Naujienos

Užmirštieji: algos ir pašalpos įstrigo krizės gniaužtuose

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 2 d. 23:35

2     

    

Užmirštieji: algos ir pašalpos įstrigo krizės gniaužtuose

Roberta Tracevičiūtė | „Lietuvos žinios“

Nors ekonomika auga, šalyje gyvenimas gerėja ir į viršų stiebiasi kainos, kai kurios iš valstybės biudžeto mokamos išmokos ir darbo užmokestis nesikeičia bemaž dešimtmetį. Tačiau nei planuojamas tam tikras valstybės remiamų pajamų, nei algų didinimas skurdžiausiųjų neišgelbės.

Daugybei socialiai pažeidžiamų žmonių aktualus valstybės remiamų pajamų dydis dar nuo 2008 metų vidurio siekia 102 eurus. Po ekonomikos krizės karpymų 2009-aisiais iš vietos iki šiol nepajudėjo biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimai.

Valdžia nuo kitų metų žada kelti tiek socialiai remtiniems žmonėms aktualų pajamų dydį, tiek algas viešajame sektoriuje. Tačiau dalies vargingiausiai besiverčiančių žmonių ir biudžetininkų gyvenimo tai nepagerins, nes papildomus eurus „suvalgys“ per šį laiką gerokai pabrangęs ir tebebrangstantis pragyvenimas.

Siūlo pridėti 20 eurų

Nuo valstybės remiamų pajamų dydžio priklauso socialinės pašalpos, būsto šildymo išlaidų kompensacijos, įvairi finansinė parama prieglobsčio gavėjams, teisė į nemokamą maitinimą mokyklose, paramą mokinio reikmenims įsigyti, išmoka vaikui. Taip pat – teisė į paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, palaikams pervežti ir panašiai.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė sako, kad atsižvelgiant į ekonominius rodiklius ir kylančias kainas 102 eurus siekiantis valstybės remiamų pajamų dydis tikrai nepakankamas, todėl keliamas šio rodiklio didinimo klausimas.

Atsižvelgiant į valstybės biudžeto finansines galimybes, valstybės remiamas pajamas nuo kitų metų bus siūloma didinti iki 122 eurų.

Taip norima mažinti skurdo rizikos lygį ir gylį. Kaip rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys, 2015 metais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno 22,2 proc. šalies gyventojų – apie 640 tūkst. žmonių.

Palyginti su 2014 metais, vargingiausiai besiverčiančiųjų skaičius išaugo 3,1 procento. Skurdo rizikos gylis 2015 metais padidėjo nuo 22,7 proc. iki 26 procentų. Šią riziką daugiausia patiria bedarbiai, mažas pajamas gaunantys gyventojai ir pagyvenę žmonės.

Nenori atimti motyvacijos

Pasak E. Radišauskienės, anksčiau didinti valstybės remiamų pajamų dydžio bei išlaidų socialinei apsaugai neleido šalies finansinės galimybės.

Be to, jos teigimu, didinant piniginės socialinės paramos dydžius ir juos lemiančius rodiklius, visada reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių.

Pavyzdžiui, kaip toks didinimas veikia žmonių motyvaciją įsitraukti į darbo rinką, ar tai teisinga kitų visuomenės grupių atžvilgiu ir panašiai.

„Todėl valstybės remiamų pajamų didinimas, paliečiantis daugybę socialiai pažeidžiamų žmonių, turi būti pasvertas ir pamatuotas, kad asmuo turėtų motyvaciją dirbti ir būtų suteikiama tinkama adekvati pagalba tada, kai asmeniui to labiausiai reikia“, – aiškino viceministrė.

Mokslininkai uždirba kaip valytojai

Nors 2013 metais Seimas, kaip aiškinta, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo sprendimą, sugrąžino atlyginimus daugiausia uždirbantiems politikams, teisėjams ir valdininkams, į eilinių biudžetininkų pinigines tebebyra krizinės algos, sumažintos per ekonominį sunkmetį, bet taip ir neatkurtos. „Atsigaunant ekonomikai, didėjančios įplaukos į biudžetą buvo skiriamos sumažintoms išmokoms į buvusį lygį sugrąžinti, valstybinėms pensijoms kompensuoti ir skurdui bei atskirčiai mažinti, todėl bazinės mėnesio algos padidinimas būdavo atidedamas“, – teigė E. Radišauskienė.

Dėl nedidėjančių algų dalis aukštos kvalifikacijos biudžetininkų uždirba vos kiek daugiau nei „minimumą“. Kaip pasakojo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Teresė Birutė Burauskaitė, dėl mažų algų ši įstaiga nuolat praranda gerus darbuotojus.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pensininke,       2017-08-4 17:21

nei20eur., nei30eur . nieko neisgelbes ir nieko nepakeis reikia is pagrindu visa mokesciu sistema keisti, bet ar yra Lietuvoj toks zmogus, kuris sugebetu tai pakeisti vienasDIEVAS tezino

atrodo, tik skaicukai       2017-08-3 15:08

o uz ju juk likimai - skurde augantys ar net negime vaikai, emigrave tevai - kazkieno sunus ir dukros, like be vaiku ir anuku senstanti Lietuva, o Kubilius jaciasi suvaldes krize, gera padares…


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Velniava slypi detalėse

Vytautas Vyšniauskas. Sustabdyti nacizmą gali tik nacionalizmas

Lidžita Kolosauskaitė. Pasaulinės galios tendencijos

Arnoldas Aleksandravičius. Mėgėjiškos Kremliaus klastotės

Geroji Žolinės Naujiena: Laiminga įtikėjusi

Algirdas Endriukaitis. Susidorojimo potekstė – ne demokratija ir procedūros, o Lietuvos valstybės likvidavimo judesys

Nuo bačkos. Dr. Nerijaus Mačiulio tiesa: progresą paneigti sunku – gyvename vis geriau ir geriau

Advokatas Saulius Dambrauskas Kauno merui V. Matijošaičiui: Išsaugokime unksmingąją seno miesto dvasią (papildyta)

Bronius Puzinavičius. Ar tikrai Lukiškių aikštė formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais?

Geroji Naujiena. „Drąsos! Tai aš. Nebijokite!“

Raimondo Kuodžio „laimės išklotinė“

Vytautas Vyšniauskas. Kas laukia kairiojo liberalizmo nūdien brandinamų vaisių?

Ekskomunika korumpuotiesiems ir mafijozams

Rimas Norvaiša. Kada mokyklose pradėsime mokyti matematikos?

Lesbiečių pora tapo populiaraus „Disney“ filmuko vaikams herojėmis

Verta prisiiminti. Aras Lukšas: Neramus 1935-ųjų rugpjūtis

Lietuva – tarp mažiausiai vaikais besirūpinančių pasiturinčių pasaulio šalių

Dalius Stancikas. Kūnas ir dvasia

Vytautas Radžvilas. Premjero ekonominės įžvalgos neabejotinai vertos Nobelio premijos

Vytautas Vyšniauskas. Demokratijos išbandymas sąžiningumu ir N. Putinaitės rusenanti veidmainystė

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

Algimantas Rusteika. Nereformų metas

Bronislovas Burgis: mokytojai – niekinami ir pažeminti

Lietuva EK įteiks kone 39 tūkst. piliečių parašų už prigimtinę šeimos ir santuokos sampratą įtvirtinančius apibrėžimus

Sovietų pastangos panaikinti santuoką

Algimantas Zolubas. „Kryptis Lietuva“ – kada valstybės galvos liausis kiršinti tautą?

Audrius Jurgelevičius. Struktūrinės švietimo reformos „iš po skverno“ – mokytojams nulis eurų ir atleidimai!

Nerija Putinaitė susirūpino diskusijų kultūra: „Vietoje diskusijos – asmeniškumais persmelkta kova be taisyklių“ (papildyta)

Tyrimas: vis daugiau amerikiečių įžvelgia Rusijos grėsmę ir pritaria teiginiui, kad JAV turėtų ginti Baltijos šalis

Tomas Viluckas. Gyvenimą supratęs kaip atvirumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.