Naujienos

Užmirštieji: algos ir pašalpos įstrigo krizės gniaužtuose

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 3 d. 0:35

2     

    

Užmirštieji: algos ir pašalpos įstrigo krizės gniaužtuose

Roberta Tracevičiūtė | „Lietuvos žinios“

Nors ekonomika auga, šalyje gyvenimas gerėja ir į viršų stiebiasi kainos, kai kurios iš valstybės biudžeto mokamos išmokos ir darbo užmokestis nesikeičia bemaž dešimtmetį. Tačiau nei planuojamas tam tikras valstybės remiamų pajamų, nei algų didinimas skurdžiausiųjų neišgelbės.

Daugybei socialiai pažeidžiamų žmonių aktualus valstybės remiamų pajamų dydis dar nuo 2008 metų vidurio siekia 102 eurus. Po ekonomikos krizės karpymų 2009-aisiais iš vietos iki šiol nepajudėjo biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimai.

Valdžia nuo kitų metų žada kelti tiek socialiai remtiniems žmonėms aktualų pajamų dydį, tiek algas viešajame sektoriuje. Tačiau dalies vargingiausiai besiverčiančių žmonių ir biudžetininkų gyvenimo tai nepagerins, nes papildomus eurus „suvalgys“ per šį laiką gerokai pabrangęs ir tebebrangstantis pragyvenimas.

Siūlo pridėti 20 eurų

Nuo valstybės remiamų pajamų dydžio priklauso socialinės pašalpos, būsto šildymo išlaidų kompensacijos, įvairi finansinė parama prieglobsčio gavėjams, teisė į nemokamą maitinimą mokyklose, paramą mokinio reikmenims įsigyti, išmoka vaikui. Taip pat – teisė į paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, palaikams pervežti ir panašiai.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė sako, kad atsižvelgiant į ekonominius rodiklius ir kylančias kainas 102 eurus siekiantis valstybės remiamų pajamų dydis tikrai nepakankamas, todėl keliamas šio rodiklio didinimo klausimas.

Atsižvelgiant į valstybės biudžeto finansines galimybes, valstybės remiamas pajamas nuo kitų metų bus siūloma didinti iki 122 eurų.

Taip norima mažinti skurdo rizikos lygį ir gylį. Kaip rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys, 2015 metais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno 22,2 proc. šalies gyventojų – apie 640 tūkst. žmonių.

Palyginti su 2014 metais, vargingiausiai besiverčiančiųjų skaičius išaugo 3,1 procento. Skurdo rizikos gylis 2015 metais padidėjo nuo 22,7 proc. iki 26 procentų. Šią riziką daugiausia patiria bedarbiai, mažas pajamas gaunantys gyventojai ir pagyvenę žmonės.

Nenori atimti motyvacijos

Pasak E. Radišauskienės, anksčiau didinti valstybės remiamų pajamų dydžio bei išlaidų socialinei apsaugai neleido šalies finansinės galimybės.

Be to, jos teigimu, didinant piniginės socialinės paramos dydžius ir juos lemiančius rodiklius, visada reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių.

Pavyzdžiui, kaip toks didinimas veikia žmonių motyvaciją įsitraukti į darbo rinką, ar tai teisinga kitų visuomenės grupių atžvilgiu ir panašiai.

„Todėl valstybės remiamų pajamų didinimas, paliečiantis daugybę socialiai pažeidžiamų žmonių, turi būti pasvertas ir pamatuotas, kad asmuo turėtų motyvaciją dirbti ir būtų suteikiama tinkama adekvati pagalba tada, kai asmeniui to labiausiai reikia“, – aiškino viceministrė.

Mokslininkai uždirba kaip valytojai

Nors 2013 metais Seimas, kaip aiškinta, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo sprendimą, sugrąžino atlyginimus daugiausia uždirbantiems politikams, teisėjams ir valdininkams, į eilinių biudžetininkų pinigines tebebyra krizinės algos, sumažintos per ekonominį sunkmetį, bet taip ir neatkurtos. „Atsigaunant ekonomikai, didėjančios įplaukos į biudžetą buvo skiriamos sumažintoms išmokoms į buvusį lygį sugrąžinti, valstybinėms pensijoms kompensuoti ir skurdui bei atskirčiai mažinti, todėl bazinės mėnesio algos padidinimas būdavo atidedamas“, – teigė E. Radišauskienė.

Dėl nedidėjančių algų dalis aukštos kvalifikacijos biudžetininkų uždirba vos kiek daugiau nei „minimumą“. Kaip pasakojo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Teresė Birutė Burauskaitė, dėl mažų algų ši įstaiga nuolat praranda gerus darbuotojus.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pensininke,       2017-08-4 18:21

nei20eur., nei30eur . nieko neisgelbes ir nieko nepakeis reikia is pagrindu visa mokesciu sistema keisti, bet ar yra Lietuvoj toks zmogus, kuris sugebetu tai pakeisti vienasDIEVAS tezino

atrodo, tik skaicukai       2017-08-3 16:08

o uz ju juk likimai - skurde augantys ar net negime vaikai, emigrave tevai - kazkieno sunus ir dukros, like be vaiku ir anuku senstanti Lietuva, o Kubilius jaciasi suvaldes krize, gera padares…


Rekomenduojame

Prokuratūra perka slaptų liudytojų paslaugas ir dėl kainos nesidera?

Verta prisiminti. Justinas Marcinkevičius. Didžiausia išdavystė lietuvių kalbos istorijoje

Andrius Švarplys. Verslas žada: „Lietuva neišvengiamai taps Šveicarija“... O kol kas…

Algimantas Rusteika. Kas galėtų paneigti?

Tomas Dapkus. Kodėl ES paramos milijardai nepasiekia Lietuvos ekonomikos?

Darius Kuolys: Apie Tadą Kosciušką – tautos laisvės ir garbės gynėją

Valstybės kontrolė: užsienio investuotojų pritraukimas mažai rezultatyvus

Valdas Vasiliauskas. Mankurtų kultūros ministerija

Ir švedų moderatai*  pasisako už griežtą imigracijos politiką

Vytautas Sinica. Dar kartą apie istorijos perrašinėjimą

Izraelio Aukščiausiasis teismas: nėra pilietinės teisės į vienalytę santuoką

Raimondas Navickas. Anti-Merkel’is: Austrijos lyderiu taps konservatorius tikrąja žodžio prasme. Naujoji Vyriausybė bus griežtai antiimigracinė?

EBPO rekomendacijos Lietuvai: gerinti ugdymo ir mokytojų veiklos kokybę, konsoliduoti aukštojo mokslo įstaigas

Popiežius Pranciškus: Būkime budrūs – nežaiskime pagal velnio taisykles

Robertas Grigas. Pasąmonėje išlikęs baudžiavos genas

Kviečiame į LRT dokumentinio filmo „Alfonsas Svarinskas“ pristatymą Vilniaus karininkų ramovėje

Kastytis Braziulis. Kaip užvaldyti valstybę

Vytautas Radžvilas. Nietzsche, Vytis ir šiandienžmogio buvimo beprasmybė

Gitenis Umbrasas. Menininkai neturi kitos išeities – tik savo kūnais užlopyti slenkantį Gedimino kalną ar stotis prieš abejingumo volą

Liudvikas Jakimavičius. Rudens etiudas. Pro automobilio langą

Vidmantas Valiušaitis siūlo: „Cvirką – į Grūto parką arba į Klangius, o į jo vietą – Kosciušką“... O ką manote Jūs?

Aleksandro Merkelio knygos „Antanas Smetona“ sutiktuvės-konferencija

Andrius Kubilius. Žiurkių pjautynės, arba Juokiasi puodas, kad katilas juodas

Geroji Naujiena: „Aš visa galiu tame, kuris mane stiprina“

634 iš 700 prieglobsčio prašytojų Danijoje melavo apie savo pilietybę – visi išsiunčiami iš šalies

Vytautas Rubavičius. Kultūros ministrė – kaip ant delno (papildyta video)

Raimondas Navickas. Gėjų šeimų naujienos: Įvaikintojas užmušė 18 mėnesių mergytę po dviejų savaičių „tėvystės“

Danijos ministras pirmininkas: „Mes uždarysime savo sienas laimės ieškotojams“

Žilvinas Nečiūnas. Gedimino kalno naujienos

Vytautas Rubavičius. Skvernelis ir Popiežius

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.