Demokratija ir valdymas, Partijos, Geopolitika

Valdas Vasiliauskas. Autobusas be keleivių. Kas?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 11 d. 8:40

16     

    

Valdas  Vasiliauskas. Autobusas be keleivių. Kas?

Tai Lietuvos politinės partijos, pakeliui išbarsčiusios žmonių pasitikėjimą, todėl juo toliau, juo mažiau šiuo „autobusu“ norinčių važiuoti.

Praėjusią savaitę dzūkų įsteigta visuomeninių judėjimų  asociacija, suvienijusi Alytaus, Druskininkų  ir Lazdijų savivaldybininkus (žada prisijungti ir Varėna), –  dar vienas nepasitikėjimo partijomis manifestas, įkvėptas praėjusių savivaldos rinkimų visuomeninių komitetų  sėkmės.  Bet taip pat –  partijų  lyderių netikusios vadybos ir padarytų klaidų, atstūmusių žmones ir net ištisus regionus.

Ne viena partija viliasi savo šlyjančius į blogąją pusę reikalus pataisyti per prezidento rinkimus, iškėlusi ar prisiviliojusi stiprų kandidatą, kuris mobilizuotų ir jos šalininkus, pritrauktų naujų rėmėjų.

Tačiau ar nebus kandidatui į prezidentus partinis bilietas ar vienos partijos globa akmuo po kaklu? Nėra nė menkiausios priežasties, dėl kurios vertėtų sukti iš  V. Adamkaus ar D. Grybauskaitės nepartinio tako, atvedusio į pergalę. Arba to paties E. Macrono, grakščiai išsinėrusio iš partinės priklausomybės lyg iš nebemadingo kostiumo.

Jaunasis Prancūzijos prezidentas Vakarų politinėje scenoje veikiau išimtis nei taisyklė, mat laiku sureagavo į pasikeitusią realybę, įkurdamas antipartinį judėjimą „Pirmyn, Respublika!“, šiuo puikiu manevru išsaugodamas prancūzų politinio elito pozicijas .

Priešingai nei gerokai apipešiota, vargais negalais vandens paviršiuje išsilaikiusi politikos veteranė A. Merkel. „Raudonojo pastoriaus“ dukra, mėginusi suvaidinti pabėgėlių ir imigrantų Motiną Teresę, pridarė  bėdų ir Vokietijai, ir visai Europai.

Naujausią Europos politinę tikrovę galėtume vaizdžiai nusakyti Maironio žodžiais, lyg šiandien parašytais: „Mainos rūbai margo svieto:/ Silpnas kelia, tvirtas griūva“.

„Tvirtas griūva“ –  tradicinės partijos,  nuo pokario lėmusios Europos gerovę ir stabilumą, senieji garbūs autoritetai (gėdingas buvusio Europos Parlamento pirmininko M.Schultzo fiasko Vokietijos rinkimuose).

Ir „silpnas kelia“ –  „Penkių žvaigždučių judėjimo“ (M5S) ir „Šiaurės lygos” sėkmė Italijoje, Laisvės partijos – Nyderlanduose, taip pat Laisvės partijos (FPOe) – Austrijoje,  į trečią vietą  Vokietijoje šovusi „Alternatyva Vokietijai” (AfD).

Tai visuotinė tendencija, nors medijų žvaigždės nė žingsnio negali žengti be „marginalų“, „populistų“, „radikalų“,  „nacionalistų“, „homofobų“ etikečių – šių kalbančių papūgų nieko neišmokė nei „Brexit“, nei D. Trumpas, įrodę, kad senoji politinė sistema išsikvėpusi, praradusi įtaką.

Be abejo, žiniasklaidos totali kritika nedidina D.Trumpo populiarumo Amerikoje (kaip ir R.Karbauskio Lietuvoje), bet ir nemažina žmonių nusivylimo politiniu elitu ir tradicinėmis partijomis ar net visa politika.

Visiškai pasitvirtino žymaus lenkų kilmės anglų sociologo Z. Baumano (1925–2017) „takios modernybė“ arba „takios visuomenės“ idėja: dabartis it koks skystis nepajėgi išlaikyti savosios formos, ši srauni modernybė tirpdo visa, kas tvaru, niekas nėra apsaugotas nuo peržiūrėjimo ir atmetimo.  Anot mąstytojo, vienas iš takios dabarties požymių – valstybės krizė, nulemianti partijų ir ideologijų krizę.

Ideologijų riboženkliai verčiami ir Lietuvoje – jokia sensacija, kad Dzūkijos asociacijoje „Už Lietuvą“ pečius surėmė buvęs socialdemokratų šulas R. Malinauskas ir buvęs konservatorius A.  Margelis.

Ar kvaršina galvą dėl ideologijos „valstiečiai“, pasidalinę valdžią  su nepartiniais ir pasukę technokratinio ir ekspertinio valdymo linkui –  S. Skvernelio specialistų Vyriausybė?  Kitas dalykas, kad premjerui bemaž kasdien pačiam tenka srėbti šių „specialistų“ ir „profesionalų“ privirtą košę – nuo bunkerio Vilniaus centre iki prezervatyvų ir sugrąžintos Lietuvos kaimo žemės kolektyvizacijos. Arba patarinėti savo patarėjui, kurio negalima palikti vieno, nes bemat priskaldys vežimą malkų.

Lietuvos politinių partijų krizę pagilino, jų griūtį paskubino ir nacionaliniai ypatumai – aktyvus prokurorų ir STT vaidmuo. Liūdnai pagarsėjęs Baudžiamojo kodekso 226 straipsnis(„Prekyba poveikiu“) virto tikru „Partijų kūju“, primenančiu inkvizicijos „Raganų kūjį“.
M.Schultzo
Riečiant į ragą vis kitas partijas, jas negailestingai kompromituojant, atrodė, valomas kelias dvipartinei sistemai. Tačiau takios modernybės srovė nepagailėjo ir abiejų lietuviškos partinės sistemos uolų – socialdemokratų ir konservatorių.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų  popieriai nėra tokie prasti, kaip išdraskiusių ir suskilusių  socialdemokratų. Bet „prekybos poveikiu“ šmėkla konservatorių  stovykloje sukėlė neregėtą paniką. Laukite tęsinio. Jo, žinoma,  nebus, jeigu nepasigirs komanda iš dvejopų standartų  fabrikėlio Daukanto aikštėje.

Nemanau, kad antipartiniai visuomeniniai judėjimai yra išeitis, galinti pakeisti nusilpusias ar susikompromitavusias partijas, su kuriomis vis mažiau žmonių trokšta susitapatinti, todėl mieliau balsuoja už „geriausius kandidatus“,  už nepriklausomas asmenybes, o ne už partiją ir jos sąrašą .

Veikiau tai pereinamasis tarpuvaldžio metas, parodantis „apačių“ nepasitenkimą  „viršūnėmis“ – sustabarėjusiomis partijomis ir ypač  jų nomenklatūra, nepajėgiančia nieko pasiūlyti – nei naujų idėjų, nei naujų veidų. Visuomeniniai judėjimai –  tai žmonių balsai, kurių negirdi oficiali politinė sistema.

Jeigu šiandien rastųsi tvirtos rankos šalininkas, kandidatuojantis į prezidentus, savo rinkimų programoje žadantis uždrausti partijas ir išvaikyti Seimą, jis gautų ne tiek mažai balsų. Nors tai būtų visiška beprotybė ir politikos dugnas, bet, pažvelgus į partijų ir Seimo reitingus, darosi nebe juokinga.

Vis dėlto galima tikėtis, visuomeniniai judėjimai pažadins naujas kūrybines tautos jėgas, kurių spaudimas atnaujins ir šiuo metu pusgyves išsikvėpusias krašto politines partijas.

Parlamentinis valdymas, demokratinės valstybės pažanga neįsivaizduojama be stiprių partijų, kurios yra išbandyta galingiausia piliečių mobilizacinė jėga ir per kurias visuomenės sukauptos idėjos, pažiūros , patirtis virsta viešąja politika.

P.S. Pamatuotai daug kalbama apie informacinius karus, dezinformacijos atakas iš Rytų. Bet nutylima dezinformacija iš Vakarų: Europos ir Lietuvos žiniasklaida nešykštėjo dėmesio protesto demonstracijoms Budapešte dėl įstatymo, neva nukreipto prieš G.Soroso įsteigtą Vidurio Europos universitetą. Tačiau tik pro sukąstus dantis paminėjo šį sekmadienį įvykusių rinkimų į Vengrijos parlamentą rezultatus, kurie tapo V.Orbano ir „Fedesz“ triumfu, įtvirtinusiu Vengrijos premjero valdančiosios partijos konstitucinę daugumą, nors ir kaip tai prieštarautų Europos Sąjungos „mainstream’ui“, nors ir kiek jo kalbančios papūgos kartotų „populizmo“, „nacionalizmo“ užkeikimus.  Takus pasaulis neatpažįstamai ir negrįžtamai keičiasi: „Silpnas kelia, tvirtas griūna“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Venskė       2018-04-12 20:48

Atvažiuok Valdai pas mane į Čikagos kaliūzę. Gausi nemokamai oranžinį kostiumą. Čia galėsime į valias pafilosofuoti. Atkursim Drąsos kelią su Čikagos ganksteriais. Jie mūsų neišduos kaip Garliavos patvoriniai.

Sklerotikas       2018-04-12 13:18

Kiek pamenu, klanai apsijunge 3 atvejais: nuversdami Prezidenta Paksa, bylos-zudikes labirintuose ir dabar pries valstiecius. Visais atvejais buvo paklibinta korupcija. Ne sykio klanai neapsijunge del zmoniu ar valstybes geroves.

Siono išminčius       2018-04-12 11:33

Galit pliurti, ką norit, bet žiniasklaidą, švietimą ir net jūsų bažnyčią seniausiai valdom mes. Jūs jau seniai paversti zombiais, todėl veltui svaičiojat apie moralę ar intelektą. Užmirškit, tai ne jūsų nosiai. Verčiau klausykitės jums skirto “bumčiko”, gėrėkitės smurtu kurį specialiai jums parenkam ir transliuojam. Nemokamai, nes tai labai efektyviai tirpdo paskutinius jūsų sąmonės likučius.

zylė       2018-04-11 23:55

tikrai- karo akivaizdoje kvaila ir neracionalu postringauti apie kažkokius basčius ar skardžius.
nelygis.
pakalbėkime geriau apie genderizmą.
šiuo metu būtent jis Lietuvai didžiausia problema.
kaip tik apie tai rengiu naują straipsnį (ilgą).

:))       2018-04-11 22:49

,,...dvejopų standartų fabrikėlis Daukanto aikštėje’’ :D:D:D

Tarabilda       2018-04-11 21:32

Visai neaišku, kur čia kas juda, nes kai ryt prasidės karas, ko čia atrodo, komentatoriai nesupranta, visai kitaip viskas pajudės. Kažkaip lietuviai neišmoksta savęs pamatyti iš visai kito rakurso, iš pasaulio ir Europos perspektyvos. Tada ir pasimato kokią čia mizeriją daro - blusą kausto ir gabriukai, ir karbauckiai.
Tuoj pradės byrėti ir eižėti ES grebėstai,žlugs Rusija, be abejo, pridirbus pasauliui didelių bėdų.
O ką mes čia veiksim, postringausim apie Bastį ir Skardžių, orgazmo įpatumus ir Selo klausimą, - kiek gi galima Selai?..
Deja kol kas nesimato horizonte žmogaus, autoriteto, kuris imtųsi burti proto nepraradusią Lietuvą.

Valio, vaaaliooo!       2018-04-11 20:18

Išrinkome valstiečius, išjudinome pelkę! Judame į priekį, nebestovime vietoje!

10 balu       2018-04-11 18:01

Geras straipsnis, pagarba autoriui. Idomi butu jusu nuomone ir izvalgos p.N. Venckienes ekstradicijos klausimu. Lauksim. Dekui.

Pikc       2018-04-11 17:25

“Kitas dalykas, kad premjerui bemaž kasdien pačiam tenka srėbti šių „specialistų“ ir „profesionalų“ privirtą košę” - galima pagalvoti, kad ten ne JO PATIES šutvė, o kažkokių piktavalių “iš viršaus” nuleisti veikėjai, trukdantys jam, vargšeliui, pasiaukojamai dirbti tautos ir valstybės labui. smile

$+$       2018-04-11 17:12

Link to ir einama, kad išvaikyti partijas ir Seimą bei įvesti prezidentinį valdymą. Kuo didesnis balaganas šalyje, tuo lengviau tai padaryti. Tik klausimas - kam tarnaus tautos vadas?

Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo buvo dedamos didelės pastangos, kad politikoje neatsirastų arba neužsilaikytų mąstantys žmonės, kad neįsikurtų bent minimalų ideologinį pagrindą turinčios politinės partijos, o svarbiausia, kad valstybėje nesusformuotų realiai veikiantį politinė sistema, gebanti spręsti valstybės valdymo problemas.

Julius       2018-04-11 15:56

Apsimetelis Vasiliauskas pradeda nuo Varėnos ir daeina iki Trumpo. Bet klausimas kas atsitiko kovotojui už tiesa, partijos DK nariui Vasiliauskui kad jis atsimetė nuo tiesos ir tapo prisitaikeliu besidarbuojančiu blogos reputacijos žiniasklaidoje Lryte? Mano spekuliacija būtų tokia idant Vasiliauskas niekados sąžiningai nebuvo kovotojas už tiesą. Spekuliacija nes Vasiliauskas visokeriopais būdais bėga nuo jo politinės veiklos aptarimo. Vasiliauskas kaip tikras apgavikas kepure ant akių užsimaukšluno ir pirmyn į naujas apgavystes. Be jokios sąžinės graužaties.

Pikc       2018-04-11 15:14

Įdomus tekstas, bet kai kurių epitetų parinkimas stebina - pvz. vadinti žydų enkavėdistą Baumaną (https://plus.google.com/118198014712853689988/posts/iEURYb6LVAq http:,//www.propatria.lt/2016/09/dovilas-petkus-bolseviku-medziokle-ir.html) “žymiu lenkų kilmės anglų sociologu” ar komuniagą su diktatoriaus kompleksu Šulcą (http://alkas.lt/2015/09/12/ep-pirmininkas-grasina-panaudoti-jega-pries-salis-nepritariancias-pabegeliu-kvotu-ivedimui/) - vienu iš “senųjų garbių autoritetų” - nei šis, nei tas.

Šis        2018-04-11 13:47

portalas siūlo išeitį - remtis Katalikų Bažnyčios patirtimi. O ji turtinga.
Uždraustų leidinių sąrašai, Cenzūra, Šventoji inkvizicija. Tai patikrintos ir artimos sielai priemonės. Jų dėka Romos Katalikų Bažnyčia buvo ir liko tvirta kaip uola.

StasysG       2018-04-11 11:04

Antikonstitucininkas V Vasiliauskas: “Be abejo, žiniasklaidos totali kritika nedidina D.Trumpo populiarumo Amerikoje(kaip ir R.Karbauskio Lietuvoje)”.
ŽINIASKLAIDOS…?—————-
O kaip reikalauja Konstitucija? Mainės informacijos priemonės, bet ne ŽINIASKLAIDA: 1) 44 straipsnis
Masinės informacijos cenzūra draudžiama.
Valstybė, politinės partijos, politinės ir visuomeninės organizacijos, kitos institucijos ar asmenys negali monopolizuoti masinės informacijos priemonių.
2) Arba su Konstitucijos pažeidimais Visuomenės informavimo įstatymas: “86. Visuomenės informavimo priemonė – laikraštis, žurnalas, biuletenis ar kitas leidinys, knyga, televizijos programa, radijo programa, kino ar kita garso ir vaizdo studijų produkcija, informacinės visuomenės informavimo priemonė ir kita priemonė, kuria viešai skleidžiama informacija. ”

p. Vasiliauskai, man patinka Jūsų straipsniai, bet ar Jums ne gėda pažeidinėti Konstituciją? Na siūlykite pakeisti ją, tada bus viskas OK,  nes dabar pagal Amerikos lietuvius “žiniasklaida” nelabai solidu.

Ale       2018-04-11 9:57

Ir valstiečių išrinkimas buvo protestas.

AAA       2018-04-11 9:47

Citata iš straipsnio: “Anot mąstytojo, vienas iš takios dabarties požymių – valstybės krizė, nulemianti partijų ir ideologijų krizę”. O juk yra priešingai - tai partijų krizė, pirmiausiai ideologiniu demagoginiu pagrindu, sukėlė ir toliau naikina valstybingumą, Valstybę:(


Rekomenduojame

Žmonės serga ir miršta ne tik nuo koronaviruso. Palyginkime (papildyta 2018 m. Lietuvos gyventojų mirties priežasčių apžvalga)

Algimantas Rusteika. Taboras žengia į pragarą

Vytautas Radžvilas. Kokia solidarumo samprata remsimės pandemijos akivaizdoje?

Ekonomistai perspėja dėl laukiančios euro griūties

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia

Liudvikas Jakimavičius. Galimi paaiškinimai

Algimantas Rusteika. Šitie neramumuose ir riaušėse būtų pirmieji

Vytautas Sinica: Ką daryti su Lietuvos ekonomika? Įgalinti lietuvius pačius kurti darbo vietas

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas: Pandemija nėra Šėtono pergalė

Geroji Naujiena: Jėzau, Tu mūsų viltis

Ramūnas Aušrotas. Naujoji Zelandija skubos tvarka liberalizavo abortus

Nijolė Bulotaitė. Kunigas Alfonsas Lipniūnas: lietuviško žodžio ir katalikiškos meilės galia

Kaip karantinas pakeitė lietuvių gyvenimą?

Ramūnas Aušrotas. Net ir katalikiškoje mokykloje apie „Didžiąją Prancūzijos revoliuciją“ dėstoma liberalų propaganda

Povilas Gylys. Nerimas dėl ekonominės krizės suvaldymo

Susipažinkime: Dievo Tarnas kun. Alfonsas Lipniūnas

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie Cacą ir Kaką

Laimonas Kairiūkštis. Ar visiems verslininkams reikia padėti?

Liudvikas Jakimavičius. Kova su korona iš mano balkono

Jurga Karčiauskaitė-Lago. Ispanija – pavyzdys kaip nedaryti!

Tikintieji kviečiami kasdien drauge melstis šv. Juozapo maldą

Vytautas Rubavičius. Karūnuotasis keičia pasaulį

Rasa Čepaitienė. Karantinas (II): kinų pavasaris. Antroji dalis: politekonominė

In memoriam: Vaclovas Bagdonavičius

„Iš savo varpinės“. Naujausios PSO rekomendacijos: karantinas COVID-19 nesustabdys?

Marius Malakauskas. #LaikykisVeryga

Italija: kunigas, atidavęs kitam pacientui savo plaučių ventiliatorių, mirė nuo koronaviruso

Neringos Venckienės pranešimas spaudai: Ar buvo galima tikėtis kitokios teismo nutarties?

Vytautas Radžvilas. Dagio „krikščioniškos“ frakcijos pavardės

Vytautas Sinica. Visi genijai pasiruošę vertinti po laiko

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.