Vaiduoklių dieną balsavo kaip moliūgai

Irena Vasinauskaitė   2013 m. lapkričio 3 d. 15:15

5     

    

Vaiduoklių dieną balsavo kaip moliūgai

Šiaulių tarybos narė, konservatorė medikė Birutė Paplauskienė yra prašiusi miesto mero Justino Sartausko nerengti posėdžių pilnaties metu, nes tuomet valdžios vyrai bei moterys elgiasi neadekvačiai ir balsuoja už netikusius sprendimus. Tačiau kas galėjo pamanyti, kad Vaiduoklių (vadinamojo Helovino) dieną Saulės miesto valdžia pasielgs kaip moliūgai – apmokesdins bendrasavininkių kiemuose stovinčius automobilius bei 30 procentų pabrangins šaltą vandenį ir nuotekų tvarkymą.

Šiauliuose šaltas vanduo ir taip buvo nepigus - vos ne 8 Lt/m3 [tarifas paskaičiuotas kartu su pastoviuoju, vadinamuoju apskaitos prietaiso mokesčiu bei nuotekų tvarkymu]. Ši kaina turėjo nesikeisti iki 2015 metų. Tačiau UAB „Šiaulių vandenys“ į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją kreipėsi šiemet ir paprašė, net 40 procentų branginti šaltą vandenį bei nuotekų tvarkymą. Jei taip būtų nutikę, miestiečiai gertų vos ne auksinį – beveik 12 Lt/m3 kainuojantį vandenį. Bet Šiaulių miesto valdančioji dauguma – socdemai, darbiečiai bei tvarkiečiai sužaidė populistinį žaidimą. Tarybos posėdžio išvakarėse paleido į pasaulį alternatyvų sprendimo projektą, komitetuose neaptartą, gyventojams nepaviešintą, pagal kurį už „gyvybės šaltinį“ (įskaitant pastovųjį mokestį bei nuotekų tvarkymo kainą) teks mokėti beveik 11 Lt/m3. „Mes apgynėme šiauliečių interesus“, – praėjus valandai nuo valdančiosios koalicijos balsavimo ciniškai pasidžiaugė miesto meras socialdemokratas Justinas Sartauskas, tokia replika sukėlęs ir opozijos, ir posėdį stebėjusių miestelėnų juoką.

Svarstant šį klausimą į miesto žmonių išrinktuosius kreipėsi ir šių eilučių autorė, perskaitydama Šiaulių gyventojų, susibūrusių į piliečių teises ginančią grupę „Šiauliai – mūsų namai“, kreipimąsi. Išklausė. Kai kurie net labai įdėmiai. Pasigirdo aplodismentų... Diskusijose miestiečių interesus gynę tarybos nariai Stasys Tumėnas bei jau minėtoji Birutė Paplauskienė klausė, ar nuolat didinamos šalto vandens kainos yra aptartos su vartotojais. Tačiau į kolegų ir piliečių nuomonę valdančiųjų buldozeriui buvo nusispjaut – Šiauliuose vėl pabrango vanduo. Kaina, ko gero „laikysis“ iki ...kitų metų, nes mero „gynėjo“ komanda pasiliko rezerve 10 procentų, uoliai suderintų su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Brangesnių nei Šiauliuose vandens bei nuotekų tvarkymo paslaugų Lietuvoje nėra. Taigi, šalies didžiųjų miestų gyventojai, skaitydami šias eilutes, turėtų sunerimti, nes gali paaiškėti, kad džiugiai girti, uoliai vykdyti investiciniai projektai – nuostolingi. Gal todėl Saulės mieste niūroka investicinė aplinka, o bedarbystė mažinama vieninteliu būdu – masiškai emigruojant. Matyt, atėjo metas rimtiems, piliečių, susibūrusių į patikros komisijas, auditams, nes kol koks nors investicinis projektas ar programa įgyvendinama, pilasi valdžios ir vykdytojų džiūgavimai apie gautas ES investicijas, iš kurių tie džiūgautojai ir pelnosi. Tačiau vos tik ateina metas, kai tos „investicijos“ turi atsipirkiti, įjungiamas tarifų, gulančių ant vartotojų pečių, didinimo mechanizmas.

Neabejotini lyderiai šioje srityje – paslaugas teikiantys monopolistai. Ideali iliustracija - UAB „Šiaulių vandenys“. Iš Šiaulių savivaldybės Ekonomikos skyriaus aiškinamojo rašto aiškėja, kodėl staiga reikėjo didinti šalto vandens ir nuotekų tvarkymo kainą. Pasirodo, pradėti eksploatuoti džiugiai reklamuoti dumblo tvarkymo įrenginiai (investicinis projektas).

„Tvarkant dumblą ženkliai išaugo nuotekų tvarkymo veiklos sąnaudos: technologinių medžiagų poreikis tiek valymo, tiek dumblo apdorojimo procese, gamtinių dujų, ilgalaikio turto nusidėvėjimo, darbo užmokesčio ir kt. sąnaudos, – rašoma minėtame aiškinamajame rašte. – Didėja valstybinės žemės mokesčio bei mokesčio už valstybinius gamtos išteklius kainos“. Tarsi vartotojams negresia mažne tokie pat didėjantys mokesčiai, jiems ciniškai dar primetamos ir nepasiteisinusių investicinių projektų sąnaudos. Pastarąsias nuostolingi Dumblo tvarkymo įrenginiai kasmet išaugina iki 2,5 mln. litų per metus.

Po bet kokios paslaugos pabranginimo paprastai sumažėja realizacijos apimtys. UAB „Šiaulių vandenys“ tai pajunta iš karto po eilinio tarifo padinimo. „Taupymo dieną didinate mokesčius, nors žmonės jau dabar gyvena antisanitarinėmis sąlygomis“, – Vaiduoklių dienos posėdyje kolegas bandė tramdyti Tarybos narė B.Paplauskienė. Jai ne vienas pacientas yra guodęsis, kad kartais visa šeima maudosi tame pat vonios vandenyje, o po to jis dar panaudojamas klozete…

Tų, kas domisi išrinktųjų valdžios vyrų ir moterų veikla, šis Šiaulių Tarybos kainų didinimas nenustebino. Ir ciniškas pasityčiojimas iš gyventojų nuomonės jau yra įprastas. Neramina kita kodėl vartotojai negina savo interesų, neprotestuoja, nepiketuoja, o tyli? Pirma, nežino, ką jiems ruošia valdžia, nes skaito vienintelį „mėnraštį“ – komunalinių mokesčių sąskaitas? Antra, yra labai turtingi? Nesitiki, kad per dvidešimt tris Nepriklausomybės metus žmonės pamiršo, kad jų vienybė ir sutelktas interesų gynimas įvaro visoms valdžioms baimės priepuolius.

Žmonės, gal jau gana leisti tyčiotis iš savęs?

* * *

 

Šiaulių miesto gyventojų, susibūrusių į piliečių teises ginančią grupę
„Mūsų miestas – mūsų namai“,
K R E I P I M A S I S


2013-10-31, Šiauliai

Gerbiamieji Tarybos nariai,

Jūs esate Šiaulių miesto gyventojai, mūsų kaimynai ir mūsų bendruomenės atstovai. Mes jums suteikėme teisę tokiu sudėtingu mūsų miestui metu priimti sprendimus, lemiančius mūsų gerbūvį ir bendrabūvį. Pasitikėdami jūsų išmintimi, kompetencija bei įžvalga, manėme, kad nenuvilsite mūsų teisėtų lūkesčių. Todėl šiandieną prašome kritiškai įvertinti UAB „Šiaulių vandenys“ teikiamą prašymą padidinti šalto vandens kainą ir atmestį jį kaip nepagrįstą.

Manome, kad šalto vandens ir nuotekų tvarkymo kainos negalima tvirtinti dėl šių objektyvių priežasčių:
- į tarifą įtraukti nekilnojamojo turto ir žemės mokesčiai, nuo kurių UAB „Šiaulių vandenys“ yra sistemingai atleidžiami;
- į tarifą įtraukti investiciniai projektai, kurie vadovaujantis ankstesniais sprendimais, turėjo ekonomiškai pasiteisinti, todėl reikalauja atskiro vertinimo ir asmeninės atsakomybės tų asmenų, kurie suklaidino vandens tiekėjo savininką – Šiaulių savivaldybės Tarybą;
- ekonomine logika nepagrįstos ir neteisingos investicijos daugiabučių namų gyventojų sąskaita tiesiant vandentiekio trasas individualių namų kvartalams ir mažinant išlaidas komerciniams vartotojams;
- visuomenei nepateikti objektyvūs UAB „Šiaulių vandenys“ ekonominės veiklos rezultatai, įmonės situaciją atspindintys finansiniai srautai su neišnaudotomis galimybėmis mažinti sąnaudas;
- neįvertintos realios pasekmės Šiaulių miesto gyventojams bei investicinei situacijai;
- pagaliau, netesėtas Šiaulių miesto valdančiosios koalicijos pažadas svarbiausiais klausimais tartis su gyventojais.

Todėl prašome :
- pirma, nepatvirtinti UAB „Šiaulių vandenys“ teikimo kaip nepagrįsto ir prieštaraujančio vartotojų interesams;
- antra, prieš teikiant naują Šiaulių miesto Tarybos sprendimą, atlikti išsamų UAB „Šiaulių vandenys“ investicinės ir ekonominės veiklos auditą;
- trečia, svarstant vandens tiekimo tarifus sudaryti komisiją, atskiru sprendimu įtraukiant Šiaulių miesto visuomenės atstovus ir viešai atsiklausiant gyventojų, prieš priimant gyvybiškai svarbius nutarimus;
- ketvirta, priimti Tarybos protokolinį sprendimą pasitelkti visuomenės atstovus atliekant UAB „Šiaulių vandenys“ auditą bei svarstant klausimus dėl šalto vandens ir nuotekų tarifų kaitos.

Tikimės, kad šis kreipimasis į Tarybą, kiekvieno jos nario sąžinę bei investicinę logiką, ČIA ir DABAR užkirs kelią monopolijų savivalei bei siautėjimui mūsų mieste – mūsų visų namuose.

Kreipimąsi pasirašo

 

Irena Vasinauskaitė
43 piliečių iš grupės „Mūsų miestas – mūsų namai“ vardu.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gal Abonentas jau apsigyveno Siauliuose?       2013-11-4 10:18

siaulieciai, eikite i gatves, protestuokite pries valdziagyviu korupcija!

Palaukim       2013-11-3 22:42

Būtina didinti visus mokesčius - dvigubai - trigubai, kad bankai, antstoliai turėtų darbo…greitai namų renovacija šitai padarys.

Jonas       2013-11-3 20:49

Pasiklausykite,kai šaukia jog PVM nebesurenkamas,o tai reiškia- reikia kainas kelti,nuo kurių tas PVMas ir skaičiuojasi.SUPRATOTE ar ne.

Rūta       2013-11-3 19:43

Per mažai padidino, dar žmonės nesusivokia. Reikia, mieli ponai,  didinti paslaugų ir prekių kainas tol, kol tauta susivoks… Bet greičiausiai esame tokie kantrūs ir nuolankūs, kad vieni emigruos, kiti išmirs ir liksit čia gyventi vieni ponai,  kainų didintojai…O geriausiai tai mąstantis jaunimas daro- į ekogyvenvietes buriasi ir jokių reikalų su jumis neturi.

SAKAU,REIKIA       2013-11-3 15:58

BUDĖTI ILGAI PRIE SEIMO.Tai būtų pradžia.


Rekomenduojame

LGGRT Centro tyrimo išvadas patvirtino Rusijos Federacijos valstybinis archyvas

Susitelkusi Lietuva. Mykolas Kleck: „O, Lietuva, kaip aš tave myliu“

Audrius Bačiulis. Apie Europos Sąjungos jungtinius apsaugų nuo Corona viruso epidemijos pirkimus

Algimantas Rusteika. Na, bet kai viskas baigsis, bus gerai

Andrius Švarplys. Demokratija tapo globalistinio valdymo iškamša

Michaelas Cookas. Bijote koronaviruso? Džiaukitės, kad negimėte prieš 400 metų

Povilas Gylys. Dalia Grybauskaitė: asmeninės savybės

Liudijimas. Gydytojas iš Lombardijos: „Džiaugiuosi, kad grįžau prie Dievo, kai mus supa kančia ir mirtis“

Rasa Čepaitienė. Palaikykime SAM ministrą Aurelijų Verygą

Verta prisiminti. J. Tumo-Vaižganto laiškas apie „karantino sąlygas“ Kauno potvynio metu 1926-aisiais

Aurelijus Veryga. #veido_kaukės

Jurga Lago. Štai kaip gerai „tvarkosi kitos šalys“, arba Apie europinius standartus

Neringa Venckienė dalijasi prisiminimais: „Kas išliejo, nutašė, suformavo… mus tokius?“

Rasa Čepaitienė.  Karantinas (II): kinų pavasaris

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 24-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Vladimiras Laučius. Koronavirusas rodo tikrąjį mūsų veidą

Ar tikslinga dėvėti namuose pasiūtą kaukę? Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Roberto de Mattei. Nauji scenarijai koronaviruso eroje

Pasaulio sveikatos organizacija: Kas yra COVID-19 ir kaip TU turėtum elgtis (video)

Vytautas Sinica. Tikrai rimtų iššūkių akivaizdoje turime tik save – savo valstybę ir jos galimybes

Dvaro medikas skėlė iš peties. Audriaus Bačiulio ir Vytauto Sinicos komentarai

Nacionalinio susivienijimo pareiškimas „Dėl būtinybės krizės sąlygomis vadovautis konstitucine valdžios ir demokratinio valdymo samprata“

Liudvikas Jakimavičius. Progresas ir jo rogutės

Geroji Naujiena: Akli mes ar kalti? arba Jo Teismo belaukiant

Junkimės į bendrą maldą stebėdami šv. Mišių transliaciją per televiziją, radiją ar internetu

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Visuotiniai ypatingi atlaidai tikintiesiems

Tomas Pueyo. Koronavirusas: Kodėl turime veikti žaibiškai?

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Verta pamatyti ir ... pasigrožėti: pandeminė Roma

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.