Šeimos politika

Tyrimas palygino santuoką ir gyvenimą kartu nesusituokus

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 4 d. 10:45

12     

    

Tyrimas palygino santuoką ir gyvenimą kartu nesusituokus

laisvavisuomene.lt

Tyrimo centro Pew Research Center JAV atlikto tyrimo duomenimis, šalyje mažėja santuokų, tačiau daugėja porų, kurios kartu gyvena nesusituokusios. Taip pat nustatyta, kad daugeliui amerikiečių gyvenimas kartu nesusituokus atrodo priimtinas, netgi jei pora ir neketina tuoktis ateityje. Vis dėlto dauguma mato santuokos svarbą visuomenei. Tyrimas taip pat analizuoja suaugusiųjų, kurie yra susituokę, ir suaugusiųjų, kurie gyvena su partneriu, patirtis ir prieina išvados, kad sutuoktiniai išreiškia didesnį pasitenkinimą santykiais ir pasitikėjimą savo partneriu nei tie, kurie gyvena kartu nesusituokę.

Kviečiame susipažinti su pagrindinėmis tyrimo išvadomis:

1. Didesnė dalis suaugusiųjų yra kartu gyvenę nesusituokę nei susituokę. Iš tyrime dalyvavusių 18–44 metų suaugusiųjų kažkuriuo gyvenimo tarpsniu su partneriu gyveno 59 proc. apklaustųjų, o susituokę buvo 50 proc. apklaustųjų. Tuo tarpu 2002 metais 54 proc. šios amžiaus grupės suaugusiųjų gyveno kartu nesusituokę, o 60 proc. kažkuriuo gyvenimo tarpsniu buvo susituokę.

2. Daugumos amerikiečių (69 proc.) nuomone, gyvenimas kartu nesusituokus yra priimtinas net ir tuo atveju, jei pora neketina tuoktis. Dar 16 proc. mano, kad gyvenimas kartu yra priimtinas, jeigu pora ketina tuoktis, o 14 proc. apklaustųjų atrodo, kad nesusituokę asmenys neturėtų gyventi kartu.Jaunesni suaugusieji labiau nei vyresni yra linkę manyti, kad nesusituokusioms poroms yra priimtina gyventi kartu.

Nors daugelis amerikiečių pritaria gyvenimui kartu nesusituokus, daugybė jų mato socialinius santuokos privalumus. 53 proc. amerikiečių teigia, kad visuomenei išeina į naudą, jeigu ilgai kartu likti norinčios poros galiausiai susituokia, tuo tarpu 46 proc. mano, kad visuomenei seksis taip pat gerai, jei tokios poros nesituoks.

3. Sutuoktiniai yra labiau patenkinti santykiais ir labiau pasitiki savo partneriu nei tie, kurie kartu gyvena nesusituokę. Sutuoktiniai dažniau nei sugyventiniai sako, kad santykiai klostosi labai gerai (58 proc. palyginti su 41 proc.). Jie taip pat yra labiau patenkinti konkrečiais santykių aspektais, įskaitant tai, kaip yra pasiskirstoma namų ūkio darbais, kaip partneris derina darbą ir asmeninį gyvenimą, kaip jiems sekasi bendrauti tarpusavyje, kaip jų partneris žiūri į tėvystę ar motinystę (tarp tų apklaustųjų, kurių namuose gyvena jaunesni nei 18 metų vaikai).

Kalbant apie lytinį gyvenimą, panaši dalis (maždaug trečdalis) sutuoktinių ir kartu nesusituokusių gyvenančių porų yra labai patenkintos.

Sutuoktiniai labiau nei sugyventiniai linkę sakyti, kad labai pasitiki savo partneriu, kad šis bus ištikimas, elgsis jų labui, sakys tiesą ir atsakingai tvarkys pinigus.

4. Daugelis sugyventinių mano, kad gyvenimas kartu yra žingsnis santuokos link. Maždaug du trečdaliai (66 proc.) sutuoktinių, kurie kartu su savo partneriu gyveno ir prieš santuoką (ir kurie apsigyvenant kartu nebuvo susižadėję), sako, kad gyvenimą kartu traktuoja kaip žingsnį link santuokos. Palyginimui, taip pat mano 44 proc. kartu gyvenančių nesusituokusių suaugusiųjų.

Amerikiečių paklausus, koks yra gyvenimo kartu nesusituokus poveikis santuokai, maždaug pusė (48 proc.) sakė, kad palyginus su tomis poromis, kurios kartu prieš santuoką negyvena, poros, kurios pirmiausiai gyvena kartu, turi geresnes galimybes sėkmingai santuokai. 13 proc. apklaustųjų teigė priešingai, o 38 proc. manė, kad gyvenimas kartu iki santuokos pačiai santuokai neturi jokios įtakos. Jaunesni suaugusieji ypač linkę manyti, kad gyvenimas kartu yra kelias į sėkmingą santuoką.

5. Maždaug keturi iš dešimties sugyventinių finansus (38 proc.) ir patogumą (37 proc.) nurodė kaip pagrindines priežastis, dėl kurių jie persikėlė gyventi kartu. Palyginimui, tik 13 proc. sutuoktinių finansus ir 10 proc. patogumą nurodė kaip pagrindines priežastis susituokti.

Meilė ir draugystė nurodytos pagrindinėmis tiek santuokos, tiek gyvenimo kartu nesusituokus priežastimis.

Kartu su partneriu gyvenančios moterys dažniau nei vyrai teigė, kad meilė ir noras kada nors susilaukti vaikų buvo pagrindinės apsigyvenimo kartu priežastys. Pavyzdžiui, meilę pagrindine apsigyvenimo kartu priežastimi nurodė 80 proc. moterų ir 63 proc. vyrų. Šiuo aspektu tarp sutuoktinių lyčių skirtumų nėra.

6. Daugelis nesusižadėjusių sugyventinių, norinčių kada nors susituokti, finansus nurodo kaip priežastį, kodėl jie nėra susižadėję ar susituokę. Maždaug trys iš dešimties sugyventinių, kurie nėra susižadėję, bet sako, kad kada nors norėtų susituokti, partnerio (29 proc.) arba savo (27 proc.) finansinio pasirengimo stoką nurodo kaip pagrindinę priežastį, kodėl jie nėra susižadėję ar susituokę.

Maždaug 44 proc. apklaustųjų teigia, kad nepakankami pasiekimai darbe ar karjeroje yra bent jau antraeilė priežastis, kodėl jie nėra susižadėję ar susituokę.

Sugyventiniai, kurie nėra susižadėję, bet kada nors norėtų susituokti, kaip pagrindinę priežastį, kodėl dar nėra to padarę, dažniau nurodo savo partnerio (26 proc.), o ne savo (14 proc.) nepasirengimą šiam žingsnį.

7. Dauguma amerikiečių pasisako už tai, kad nesusituokusioms poroms būtų suteiktos tokios pačios teisinės teisės kaip sutuoktiniams. Maždaug du trečdaliai suaugusiųjų teigia, kad sutiktų, jog nesusituokusioms poroms, kurios sudarytų teisinius susitarimus, kalbant apie draudimą, paveldėjimą ir mokestines privilegijas būtų suteiktos tokios pačios teisės kaip sutuoktiniams. 34 proc. apklaustųjų tam prieštarauja.

Demokratai ir Demokratų partijai palankūs apklaustieji kur kas labiau nei respublikonai ir respublikonų šalininkai linkę pritarti tokio pobūdžio teisiniams susitarimams tarp nesusituokusių porų. Partiniai skirtumai taip pat pastebimi požiūryje į gyvenimo kartu nesusituokus priimtinumą, santuokos naudą visuomenei, gyvenimo kartu nesusituokus įtaką santuokai bei klausimą, ar sutuoktiniai ir kartu gyvenančios nesusituokusios poros gali vienodai gerai auginti vaikus.

Parengta pagal Key findings on marriage and cohabitation…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

C-Fam       2019-12-7 15:05

https://c-fam.org/friday_fax/worlds-top-sex-ed-promoter-promises-radical-social-change/PALAIKYMAS
Populiariausias sekso pasaulio atstovas pasaulyje žada radikalius socialinius pokyčius
Rebecca OAS, Ph.D. | 2019 m. Gruodžio 5 d

WASHINGTON, DC, gruodžio 6 d. (C-Fam) JAV įsikūrusi organizacija, turinti ilgą istoriją ir skatinanti prieštaringai vertinamas vaikų mokymo programas, neseniai sukūrė savo naujovę, paskelbdama savo misiją skatinti radikalius socialinius pokyčius per lytinį švietimą.
JAV seksualumo informacijos ir švietimo taryba (SIECUS) lapkričio 12 d. Priėmė pavadinimą „Lytinis švietimas socialiniams pokyčiams“. SIECUS prezidentė Christine Harley apibūdino šį pokytį kaip „siekį pasaulio, kuriame visi žmonės gali patirti ir mėgautis seksualine bei reprodukcine laisve, kai patys ją apibrėžia“.
„SIECUS“ prieš 55 metus įkūrė Kinsey institutas, kuris pavadintas žinomam seksologui Alfredui Kinsey. Jo tyrimai apėmė seksualinę nepilnamečių prievartą. SEICUS vadovavo planuojamos tėvystės medicinos direktorius ir siekė būti „nacionaliniu lytinio švietimo balsu“, reklamuodamas savo medžiagą kaip „mediciniškai tikslios“ informacijos šaltinius mokykloms ir šeimoms. Be savo federalinio ir valstijos lygio JAV darbo, SIECUS prieštaringai bendradarbiavo su JT švietimo agentūra UNESCO, kad sukurtų lytinio švietimo gaires tarptautiniu mastu.
Tėvai ir pedagogai skundėsi, kad gairėse buvo raginama vaikus nuo pat gimimo mokyti tokių dalykų kaip masturbacija ir „įvairūs“ seksualiniai santykiai.
Tiek JT derybose, tiek sostinėse visame pasaulyje kova su vadinamuoju „visapusišku seksualumo švietimu“ išlieka arši.
SIECUS prekės ženklo pakeitimas aiškiai parodo, kas buvo diskusijų dėl lytinio švietimo pagrindas: „kultūros karų“ ateitis tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu priklauso nuo to, kaip bus užauginta ir ugdoma kita karta. „Tiek daug kovų, kuriose kovojame […], gali būti daug mažiau įtemptos, jei daugiau žmonių gautų kokybišką lytinį švietimą“, - sakė SIECUS valdybos pirmininkė Kristine Kippins, kuri konkrečiai užsiminė apie diskusijas dėl abortų. Ji pridūrė, kad visapusiškas lytinis švietimas suteikia studentams galimybę „išaiškinti stigmą, dezinformaciją ir nepagrįstas nuomones“.
Nuomonės bus gerai matomos SIECUS medžiagoje po prekės ženklo pakeitimo, akcentuojant ne tik informaciją, bet ir aktyvizmą.
„Seksualinis švietimas gali būti keisto išsivadavimo priemonė“, - sakė Harley naujausiame podcast’o interviu . „Mes tikrai turime kalbėti apie kritinį vaidmenį, kurį lytinis švietimas gali atlikti normalizuojant žmogaus seksualumą“.
Harley nusprendė, kad jei visapusiškas seksualumo ugdymas būtų universalus, „visuomenė būtų visiškai pakeista“.
Ne visi džiaugiasi jos numatomos pertvarkos perspektyva. Frazė „visapusiškas seksualumo švietimas“ JT derybose, ypač iš Jungtinių Valstijų, susiduria su dideliu pasipriešinimu . Daugybės šalių, įskaitant Zambiją ir Pietų Afriką , tėvai, mokytojai ir religiniai lyderiai paskatino piliečių pastangas informuoti piliečius apie tokių programų žalą .
Ypač išvykęs iš SIECUS “perpardavinėjimas pranešimą yra bet tėvai paminėjimas, nepaisant to, kad vienas iš JT įkūrėjų dokumentais, Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, teigiama, kad” Tėvai turi pirmumo teisę parinkti švietimo natūra, kad turi būti teikiama jų vaikai.”
Belieka tik išsiaiškinti, ar JAV ir viso pasaulio šeimos yra pasirengusios pasiūlyti „entuziastingą sutikimą“ - tai mėgstamiausia perstatyto SIECUS tema - kokia visuomenės transformacija, kurią jos nori pateikti.

Nuotraukoje       2019-12-6 18:30

koks laimės jausmas dvasią apima kaifą padarius…

-> >nesveikam mąstymui       2019-12-6 11:18

Amoralumo viešinimasis turi nemažą neigiamą poveikį į moralę nemažai daliai likusios visuomenės (ypatingai jaunimui), todėl manau, kad toks “pasistažavimas” neturėtų būti viešas.

>nesveikam mąstymui       2019-12-5 18:17

drausti visai nėra reikalo, pakaktų poros tokių žingsnių kaip Lenkijoje ir Vengrijoje. Kas nori “pasistažuoti” metus-kitus iki santuokos, į šeimos statusą lig tol nepretenduodami, lai apsitrina, apsiuosto.

Pupa       2019-12-5 12:32

Ten tose amerikose gyvenimas visai kitokio lygio. Kodėl nuolat mus bando “pritempti” prie Amerikos? Mes europiečiai. Ir žmogiškosios vertybės mūsų daug gilesnės.

Sveikas mąstymas       2019-12-5 12:32

Viešą gyvenimą susidėjus – uždrausti; įteisinti santuoką tik vieną ir jokių daugkartinių santuokų.
Bendras santuokinis gyvenimas nepavyko ir tapo tikra kankyne? Tokiu atveju gyvenkite skyriumi, bet neieškokite naujų sekso partnerių.

Reuters       2019-12-5 12:03

https://www.reuters.com/article/us-hungary-marriages/hungary-government-scheme-sparks-marriage-boom-will-babies-follow-idUSKBN1Y01XG?inf_contact_key=51d80f64f488816fe5d946045d2e95db7e470d92b8b75168d98a0b8cac0e9c09
„BUDAPEST“ („Reuters“) - Nauja Vengrijos vyriausybės schema, skatinanti santuoką ir gimdymą subsidijuojamomis paskolomis, jau padėjo sukurti vestuvių pakilimą, nors dar anksti pasakyti, ar daugiau kūdikių paseks.

Nacionalistinis ministras pirmininkas Viktoras Orbanas prioritetu įtikino daugiau vengrų tuoktis ir susilaukti vaikų, kad būtų pakeistas gyventojų skaičiaus mažėjimas. Šeimoms jis pristatė nemažai mokesčių lengvatų ir kitų programų.

Didelė nauja schema šiais metais siūlo poroms, kurios tuokiasi iki nuotakos 41-ojo gimtadienio, subsidijuojamos paskolos iki 10 milijonų forintų (33 000 USD). Trečdalis paskolos bus atleista, jei jie turės du vaikus, o visa skola bus sunaikinta, jei jie turės tris.

Centrinė statistikos tarnyba (KSH) teigė, kad per pirmuosius devynis šių metų mėnesius santuokų skaičius padidėjo 20 proc. Užfiksuotas vestuvių skaičius buvo didžiausias per tą laiką nuo 1990 m.

„Šeimos skatinimo programa buvo pradėta nuo liepos 1 d., Kai buvo įvestos įvairios naujos išmokos ... ir būtina sąlyga - poros turi būti susituokusios. Taigi mes manome, kad tai yra vienas iš pagrindinių paaiškinimų “, - teigė KSH statistė Gabriella Geczy.

Vien rugsėjį susituokė 29% daugiau porų nei tą patį mėnesį pernai. Vengrija išvydo daugiausiai rugsėjo vestuvių nuo 1979 m.

Lenkijos Teismas: tėvai - tik skirtingų lyčių!       2019-12-5 11:11

Nuo pirmadienio (12.02) Lenkijoje teisėti tėvai - tik vyras (tėvas) ir moteris (motina), bet ne gėjai, ne lesbietės ar pan.
Nuo šiol homoseksualai ne tik gamtiškai, bet ir juridiškai nėra ir negalės skelbtis šeima ir vadintis tėvais. Pagarba lenkams!
Vadinasi, Lenkijoje nuo šiol nebus leidžiama KLASTOTI žinią apie tikruosius vaiko tėvus (vienalytės poros juk gamtiškai nevaisingos).
Tai ir tik tai - tiesos apie tikruosius tėvus žinojimas - atitinka vaiko interesus.
******************************************************************************
W poniedziałek, 2 grudnia, Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów zdecydował o niedopuszczalności transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia wskazującego jako rodziców osoby tej samej płci.
Sąd jednoznacznie stwierdził, że formalizacja układów jednopłciowych jest sprzeczna z polskim systemem prawnym, a rodzicami dziecka mogą być jedynie matka i ojciec!
http://www.nsa.gov.pl/komunikaty/uchwala-7-sedziow-nsa-w-sprawie-transkrypcji-zagranicznego-aktu-urodzenia-dziecka-sygn-akt-ii-ops-1-19,news,4,711.php

Teisinės pasekmės       2019-12-5 10:37

yra visiškai skirtingos, kai žmonės yra susituokę. Valstybė neturėtų skubėti sulyginti abiejų grupių teises. Uždrausti gyventi “sumetus skudurus” irgi negalima šiais laikais drausti…

ah1       2019-12-5 2:20

Prie ko čia apklausimai ir dar amerikos?  Gyvenama susimetus dėl to kad jaunuolis paprasčiausia nesiperša, jaunuolis nesiperša dėl to kad neturi pinigų, neturi pinigų dėl to kad pas jaunuolį vaikiškas charakteris - jaunuolis dar neišlipęs iš smėlio dėžės, o vaikams pinigai nepriklauso todėl ir pinigų nebus, ir tikėtina jaunuolis iš “brokuotos” šeimos - kur nebuvo iš ko imti VYRO pavyzdį, nematę  pavyzdžio vyro atsakomybės už moterį, už šeimą, už vaiką, nepatyrę VYRO tėvo patarimo, pamokymo - vaikai auklįjami pavyzdžiai, nebuvo vaikui vyro pavyzdžio - nėra vyro.  O kas liečia panas tai kaip liaudis sako “merga - žema tvora”. Bet blogiausia kada gimsta vaikai neturintys tėčio arba kai tėvai išsisikiria, Sūduvoje net posakis yra “nori su*ikt savo vaiko gyvenimą - išsiskirk” ir tuo viskas pasakyta.

tiek       2019-12-4 13:09

ištvirkavimas,benkartai - laabai teigiami dalykai.

Tvankstas       2019-12-4 13:07

Santuoka yra santuoka, o bendras gyvenimas nėra santuoka.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.