D.Grybauskaitės „skiepai“

Ulbinaitės istorija suskaldė Aukščiausiojo Teismo teisėjus, bet finalas – aiškus

Tiesos.lt siūlo   2016 m. kovo 10 d. 15:00

0     

    

Ulbinaitės istorija suskaldė Aukščiausiojo Teismo teisėjus, bet finalas – aiškus

Dominykas Griežė | Alfa.lt

Valstybinės paslapties nutekinimu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi kaltinta prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė prieš pat kovo 11-ąją gali lengviau atsipūsti – Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) užvertė jai iškeltą baudžiamąją bylą, konstatuodamas, kad jokio nusikaltimo nebuvo padaryta. Kadangi LAT nutartis – neskundžiama, ja baigėsi kelerius metus trukusi valstybės paslapties skandalo istorija. Tačiau nedaug trūko, kad lemiamas taškas šioje istorijoje dar nebūtų padėtas – kaip paaiškėjo, net trys iš septynių bylą nagrinėjusių teisėjų laikėsi nuomonės, kad išteisinamuoju nuosprendžiu pasibaigusi byla buvo išnagrinėta netinkamai ir nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso.

Teisėjų nuomonės išsiskyrė

Anot LAT teisėjų kolegijos, Vilniaus apygardos teismo nutartis, kuria pripažinta, kad valstybinės paslapties apskritai nebuvo, turėtų būti pakeista, tačiau tik ta dalimi, kuri liečia D. Ulbinaitės išlaidas gynėjui – esą valstybė neturėtų atlyginti D. Ulbinaitės bylinėjimosi išlaidų.

LAT konstatavo, kad iš esmės pritaria kolegoms iš Vilniaus apygardos teismo, kurie praeitą gegužę konstatavo, kad į žiniasklaidą patekusi informacija nėra laikytina valstybine paslaptimi, todėl nusikaltimas nebuvo padarytas.

Tačiau, anot teisėjos Dalios Bajerčiūtės, nedaug trūko iki kitokios šios istorijos pabaigos – iš septynių teisėjų kolegijos trys teisėjai laikėsi nuomonės, kad byla visgi buvo išnagrinėta netinkamai, padarant proce todėl turėtų būti grąžinta Vilniaus apygardos teismui ir pakartotinai nagrinėjama apeliacine tvarka. Šių trijų teisėjų atskirai pateiktos nuomonės bus pridėtos prie oficialios LAT nutarties.

Pageidavo apklausti prezidentę

Kasacinį skundą dėl D. Ulbinaitei ir pačiai prezidentūrai palankių teismo sprendimų buvo pateikęs prokuroras Gintas Ivanauskas. Prokuroras prašė ne tik grąžinti bylą iš naujo nagrinėti apeliaciniam teismui, bet ir pageidavo, jog būtų kreiptasi į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT) dėl konsultacinių išvadų.

G. Ivanausko teigimu, išteisinamąjį nuosprendį patvirtinęs Vilniaus apygardos teismas padarė esminių Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų, taip pat nepagrįstai neapklausė prezidentės D. Grybauskaitės, o pačią D. Ulbinaitę be pagrindo atsisakė patikrinti poligrafu.

Teismo sprendimai: išteisino, o po to nerado nusikaltimo

D. Ulbinaitė buvo kaltinama tuo, kad 2013 m. spalio 30 d. prezidentūroje susipažinusi su VSD valdybos viršininko Vidmanto Kaladinsko patikėta slapta informacija vyr. prezidentės patarėja jau kitą dieną perdavė žinias apie planuojamus išpuolius prieš D. Grybauskaitę naujienų agentūros BNS vyr. redaktorei Jūratei Damulytei-Semėnienei. Taip D. Ulbinaitė esą atskleidė valstybinę paslaptį, taip pat kartu piktnaudžiavo tarnybine padėtimi.

2015 m. sausio viduryje Vilniaus miesto apylinkės teismas D. Ulbinaitę išteisino, o prezidentės patikėtinė grįžo dirbti į prezidentūrą, tačiau palankus nuosprendis neįsiteisėjo – prokuroras G. Ivanauskas apskundė jį Vilniaus apygardos teismui, teigdamas, kad pakanka D. Ulbinaitės kaltės įrodymų.

Prokuroras, kaip minėta, apeliacinio teismo prašė į teismą iškviesti ir apklausti prezidentę D. Grybauskaitę, taip pat atsižvelgti į byloje surinktų telefoninių pokalbių įrašus, kuriuos teismas buvo pripažinęs kaip neteisėtai surinktais įrodymais. G. Ivanauskas taip pat teigė, kad D. Ulbinaitės parodymai prieštarauja V. Kaladinsko parodymams, todėl šis liudytojas Vilniaus apygardos teisme buvo apklaustas antrąkart – anot prokuroro, V. Kaladinskas tiesiai šviesiai buvo pasakęs, kad D. Ulbinaitei į rankas perdavė slaptą VSD projektą.

Tačiau Vilniaus apygardos teismas 2015 m. gegužę priėmė itin netikėtą sprendimą – anot teisėjų, jokia valstybinė paslaptis apskritai nebuvo atskleista, taigi ir nusikaltimas nepadarytas.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.