Dienos aktualija, Pasaulis

Valdas Vasiliauskas. Ar Lietuva turi sostinę?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 13 d. 6:28

23     

    

Valdas Vasiliauskas. Ar Lietuva turi sostinę?

Koks paikas klausimas, gal net prilygstantis provokacijai, nes prieštarauja Konstitucijos 17 str. Tačiau man jis kilo minint pirmojo Lietuvos prezidento 145-ąsias gimimo metines.

Pasitikdamas šią datą Seimas 2019-uosius paskelbė Antano Smetonos metais. Praėjusį šeštadienį prezidento atminimas buvo pagerbtas Kauno istorinėje Prezidentūroje; šiųmetinių Smetoninių kulminacija – paminklo Antanui Smetonai atidengimas Užulėnų dvare, jubiliejinėse iškilmėse dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda.

O Vilniuje? Juk buvo minimas ne kaimo seniūno ar miesto mero, bet prezidento 145-metis. Sostinė be prezidento, prezidentas be sostinės? Net jeigu kam nepatinka A. Smetona, tai pirmiausia valstybės ir jos aukščiausios institucijos reikalas.

A. Smetona nepatinka R. Šimašiui ir jo aplinkai. Vilniaus mero išsilavinimas, kompetencija tampa valstybės problema – pusmokslis R. Šimašius viena ausimi yra nugirdęs, kad A.Smetona buvęs aršus nacionalistas, todėl Vilniuje, daugiakultūriniame kosmopolitiniame mieste, paminklas jam būtų kaip nesusipratimas, anachronizmas. Pats R. Šimašius tapęs apgailėtinu anachronizmu ir nesusipratimu.

A. Smetona savo žygį į politinę lietuvių tautą ir nepriklausomą valstybę pradėjo ne sodžiuje, ne atkampioje parapijoje, o – kaip pridera – ilgaamžėje istorinėje Lietuvos sostinėje. Po teisės studijų Petrapilio universitete, 1902 m. įsikūręs Vilniuje, pradėjo dirbti advokato padėjėju, vėliau – Vilniaus Žemės banke (įkvepiantis pavyzdys G. Nausėdai).

Būdamas antrosios kartos lietuvybės gaivintojas po pranašų (Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos), pradėjęs rašinėti dar į „Varpą“ ir į pirmąjį legalų lietuvišką dienraštį „Vilniaus žinios“, A. Smetona pats įkūrė Vilniuje su Vaižgantu laikraštį „Viltis“ (2007–2015), iš pradžių ėjusį kas antrą dieną, vėliau virtusį dienraščiu.

A. Smetonos „Viltis“ pasidarė lietuviško modernizmo, Vilniaus ir visos Lietuvos apsišvietusio jaunimo tribūna, kurioje atsispindėjo XIX pačios pabaigos ir XX a. pradžios meno avangardo – Sankt Peterburgo „Mir iskusstvo“, Krokuvos „Mlada Polska“ idėjos, čia nuolat rašė Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė ir kt. „Viltis“ ypač pagyvino Vilniaus lietuviškąjį gyvenimą jau vien todėl, kad nepraleisdavo progos oponuoti kitam Vilniaus lietuviškam laikraščiui „Lietuvos žinios“, kurios pakeitė „Vilniaus žinias“.

A.Smetonos nepaprastai produktyvų Vilniaus periodą, kurį nutraukė Pirmasis pasaulinis karas, gražiai užbaigia įspūdingas A. Smetonos su Martynu Yču leistas politikos, kultūros, istorijos ir filosofijos žurnalas „Vairas“, šalia kurio nūdienės Lietuvos žiniasklaidos publikacijos atrodo kaip kūdikių vapėjimas.

Žinoma, vėlesnė, Kauno periodo, A. Smetonos veikla sulaukė ir sulauks įvairių vertinimų, tačiau niekas jo negali apkaltinti ekstremizmu , antisemitizmu, radikalizmu ar fanatizmu. Nebent atvirkščiai – per dideliu atsargumu, nuosaikumu, neryžtingumu, lėmusiu jo laikyseną  ir sprendimus lemtingais 1939–1940 metais.

„Politinių pažiūrų žvilgsniu, jis, žinoma, centristas, atstovaująs dešiniajam centro sparnui. Nuosaikumas – jo asmeninio charakterio savybė“, – teigė Sorbonos profesorius Algirdas Julius Greimas, palikęs mums nemirtingą ištarmę apie A.Smetoną: „O kam iš viso Lietuvoje buvo reikalingas Antanas Smetona? – Tam, kad visi, dar net iki šiol, galėtų jį neigti, ir kad jisai savo pastovumu galėtų teigti Lietuvos nepriklausomybę“.

Manau, R. Šimašius daro viską, kad kuo greičiau būtų priimtas seniai brandintas Sostinės įstatymas, kuris jam neleistų užmiršti, jog Vilnius – visos valstybės sostinė, kuri priklauso visiems Lietuvos žmonėms, o ne vien R. Šimašiui ir jos savivaldybės tarybai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah1       2019-08-14 18:21

“Kaunas Lietuvos širdis” iš dainos žodžių neišmesi, na o Vilnius pakraštyje/ūkraja pagal esamą dabartinę padėtį... Tik ar būdavo andai statomos sostinės pakarštyje/ ūkraja? Strategiškai pakraštys/ūkrja labai nepalanus saugumo atžvilgiu… Taip kad kyla abejonių pagal esamą padėtį... Juk nebūna širdies pakinkiuose, užkulnyje…?

stasys        2019-08-14 16:18

siaip > švepluojate nenorėdamas ar turite įgimta trukumą .?

siaip       2019-08-14 16:15

na siaip tai mes ne tik, kad mero normalaus neturime, beveik visa valdzia yra tokia. gal tikrai dauguma zmoniu Lietuvoje yra shimashiai?

StasysG       2019-08-14 15:13

Uteks tų žaidimėlių. Sostinės merą privalo rinkti visa Lietuva. Greičiau gimdykite sostinės įstatymą, Seimo nariai.

stasys        2019-08-14 6:22

Vilnius ir yra daugiakultūrinis miestas su savo istorija , patinka tokį matyti ar ne . Klausimas ar mes pasiruošę ta pripažinti . Nenormalu kai sostinėje nėra lietuvybės simboliu o jos likučius nukrapšto nuo sienos be visuomenės žinios. Šimašiaus kaip miesto meras turi pareiga susivokti vertybėse netgi esant ginčams su vyriausybe kas tuo turi rūpintis ..Šalia ‚nuskustas‘ Gedimino kalnas iki idealios plikės ..o už poros šimtu metru nuimama J.Noreikos lenta metras ant metro ankstu ryta. Galima pridėti K.Škirpos alėjos pervadinimą , bet tai tik detalė to kaip metai iš metu Lietuvos valstybingumo istorija (apskritimu) kuriama per simbolius bet ne žmones . Todėl ir klausiau kokiais įrodymais Šimašius argumentuotu kad tas daugiakultūrinis miestas yra Lietuvos sostinė ?  Gedimino kalnu , Lukiškiu a.  ir joje plazdančia valstybine vėliava ar tomis valstybinėmis institucijomis kuriu jau ten tiek prikurta .. Aš matau kad (apskritimas) tuščias , pakeisk vėliavas ir tas miestas galės tapti Baltarusijos „senaja“ sostine .smile))) Investuojami milijonai į miesta neturi nušluoti jo tikrosios Lietuvai reikšmės .. Problemos visada slypi detalėse ..štai gero šeimininko bruožai .

labai paprasta       2019-08-13 16:46

Tie visi Šimošiaus žiaugčijimai apie daugiakultūrinį Vilnių atrodo provincialiai ir apgailėtinai. Galima pamanyti, kad Kaunas nebuvo daugiakultūrinis. Ir ką tai keičia? Nieko! Bet Šimošiaus lygio buduliams tai daro įspūdį, nes intelekto nerasta. Tada ir atrodo tokie apsivėmimai - aukščiausio laipsnio išmintimi. Juk daug lengviau pliurpti tokias nesąmones, nei miesto ūkį tvarkyti, kas tikrai nėra taip jau paprasta. O jis dar į buvusio Lukiškių kalėjimo kompleksą savo kaulėtas rankas tiesia. Matyt, dėl švenčiausios relikvijos - atminimo lentos teroristui ir Nobelio premijos laureatui Menachemui Beginui, kurią pats po Garliavos šturmo, kartu su F.Kukliansky, atidenginėjo 2012m. rudenį.

stasys        2019-08-13 16:16

darbštus geniukai dirba .smile)

>marksistai       2019-08-13 15:39

ne vilniečiai kalti ,kad sistema ir vėl pakišo kažkokį pusmokslį. Sistema , jos sukurta valdžios rinkimų tvarka yra tikroji Vilniaus ir Lietuvos problema.

Stasys       2019-08-13 15:33

Jei mulkis, tai ne tik Afrikoj mulkis, bet ir mero kėdėj mulkis ....

ah1       2019-08-13 15:27

Europos sąjungos sotinė Briuselis o mes Europos sąjunga. Ir iš viso skalndo VBS kad Lietuva bus padalinta į tris dalis. Ta va jūs ten viršuje ir paaiškinkit tautai kas kur bus padalinta ir prie ko, kad galėtume apsispręsti su kuo ir kur iš tų trijų būti

Jascha       2019-08-13 15:02

Puikiai šįkartValdas Vasiliauskas.
Tiesiai į esmę į šerdį.
Valstybininko bruožas:
matyti detales, bet vertinti tiktai visumą...

stasys        2019-08-13 13:28

marksizmo spicilistui > Va va ...  panašiai ir Stalino saulė elgėsi,  kol buvo ką ‚ėsti‘  ideologiniu pagrindu ėdė nesidairydami ..o kai maistas baigėsi savu tarpe užkandžiavo !!! ( mintis su potekste)  Niekšybėms daryti reikia tik pagrindo ir galimybės po viena stogine visus savo priešus suvaryti .. 

Siuo metu       2019-08-13 10:57

mes turime ne Seimmo pirmininka,o tikra Pupu Peda.

Marksistai       2019-08-13 10:56

Kai iš galvos neišleidi minties, kad liberalai propaguoja tas pačias markistines idėjas, kaip buvę komunistai ar bolševikai, t.y. kad Šimašius paprasčiausiai yra marksistas, tada visi jo sprendimai tampa aiškūs, suprantami ir lengvai nuspėjami. Marksistas visada bus prieš patriotiškumą, prieš tautiškumą, prieš lietuvišką savimonę ir kultūrą, netgi prieš valstybingumą ir jo simbolius, kokiais būtų paminklas Smetonai Vilniuje, arba Vytis Lukiškių aikštėje. Kaip matėme iš naktį paslapčiomis nukabintos Jono Noreikos paminklinės lentos, neapykanta tokiems simboliams ir veikimo metodai yra tokie pat bolševikiniai. Stebina tik patys vilniečiai. Negi jie taip nekenčia savo šaknų, savos kultūros ir savimonės, taip trokšta bendrai visiems suprantamą ir priimtiną kultūrą pakeisti seksualinių mažumų propaganda, pederastų klubais ir iškrypėlių paradais, ar jų vaikams jau darželiuose plautų smegenis su genderizmo propaganda, kad į sostinė merus išsirenka menkai išprususį marksistą? Ar vilniečiai tokie pat kaip ir jų meras?

Pydų sostinė       2019-08-13 10:28

Per žydų patarnautojo šimo vadovavimą, Vilnius iš valstybės sostinės tapo pydų sostine. Štai ir visa tiesa.

stasys        2019-08-13 9:50

p.s. kažin kokiais įrodimais pasiremtu Vilniaus meras , jei to kas paklaustu jo asmeniškai viešai ???

stasys        2019-08-13 9:46

Tik nereikia taip siautėti .. suprantu ir ta malonu jausmą kai grindiniu ritasi politiku galvos . Linčas neturėtu tapti priemone spręsti problemas .Nesutikčiau su autoriumi kad Vilniaus merui trūksta išsilavinimo ar kokio supratimo kada Tautos tylintis akmenys pradeda verkti .. ir grūmoti nejuokaudami . Visiems gerai žinomas posakis lašas po lašo ..dar ir prideda nuoroda kaip turi elgtis tie kurie supranta kad tylėjimas nesprendžia problemų . Va autorius dar gi paaiškino kas Vilniaus merui gresia po nauju Seimo rinkimu ..su ta sąlyga jei laimės patriotinės partijos . O dėl Prezidento Smetonos , kol Vilniaus meras Tyli likusi Lietuva gali ruoštis pertvarkai ..ir toliau taip pat sėkmingai priminti ko trūksta sostinei, kad ji taptų ne tik formalia Lietuvos sostine bet ir visos Lietuvos tautine širdimi . Patiko Povilo G.Gaidelio mintis apie sostine Kaune , šokiruojanti bet labai teisinga . Ar tikrai Vilnius yra Lietuvos sostinė  ?

Žodžio laisvė...       2019-08-13 9:28

Turime Seimą.Ar ne Seimo Pirmininko turėtų būti iniciatyva paskelbti Antano Smetonos
paminklui būti Vilniuje.Seimo Pirmininkas turi vieną vienintelį rūpestį - apginti
savo minkštą ir pinigingą krėslą.

Joana       2019-08-13 8:17

Labai geras straipsnis ir pataikyta Šimašiui į jo labiausiai matomą vietą: neturintis deramo išsilavinimo, pusmokslis, apgailėtinas Sostinės meras tampa visos Lietuvos problema. Dėl jo ribotumo ir piktavališkumo miestas nesivysto, kultūriškai stagnuoja, žmonės tarpusavyje kiršinami ir, jeigu būtų priimtas toks įstatymas, kuris pažabotų mero savivalę, nuo to atsigautų ne tik Vilnius, bet ir visa Lietuva.

Šiuo metu       2019-08-13 7:47

tikriausiai tėra viena tikra išeitis - baigti visas politines insinuacijas, nutraukti istorijos “gamybą” ir rimtai užsiimti dabartinėmis valstybės problemomis, užuot ėdus vieniems kitus net be servetėlių. Niekam neturi rūpėti, ką kas nuveikė ar nenuveikė, svarbu suvokti rezultatą - valstybę sukūrė vieni, prarado kiti, spardėmės, šaudėmės, jokio tikslo nepasiekėme, bet kai atėjo tinkamas metas, visi susivienijome ir vėl esame tarytum laisvi. Svarbiausia suvokti, kodėl “tarytum”, pasistengti tapti jei ne kraujo, tai bent pieno broliais ir ramiai, turtingai,su pasitikėjimu žengti mums Dievo ar Likimo skirtu keliu nuo gimimo iki pabaigos. O istoriniais tyrimais tegul užsiima istorikai ir filosofai, ne tokia, kaip Šimašius ar net Burauskaitė su Anušausku. Sakysite, kitokių dabar neturime? Vadinasi, kol kas nereikia jokių. Sapnuoti dar kol kas niekam neuždrausta vienasmeniškai…

Koks bemokslis?       2019-08-13 7:19

Ką Jūs čia bludijat, bemokslis? Eks Teisingumo ministeris bemokslis? Ką jūs norit apgaut? Moksliukai, moksl pirmūnai, paprastai dažnai dirba stukačiais ir tarnauja režimams, despotijoms ir atvirai už babkes ir asmeninę gerovę varo prieš savo tautas - taip reiktų įvardint. Autorius irgi bludija ir išlenda sovietizmas, kad “A.Smetonos nepaprastai produktyvų Vilniaus periodą, kurį nutraukė Pirmasis pasaulinis karas”, nes jei ne tas karas, jokios Lietuvos valstybės nebūtų buvę.

ALDONA       2019-08-13 7:06

Kiek dar šitas pusmokslis neišsilavines žmogėnas vadovaus Vilniui

Tarybiniam kultūrologui Valdui       2019-08-13 6:55

Veriasi vėl vartai į Seimą. Sugrįžta Neringutė. Kuo greičiau prisistatykite į mūsų Nepriklausoma nuo pedofilų Garliavą. Be Jūsų - Garliava be ateities!


Rekomenduojame

Raimondas Navickas. „Gyveni sau žmogus ir net neįtari, kad tave bandoma įkišti į kalėjimą!“

Audrys Karalius. Nacionalinis stadionas Vilniuje 1984–2020: trumpa Ligos istorija

Neringa Venckienė: „Su Deimante dabar kažkas ne taip…“

Tomas Bikelis. VU fizikas KTU „mokslininkui“ apie 5G: pagrįstos abejonės ir miglota ateitis (autoriaus atnaujinta)

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.