Kultūros, kalbos, istorijos politika

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 13 d. 11:01

15     

    

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Komentaras po Seimo balsavimo dėl asmenvardžių rašymo pasuose nevalstybine kalba vietoje valstybinės, kuriame net 35 TS-LKD atstovai balsavo už šį antikonstitucinį projektą.

Sausio 13-osios išvakarėse mūsų Seime buvo svarstomas klausimas dėl asmenvardžių rašybos. Nors visi dėmesį kreipė į tris lotyniškosios abėcėlės raides w, q ir x, kalba ėjo apie principinį pasikeitimą – Lietuvos pamatinių institucijų Konstitucinio teismo ir Vyriausios lietuvių kalbos komisijos autoriteto paniekinimą, aukščiau laikant mūsų valstybės vadovų siekį patenkinti Lenkijos politikos siekį palaipsniui įteisinti lenkiškąsias pavardes ir padaryti jas, tiksliau lenkiškąją rašybą tolygią, o su laiku galbūt ir dominuojančią Lietuvos žemėje. Galima sakyti, kad Juzefo Pilsudskio Vidurio Lietuva šiandien triumfavo.

Nepadėjo jokie Stasio Tumėno, Eugenijaus Jovaišos ir Audroniaus Ažubalio argumentai, kad priimamas įstatymas prieštarauja Lietuvių kalbos taisyklėms, esminėms nuostatoms ir lietuvių tautos vertybėms. Nesvarbu, kad priimtas įstatymas normaliai neišsprendė nei vienos pavardžių rašybos problemos, nesvarbu niekas. Už tai bus patenkinti seni Lenkijos pageidavimai. Dalis lenkų, kuriems pasisekė, kad jų pavardėse nėra „kreskų“ ir kitokių lotyniškam raidynui nebūdingų ženklų, galės savo pase pasirašyti lenkiškai. Kiti palauks, vis tiek lietuviai nusileis – reikalai susitvarkys, tik gal kiek vėliau. Kaip sakė kolegė Rita Tamašūnienė – sprendimas nepakankamas, bet teisinga linkme. Lieka tik pavydėti, beveik visų frakcijų vardu svarstyme pasisakė Lietuvos lenkai. Šiandien jie švęs pergalę. Kauno Lietuva palaipsniui tampa normaliais „kresais“.

Kas vyksta? Kodėl Lietuvoje nebėra jėgų, kurios rūpintųsi lietuvių kalba, istorija, kultūra. Girdisi tik kitų tautų didvyriai ir minėtinos dienos bei šventės. Valstybiškai švenčiame žydų, lenkų tautoms svarbias šventes, Vasario 16-osios proga žiūrime amerikietiškus karinius filmus, o mūsų pačių tradicinės šventės pasidarė nesvarbios. Tik prieš rinkimus sugebame pamojuoti vėliavėlėmis ir lozungais, o po to darome tai, kas užrašyta mūsų oficialiose ar neoficialiose programose, ką esame kažkam pažadėję, ar kam norėtume įtikti.

Šiandien į galvą ateina daug niūrių minčių. Griauname tai, kas mus atvedė į Nepriklausomybę, mūsų tautos vieningumą, mūsų kalbos ir dainos jėgą, mūsų maldą ir lietuvišką žodį, pavadinimus ir simbolius. Mūsų jėgą ir stiprybę. Vietoje to toleruojame emigraciją, maišymąsi, tirpimą ir materialėjimą, skatiname egoizmą ir savanaudiškumą. Trypiame didvyrius ir užmirštame šlovingus žygius, savo protėvių ryžtą ir valią kovoti. Bijome ką nors įžeisti. Skatiname visa tai, kas mus silpnina.

Kiti pasakys, kad juk čia nieko tokio. Baisiai čia, juk tai mažmožis, kažkokios detalės. Tai jau ne mažmožis. Šiame globaliame pasaulyje vyksta idėjų, kultūrų kova, joje, kaip visada išliks stipriausi.

Man gyvenime visada imponavo stiprios tautinės valstybės. Suomija, Izraelis, Serbija ir ta pati Lenkija. Jos visomis savo jėgomis stiprina savo tautinę kultūrą, jos plėtrą pasaulyje. Jos laimės teritorijų, kurios pasiduos tokiam spaudimui sąskaita. Lietuva palaipsniui tampa svetimų tautų, valstybių ir imperijų tarpusavio varžybų objektu, teritorija, prizu. Ką pasakysime savo anūkams?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stiklo valytuvas       2022-01-13 16:43

Oi kokie mes jautrūs, net 4.
O kur jūsų logiga, atmintis, gal prišalo.
Suknisti žydkomuniai ir jų subinlaižiai.

Stiklo valytuvas       2022-01-13 15:57

Rakuti, „Ką pasakysime savo anūkams?“... aš pasakysiu, kad buvo toks padla Rakutis kuris visa savo esybe lyzdamas į žydišką Landsbergio užpakalį lietuvių tautos jaunimui rodė labai blogą teorinį ir praktinį pavyzdį.
.
Būk prakeiktas pseudopatriote!!!

Stiklo valytuvas       2022-01-13 15:37

Kad Gabrielius su kinais dėl Taivano sugadino santykius visi šnypščia. O kodėl niekas nesipiktina ES, ar atskiromis valstybėmis kad nepalaiko Taivano, kodėl visi SAVANORIŠKAI keliaklupsčiauka prieš Kiniją... Ar čia vėl vertybė dėl Tiesos iškeista į epizodinį patogumą?!!!!!
.
Suknisti menkystos, net tinkamai komentuoti nebesugebat…
Apgailėtini mėmės po žydokomuno / žydokomuno-rū padu…

Nieko, nieko       2022-01-13 15:17

lenkams mes galime ir šikynę pokštelėti, pasmirdės ir praeis, o va, kiniečius kepurėmis užmėtėms, na beveik, tik kelių kepurių pritrūko (kas galėjo pagalvoti, kad jų ten tiek daug).
O kai Gabrielius taps patriarchu, va tada pavardes rasyšysime taivanietiškai, t. y. mandariniškais jerohlifais. Tada ir vėl visas pasaulis kalbės apie lituvius-spartuolius.

Stiklo valytuvas       2022-01-13 14:28

Arvydas Pocius ir jo žmona vardu Namida. Kokia jos tautybė?!!!!!
.
Po 1917 m. Sumaišties Rusijoje valdžioje galėjo būti tik žydai arba vedę žydes…
.
Kokia Namidos tautybė?
Kaip nepatriotiškas vyras galėjo ir gali užimti svarbius valstybinius postus?!
.
Kokia Lietuvos kNESETO sudėtis?!!!!!!!!!!!!!!

Stiklo valytuvas       2022-01-13 14:23

Kai Rakutį išdėjau į šuns dienas, kai jis ARŠIAI negynė vertybinių orentyrų, kai tokiu būdu Lietuvos jaunimui skleidė pasidavėliškumo / nuolankumo žinią... kaip manimi piktinotės… O dabar, a!!!
.
Komentatoriai bailiai ir menkystos, net mano mintis jau bijo ‘laikinti’...

Stiklo valytuvas       2022-01-13 14:19

Kęstutis Masiulis;
Liuda Pociūnienė;
Arvydas Pocius.
.
Iš esmės šie seimūnai tai tautos žiedas, tai balzamas sopančiai tautai, tai Lietuvos valstybės bastionai…
Taip turėtų būti. Deja…
.
Ir kodėl manęs NEBEstebina praeitų 30+ metų...
.
.
.
Vienas toks patriotas, vis pasididžiuojantis kaip prie ‘sovietų’ (slapta) švęsdavo Vasario 16-tą(!), labai labai manimi piktinasi kai kartkartėmis pastebiu dabartinės Lietuvos klystkelius:
dėl genderizmo+;
dėl PSEUDOmigrantų;
dėl globalizmo;
dėl lietuvių tautos, Lietuvos valstybės, ES, baltosios rasės naikinimo;
dėl Covid-19 marazmų;
dėl…
O kai dar prikišau ir dėl lietuviškos abėcėlės, visai pratrūko… Štai ir patriotai…, kuriais jau nekartą piktinausi…
Ar pokario rezistentai ir jų palikuonys irgi kojas užvertė, ar iš „patriarcho“ šiknos galvų nebeištraukia?!
.
Ir kodėl Seimui taip* nebalsuoti, jeigu pseudopatriotams (patriotai-idiotai A. Šliogeris) tai tinka, patinka ir ničnieko blogo nemato…
Šita tauta žlugusi.
.
O tie save vadinantys „konservatnykais“, kada atsiribos nuo pseudoberečių partijos, kada sukurs tikrų dešiniųjų partiją, ar bent frakciją Seime užuot vaidinę „gerą konCIERvatorių“ ir „blogą konCIERvatorių“.
.
Ir tai dar neviskas.
Tokie ‘maršistai’ neatsiribojantys nei nuo žydokomuno kovo 8-osios, nei nuo rusų kalba kvietimų į mitingus, nei nuo (galimai) jedinstvininkų ir taip hipotetiškai sudarantys žydokomuno-rū penktąją koloną, bus VIENINTELIAI tautos ir valstybės gelbėtojai. Hmmm…
.
Dar nelaikau savęs senu, dar nesijaučiu senu ir nesu senas, bet nieko ČIA nebesuprantu.
.

Lietuvoje nėr istorikų       2022-01-13 14:08

Šitas irgi ne istorikas, o prisiplakėlis prie Pasaulio kunigaikščio samdinių.

nuomonė       2022-01-13 13:58

Ir šiandien, sausio 13 dieną, prie Seimo rūmų ,jei tikėti žiniasklaida,buvo protestuojama ne prieš galimą valstybinės lietuvių kalbos statuso sumenkinimą, priėmus sprendimą lietuviškuose dokumentuose nelietuviškas pavardes raįyti nelietuviškais rašmenimis, ne prieš Lenkijos sprendimą sumažinti finansavimą tautinių mažumų,tame tarpe lietuvių, mokykloms,bet prieš galimybių pasą,kitus ribojimus… Ar tik tokia mūsų tautinė savivertė?

Kinkadrebiai       2022-01-13 13:08

neturėtų per daug įsijausti - moralizuoti arba mokyti mus sukurptų istorijos naratyvų. Reikėjo padėti mandatą ir tada ką nors tikro ir be melo privalomųjų procentėlių mums pasakyti, o dabar eilinis piššš.

Ehrmantraut       2022-01-13 12:52

nesuprantu Rakučio - taigi jų vadas tą projektą pateikė, eina su velniu obuoliauti, paskui aimanuoja.

stasys        2022-01-13 11:44

kompromisai ir nėra skirti iš esmės spręsti problemas - nesutarimus , todėl autoriui nereikia stebėtis jog Seime neatsirado politinės brandos pasipriešinti rimtai tam projektui . Lietuva kaip našlaitė ,.. tai jos atkurtos nepriklausomybės aušroje plačiai svajojo apie Baltijos tigro letenas , vėliau nesulaukusi brandos amžiumi puolė į vakarietiškas Sąjungas nieko nepasimokiusi , po penkiolikos metų ..neliko nei Baltijos tigro letenų , nei tu grąžiu kalbų apie triju Baltijos sesiu gražia bendra ateitį. Ar tas naujas įstatymas gali sutvirti naujos draugystės su Lenkija pamatą ? Gali , jei Lenkija mainais įteiks panašia dovaną Lietuvai . Kol kas to nesimato , o jei taip ? tada teisus bus autorius .Mes gyvensime su kompromisiniu įstatymu kuris pirštais baksnos Lietuvos Konstitucija o mes jausimės jaunesniu broliu -sese ..kuriam privalu atiduoti - pasidalinti tuo kas brangiausia kaip mokama kaina už draugyste su Lenkija. Šiu dienu užsienio politika Lietuvoje gana apverktinos buklės ir tai nesukelia ja pasitikėjimo .

Al.       2022-01-13 11:25

Lietuvos patriotai, tai ką jūs veikiat vienoj partijoj su tautos išdavikais? Vykdot vertybinę politiką ?

Kas       2022-01-13 11:16

pritarė iš opozicijos už asmenvardžių rašymą nevalstybine kalba.Viešinkit pavardes.

Kaunas       2022-01-13 11:10

po NeLaisvės partijos padu atsidūrė ne tik TS-LKD, bet ir Skverneliniai,- “Vardan Lietuvos išsižada lietuvių kalbos”. O apie blynraudonuosius ir tomaševskininkus nėra ką kalbėti,- jie visada prieš Lietuvą.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.