Prezidentas ir jo komanda, Seimas, Prokuratūra, Specialiosios tarnybos

Vaidotas A. Vaičaitis. „Demokratijose, skirtingai nei autoritariniuose režimuose, patinės situacijos skatina politinių kompromisų ieškojimo kultūrą“

Ramutė Bingelienė   2015 m. lapkričio 6 d. 19:03

8     

    

Vaidotas A. Vaičaitis. „Demokratijose, skirtingai nei autoritariniuose režimuose, patinės situacijos skatina politinių kompromisų ieškojimo kultūrą“

Tai, kad Seimas antrą kartą nepritarė prezidentės teiktai kandidatūrai į generalinio prokuroro postą, ir Seime, ir Prezidentūroje buvo sutikta nevienareikšmiškai.

Pati prezidentė, pareiškusi, jog slaptas balsavimas yra „neskaidrus“, iš pradžių buvo nusiteikusi trečią kandidatūrą siūlyti tik po metų – naujos sudėties Seimui, vėliau persigalvojo, bet nurodė sąlygą: Seimas turi pats apriboti savo teisę balsuoti laisvai, t.y. patvirtinti teikiamą kandidatūrą balsuodamas ne slaptai, o atvirai.

Seimo nariai suskubo inicijuoti ir atitinkamas pataisas – konservatorių atstovas Jurgis Razma registravo Seimo statuto pataisų projektą, o socialdemokratas Julius Sabatauskas pasiūlė keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką.

Iniciatyvos ėmėsi ir prezidentė – pasitarusi su „teisėsaugos elitu“, antradienio rytą ji išsikvietė Seimo valdybą į Prezidentūrą – neva kartu aptarti, „kaip užtikrinti stabilų, profesionalų ir nepriklausomą prokuratūros darbą“.

Po šio susitikimo išplatintame pranešime buvo pripažinta: Seimas gali ne tik pritarti, bet ir svarstyti generalinio prokuroro kandidatūrą. „Būtinas bendras sutarimas dėl generalinio prokuroro skyrimo ir kandidatui keliamų reikalavimų“, – rašoma pranešime spaudai.

Tačiau neilgai trukus žiniasklaidoje apie šį susitikimą pasklido visiškai kitokia informacija. Buvo pranešta, jog šalies vadovė neva ir vėl griebėsi ne kartą išbandytos taktikos – įtikinėdama Seimo valdybą priimti jai palankią balsavimo tvarką ji demonstravusi slaptas pažymas apie suinteresuotas oligarchų grupes, neva veikiančias prieš jos siūlomus kandidatus, ir jiems talkinančius parlamentarus. Tarp jų buvo paminėtos ir Seimo narių Povilo Urbšio bei Vitalijaus Gailiaus pavardės.

Dėl tame pačiame susitikime paskleistos ir žiniasklaidai nutekintos informacijos, jog kandidatei į generalinius prokurorus Editai Dambrauskienei buvo „siūlyta susimokėti“, parlamentaras P. Urbšys kreipėsi į generalinę prokuratūrą, prašydamas išsiaiškinti asmenis, už kyšį siūliusius jai „išsipirkti“ generalinio prokuroro postą, ir patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn. Laidoje „Sąmokslo teorija“, komentuodamas Seimo valdybos išvyką į Prezidentūrą, šalies vadovės pademonstruotą „bendro sutarimo“ paieškos būdą jis pavadino „šantažu“.

* * *

Susiklosčiusią situaciją pilietinio portalo Tiesos.lt paprašyti kiek anksčiau jau komentavo ir Seimo narys Povilas Urbšys, ir pirmasis atkurtos valstybės vadovas profesorius Vytautas Landsbergis.

Šiandien siūlome susipažinti su Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docento, konstitucinės teisės specialisto Vaidoto A. Vaičaičio komentaru, gautu el. laišku.

Ramutė Bingelienė. Kaip Jums atrodo, kodėl Lietuvos teisėsaugoje susiklostė tokia pato situacija? Koks sprendimas, Jūsų manymu, būtų optimaliausias šioje situacijoje? Laukti 2016 metų Seimo rinkimų, keisti Seimo Statutą ar….?

Vaidotas A. Vaičaitis. Tvarka, kai parlamentas (ar jo aukštieji rūmai) turi pritarti prezidento parinktoms nominacijoms, yra gana paplitusi demokratijose ir reiškia tam tikrą parlamento, kaip tautos atstovybės, atliekamą vykdomosios valdžios kontrolę. Taip numatyta ir mūsų Konstitucijos 118 straipsnyje.

Iš konstitucinės teisės perspektyvos – nėra didelio skirtumo, kaip parlamentas balsuoja dėl pritarimo valstybės vadovo nominacijoms, tačiau paprastai demokratijose bet kuris balsavimas parlamente dėl pareigybių yra daromas slaptu balsavimu, visų pirma, dėl etinių priežasčių.

Beje, demokratijose, skirtingai nei autoritariniuose režimuose, kartais pasitaiko patinių situacijų (pavyzdžiui, tokia vėl gali susidaryti metų pabaigoje, jei JAV Kongresas nepatvirtins Prezidento siūlomo biudžeto) ir tai skatina formuotis tam tikroms konstitucinėms konvencijoms ir papročiams bei politinių kompromisų ieškojimo kultūrai.

Tikiuosi, kad būtent taip ir atsitiks, t.y. Lietuvos politikai prisiims atsakomybę ir nereikės laukti kitų metų Seimo rinkimų.

R. B. O kaip vertinate Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovo Juliaus Sabatausko pasiūlytas Prokuratūros įstatymo pataisas, pagal kurias siūloma keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką – jo kandidatūrą vyriausybei pasiūlytų teisingumo ministras arba Aukščiausiojo teismo vadovas, jai pritartų Seimas, o paskirtų šalies vadovas?

V.A.V. Dėl Seimo siūlymų keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką manau, kad toks siūlymas galimai prieštarauja Konstitucijai, nes riboja Respublikos Prezidento diskreciją pasirinkti generalinio prokuroro kandidatūrą, kaip yra numatyta Konstitucijos 118 straipsnyje.

Manyčiau, kad toks siūlymas vargiai galėtų būti įgyvendintas be Konstitucijos 118 straipsnio keitimo, kuris, beje, 2003 metais kaip tik ir buvo keistas siekiant apriboti Seimo kompetenciją skiriant generalinį prokurorą ir taip bandant užkirsti kelią jo kandidatūros keitimui po kiekvienų Seimo rinkimų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pas mus       2015-11-8 16:49

Pradžioj po sąjudžio atėjimo buvo galvota apie demokratiją bet konservams netiko demokratinis valdymas ir sukūrė autoritarinį valdymą, kuris, jaigu vėl ateitų į valdžia konservatoriai, mus atves į idiokratiją.

prieš       2015-11-7 13:57

prieš kalbant apie demokratiją turėtų būti suformuluotas apibržimas kas yra demokratija. Kokia gali būti demokratija jei krikščioniškise ir islamiškose šalyse netaikoma dievų Kristaus ir Allacho mokymas nepalūkininkauti?

Ačiū, ačiū, ačiū...       2015-11-7 6:50

už gerą išaiškinimą. Dabar supratau, kad ar Lietuvoje demokratinis ar autoritarinis valdumas tas pats didelis Š... Vienu žodiu - šūdas. Dabar kitas klausimas - ką daryti? Vergai į kovą!!! Visos Lietuvos vergai vienykites!!! Kaip ka=kada sakydavo: -”Вставай, страна рабов! Вставай на смертный бой!!!.
Dieve, ar sulauksim tokios šventės?

Pirmam       2015-11-7 0:47

Kleptokratų autokratija, kuriai vadovauja part školos propagandistė.

Nuosavybės teisė        2015-11-6 22:20

Demokratinių rinkimų metu vyksta kas? Manote jog renkate savo atstovus? Oi, griūk negyvas iš juoko! Cha cha cha! Nesaaaaaaaaamone!
Rinkimuose jūs balsuojete, .... kieno būsite, kam nuosavybės teise priklausysite. Kad nebūtų nesibasigiančių ir kruvinių karų, kažkada vergvaldžiai susitarė, jog valdys pasikeisdami. Valdys tie už kuriuos balsuos daugiau vergų.
Vakar vergai rinkosi ciesorium Kubylijų, šiandien verga valdžios regalijas perdavę Butkevijui. Rytoj galės balsuoti už Gabrilijų, ar už kitą kilmingąjį.
Galima neabejoti, procedūros bus demokratiškai pavyzdingos.
Pralasimėjęs be didelių pasispardymų tvarkingai perduos Valdžios regalijas laimėtojui.
Kokias regalijas? Nagi vergvaldžio botagą. Valiooooo, šauks UŽ balsavę vergai- muša, reiškia myli! O jeigu plakimo skausmas taps stipresdnis nei vergai gali išturėti, tuomet prašom- demokrastinė procedūra. Rinkit parašus po peticija- prašymu Ciesoriui.
Cha, lyg tai per tūkstasnčius metų būtų buvęs nors vienas atvejis, kuomet kas nors Laisvę gavo prašydamas.
Laisvė ne gaunama.
Laisvę galima tik iškovoti. Kartasis didele kaina.
O dykai gali gauti tik rimbu per pasturgalį.

Įdomumui       2015-11-6 21:59

Politinės atskirų partinių grupių, klanų kovos rodo, kad demokratija pas mus klesti. O svarbiausia ir linksmiausia yra tai, kad vergai tiki, jog politikai pešasi, riejasi ir pjaunasi dėl jų, cha, vergų gerovės. Razmečtalis.
Neronai ir kaligulos tarpusavyje kovoja tik dėl savų interesų ir ambicijų patenkinimo.
Kuo skiriasi Nerono vergas nuo Kaligulos vergo?
Vergas visur yra vergas. O jau tokioje demokratinėje Lietuvoje, ypač.
Perskaitėte? Na tai ir pamirškite. Ramiau miegosite. Išjunkite savo e-koliziejų ir eikit liūlią liūlia. Juk rytoj tamstų vėl laukia irkluotojų vietos galerose. Privalote būti švieži ir nusiteikę triūsui demokratijos vardan.
Antraip negausite putros davinio ir busit nuvaryti į areną numirti.
Nes tiem kurie irkluoja stropiai yra prižadėti žaidimai.

Įdomumui       2015-11-6 21:45

Negi dar neaišku? Akivaizdu, kad pas mus veikia idealiai tobulas demokratinis valdymas. Grupelė vergvaldžių valdo vergų mases primityvių manipuliacijų instrumentais - pseudo rinkimai su vergvaldžių iškeltais kandidatais, balsus skaičiuoja vergvaldžių atstovai. Taip pat yra iliuzija, jog ir vergsi gali iškelti savo kandidatus. Suprantama, tokie beveik niekada nelaimi, o jeigu demokratinio cirko dėlei ir koks galerų irkluotojas prasmunka pro demokratinį rėtį, toks greitai yra suvalgomas. Arba nuperkamas. Pigiai, nes vergas nesduvbokia tikrosios Laisvės vertės ir kainos.
O kaip su autokratija? Na, čia viskas tvarkoj. Kuomet demokrastija yra tobula, kad vergams netyčia nekiltų pagundų pradėti galvoti, tam yra pastatomaBaidyklė. Čiučela. Tokios kartoninės durilkos fone, demokratiniai vergvaldžiai atrodo kaip aniuolai.
Štai mes turime tūlą Matriošką. Ji skeryčiojasi, rėkauja ir trepsi aukštakulniu apauta kojele. Trept trept trept, vansi tskant kaip ir prieš tai “valdęs” tapkinis ciesorius, škia. Vergai per savo tv-koliziejus stebi tą reginį ir žiaumoja patricijų pabarstytas plutas. Duonos ir žaidimų.
Duonos duodama tik po tiek kiek reikia palaikyti vergų fiziologinių poreikių maistui minimumą. O reginių negailima. Garsiai dundant būgnams ir skambant famfaroms, vergai negirdi sabvo tuščių pilvų gurgimo.
Betgi politinės kovos rodo, kad demokt

Įdomu       2015-11-6 21:13

Pas mus demokratinis ar autoritarinis valdymas?

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.