Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Valdas Vasiliauskas. D.Grybauskaitės ordininkų orkestras

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 25 d. 15:09

11     

    

Valdas Vasiliauskas. D.Grybauskaitės ordininkų orkestras

Šiuo metu Lietuvos žiniasklaida išgyvena aukso amžių. Dar niekad Lietuvos žurnalistika neturėjo tiek talentų, aukščiausio lygio profesionalų. Manot, pokštauju? Anaiptol. Remiuosi pačia Prezidente Dalia Grybauskaite, kuri iš visų laisvųjų profesijų daugiausia ordinais yra apdovanojusi žurnalistus ir net tinklaraštininkus.

Per visą Lietuvos žurnalistikos istoriją neužderėjo tiek žurnalistų ordininkų, kiek per viso labo dvi D.Grybauskaitės kadencijas.

Populiarusis Andrius Tapinas – ne pirmas ir ne paskutinis iš D.Grybauskaitės ordininkų sąrašo, tačiau neabejotina jo puošmena, savotiška D.Grybauskaitės epochos žiniasklaidos emblema, gal net Prezidentūros ambasadorius. Dėl pastarojo titulo žurnalistas gali energingai protestuoti, tačiau A.Tapino surengtas garsusis mitingas prie Seimo „Mes kaltinam!“ , mano nuomone, buvo palaimintas nematomos rankos iš S.Daukanto aikštės.

Galima iki pasaulio pabaigos ginčytis, ar nėra rizikinga žinomam žurnalistui rengti politines akcijas ir tiesiogiai įsivelti į politines kovas, jeigu dar tikime fundamentaliais žiniasklaidos objektyvumo, nešališkumo, nepriklausomumo principais. Tačiau nebelieka dėl ko diskutuoti, kai išgirsti, jog A.Tapino „Laisvės TV“ gavo 100 000 eurų iš Vidaus reikalų ministerijos – Europos sąjungos(ES) paramos. Ar surengtas protesto mitingas, valdžios kritika ir kitoks jos spaudimas nėra paprasčiausias reketas?

Dar prasčiau nuteikia paties A.Tapino šio fakto komentaras: „...turbūt nėra nė vienos žiniasklaidos priemonės, kuri anksčiau ar vėliau nebūtų gavusi kažkokio finansavimo iš Europos Sąjungos. Tai yra normalus procesas“.

Vokietijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose ar Jungtinėje Karalystėje tai nebūtų „normalus procesas“ . Net Lietuvoje bent jau mano visos vadovautos „žiniasklaidos priemonės“ niekad nėra prašiusios ir gavusios paramos iš ES. Kaip tik todėl savaitinis žurnalas „Ekstra“ galėjo demaskuoti Vilniuje rezidavusį ES atstovą kyšininką (kai dar Lietuva derėjosi dėl stojimo į ES).

Ir atvirkščiai: priklausomybė nuo ES paramos užčiaupė Lietuvos žiniasklaidą, kai visa Europa piktinosi ir bjaurėjosi puota maro metru Briuselyje: per patį 2008 m. krizės įkarštį, ragindama susiveržti diržus, pati Europos Komisija (kurios narė tuo metu buvo ir D.Grybauskaitė) savo algų nesusimažino nė euro centu.

Viešinimui skirtos biudžeto ir ES paramos lėšos, kuriomis disponuoja kiekviena ministerija, departamentas, tarnyba, iš tikrųjų yra šiltų draugiškų santykių su žiniasklaida laidas. Gavęs nepatogų klausimą arba signalą apie ruošiamą kritišką publikaciją, žinybos vadovas pirmučiausia spaudos tarnybos prašo patikrinti sutartis su žiniasklaida. Toks įteisintas žurnalistų papirkinėjimas arba prekyba poveikiu.

Schema pasidaro sudėtingesnė, kai įsijungia tarpininkai – neišvengiami viešieji ryšiai, kuriems ir atitenka didžioji dalis viešinimo pyrago. Kuo tas pyragas storesnis, tuo geresni viešieji ryšiai, kurie pajėgūs užgesinti bet kokį skandalą, suvaldyti krizę, tapdami patikimu “stogu” . Ypač gerais viešaisiais ryšiais nuo seno garsėja turtingas, labiausiai korumpuotas energetikos klanas, kurio kol kas niekas neįveikė.

Tačiau viešųjų ryšių tikroji čempionė – mūsų Prezidentė. Jos susikurtas nuo pirmųjų dienų Prezidentūroje įvaizdis nesikeičia nė per plauką – kaip ir jos amžinoji šukuosena. Šiam įvaizdžiui nė menkiausio poveikio nepadarė visiems žinomi ne patys patraukliausi D.Grybauskaitės biografijos faktai. Įvaizdis prieš tikrovę pasiekė absoliučią pergalę.

Tai neįvyko savaime, be milžiniškų pastangų, kruopštaus , ne visuomet įmatomo triūso. Taip manyti gali tik tie naivuoliai, kurie nenutuokia, kas yra viešieji ryšiai.

Naujausias pavyzdys – NATO viršūnių susitikimas Briuselyje. Daugiau nei įžūlus (iš tiesų negrabus ir mėgėjiškas) buvo bandymas viešiems ryšiams ir D.Grybauskaitės įvaizdžiui pajungti įvykį, kurį stebėjo viso pasaulio žiniasklaida.

Susitikime nestigo chaoso ir nerimo dėl ateities, iš piršto laužtų gandų ir nepamatuotų spėlionių. Tačiau tik Lietuvos žurnalistai atrado, kad susitikimą nuo žlugimo išgelbėjusi D.Grybauskaitė, kuri už tai net sulaukusi R.Trumpo padėkos ir E.Macrono bučinių. Šitas viešas melas buvo iliustruojamas nuotraukomis ir video siužetu.

Ką mes matėme iš tikrųjų? D.Grybauskaitė kaip nuolanki tarnaitė čiumpa pro šalį išdidžiai marširuojančio JAV prezidento ranką, tas nueidamas visiems (pirmiausia – sau, kaip jam įprasta), o ne D,Grybaukaitei, mesteli pagyrimą „Good job“. Prancūzijos prezidentas pasisveikindamas pabučiuoja Lietuvos vadovę ir, kaip galantiškas vyriškis, pasako komplimentą ir čia pat kreipiasi į jam įdomesnį pašnekovą – Armėnijos prezidentą, nes armėnų diaspora Prancūzijoje visuomet buvo įtakinga.

Bet Lietuvos žurnalistų ordininkų ir kandidatų į ordininkus legionas choru skelbė tai, ko nepatvirtino nė vienas pasaulio žiniasklaidos šaltinis. Net pusamžiai jau žilstelėję mano kolegos, vadinantys save politikos analitikais, prisiminė savo propagandistų jaunystę ir melavo be jokios gėdos net susiriesdami, kokia nuostabi ir šauni Briuselyje buvo mūsų Prezidentė, kaip jai nusilenkė galingiausių valstybių vadovai.

Šią viešųjų ryšių akciją pratęsė TV naujienų tarnybos, išsiuntusios repoterius į gatves kamantinėti Lietuvos žmonių, ar jie džiaugiasi dar vienu D.Grybauskaitės užsienio politikos laimėjimu. Viskas dėl to įvaizdžio. Ir reitingų, kurie po „tulpių pašto“ avarijos susvyravo ir smuktelėjo.

Panašiai Lietuvoje buvo atspindėtas ir balandžio mėnesio Baltijos valstybių prezidentų ir D.Trumpo susitikimas. Kol mūsų namudininkai propagandistai Lietuvos visuomenei plovė smegenis apie D.Grybauskaitės tariamą lyderystę Vašingtone, Amerika per ABC „Fox news“ kanalą ir pasaulis per „YouTube“ raitėsi iš juoko žiūrėdami „Saturday Night Live“, kur Holivudo žvaigždė Alecas Baldwinas ir aktorė Kate McKinnon parodijavo D.Trumpą ir D.Grybauskaitę. Amerikiečių parodija buvo arčiau tiesos nei neva rimtos lietuviškos žiniasklaidos pateikiama informacija.

Vis dėlto net propagandistai, įvaizdžio kūrėjai nebūtinai pykstasi su tiesa. Antai pernai per visas krašto TV buvo demonstruojamas klipas Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė duoda startą akcijai „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“.

Prezidentės nuotaikingai diriguojamas orkestras galėjo simbolizuoti ir Lietuvos žiniasklaidą, kuri paklūsta jos įkvėptam valdingam mostui. Svarbiausia, trokštančių patekti į šį dvaro orkestrą žurnalistų netrūksta – net iš beribių laisvų interneto erdvių.

Per dvi D.Grybauskaitės kadencijas Lietuvos žiniasklaida savo valia atsisakė „ketvirtosios valdžios“ statuso. „Ketvirtąja“ ji gali būti tik išlikdama nepriklausoma nuo trijų pirmųjų. Šiuo metu Lietuvos žiniasklaida suaugusi su valdžia, tapusi jos dalimi. D.Grybauskaitės dvaro orkestro sezonas tęsiasi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tas pats...       2018-07-26 13:24

A.a. Galiną Višnevskaja yra pasakiusi, kad prie sovietų valdžios už tiesą sodino į kalėjimą, o už melą kabino medalius. Tai vyksta Lietuvoje baigiantis trečiam Nepriklausomybės dešimtmečiui, deja, deja…

Faktas       2018-07-26 8:23

Dabar medalius grybauskaitė kabina parsidavusiems “žurnalistams”. Aplamai gauti medalį ar ordiną už žurnalistinę veikla, tai didžiausias degradavimo lygis. Pripažinti, kad esi parsidavęs. Tai didelė gėda.

Vasiliauskui       2018-07-25 23:38

Aciu.Tai tamstos geriausias straipsnis.Panasu , kad pabudome ir kelkimės , Grybauskaites jungas drasko ne viena.

$+$       2018-07-25 20:43

Vien tik K. Prunskienės parama iš ES struktūrinių fondų žurnalistams.
⤵⤵⤵
UAB „Ekstra“ žurnalas — 116 820Lt,  sutarties trukmė: 2007-02-23 — 2008-12-31. 
UAB “Lietuvos žinios” — 300 000 Lt, sutarties trukmė: 2007-06-08 — 2007-12-31.

Deja, A. Tapinas teisus, visa žiniasklaida yra „pamaloninta”. Bent jau vienam iš šių leidinių turėjo vadovauti V. V.

Dzeikas       2018-07-25 19:54

Na sprendziant pagal rinkimu rezultatus II-jai kadencijai musu ziniasklaida prostituoja labai sekmingai ir itikino tauta balsuoti uz pasitraukusia, jos pacios zodziais, Burokeviciaus kompartijos gretu.

už nuopelnus vasiliauską spausdina       2018-07-25 19:22

nomenklatūrinis komuniaga tovariščius vasiliauskas išdūrė N.Venckienę bei visus kedofilus violetinius patvorinius.
už tai jį labai gerbia ir spausdina “tiesos” portalas.

Nesmagu žiūrėti       2018-07-25 18:54

į traukulingai iššieptus žiniasklaidos „ordininkų“ veidus. Melas ir padlaižystė klesti kaip prie Brežnevo.

10 balu       2018-07-25 17:38

Geras straipsnis. Super.

image       2018-07-25 17:05

chunta formuoja “imidžą”, bet realiai tai tik “įmyžas”

Pagarba autoriui -       2018-07-25 16:32

Nors vienas is nedaugelio isliko NEPRIKLAUSOMU! Ta proga primenu, kad susitikimas su JAV prezidentu D. Trump’u, kaip is anksto gyresi JE, ivyko jos iniciatyva. Tiesa, del kapo buvo ivelti ir Latvijos, Estijos prezidentai. Visa sutve iv. exsambu, ministru lakste Kongreso koridoriais, Cikagoje gi ministeriai SIEKE “paprotinti"kokiu sunkiuju nusikaltimu” kaltinama Venckiene! Sunkiausias-kepstelejo I snuki pasaulio vicecempionui… Be abejones, kadencijai baigiantis, pedo liubicieliai, pajuto baime - o jei Venckiene liks JAV?!TODEL BUVO MESTOS VISOS PAJEGOS GLEZNUTE MOTERI PARTEMPTI I LIETUVA SUSIDOROJIMUI. Anksciau, nei ji prabiltu politinio prieglobscio prasymo patvirtinimo metu JAV teisme.Kas paskaiciuos kiek kainavo sita ponu kelione I JAV ir kokia buvo is to nauda Lietuvai?! Amerikietiskos dujos?! Butu juokinga, jei nebutu graudu, pikta.

Reziume       2018-07-25 15:59

PUIKIAI, Valdai.


Rekomenduojame

Peticijų komisija pritarė A. Juozaičio ir G. Songailos peticijai dėl Vaiko teisių pagrindų įstatymo

Gegužės 12 d. vyks privalomasis referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo

Kaip Europos Sąjunga, kovojanti už lygias galimybes ir mažumų teises, diskriminuoja mažas tautas

Viešųjų pirkimų tarnyba paskelbė sprendimą: Reformatų skvero rangos darbų konkursas vykdytas neskaidriai

Dovilas Petkus. Būti Zdebskiu. Būti Svarinsku

Vytautas Sinica. Blogiausia savaitės naujiena: klausimų daugiau negu atsakymų

Laisvos visuomenės institutas. Įvertinkime, kiek pavyko pasiekti

Raimondas Navickas. Skambinkite Šakalienei ir Žiobienei: tegul važiuoja gelbėti sužaloto vaiko!

Povilas Gylys. G.Sorošas sako: Europos Sąjunga panašioje padėtyje, kaip Tarybų sąjunga prieš subyrėjimą

Romas Lazutka. Į ką investuoja pensijų fondai ir kodėl jie kainuoja 7–9 kartus brangiau nei analogiški fondai JAV?

Letas Palmaitis. Vienas iš galimų ateities pasaulinio kataklizmo rezultatų

Valdas Vasiliauskas. O kas reitinguoja pačius reitingus?

Algimantas Rusteika. Ar rasi geresnį specialistą už lobistą?

Esame kviečiami išsakyti savo nuomonę, kaip Lietuvą... pristatyti pasauliui. Įdomu, kelintą kartą?

Eimantas Pranauskas: Europos Sąjunga nesilaiko Lietuvos stojimo į ES sutartyje prisiimtų įsipareigojimų

Bronislovo Genzelio spaudos konferencijos Seime dėl KT piktnaudžiavimo savo teise „aiškinti“ Konstituciją (vaizdo įrašas)

Arvydas Juozaitis ragina vienytis rinkimams į Europos Parlamentą

Sąjunga „Vardan šeimos“: vaikų teisių įstatymo pataisos nieko iš esmės nekeičia

Bronius Genzelis: „Kai kurie Konstitucinio Teismo 2019 m. sausio 11 d. nutarimo teiginiai galimai prieštarauja Konstitucijai“(tiesioginė transliacija)

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kodėl nacionalinė premija gerbiamam dramaturgui neturėtų būti skirta?

Dr. Laimonas Kairiūkštis. Ir „pataisytas“ įstatymas neatitiks Lietuvos šeimų lūkesčių ir Konstitucijoje numatytų įstatymų normų

Rasos Juknevičienės šmeižtai papiktino Vokietijos Bundestago AFD frakciją

Nemokama rinkiminė reklama. „Susipažinkime: mes pirmą kartą ryžomės kandidatuoti savivaldybių tarybų rinkimuose…

Klausimas ES institucijoms: ar LRT vadovės teiginiai, nukreipti prieš Lietuvą, nėra hibridinio karo dalis?

Povilas Gylys. Skelbiu LRT pilietinį boikotą ir kviečiu prisijungti visus vertinančius bendrąjį gėrį

Geroji Naujiena: Viešpaties pagauti

Linas V. Medelis. Kaip mylėti vaikus, kai to moko nemylintys ir nemylimi

Algirdas Endriukaitis. Iš nepriklausomos Lietuvos teismų verdiktų: koloborantai, persekioję „Kronikos“ leidėjus, teisūs, visuomeninkai –  ne

Algimantas Rusteika. Sveikinu visus brangius Lietuvos žmones atvykus į 1939-uosius! (papildyta)

Vidmantas Valiušaitis. Apie Škirpą „visko“ M. A. Haroldas nežino

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.