Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Teisėkūros iniciatyvos

Andrius Švarplys: „T.Kačerausko straipsnis „Esu feministas, todėl…“ yra vertingas dar ir tuo, kad apnuogina faktą: Lietuvoje nėra tikrojo feminizmo“

Tiesos.lt redakcija   2021 m. kovo 6 d. 8:52

3     

    

Andrius Švarplys: „T.Kačerausko straipsnis „Esu feministas, todėl…“ yra vertingas dar ir tuo, kad apnuogina faktą: Lietuvoje nėra tikrojo feminizmo“

Nors kalbama akademine, ezoterine kalba, pati mintis yra suprantama: tikrasis feminizmas nepasirašytų po Stambuline biurokratine lytiškumo programa, nes ji steigia tokią pačią lytiškumo kontrolę, prieš kurią visuomet kovojo feminizmas.

Tada kyla klausimas: jeigu tikrosios feministės kovojo už moters laisvę, lytiškumo išvadavimą iš dominuojančių socialinių-politinių vaidmenų modelių, tuomet kodėl dabar feministės ir įvairios lyčių lygybės organizacijos pasisako už Stambulo konvenciją?

Todėl, kad yra laisvės siekiantis feminizmas ir yra politinės kontrolės (ir biurokratinių pinigų) siekiantis feminizmas.

Tomo Kačerausko straipsnis yra vertingas dar ir tuo, kad apnuogina faktą: Lietuvoje nėra tikrojo feminizmo. Vietoj jo yra pilna biurokratinio, valdžios feminizmo arba gatvinio klykiančio aktyvizmo, t.y. lyčių lygybės.

* * *

Tomas Kačerauskas. Esu feministas, todėl pasisakau prieš Stambulo konvenciją
Prof. dr. Tomas Kačerauskas, VGTU Filosofijos ir komunikacijos katedra
DELFI.lt

Stambulo konvencijoje – ne tik daug prieštaravimų, bet ir grėsmingų tendencijų. Maža to, ji prieštarauja ir pagrindinėms feminizmo nuostatoms. Už reikšmingus socialinius pokyčius per pastaruosius dešimtmečius ar net šimtmetį turime būti dėkingi būtent feminizmo sąjūdžiui.

Pirmiausia panagrinėkime feminizmo sąjūdį, kuris, patyręs kelias raidos bangas, nėra vienalytis. Jame taip pat buvo daug ginčų tiek su atstovėmis iš skirtingų feminizmo stovyklų, tiek su pirmtakėmis. Vis dėlto galima kalbėti apie kai kuriuos feminizmo bendrus principus, o disputai ir prieštaros yra tai, kas verčia plėtotis bet kokį sąjūdį. Paminėsiu tris žymias feminizmo plėtotojas, atstovaujančias skirtingas kartas: Simone de Beauvoir, Luce Irigaray ir Judith Butler.

Simone de Beauvoir išgarsėjo knyga „Antroji lytis“ (Le deuxième sexe), išleista 1949 m. (lietuviškai pasirodė 1996 m. ir 2010 m.). Bene dažniausiai cituojama šios knygos mintis: „moterimi ne gimstama, o tampama“. Kita, dabar atrodanti banali knygos mintis – „moteris taip pat žmogus“. Vis dėlto Stambulo konvencija iliustruoja, kad pastaroji de Beauvoir mintis toli gražu nėra savaime suprantama, kitaip tariant, ji nėra banali. Prie to dar grįšiu.

Matysime, kad pirmoji de Beauvoir mintis, kiek pakeista ir išplėsta, nekritiškai perkelta į Stambulo konvenciją.

Straipsnio tęsinį skaitykite delfi.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2021-03-12 6:45

Stereotipų kovą . Tęsiant autoriaus minčių tradicijas čia turėčiau ji apkaltinti jog Jis už ‘tradicini’ smurtą šeimoje ir prieš moteris .Jis už viduramžiskas šeimos formas ir tas feminizmas jo tik panagese susikaupęs .Jei jas švariai išvalyti pasirodytų jog prieš mus sėdi toks ‘dedkia’ nesiprausęs iš 18a. vidurio , su savo supratimu į aplinkinių teisęs o šalia pasidėjęs biblija ją cituoja kaip išmanydamas .Be abejo aš taip nemanau , yra tam tikra dalis to akademinio užsispyrimo ,kai protingas ir issilavines žmogus žiūrėdamas į knyga mato tai kas jam nepatinka . Manytis esant tuo kuo nesi interpretuoti ta savo įsivaizdavimą akademiniu žargonu , tai tas pats praeito šimtmečio socialinis burzuazinis-biurokratizmas kuri taip žaviai ano meto rašytojai pasiepdavo savo kūriniuose. Stambulo konvencija ne Konstitucija ,Jūs ją taikote tose ribose jos str. kurie negriauna ir neprieštarauja esminiams šalies įstatymams .Ji neįpareigoja keisti Lietuvos Konstitucijos , jį papildo tas dalis įstatymų nuostatų kurios neturi konkretaus išaiškinimo ar nėra minimos dėl šalyje nuolatos vykstančių socialinių permainų . Visos tos ilgos nepatenkintų žodžiu tirados,apie Stambulo konvencija, yra vertos tik to žiūri į knyga ir mato spyga. Balai nematė kai tą daro ‘stasiai’ bet kai tokie humanitarinius mokslus pažinę žmonės , tada tikrai turime bėda su švietimu Lietuvoje .Rašyti ir skaityti gal ir mokame , bet va su mąstymu .. tragedija ,tūlas ‘kolchoznikas’ viduje sėdintis tvirtai laiko savo pozicijas .

Liberali ideologija iš esmės        2021-03-6 15:45

ydinga,-ligų ir daugybės nelaimių šaltinis.Krikščioniškas saikas ateityje bus ekonomikų pagrindu.Tik valstybei ir visiems teks daugiau dalintis.

tiek       2021-03-6 9:46

“Beauvoir”...  Hmmm. Pasirodo niekad nemokėjau lietuvių kalbos , negaliu perskaityt ir ištart šitos prancūziškos abrakadabros. Išvados : rašykime ir kalbėkimės valstybine kalba . Ją gerbkime ,juk tokią Lietuvoje turime vienintelę:(


Rekomenduojame

Jurgos Lago ir Vido Rachlevičiaus pokalbis: Lietuva yra pasmerkta, nes valdžia nežino, kur veda, o mes nežinome, kur einame

Alvydas Jokubaitis: „Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį“

Vytautas Sinica. Ar Genocido centro direktorių vertę politikai gali įsipareigoti, kad 1941 m. rezistencijos istorija nebus perrašoma? jos bus mokoma?

Valdo Vasiliausko replika. Šventos ateistinės Velykos?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.