Čia galėtų padėti tik bendra kompleksinė strategija, valstybės švietimo ir jaunimo ugdymo politika, jeigu tik tokia būtų. Ir šiuolaikiniai Oginskiai, mylintys savo tėvynę ir jos žmones.

Bet man atrodo, kad bemaž visus šiuos 30 atgautos nepriklausomybės metų Lietuvą valdė ir tebevaldo ne Oginskiai, o Muravjovai korikai, kurių užduotis – griauti ir naikinti Lietuvą.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vasilisai       2018-08-6 18:49

Tamsta ne oginskiais rūpinkis,o eik ieškot MERGAITĖS ašarų.
Užteks žiūrėt per blakstienų plyšį į pasaulį.

DILEMA:       2018-08-6 17:56

Ar gali būti turtinga valstybė, jeigu vėjais paleidžia tokį turtą ir grožį?
Atrodo, kad bemaž visus šiuos 30 atgautos nepriklausomybės metų Lietuvą valdė ir tebevaldo ne Oginskiai, o Muravjovai korikai, kurių užduotis – griauti ir naikinti Lietuvą.

Paskutinis       2018-08-6 12:40

sakinys ir atitinka ta esme, kuri Lietuvoje vyksta paskutinius desimtmecius.

GPZ       2018-08-5 22:24

Realybė yra tokia, kad 28 metus Lietuvą valdė komunistinis gaivalas ir kriminalinis elementas. Ir ne kitaip. Nepriklausomybės pradžioje reikėjo komunistus sušaudyti. Visus. O su paskutiniu komunistu atsisveikint ne banalia kulka, - gyvą užkasti. Ir nereikia pasakoti apie humanizmą, pasigailėjimą ir panašiai.

Mopsis iš šunų prieglaudos       2018-08-5 18:06

Dabar Oginskiai mūsų globėjai. Jūsų benamių net neleidžia pasilikti nakvynės namuose. Iš ryto išvaro. Todėl ateikite žmogai į šunų prieglaudą. Simbiozė garantuota. Sutrumpinsim vienatvę abipusiškai. O Valdą prakeikė Mergaitė, nes jis jos dėka tapęs net Seimo nariu, nepasirūpino parodyti Nijolei net jos kapelio.

Buvo        2018-08-5 14:23

kadaise laida: Tarp Rytų ir Vakarų. Vagims ji netiko. Uždraudė. Rytuose vogė masiškai bet teisėtai. Vory v zakone turi savo struktūrą ir poniatkes: vsio zakonno, strielkės, obščiakai. Jie turi “konceptualųjį” sluoksnį-bachūrus. O juk šis žodis ne rusų. Ne rusų proteliui buvo suplanuoti 1917 m ir vėlesnes masines skerdynes sunaikinant ištisas tautas. Blogis - amžinas. Jį Talmudas ir Senasis Testamentas. Jahvė sakė - neskink ir nevalgyk Pažinimo medžio vaisių. Gili mintis. Kažkas juk naikina švietimą, žiniasklaidą.

Dzeikas       2018-08-5 11:43

Na cia esu kotiruojamas “Lietuvos nekenteju”, bet nuosirdus autoriaus skausmas kelia uzuojauta. Paieskokim priezasciu kodel taip atsitiko ir kaip jas pasalinti.
Tu oginskiu po TSRS putco zlugimo buve nemazai,ir santykinai stabilizavus ekonomika ju is dar like buvo. Lubys perspektyvoje tokiu galejo tapti, nes voge ne is prigimties, o is reikalo.
Bet pasisuko taip, kad oginskiai buvo eliminuojami visais lygiais. Tai jeigu Lubi(n) pasalino(placiaja prasme), tai zemesniuose lygiuose Oginskio dvasios ir kirpimo zmones buvo salinami be skrupulu.
Kazkas priekaistauja emigrantams, kad savo traukimusi jie sumazino socialini spaudima vagiu valdziai ir leido vagiu daugumai isstumti svyruojancius ir dar pagalvojancius apie valstybes interesa. Nemanau, kad tai butu pagelbeje.Jeigu mazieji oginskiai butu like nepaisant nieko, jie butu sudege kaip drugeliai lauzo liepsnoj.
Galetu nesudegt? Galetu, jeigu galia turintys TOKIUS palaikytu, net savo politinio ir ekonominio kapitalo nuostuoliu saskaita. Kodel taip neatsitiko? Todel, kad pasmerkus komunizma paimti naudojimui komunistu politiniai ir ideologiniai ginklai: melas, vagystes, klasta.
Tad logiska seka: Pakylejam vagis, naikinam smulkiuosius nevagis,naikinam stambiuosius nevagis ir galiausiai naikinam nevagiu darbus.

Labai simboliška:       2018-08-5 10:38

juk bestija sėdi ir organizuoja Lietuvos naikinimą būtent iš Muravjovo koriko rūmų...

Į LUKIŠKIŲ aištę neįlaido VYČIO       2018-08-5 10:22

bet su malonumu atvėrė duris STIKLAINIUI ,kuris užstos BAŽNYČIĄ.
Juos atpažinsite iš DARBŲ...

Žmogaus teisės...       2018-08-5 8:55

Žmonės Lietuvoje gyventi be pinigų negali.
Lietuviški barbarai savo rankomis baigia sugriauti savo valstybę,išvogti jos turtus,
numarinti kultūrą ir pakeisti Vilniaus pradinį veidą.

Autoriui       2018-08-5 7:46

Kokia priežastis?
Priežasties ieškok Vilniuje.
Ieškok tarp PRISIPAŽINUSIŲ/NEPRISIPAŽINUSIŲ KGBistų.
Visi jie dirba vardan tos Lietuvos taip,kad lietuviai bėgtų iš čia neatsisukdami keikdami Lietuvą,bet ne juos.

prakeikti siurbėlės       2018-08-5 4:25

visus dvidešimt aštuoneris metus. Peržiūriu žurnalą “Veidas” - klaikus vaizdas, visos tos mordulencijos “Veido” išgarbavotos, falšyvos šmėklos…

abc.       2018-08-5 2:28

praregėjimai.pavėluoti.pažaidėm neprigulimybę,tsakant.nemačijo nei Adamkus nei Brazauskas.


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Gitanas Nausėda: stulbinamai greitai auga atlyginimai ir beveik nebedidėja kainos!

Karolis Venckus. Žinia apie Neringos Venckienės likimą sklinda po pasaulį

Vytautas Sinica ir Martynas Katelynas apie A.Žukausko ir V.Vyšniausko susitaikymą: Kas iš tiesų buvo paneigta, o kas patvirtinta?

Nuo bačkos. Dovilė Šakalienė apie „per metus užaugusį visuomenės pilietiškumą“ ir „jo dėka“ nuo liepos 1 d. „pradėtą matyti realybę“

Kaune teisiamas 13 vaikų nuskriaudęs pedofilas – aukos būdavo apsvaiginamos

Vytautas Radžvilas. Partizanų šmeižimas – tik žaidimas?

Vytautas Landsbergis. Dar apie sukilimą

Algimantas Rusteika. Jūsų dėmesiui – naujas, valstybės lėšomis statomas spektaklis

Algimantas Zolubas. Aktualūs pašto vokai

Italijos vidaus reikalų ministras nori „sugriauti“ Briuselį ir lygina jį su Berlyno siena

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.