Įžvalgos

Valdas Vasiliauskas. D.Grybauskaitės ordininkų orkestras

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 25 d. 16:09

11     

    

Valdas Vasiliauskas. D.Grybauskaitės ordininkų orkestras

Šiuo metu Lietuvos žiniasklaida išgyvena aukso amžių. Dar niekad Lietuvos žurnalistika neturėjo tiek talentų, aukščiausio lygio profesionalų. Manot, pokštauju? Anaiptol. Remiuosi pačia Prezidente Dalia Grybauskaite, kuri iš visų laisvųjų profesijų daugiausia ordinais yra apdovanojusi žurnalistus ir net tinklaraštininkus.

Per visą Lietuvos žurnalistikos istoriją neužderėjo tiek žurnalistų ordininkų, kiek per viso labo dvi D.Grybauskaitės kadencijas.

Populiarusis Andrius Tapinas – ne pirmas ir ne paskutinis iš D.Grybauskaitės ordininkų sąrašo, tačiau neabejotina jo puošmena, savotiška D.Grybauskaitės epochos žiniasklaidos emblema, gal net Prezidentūros ambasadorius. Dėl pastarojo titulo žurnalistas gali energingai protestuoti, tačiau A.Tapino surengtas garsusis mitingas prie Seimo „Mes kaltinam!“ , mano nuomone, buvo palaimintas nematomos rankos iš S.Daukanto aikštės.

Galima iki pasaulio pabaigos ginčytis, ar nėra rizikinga žinomam žurnalistui rengti politines akcijas ir tiesiogiai įsivelti į politines kovas, jeigu dar tikime fundamentaliais žiniasklaidos objektyvumo, nešališkumo, nepriklausomumo principais. Tačiau nebelieka dėl ko diskutuoti, kai išgirsti, jog A.Tapino „Laisvės TV“ gavo 100 000 eurų iš Vidaus reikalų ministerijos – Europos sąjungos(ES) paramos. Ar surengtas protesto mitingas, valdžios kritika ir kitoks jos spaudimas nėra paprasčiausias reketas?

Dar prasčiau nuteikia paties A.Tapino šio fakto komentaras: „...turbūt nėra nė vienos žiniasklaidos priemonės, kuri anksčiau ar vėliau nebūtų gavusi kažkokio finansavimo iš Europos Sąjungos. Tai yra normalus procesas“.

Vokietijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose ar Jungtinėje Karalystėje tai nebūtų „normalus procesas“ . Net Lietuvoje bent jau mano visos vadovautos „žiniasklaidos priemonės“ niekad nėra prašiusios ir gavusios paramos iš ES. Kaip tik todėl savaitinis žurnalas „Ekstra“ galėjo demaskuoti Vilniuje rezidavusį ES atstovą kyšininką (kai dar Lietuva derėjosi dėl stojimo į ES).

Ir atvirkščiai: priklausomybė nuo ES paramos užčiaupė Lietuvos žiniasklaidą, kai visa Europa piktinosi ir bjaurėjosi puota maro metru Briuselyje: per patį 2008 m. krizės įkarštį, ragindama susiveržti diržus, pati Europos Komisija (kurios narė tuo metu buvo ir D.Grybauskaitė) savo algų nesusimažino nė euro centu.

Viešinimui skirtos biudžeto ir ES paramos lėšos, kuriomis disponuoja kiekviena ministerija, departamentas, tarnyba, iš tikrųjų yra šiltų draugiškų santykių su žiniasklaida laidas. Gavęs nepatogų klausimą arba signalą apie ruošiamą kritišką publikaciją, žinybos vadovas pirmučiausia spaudos tarnybos prašo patikrinti sutartis su žiniasklaida. Toks įteisintas žurnalistų papirkinėjimas arba prekyba poveikiu.

Schema pasidaro sudėtingesnė, kai įsijungia tarpininkai – neišvengiami viešieji ryšiai, kuriems ir atitenka didžioji dalis viešinimo pyrago. Kuo tas pyragas storesnis, tuo geresni viešieji ryšiai, kurie pajėgūs užgesinti bet kokį skandalą, suvaldyti krizę, tapdami patikimu “stogu” . Ypač gerais viešaisiais ryšiais nuo seno garsėja turtingas, labiausiai korumpuotas energetikos klanas, kurio kol kas niekas neįveikė.

Tačiau viešųjų ryšių tikroji čempionė – mūsų Prezidentė. Jos susikurtas nuo pirmųjų dienų Prezidentūroje įvaizdis nesikeičia nė per plauką – kaip ir jos amžinoji šukuosena. Šiam įvaizdžiui nė menkiausio poveikio nepadarė visiems žinomi ne patys patraukliausi D.Grybauskaitės biografijos faktai. Įvaizdis prieš tikrovę pasiekė absoliučią pergalę.

Tai neįvyko savaime, be milžiniškų pastangų, kruopštaus , ne visuomet įmatomo triūso. Taip manyti gali tik tie naivuoliai, kurie nenutuokia, kas yra viešieji ryšiai.

Naujausias pavyzdys – NATO viršūnių susitikimas Briuselyje. Daugiau nei įžūlus (iš tiesų negrabus ir mėgėjiškas) buvo bandymas viešiems ryšiams ir D.Grybauskaitės įvaizdžiui pajungti įvykį, kurį stebėjo viso pasaulio žiniasklaida.

Susitikime nestigo chaoso ir nerimo dėl ateities, iš piršto laužtų gandų ir nepamatuotų spėlionių. Tačiau tik Lietuvos žurnalistai atrado, kad susitikimą nuo žlugimo išgelbėjusi D.Grybauskaitė, kuri už tai net sulaukusi R.Trumpo padėkos ir E.Macrono bučinių. Šitas viešas melas buvo iliustruojamas nuotraukomis ir video siužetu.

Ką mes matėme iš tikrųjų? D.Grybauskaitė kaip nuolanki tarnaitė čiumpa pro šalį išdidžiai marširuojančio JAV prezidento ranką, tas nueidamas visiems (pirmiausia – sau, kaip jam įprasta), o ne D,Grybaukaitei, mesteli pagyrimą „Good job“. Prancūzijos prezidentas pasisveikindamas pabučiuoja Lietuvos vadovę ir, kaip galantiškas vyriškis, pasako komplimentą ir čia pat kreipiasi į jam įdomesnį pašnekovą – Armėnijos prezidentą, nes armėnų diaspora Prancūzijoje visuomet buvo įtakinga.

Bet Lietuvos žurnalistų ordininkų ir kandidatų į ordininkus legionas choru skelbė tai, ko nepatvirtino nė vienas pasaulio žiniasklaidos šaltinis. Net pusamžiai jau žilstelėję mano kolegos, vadinantys save politikos analitikais, prisiminė savo propagandistų jaunystę ir melavo be jokios gėdos net susiriesdami, kokia nuostabi ir šauni Briuselyje buvo mūsų Prezidentė, kaip jai nusilenkė galingiausių valstybių vadovai.

Šią viešųjų ryšių akciją pratęsė TV naujienų tarnybos, išsiuntusios repoterius į gatves kamantinėti Lietuvos žmonių, ar jie džiaugiasi dar vienu D.Grybauskaitės užsienio politikos laimėjimu. Viskas dėl to įvaizdžio. Ir reitingų, kurie po „tulpių pašto“ avarijos susvyravo ir smuktelėjo.

Panašiai Lietuvoje buvo atspindėtas ir balandžio mėnesio Baltijos valstybių prezidentų ir D.Trumpo susitikimas. Kol mūsų namudininkai propagandistai Lietuvos visuomenei plovė smegenis apie D.Grybauskaitės tariamą lyderystę Vašingtone, Amerika per ABC „Fox news“ kanalą ir pasaulis per „YouTube“ raitėsi iš juoko žiūrėdami „Saturday Night Live“, kur Holivudo žvaigždė Alecas Baldwinas ir aktorė Kate McKinnon parodijavo D.Trumpą ir D.Grybauskaitę. Amerikiečių parodija buvo arčiau tiesos nei neva rimtos lietuviškos žiniasklaidos pateikiama informacija.

Vis dėlto net propagandistai, įvaizdžio kūrėjai nebūtinai pykstasi su tiesa. Antai pernai per visas krašto TV buvo demonstruojamas klipas Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė duoda startą akcijai „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“.

Prezidentės nuotaikingai diriguojamas orkestras galėjo simbolizuoti ir Lietuvos žiniasklaidą, kuri paklūsta jos įkvėptam valdingam mostui. Svarbiausia, trokštančių patekti į šį dvaro orkestrą žurnalistų netrūksta – net iš beribių laisvų interneto erdvių.

Per dvi D.Grybauskaitės kadencijas Lietuvos žiniasklaida savo valia atsisakė „ketvirtosios valdžios“ statuso. „Ketvirtąja“ ji gali būti tik išlikdama nepriklausoma nuo trijų pirmųjų. Šiuo metu Lietuvos žiniasklaida suaugusi su valdžia, tapusi jos dalimi. D.Grybauskaitės dvaro orkestro sezonas tęsiasi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tas pats...       2018-07-26 14:24

A.a. Galiną Višnevskaja yra pasakiusi, kad prie sovietų valdžios už tiesą sodino į kalėjimą, o už melą kabino medalius. Tai vyksta Lietuvoje baigiantis trečiam Nepriklausomybės dešimtmečiui, deja, deja…

Faktas       2018-07-26 9:23

Dabar medalius grybauskaitė kabina parsidavusiems “žurnalistams”. Aplamai gauti medalį ar ordiną už žurnalistinę veikla, tai didžiausias degradavimo lygis. Pripažinti, kad esi parsidavęs. Tai didelė gėda.

Vasiliauskui       2018-07-26 0:38

Aciu.Tai tamstos geriausias straipsnis.Panasu , kad pabudome ir kelkimės , Grybauskaites jungas drasko ne viena.

$+$       2018-07-25 21:43

Vien tik K. Prunskienės parama iš ES struktūrinių fondų žurnalistams.
⤵⤵⤵
UAB „Ekstra“ žurnalas — 116 820Lt,  sutarties trukmė: 2007-02-23 — 2008-12-31. 
UAB “Lietuvos žinios” — 300 000 Lt, sutarties trukmė: 2007-06-08 — 2007-12-31.

Deja, A. Tapinas teisus, visa žiniasklaida yra „pamaloninta”. Bent jau vienam iš šių leidinių turėjo vadovauti V. V.

Dzeikas       2018-07-25 20:54

Na sprendziant pagal rinkimu rezultatus II-jai kadencijai musu ziniasklaida prostituoja labai sekmingai ir itikino tauta balsuoti uz pasitraukusia, jos pacios zodziais, Burokeviciaus kompartijos gretu.

už nuopelnus vasiliauską spausdina       2018-07-25 20:22

nomenklatūrinis komuniaga tovariščius vasiliauskas išdūrė N.Venckienę bei visus kedofilus violetinius patvorinius.
už tai jį labai gerbia ir spausdina “tiesos” portalas.

Nesmagu žiūrėti       2018-07-25 19:54

į traukulingai iššieptus žiniasklaidos „ordininkų“ veidus. Melas ir padlaižystė klesti kaip prie Brežnevo.

10 balu       2018-07-25 18:38

Geras straipsnis. Super.

image       2018-07-25 18:05

chunta formuoja “imidžą”, bet realiai tai tik “įmyžas”

Pagarba autoriui -       2018-07-25 17:32

Nors vienas is nedaugelio isliko NEPRIKLAUSOMU! Ta proga primenu, kad susitikimas su JAV prezidentu D. Trump’u, kaip is anksto gyresi JE, ivyko jos iniciatyva. Tiesa, del kapo buvo ivelti ir Latvijos, Estijos prezidentai. Visa sutve iv. exsambu, ministru lakste Kongreso koridoriais, Cikagoje gi ministeriai SIEKE “paprotinti"kokiu sunkiuju nusikaltimu” kaltinama Venckiene! Sunkiausias-kepstelejo I snuki pasaulio vicecempionui… Be abejones, kadencijai baigiantis, pedo liubicieliai, pajuto baime - o jei Venckiene liks JAV?!TODEL BUVO MESTOS VISOS PAJEGOS GLEZNUTE MOTERI PARTEMPTI I LIETUVA SUSIDOROJIMUI. Anksciau, nei ji prabiltu politinio prieglobscio prasymo patvirtinimo metu JAV teisme.Kas paskaiciuos kiek kainavo sita ponu kelione I JAV ir kokia buvo is to nauda Lietuvai?! Amerikietiskos dujos?! Butu juokinga, jei nebutu graudu, pikta.

Reziume       2018-07-25 16:59

PUIKIAI, Valdai.


Rekomenduojame

Laisvūnas Šopauskas. Vienos politologinės konferencijos analizė, arba Už Lietuvos pinigus – valstybės griovimas (I)

Arvydas Juozaitis reikalauja švietimo ir mokslo ministrės atsistatydinimo

Partizano Juozapo Streikaus-Stumbro baigiamoji kalba Troikos teisme

Vladas Vilimas. Kam reikalinga Konstitucijos pataisa dėl individualaus skundo?

LAT: medžių kirtimui pasipriešinusiems kauniečiams baudos neskirtinos – visuomenė turi teisę reikalauti kokybiškos informacijos apie medžių būklę

Kaip ideologija nugali mokslą: net „Mein Kampf“ galima „prakišti“ už mokslinį straipsnį

Povilas Urbšys. Kas nuoširdesnis: prof. V. Landsbergis ar R. Karbauskis?

Peticija: solidarizuokimės su mokytojais ir pareikalaukime ministrės atsistatydinti – padėkime pasiekti pozityvių švietimo pokyčių

Vytautas Radžvilas. Lietuvos pakasynos – valstybės lėšomis

Andrius Švarplys. Pasaulis, kuriam nesame pasiruošę

„Lithuanian Freedom Fighters“: video pasakojimas apie Lietuvos Laisvės kovas ir kovotojus

Vytautas Rubavičius. Mokytojui – „skaičiuoklę“ į dantis

Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į knygos „Dezinformacija. Slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai“ pristatymą

Valdas Vasiliauskas. Konservatoriška svajonė ar klejonė?

Darius Kuolys. Švilpiu ir aš stebėdamas Švetimo ir mokslo ministerijos įslaptintus viešuosius pirkimus

Vytautas Radžvilas. Moj adres – [evro]sovetskij sojuz…

Eglė Česnakavičiūtė. „Atlikęs pareigą Tėvynei“. Skiriama visiems laisvės kovotojams, vis dar neturintiems amžino poilsio vietos

Lietuva palydėjo į amžinąjį poilsį Adolfą Ramanauską-Vanagą

Geroji Naujiena: Visi esame kilę iš vieno ir palaiminti būti viena

Rasa Čepaitienė. Balta

Prieštaraujame vilkų sumedžiojimo kvotos padvigubinimui: miškas be vilko – ne miškas

Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė: „Išsipildė mano svajonė“

Kviečiame spalio 5 ir 6 dienomis pagerbti Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą (programa; papildyta video)

Tarptautinės Mokytojų dienos minėjimas Kaune: Danguolė Petrauskaitė-Juodžbalienė. Diena, kai baigiasi kantrybė, arba Kaip man ne gėda

Advokato Sauliaus Dambrausko darbų ginant viešąjį interesą apžvalga: paremkime šias pastangas –  tapkime beprecedenčio proceso dalimi

Kviečiame į Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymą Šiauliuose

Vygantas Malinauskas. Socialinis teisingumas pagal Trump’ą ir Lietuvą

Arvydas Juozaitis: jei būčiau išrinktas Lietuvos prezidentu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie populizmą ir populistus

Andrėjus Gaidamavičius. Spalio 13-oji – diena iškirstai Labanoro giriai apverkti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.