Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Žmogaus teisės

Už karikatūrą psichologė stojo prieš teismą

Tiesos.lt siūlo   2020 m. kovo 7 d. 21:22

9     

    

Už karikatūrą psichologė stojo prieš teismą

Justina Gafurova | respublika.lt

Ketvirtadienį prieš Vilniaus miesto apylinkės teismą stojo psichologė Eglė Mirončikienė. Teismas aiškinosi, ar sukūrusi ir socialiniame tinkle paskelbusi policijos pareigūnės, sausio 3 d. sulaikiusios mokytoją Trispalvės alėjoje, karikatūrą, E.Mirončikienė nepažeidė policininkės garbės ir orumo. Tiesa, pati pareigūnė susidurti akis į akį su karikatūros kūrėja nepanoro ir į teismo posėdį neatvyko.

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Giedrė Norvilienė posėdyje, kurį stebėjo apie dvidešimt žmonių, pranešė, kad E.Mirončikienei administracinio nusižengimo teisena pradėta dėl galimo statutinio valstybės tarnautojo garbės ir orumo pažeminimo.

Nemalonumų E.Mirončikienė sulaukė, reaguodama į mokytojos sulaikymą Trispalvės alėjoje, socialiniame tinkle paskleidė suėmimą atlikusios policijos pareigūnės K.Antipovos karikatūrą. Joje policijos pareigūnė vilki Rusijos uniformą, o ant jos kepurės – raudona žvaigždė.

Teisme E.Mirončikienė sakė nesutinkanti padariusi administracinį nusižengimą. „Mano paskelbtame komentare nepateiktos tikrovės neatitinkančios pareigūnės garbę ir orumą pažeidžiančios žinios ar informacija, o išreikšta nuomonė rėmėsi viešai prieinamomis faktinėmis aplinkybėmis. Tokiu būdu išreiškiau savo pilietinę nuomonę apie visuomenę sujaudinusius įvykius. Rėmiausi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 ir 33 straipsniais, kurie garantuoja man teisę turėti savo įsitikinimus, juos laisvai reikšti, skleisti informaciją ir idėjas, teisę kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus, draudžia persekioti už kritiką. Tokiu būdu išreikšdama savo pasipiktinimą ir vertinimą rėmiausi Europos žmogaus teisų ir pagrindinių laisvių konvencijos 10 straipsniu, kuris garantuoja kiekvieno asmens teisę laisvai reikšti savo mintis ir įsitikinimus – laisvai laikytis savo nuomonės, gauti bei skleisti informaciją ir idėjas, netrukdant valdžios pareigūnams“, – savo argumentus dėstė psichologė.

Ji atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje pripažįstama, jog teisėsaugos pareigūnai turi priimti, kaip neišvengiamą savo profesinės veiklos dalį, net ir nepagrįstą kritiką, neetišką asmenų elgesį bei pasisakymus. Be to, valstybės pareigūnai laikomi viešaisiais asmenimis. Todėl jiems yra taikomos kur kas platesnės kritikos ribos.

E.Mirončikienė sakė, kad kritikuodama pareigūnės veiksmus ji norėjo atkreipti dėmesį į policijos sistemos problemas, o ne įžeisti konkrečią asmenybę: „Teisingas, veiksmingas ir efektyvus policijos darbas yra ypač svarbus visuomenei. Todėl, suteikdama pareigūnams didesnius įgaliojimus visuomenė turi teisę kelti pareigūnams aukštesnius reikalavimus bei atvirai ir net aštriai kritikuoti jų veiksmus. Tai padeda tobulinti sistemos darbą ir kelti jos autoritetą.

Draudimas išreikšti kritinę nuomonę ir administracinis persekiojimas už kritiką yra nesuderinamas su demokratinės visuomenės principais ir griautų pasitikėjimą ne tik policijos sistema, bet ir visa valstybės sistema.“

Po teismo posėdžio „Vakaro žinių“ kalbinta E.Mirončikienė sakė, kad tikisi teisingumo, nors teisme jautė dviprasmiškas emocijas.

„Viena vertus, piktina ir kelia nerimą, kad dėl kritikos ir nuomonės yra inicijuojamas administracinis persekiojimas. Kita vertus, džiugina žmonių palaikymas. Manau, tai rodo, kad ši byla visuomenei yra svarbi. Aš tikiuosi, kad teismas atmes pareigūnų reikalavimą ir tai bus aiški žinia visuomenei, kad už kritiką pareigūnams jie nebus persekiojami“, – sakė E.Mirončikienė.

Karikatūras nuo mokyklos laikų piešianti psichologė neslėpė nesitikėjusi sulaukti tokio dėmesio dėl šio savo pomėgio. „Galbūt policijos pareigūnai neturi humoro jausmo. Kaip psichologė, galiu pasakyti, kad humoro jausmas yra intelekto požymis“, – pridūrė ji.

E.Mirončikienė sakė susipažinusi su byloje pridėtu karikatūroje pašieptos pareigūnės atsiliepimu: „Pareigūnė teigia, neva karikatūra ją taip sukrėtė, kad ji pasijuto labai blogai. Netgi gavo nedarbingumo pažymą. Manau, toks paaiškinimas juokina žmones. Policijos pareigūnas neturėtų būti toks gležnas ir lepus. Turbūt ne vieta tokiems pareigūnams sistemoje, kurie dėl karikatūros atsigula į ligos patalą.“

respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Heiders       2020-03-18 18:50

Pas policininkus intelektas , tas pats kaip pas komuniagas tiesa.  Tuscias reikalas.,.,.,.

Kada?        2020-03-8 21:21

O kada tą policininkę teis už vėliavos atėmimą, K. Škirpos pagerbimo draudimą, įkišimą mokytoją prie šunų į auto, už tai kad nesąmones kalbėjo kad jai pagrindo nereikia, kad vėliava įkaltis kad reikia pasą nešiotis, už moralinę ir psichologinę žalą visai Lietuvai po šio įvykio???

Ramiros       2020-03-8 14:58

Ponia (ar panele),“rinkėja iš Kauno”, - nei velnio nesupratot minties, tuoj puolat įžeidinėti, žeminti komentatorių, jeigu tamstai pasirodė kažkas .... Šiandien S e k m a d i e n i s, - šventa diena… Ar buvot bažnyčioje, išklausėt mišias ?

Apgailėtina       2020-03-8 11:16

“Man pagrindo nereikia”, “trispalvė-  nusikaltimo įkaltis” - šios frazės jau įėjo į istoriją, atskleidžiančios kokioj būklėj 2020 m yra Lietuva.

ne karikaturoje esme       2020-03-8 11:00

sistemai zut but reikia susidoroti su pilietiskais ir turinciais savo nuomone pilieciais. Uzciaupti dristancius pasakyti Tiesa. Ta jie ir daro.

stasys        2020-03-8 8:31

Manau tai moteriai viskas bus gerai . Reikia tik teismo:) posėdžius perkelti į Panevėžį ..smile

mirror       2020-03-8 8:00

Bet kkiam režimo ubliudkui pakanka atkišti prieš nosį veidrodį ir būsite apkaltinti pareigūno įžeidimu.
Veidrodžių pardavėjai, kirpyklos irgi turėtų labai sunerinti.
O jeigu koks stribas ar stribė pamatys savo atspindį?

rinkėja iš Kauno>7.25       2020-03-8 8:00

prastas jūsų skonis, jeigu jums “velniškai graži” yra aziatiška fizionomija kaip iš “Mosfilmo” masinės produkcijos “pro voinu”. Na, nebent esate kretantis senukas, prastai matote, jums jau visos gražios, jeigu jaunos.
Tikrai labai graži moteris yra Eglė Mirončikienė, ką patvirtina čia įdėta jos nuotrauka.

Ramiros       2020-03-8 7:25

Man tai velniškai graži jinai su ta apranga. Beveik įsimylėjau .... Taigi, manau, anoks čia jos įžeidimas. Galbūt, prisiprašė, kad žmonės taip galvoja ? O ką, ar galvoti jau namažna ? Gyvenime mačiau labai daug įvairių karikatūrų, baisesnių, kaip ši, net prezidentų ar kitų labai aukštų pareigūnų, bet negirdėjau kad dėl to būtų persekiojami ar teisiami autoriai už savo pilietinį požiūrį. Nebent, kažkur Š.Korėjoje ar Enkavėdistų laikais ?


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė.  Karantinas (II): kinų pavasaris

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 24-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Vladimiras Laučius. Koronavirusas rodo tikrąjį mūsų veidą

Ar tikslinga dėvėti namuose pasiūtą kaukę? Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Roberto de Mattei. Nauji scenarijai koronaviruso eroje

Pasaulio sveikatos organizacija: Kas yra COVID-19 ir kaip TU turėtum elgtis (video)

Vytautas Sinica. Tikrai rimtų iššūkių akivaizdoje turime tik save – savo valstybę ir jos galimybes

Dvaro medikas skėlė iš peties. Audriaus Bačiulio ir Vytauto Sinicos komentarai

Nacionalinio susivienijimo pareiškimas „Dėl būtinybės krizės sąlygomis vadovautis konstitucine valdžios ir demokratinio valdymo samprata“

Liudvikas Jakimavičius. Progresas ir jo rogutės

Geroji Naujiena: Akli mes ar kalti? arba Jo Teismo belaukiant

Junkimės į bendrą maldą stebėdami šv. Mišių transliaciją per televiziją, radiją ar internetu

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Visuotiniai ypatingi atlaidai tikintiesiems

Tomas Pueyo. Koronavirusas: Kodėl turime veikti žaibiškai?

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Verta pamatyti ir ... pasigrožėti: pandeminė Roma

Rimantas Rubavičius. Apie virusus ir Žemaitiją

Nida Vasiliauskaitė. Penketas su COVID-19 susijusių faktų. Išvada?

Algimantas Rusteika. Dramblių dalybos prasidėjo

Andrius Švarplys. Kas ir kaip išduoda demokratiją?

Patrick Deneen. Kaip universitetai tapo globalizuoto elito kadrų „kalykla“

Povilas Gylys. Paryžiaus tribunolas ir Ingrida Šimonytė

„Iš savo varpinės“: žmonių perteklius planetoje – ar išnyks žmonija?

Laimonas Kairiūkštis. Lietuvoje krizė – nėra ekonomistų

Audrius Bačiulis. Kodėl Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos parengtis nuteikia optimistiškai

Ramūnas Karbauskis. Kodėl opozicijos lyderis konservatorius G. Landsbergis taip nori įvesti nepaprastąją padėtį, nors tam nėra teisinio pagrindo?

Šakalienei, Armonaitei, Anūkui, Maldeikienei ir pan. – žiūrėti 3 kartus per dieną prieš valgį, po valgio – pakartoti

Liutauras Stoškus. Dešiniojo pusrutulio lubos

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.