Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Sveikatos apsaugos politika, Teisėkūros iniciatyvos, Nevyriausybinės organizacijos, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Tomas Viluckas. Skiepytis – moralinė pareiga?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 10 d. 0:09

3     

    

Tomas Viluckas. Skiepytis – moralinė pareiga?

laikmetis.lt

Lietuvos valdžios aktyviai propaguojama visuotinės vakcinacijos idėja galutinai padalino mūsų visuomenę. Didžiulė įtampa tvyro šeimose, giminėse, bendruomenėse, darbovietėse. Visur, kur paliečiamas skiepijimosi klausimas, išsyk kyla susipriešinimas ir nesutarimai. Juos dar labiau kursto vyriausybės planuojamos drakoniškos priemonės, turinčios paskatinti šalies gyventojus rinktis vakcinaciją.

Atrodytų valdžia pamiršo, kad valdymas vyksta ne tik botago, bet ir meduolio principu. Šiuo metu virš piliečių galvų sklando botagas, kuris skaudžiai turi kirsti visiems nepaklūstantiems dabartinei kolektyvinio imuniteto kūrimo taktikai. Planuojami mitingai prie Seimo tik parodo, kad visuomenėje tvelkiasi nepasitenkinimo debesys, kurie bet kada gali pratrūkti neprognozuojamomis pasekmėmis.

Visos šios kontroversijos neaplenkia ir Lietuvos katalikų. Šiuo klausimu užimamos radikaliai priešingos pozicijos sukelia įtampas, kurių ir taip nestokojama įvairių vertybinių iššūkių akivaizdoje. Todėl būtų pravartu dar kartą pasiaiškinti ką apie skiepijimąsi moko Katalikų Bažnyčia.

Pasklidus informacijai, kad kai kurios sukurtos vakcinos naudoja abortuotų embrionų ląsteles, Tikėjimo mokymo kongregacija 2020 m. gruodžio 21-ąją paskelbė notą, kurioje nagrinėjant tokių vakcinų etiškumą yra paminėti keletas svarbių dalykų skiepijimosi kontekste.

Notoje glūdi raktinis atsakymas, kurį galėtų pasitelkti kiekvienas katalikas, svyruojantis dėl asmeninio pasirinkimo skiepytis ar ne. Joje teigiama, kad: „Praktinis protavimas akivaizdžiai rodo, jog vakcinavimas paprastai nėra moralinė pareiga, todėl jis turi būti savanoriškas“.

Tuo tarsi ir viskas būtų pasakyta: negali būti jokio spaudimo moralei, kai kalbama apie skiepus. Laisvas žmogus pats renkasi kaip padėti savo sveikatai. Nota pažymi, kad dėl bendrojo gėrio, t. y. rūpinantis ir kitais žmonėmis „gali būti rekomenduojamas skiepijimas, ypač rūpinantis silpniausiais ir pažeidžiamiausiais žmonėmis“.

Tad skiepijimasis pagal Bažnyčios mokymą bet kokiu atveju yra rekomendacinio pobūdžio. Tuo labiau, kaip pažymima notos pradžioje Bažnyčia neturi ketinimo vertinti „vakcinų saugumą bei veiksmingumą, kadangi toks vertinimas yra biomedicinos tyrėjų ir farmacijos agentūrų atsakomybė“. Kitaip tariant, Bažnyčia neturi įgaliojimų vertinti skiepų medicininiu, moksliniu požiūriu. Jos vertinimai yra tik etiniai, ypač kai kalbama apie aborto blogio santykį su skiepais.

Todėl negali būti net kalbos apie kažkokią moralinę pareigą skiepytis. Deja, mūsų viešoje erdvėje yra pasklidęs klaidingas teiginys, kad popiežius Pranciškus esą yra pasakęs, kad skiepytis yra moralinė pareiga.

Šis teiginys pasklido iš Joe Bideno administracijos. Jis pavadino pastangas skiepytis „puikiausiu Amerikos pavyzdžiu“ ir pridūrė, kad „besiskiepijantys žmonės daro tai, ką popiežius Pranciškus vadina moraline pareiga, nes, pasak jo, skiepijimasis gali išgelbėti gyvybę jums ir kitiems “.

Po šių JAV prezidento žodžių katalikų naujienų agentūra „Catholic News Agency“ paklausė Baltųjų rūmų, koks yra šių popiežiaus Pranciškaus žodžių šaltinis. Baltieji rūmai atkreipė dėmesį į popiežiaus sausio mėnesio televizijos interviu, kuriame jis teigė, kad „manau, jog etika reikalauja, kad visi gautų vakciną“. Šiame interviu popiežius Pranciškus vakcinaciją pavadino „etiniu pasirinkimu, nes tai liečia jūsų, bet ir kitų gyvenimą“.

Kaip matome, apie jokią moralinę pareigą popiežius nėra kalbėjęs. Beje, jis ir negalėtų to daryti, nes vakcinacija nėra moralinis veiksmas, o popiežius gali įpareigoti katalikus tik tikėjimo ir moralės klausimais. Tad viešoje erdvėje mes susiduriame su manipuliacija (arba mažų mažiausiai interpretacija), nepasakytais popiežiaus žodžiais.

Dar grįžkime prie Tikėjimo mokymo kongregacijos notos. Ten pastebima, kad tie, „kurie dėl sąžinės motyvų atsisako vakcinų, pagamintų naudojant ląstelių linijas iš abortuotų vaisių, turi dėti visas pastangas, siekdami kitomis profilaktinėmis priemonėmis ir tinkamu elgesiu vengti tapti užkrato perdavėjais. Jie turi ypač vengti kelti grėsmę sveikatai tų, kurie negali būti skiepijami dėl medicininių ar kitų priežasčių, taip pat itin pažeidžiamų žmonių“.

Kaip matome, apeliuojama į kiekvieno asmeninę atsakomybę ir sąmoningumą. Čia nėra baimės, grasinimų ar prievartos kalbos. Deja, bet baimės ir nepasitikėjimo vieni kitais atmosfera tapo mūsų šalies realybe. Todėl šiuo metu kaip niekada mums reikia vilties, solidarumo ir bendrystės liudijimo, kuris kiltų iš Dievo vaikų, kuriais esame, orumo.

Nepaisant visų iššūkių, gyvenkime šiuo orumu.

laikmetis.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

baisiai ,baisiai rimta        2021-08-10 23:48

nors vienas po ilgų išvedžiojimų AIŠKIAI išsakė ,kas skiepytis YRA BŪTINA smile.

skiepyti litovcus būtina       2021-08-10 7:23

vienas skiepas sumažina IQ 7 proc,
du skiepai - 12 proc
trys skiepai - 16 proc.
——
reikia bent 5 skiepų kad vidurkis būtų apie 90 proc IQ

Jules       2021-08-10 6:20

Pagrindinė pareiga yra visuotina Lietuvos desovietizacija, dekagebizacija ir deokupacija - derusifikacija ir depolonizacija. Na, o Covid’as pirmiausia yra nešvarus verslas, nešvarus biznis ir tik po to dirbtinis virusas, paskleistas po pasaulį Pasaulinės Vyriausybės.


Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Informacinis karas. Aurimas Navys

Regionų politika? Audris Narbutas

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Latvijoje atviros tikintiesiems lieka tik tradicinės Mišios

Prancūzijoje moksleivis šaukė „Allahu Akbar“ prisimenant islamisto nužudytą mokytoją, tėvas grasino padegti mokyklą

Skiepijimo strategija nukrypo ne į motyvavimą, o į grasinimą – Prezidentūra

Niujorko teisėjas uždraudė tėvui lankyti savo dukrą, kol šis nebus pasiskiepijęs nuo Covid

Nuo bačkos. Vytautas Landsbergis: Atsisakantys vakcinuotis žmonės turėtų mokėti „karstelio mokestį“

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Konfliktas Europos Parlamente: išklausykite EK pirmininkės ir Lenkijos premjero kalbas

Lenkijos premjeras M. Moravieckis Europos parlamente: Europos Sąjunga nėra valstybė. Valstybės yra Europos suverenai, kurie nustato ES kompetencijas

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.