Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Valdas Sutkus. O tuo metu Amerikoje…, arba Kalifornija toliau žengia link šviesaus socialistinio rytojaus

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 20 d. 23:51

10     

    

Valdas Sutkus. O tuo metu Amerikoje…, arba Kalifornija toliau žengia link šviesaus socialistinio rytojaus

Rugsėjo 14 d. JAV Kalifornijos valstijoje vyko balsavimas dėl gubernatoriaus demokrato G.Newsomo atšaukimo iš pareigų. Preliminarūs balsavimo rezultatai rodo, jog jis gubernatoriaus postą išlaikys, nes apie 63 proc. balsavusiųjų pasakė „ne“ jo atšaukimui, tik apie 36 proc. balsavusiųjų pareiškė norą jį atšaukti.

G.Newsomo pagrindinis konkurentas šiuose rinkimuose buvo juodaodis respublikonas radijo laidų vedėjas L.Elderis, kuris surinko apie 47 proc. balsų iš tų, kurie pasisakė už dabartinio gubernatoriaus atšaukimą. Kalifornijoje yra apie 40 mln. gyventojų ir tai yra gyventojų skaičiumi didžiausia JAV valstija. Antroji pagal gyventojų skaičių yra Teksasas (29 mln.), o trečioji (22 mln. ) – Florida. Abi pastarosios valstijos valdomos respublikonų.

Pernai Kalifornijos žmonės surinko 1,5 mln. parašų, kad būtų surengtas balsavimas dėl Newsomo atšaukimo. Tai įvyko dėl daugelio priežasčių, o žibalo į ugnį įpylė pats gubernatorius, kai griežto karantino metu pernai rudenį jis ragino žmones likti namuose, nesibūriuoti, tačiau pats buvo pastebėtas vietos restorane su grupe draugų ir visa kompanija buvo be privalomų veido kaukių. Priešingai, negu reikalavo paties gubernatoriaus išleistos taisyklės, kuriomis buvo draudžiama rinktis skirtingų namų ūkių žmonėms, nustatytas privalomas kaukių dėvėjimas. Po šio incidento peticiją dėl gubernatoriaus atšaukimo iškart pasirašė apie 600 tūkst. žmonių.

Žinoma, tai emocijos, o gubernatoriaus atšaukimo iniciatyvos esmė – ilgametė jo ir demokratų partijos vykdoma politika. Šiuo metu Kalifornija yra valstija, kurioje mokesčiai yra patys didžiausi tarp visų JAV valstijų, o socialinė atskirtis ir turtinė nelygybė – taip pat didžiausia. Demokratų politika veda į tai, kad vadinamoji „Auksinė valstija“ palaipsniui įgauna vis daugiau trečiojo pasaulio šalies požymių.

Prieš keliasdešimt metų Kalifornijos valstiją išties galima buvo vadinti auksine. Gyvenimo lygis buvo labai aukštas, o mokesčiai – gana žemi. Į šią valstiją plūdo žmonės. Būtent Kalifornija padovanojo Amerikai vieną iškiliausių prezidentų – R.Reiganą, kuris prieš tai buvo Kalifornijos gubernatoriumi.

Tačiau vėliau įvykiai pasisuko kita linkme. Valstijoje pradėta plačiai įgyvendinti atvirų durų imigrantams politiką, dėl kurios ėmė keistis demografinė situacija. Jau 2000 metais baltųjų gyventojų skaičius Kalifornijoje sudarė tik 47 proc., t.y. pirmą kartą valstijos istorijoje baltųjų gyventojų buvo mažiau negu pusė. Paskutiniu Kalifornijos gubernatoriumi respublikonu buvo 2003 m. išrinktas žinomas aktorius A.Schwarzeneggeris, bet jis iš esmės jau buvo greičiau nuosaikus demokratas negu tikras Reagano tipo respublikonas.

Pastaruosius 10 metų Kaliforniją tvirtai valdo demokratai. Jie turi ne tik savo gubernatorių, bet ir 2/3 vietų valstijos parlamente. 2020 m. JAV prezidento rinkimuose Kalifornijoje užtikrintai laimėjo demokratų kandidatas D.Bidenas, gavęs apie 63 proc. balsų, o už respublikoną D.Trumpą balsavo apie 34 proc. rinkėjų. Esant tokioms politinių partijų proporcijoms, demokratų valdymu nepatenkinti žmonės tiesiog balsuoja kojomis: išvyksta į kitas valstijas. O tai tik didina demokratų partijos kontrolę Kalifornijoje.

Demokratų valdymo rezultatas toks, kad žmonių turtinės nelygybės rodiklis yra artimas Afrikos šalims. Kalifornijoje šiuo metu gyvena pusė visų JAV benamių. Didėjantį atotrūkį tarp turtingųjų ir vargšų lemia ne tik didėjančios turtingųjų pajamos, bet ir staigus vidurinio sluoksnio pajamų sumažėjimas. Prie pajamų nelygybės didėjimo valstijoje lemiamai prisidėjo nevaldoma imigracija, įskaitant ir gausybę nelegalių imigrantų, kurių dauguma neturi nei reikiamų darbo įgūdžių, nei motyvacijos kelti savo kvalifikaciją.

Kalifornijos miestų gatvėse pilna valkatų ir narkomanų, žiniasklaida praneša, jog Los Angeles mieste jau atsirado vidurių šiltinės, maro susirgimų atvejų. Benamių palapinių miesteliai įsikūrę valstijos miestų centruose ir paplūdimiuose. Jais rūpinasi valstijos socialinės rūpybos sistema, o nesibaigiantį laisvalaikį jie paįvairina narkotikų vartojimu ir įvairiais nusikaltimais. Los Angeles mieste nuo 2019 iki 2020 metų žmogžudysčių skaičius padidėjo 40 proc. Panaši padėtis ir kituose didžiuosiuose valstijos miestuose. Tačiau gubernatorius Newsomas nesustoja – liepos viduryje per spaudos konferenciją jis pakvietė visos Amerikos benamius atvykti į Kaliforniją žadėdamas, kad valstijos valdžia jais pasirūpins.

Valstijos įstatymų leidėjai su nusikalstamumu kovoja mažindami policijos finansavimą ir sutaupytus pinigus nukreipdami benamių socialinei rūpybai, taip pat dekriminalizuojant narkotikų vartojimą ir smulkius nusikaltimus, pavyzdžiui, vagystes. Kadangi smulkios vagystės (iki 950 dolerių vertės ) laikomos nebe nusikaltimu, o tik administraciniu nusižengimu, vagysčių iš parduotuvių taip padaugėjo, kad kai kurių parduotuvių savininkai tiesiog nusprendė jas uždaryti.

Kasmet valstijoje daugėja elektros tiekimo sutrikimų. Pernai bankrutavo pagrindinė valstijos energetikos kompanija PG&E. Daugėja valstiją niokojančių miškų gaisrų, kurie daugeliu atvejų kyla ir plinta dėl to, kad miškai nėra tvarkomi, nėra šalinami nuvirtę medžiai, nevalomi išdžiūvę krūmynai. Žmonės išvyksta iš Kalifornijos į kitas valstijas, kur vidurinės klasės žmonėms ir pragyvenimas pigesnis, ir socialinė aplinka priimtinesnė. Tai dar labiau artina Kalifornijos socialinę struktūrą prie tipinės bananų respublikos modelio: nedidelis Silicio slėnyje bei Hollywoode susitelkusių superturtingų žmonių skaičius ir skurdžiai gyvenančių žmonių masės. Valstijos valdžia duoda šiems skurdžiams kasdieninės duonos, o žaidimų jie ir patys prasimano.

2020 m. bendrasis Kalifornijos gyventojų skaičius sumažėjo pirmą kartą nuo 1900 metų. Išvykusiųjų iš valstijos skaičius ypač augo per pastaruosius dvejus metus – grynasis valstijos gyventojų praradimas siekė beveik 500 tūkst. žmonių. 2019 m. duomenimis, didžiausią dalį valstijos gyventojų (39 proc. ) sudaro lotynų kilmės žmonės – daugiausia meksikiečiai, 36 proc. yra baltieji, likusieji – afroamerikiečiai, azijiečiai ir kiti. 27 proc. (arba 10,6 mln.) kaliforniečių yra gimę ne JAV, o užsienyje ir ši dalis yra didesnė nei bet kurioje kitoje valstijoje ir daugiau nei dvigubai didesnė nei visose JAV (12 proc.).

Nepaisant stiprių demokratų pozicijų valstijoje, balsavimas dėl G.Newsomo atšaukimo vis dėlto sukėlė demokratams rimtą galvos skausmą, todėl pagrindinį jo konkurentą respublikoną L.Elderį demokratų kontroliuojamos valstijos institucijos pradžioje bandė pašalinti iš rinkimų tuo pagrindu, kad jis neva nepateikė visų reikiamų dokumentų. Šiam veiksmui nepavykus, prieš jį buvo pradėtas plataus masto mokesčių patikrinimas. Kai ir tai nepavyko, juodaodis L.Elderis buvo apkaltintas rasizmu ir baltųjų viršenybės propagavimu. Pasak demokratams artimo didžiausio Kalifornijos laikraščio Los Angeles times, Elderis yra „juodasis baltųjų viršenybės veidas“.

Į kampaniją įsitraukė tiek pats JAV prezidentas D.Bidenas, tiek viceprezidentė K.Harris, tiek Kalifornijoje į JAV kongresą išrinkta JAV Atstovų rūmų pirmininkė N.Pelosi. Prieš pat balsavimą Kalifornijoje apsilankęs D.Bidenas juodaodį L.Elderį pavadino „D.Trumpo klonu“. D.Bidenas susitikime su rinkėjais aiškino, jog „L.Elderis yra artimiausias Trumpui politikas, koks tik yra buvęs Kalifornijoje, ir Kalifornijos rinkėjai neturėtų leisti, kad toks žmogus vadovautų valstijai“.

„Jūs turite pasirinkimą – arba paliekate gubernatoriumi G.Newsomą, arba valstijai vadovaus D.Trumpas“, – sakė rinkėjams D.Bidenas. Dėl išlikimo įnirtingai kovojęs G.Newsomas nuėjo dar toliau teigdamas, kad juodaodis L.Elderis yra dar didesnis dešinysis konservatorius už patį D.Trumpą. Buvusi Kalifornijos senatorė dabartinė JAV viceprezidentė K.Harris taip pat buvo asmeniškai atvykusi į Kaliforniją sudalyvauti gubernatoriaus perrinkimo kampanijoje. Pasak jos, nacionalinės šių Kalifornijos rinkimų pasekmės gali būti didžiulės, jei Newsomą pakeistų respublikonas.

Prieš pat balsavimą visuomenės apklausos duomenys rodė, kad už Newsomo atšaukimą pasisako 47,6 proc. rinkėjų, o už jo palikimą poste – 48,8 proc. Analitikams kyla klausimų ir dėl rinkimų patikimumo, nes pagal valstijos rinkimų taisykles rinkėjai galėjo tiesiog savo namuose turimais spausdintuvais atsispausdinti rinkimų biuletenius, kuriuos namuose užpildžius, buvo galima juos paprasčiausiai paštu išsiųsti į rinkimų apylinkes. Kalifornijoje taip pat yra leidžiama aktyvistams surinkinėti iš žmonių balsavimo biuletenius ir krūvomis nešti juos į rinkimų apylinkes. Tokiomis sąlygomis itin sudėtinga užkirsti kelią balsų pirkimui ir kitokiems pažeidimams.

Nuotraukose: Kalifornijos gyventojų sudėties dinamika, vaizdas iš San Francisco gatvių, demokratų vakarėlis restorane karantino metu, L.Elder ir G.Newsom”

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

"prašaliečiui"       2021-09-23 13:52

... vis tik reto bukumo egzempliorius esi.

Aš manau       2021-09-22 9:42

Kad visų pirma Kalifornijoje tiek daug benamių , nes ten šilta. Gyvenk ir džiaukis

Prašalietis       2021-09-22 9:31

Valdas Sutkus. O tuo metu Amerikoje…, arba Kalifornija toliau žengia link šviesaus socialistinio rytojaus..
Neišsivaikščiojusiam, vos pramintančiam eiliniam lansberginio durnių laivo keleiviui yra “nusišvilpt” link kur “žengia Klifornija” su savo”...labiau artina Kalifornijos socialinę struktūrą prie tipinės bananų respublikos modelio: nedidelis Silicio slėnyje bei Hollywoode susitelkusių superturtingų žmonių skaičius ir skurdžiai gyvenančių žmonių masės. Valstijos valdžia duoda šiems skurdžiams kasdieninės duonos, o žaidimų jie ir patys prasimano”...
Visiems lansberginio durnių laivo keleiviams šiandiena “mirtinai įdomus” klausimas yra-“link kur plūduriuoja” ir ar iš vis kokia nors viltį duodančia kryptimi nors kiek “plūduriuoja” šiandieninis lansberginis durnių laivas, kurio runkeliams, kaip ir Ukrainos šiandieniniams banderiniams puskvailiams,tos pačios rusiškos gamtinės dujos yra išdidžiai perkamos spekuliantų kontroliuojamose pasaulio biržose, kaip ir “kenksminga” Astravo elektra…. Kai tuo tarpu Vokietija perka “smirdančias” rusiškas dujas pagal sudarytas sutartis su Gazpromo kelis kartus pigiau ir t.t.

Al. s.m.'ui       2021-09-22 0:04

Aš tokių žinių neturiu. Ir bijau, kad išdavikai Gvantaname nesutilptų.

s.m. >Al.ui       2021-09-21 20:13

betgi mes žinom, kad greit visiems sudegusio cirko artistams niūsomams ir kt. žiurkidonams teks stot prieš karo tribunolą GITMO, a ne tep, bičiuli? wink

Leonas Vainšteinas (Leon Weinstein)       2021-09-21 20:04

730: Kuo pavirsta šalys po ,,Laisvės partijų” siautėjimo:

https://www.youtube.com/watch?v=prlw1LKsBzM

Kis       2021-09-21 14:04

tavo idolas Vainsteinas paprastas zydelis ,kuris tarnauja Kremliui.Parasyk,kaip antras toks pats kudlius tik darkesi su elektroniniais balsavimais.Gaila ,kad jis nezinojo,jog technika parodo kiek per val.pasieme biuleteniu ir kiek ju per ta pacia valanda buvo balsuota,imesta i balsadeze.Panasiai kaip pas mussu numireliais-pertekliniais.

sake       2021-09-21 12:03

Tinklaraštininkas Leon Weinstein pasakojo,kad Kaliforinijos gyventojai gavo balsavimo biuletenius vokuose su skyle toje vietoje, kur buvo galima neatplėšiant voko matyti kaip žmogus pabalsavo.

Al.       2021-09-21 10:37

,,Prieš pat balsavimą visuomenės apklausos duomenys rodė, kad už Newsomo atšaukimą pasisako 47,6 proc. rinkėjų, o už jo palikimą poste – 48,8 proc.” Net ir apklausų patikimumas nežinia koks, o balsavimai, aišku, kad suklastoti. Jei tapatybės dokumentų pateikti nereikia, o biuletenių gali atsispausdint kiek nori. Padoriems žmonėms stovint po medžiu, bolševikiniai išgamos užgrobia jų išpuoselėtą šalį.

kazys       2021-09-21 7:32

labai panašu į lietuva.Ar Lietuva panaši į Kaliforniją. Vienu žodžiu…..


Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Informacinis karas. Aurimas Navys

Regionų politika? Audris Narbutas

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Latvijoje atviros tikintiesiems lieka tik tradicinės Mišios

Prancūzijoje moksleivis šaukė „Allahu Akbar“ prisimenant islamisto nužudytą mokytoją, tėvas grasino padegti mokyklą

Skiepijimo strategija nukrypo ne į motyvavimą, o į grasinimą – Prezidentūra

Niujorko teisėjas uždraudė tėvui lankyti savo dukrą, kol šis nebus pasiskiepijęs nuo Covid

Nuo bačkos. Vytautas Landsbergis: Atsisakantys vakcinuotis žmonės turėtų mokėti „karstelio mokestį“

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Konfliktas Europos Parlamente: išklausykite EK pirmininkės ir Lenkijos premjero kalbas

Lenkijos premjeras M. Moravieckis Europos parlamente: Europos Sąjunga nėra valstybė. Valstybės yra Europos suverenai, kurie nustato ES kompetencijas

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.