Naujienos

Užmirštieji: algos ir pašalpos įstrigo krizės gniaužtuose

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 3 d. 0:35

2     

    

Užmirštieji: algos ir pašalpos įstrigo krizės gniaužtuose

Roberta Tracevičiūtė | „Lietuvos žinios“

Nors ekonomika auga, šalyje gyvenimas gerėja ir į viršų stiebiasi kainos, kai kurios iš valstybės biudžeto mokamos išmokos ir darbo užmokestis nesikeičia bemaž dešimtmetį. Tačiau nei planuojamas tam tikras valstybės remiamų pajamų, nei algų didinimas skurdžiausiųjų neišgelbės.

Daugybei socialiai pažeidžiamų žmonių aktualus valstybės remiamų pajamų dydis dar nuo 2008 metų vidurio siekia 102 eurus. Po ekonomikos krizės karpymų 2009-aisiais iš vietos iki šiol nepajudėjo biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimai.

Valdžia nuo kitų metų žada kelti tiek socialiai remtiniems žmonėms aktualų pajamų dydį, tiek algas viešajame sektoriuje. Tačiau dalies vargingiausiai besiverčiančių žmonių ir biudžetininkų gyvenimo tai nepagerins, nes papildomus eurus „suvalgys“ per šį laiką gerokai pabrangęs ir tebebrangstantis pragyvenimas.

Siūlo pridėti 20 eurų

Nuo valstybės remiamų pajamų dydžio priklauso socialinės pašalpos, būsto šildymo išlaidų kompensacijos, įvairi finansinė parama prieglobsčio gavėjams, teisė į nemokamą maitinimą mokyklose, paramą mokinio reikmenims įsigyti, išmoka vaikui. Taip pat – teisė į paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, palaikams pervežti ir panašiai.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė sako, kad atsižvelgiant į ekonominius rodiklius ir kylančias kainas 102 eurus siekiantis valstybės remiamų pajamų dydis tikrai nepakankamas, todėl keliamas šio rodiklio didinimo klausimas.

Atsižvelgiant į valstybės biudžeto finansines galimybes, valstybės remiamas pajamas nuo kitų metų bus siūloma didinti iki 122 eurų.

Taip norima mažinti skurdo rizikos lygį ir gylį. Kaip rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys, 2015 metais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno 22,2 proc. šalies gyventojų – apie 640 tūkst. žmonių.

Palyginti su 2014 metais, vargingiausiai besiverčiančiųjų skaičius išaugo 3,1 procento. Skurdo rizikos gylis 2015 metais padidėjo nuo 22,7 proc. iki 26 procentų. Šią riziką daugiausia patiria bedarbiai, mažas pajamas gaunantys gyventojai ir pagyvenę žmonės.

Nenori atimti motyvacijos

Pasak E. Radišauskienės, anksčiau didinti valstybės remiamų pajamų dydžio bei išlaidų socialinei apsaugai neleido šalies finansinės galimybės.

Be to, jos teigimu, didinant piniginės socialinės paramos dydžius ir juos lemiančius rodiklius, visada reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių.

Pavyzdžiui, kaip toks didinimas veikia žmonių motyvaciją įsitraukti į darbo rinką, ar tai teisinga kitų visuomenės grupių atžvilgiu ir panašiai.

„Todėl valstybės remiamų pajamų didinimas, paliečiantis daugybę socialiai pažeidžiamų žmonių, turi būti pasvertas ir pamatuotas, kad asmuo turėtų motyvaciją dirbti ir būtų suteikiama tinkama adekvati pagalba tada, kai asmeniui to labiausiai reikia“, – aiškino viceministrė.

Mokslininkai uždirba kaip valytojai

Nors 2013 metais Seimas, kaip aiškinta, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo sprendimą, sugrąžino atlyginimus daugiausia uždirbantiems politikams, teisėjams ir valdininkams, į eilinių biudžetininkų pinigines tebebyra krizinės algos, sumažintos per ekonominį sunkmetį, bet taip ir neatkurtos. „Atsigaunant ekonomikai, didėjančios įplaukos į biudžetą buvo skiriamos sumažintoms išmokoms į buvusį lygį sugrąžinti, valstybinėms pensijoms kompensuoti ir skurdui bei atskirčiai mažinti, todėl bazinės mėnesio algos padidinimas būdavo atidedamas“, – teigė E. Radišauskienė.

Dėl nedidėjančių algų dalis aukštos kvalifikacijos biudžetininkų uždirba vos kiek daugiau nei „minimumą“. Kaip pasakojo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Teresė Birutė Burauskaitė, dėl mažų algų ši įstaiga nuolat praranda gerus darbuotojus.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pensininke,       2017-08-4 18:21

nei20eur., nei30eur . nieko neisgelbes ir nieko nepakeis reikia is pagrindu visa mokesciu sistema keisti, bet ar yra Lietuvoj toks zmogus, kuris sugebetu tai pakeisti vienasDIEVAS tezino

atrodo, tik skaicukai       2017-08-3 16:08

o uz ju juk likimai - skurde augantys ar net negime vaikai, emigrave tevai - kazkieno sunus ir dukros, like be vaiku ir anuku senstanti Lietuva, o Kubilius jaciasi suvaldes krize, gera padares…


Rekomenduojame

Garliavos šturmo šeštosios metinės: reportažas iš gegužės 17-osios piliečių akcijos „Ar dar gyva Deimantė Kedytė?“

Piliečiai nesitraukia: toliau teiraujasi apie valstybės paslaptimi paversto vaiko likimą

Pasirodo, Vyriausybė laukia mūsų pasiūlymų opiausioms šalies problemoms spręsti

„Alternatyva Švedijai“ elgetautojus ragina įsikurti Siodermalmėje – kartu su tais, kurie elgetavimui pritaria

Donaldas Trumpas ragina Angelą Merkel atsisakyti bendradarbiavimo su Rusija

Algimantas Rusteika. Patyčių Lietuva

Vytautas Matulevičius JAV institucijoms dėl N. Venckienės: apginkite ją nuo nepagrįsto persekiojimo

Žino, ką kalba. Gintautas Babravičius: Reikia versijos, kad nors kažkiek geriau atrodytum

Politinė Garliavos šturmo liudytojų byla: galutinį žodį tars Aukščiausiasis teismas?

Gegužės 18 dieną junkis į piketų bangą UŽ MEDŽIUS, išsakyk savo pilietinę poziciją – GYVO ŽALIO ar BETONO?

Ataskaita Europos Parlamentui: Europai gresia demografinė savižudybė

Vytautas Sinica. „Marksistai suprato: norint perkurti visuomenę reikia atsisakyti vyro ir moters šeimos“

Garliavos šturmo šeštosioms metinėms. Vinco Kubiliaus žvilgsnis į „Tie-SOS!“ akciją – pastangas priminti Deimantės Kedytės pagrobimą ir pradanginimą

Gegužės 17-ąją S. Daukanto aikštėje bus paminėtos Deimantės Kedytės smurtinio pagrobimo ir pradanginimo šeštosios metinės

Andrius Švarplys. Apie žiniasklaidą, metančią iššūkį Vakarų konstitucinėms teisėms ir laisvei

Verta prisiminti. Lietuvos disidentų kreipimasis „Dėl politinio Neringos Venckienės persekiojimo (lietuvių, anglų kalbomis)“

A. Navickas. Medaus šaukštu deguto statinės nepagadinsi

Vytautas Radžvilas. Esame mulkinami, išnaudojami ir apgaudinėjami, o mes ginčijamės dėl techninių smulkmenų

Laisvūnas Šopauskas. Ką „pamiršo“ viešasis intelektualas Kęstutis Girnius

Stasio Šalkauskio išminties šventė. Debatai „Europos Sąjunga – krikščionybės išlikimui palankus ar žalingas projektas?“

Vytautas Radžvilas: Šliaužiantis totalitarizmas

Ričardas Kalytis. O jei rinktumės „žmogų ir partiją viename“?

Kastytis Braziulis. Kada rasis valia įstatymų spragoms užkamšyti

Darius Kuolys. Bėk, Tomai, bėk!

Stasio Šalkauskio išminties šventė: prof.Albino Plėšnio paskaita „Prigimtinė teisė ir pilietinė laisvė“

Vytautas Sinica. „Turime teisę nemėgti ir tą pasakyti“

Algimantas Rusteika. Tas prakeiktas nuolankumas

Alvydas Jokubaitis: „Šalkauskio knygos ir straipsniai laukia kitos Lietuvos“

ES šalių gyventojai sutaria – imigracija yra didžiausia problema

Vytautas Radžvilas: matomas Europos nukrikščioninimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.