Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Ministerijos

Tomas Dapkus. Kieno korupcinė ranka valdo sveikatos apsaugos sistemą?

Tiesos.lt siūlo   2016 m. kovo 22 d. 8:39

1     

    

Tomas Dapkus. Kieno korupcinė ranka valdo sveikatos apsaugos sistemą?

alfa.lt


Lietuvos sveikatos apsaugos sistema apimta stambiosios korupcijos. Kyšių reikalaujama už vaistų, brangios aparatūros, maitinimo, statybų, informacinių technologijų pirkimus. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka daugybę ikiteisminių tyrimų dėl įtakingų gydymo įstaigų veikėjų galimų korupcinių nusikaltimų.

Įtarimai respublikinių ligoninių vadovams

Pernai rudenį STT Šiaulių valdybos pareigūnai sulaikė Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovą Petrą Simavičių ir kitus šios ligoninės vadovus. Jie įtariami piktnaudžiavimu tarnyba, siekiant asmeninės naudos, kyšininkavimu ir kitais nusikaltimais.

STT Panevėžio valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus Ivano Dorošo, kuris įtariamas už protekcijas jo vadovaujamoje įstaigoje laimėti viešuosius pirkimus paėmęs keliolikos tūkstančių eurų kyšį. Bet, pasak prokurorų, tai nereiškia, kad vien pinigais. Kyšio formos esą galimos ir kitokios. Vykdant viešuosius pirkimus – ligoninės statybos, remonto darbams ir medicinos įrangai – per kyšius laimėtoja galėjo tapti ne viena bendrovė.


Urbšys: liudytojai gali patirti spaudimą

Atlikus tyrimo veiksmus, I. Dorošas pernai lapkritį po 9 mėnesių su prokurorų leidimu grįžo į savo pareigas.

„Jie toliau eina savo pareigas, turi tuos pačius administracinius įgaliojimus ir niekas neįrodys kitaip, kad jie gali savo tas administracines galias naudoti tam, kad galėtų išvengti atsakomybės. Logiška yra tai, kad tie žmonės yra jų pavaldume, ir jeigu jie sutiko duoti parodymus prieš juos, tai dabar jiems kiekvieną dieną tenka susitikti su tuo pačiu vadovu, prieš kurį galėjo duoti parodymus. Tai, be abejo, po kiek laiko tas asmuo pakeis tuos parodymus, ir tai, kad teismų praktika pas mus yra daugiau palanki būtent tokiems įtariamiesiems, nes esmė – kuo aukštesnes pareigas užima koks nors įtariamasis korupcinėse bylose, tuo jam palankesni teismo sprendimai dėl sugrąžinimo į pareigas, nes paprastai tokie tyrimai trunka labai ilgai“, – pastebi Seimo narys Povilas Urbšys.

Gailius: neteisėtą veiklą toleruoja SAM?

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius turi įtarimų, kad tokią neleistiną veiklą galimai toleruoja pati Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Sveikatos ministerija turėtų vertinti, jei kalbame apie Panevėžio ir Šiaulių ligonines, turimą informaciją, gautą iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, ir spręsti tokių asmenų nušalinimo klausimą. Ir kai tokie klausimai nesprendžiami, susidaro įspūdis, kad toleruojama galbūt yra tokia neteisėta veikla pačios Sveikatos ministerijos vadovų“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Glaudūs ryšiai su teisėsauga

Įtakingi įtariamieji jautėsi nebaudžiamai ir dėl savo ryšių su aukštais teisėsaugos pareigūnais bei prokurorais, kuriems jie darė įvairias paslaugas. Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis trečiadienį priėmė sprendimą neseniai Šiaulių apygardos vyriausiojo prokuroro pareigų netekusį Aivarą Povilaitį paskirti į žemesnes pareigas, perkelti užimti žemiausias pareigas – eilinio apylinkės prokuroro dėl jo neskaidrių ryšių su Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovu P. Simavičiumi. Dėl neslepiamų ryšių su tuomečiu apygardos vyriausiuoju prokuroru STT Šiaulių valdybos pareigūnai net turėjo kreiptis į Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentą, kad šio padalinio prokurorai sankcionuotų slaptus sekimo veiksmus ir kontroliuotų ikiteisminį tyrimą. Dar daugiau – atvirą globą demonstravo ir tuometis generalinis prokuroras Darius Valys, kuris, nors ir žinodamas apie A. Povilaičio nederamus ryšius, jį globojo ir, net pasibaigus A. Povilaičio kadencijai, toliau pavedė jam laikinai eiti pareigas.

Slapta įrašytuose pokalbiuose įtariamasis Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas P. Simavičius giriasi ir savo santykiais su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriumi Kęstučiu Jucevičiumi, su kuriuo jį supažindinęs ne kas kitas, o įtakingos opozicinės partijos šešėlinis sveikatos ministras.

VLK vadovas – taip pat skandalų epicentre


Valstybinės ligonių kasos vadovas A. Sasnauskas pirmos instancijos nuteistas dėl piktnaudžiavimo organizuojant viešuosius pirkimus ir yra nušalintas iki Apeliacinio teismo nuosprendžio. Jei apeliacinės instancijos teismas paliks galioti pirmos instancijos teismo nuosprendį, jis bus atleistas iš VLK vadovo pareigų. Tuo metu laikinasis Socialdemokratų globojamas laikinasis milžiniškas privalomojo sveikatos draudimo lėšas administruojančios Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Gintaras Kacevičius taip pat įsipainiojęs į protegavimo skandalą. Tik tapęs laikinuoju vadovu, iškart įsteigė antrąjį VLK vadovo pavaduotojo etatą, į kurį paskyrė jam itin artimą eilinę, jokios patirties neturinčią Teisės skyriaus darbuotoją. Žadvilei Abelienei iškart pavesta kuruoti ir viešuosius pirkimus.

„Komisijos darbo grupės posėdžių metu atskiri VLK pareigūnai informavo komisijos narius, kad jiems netgi buvo daromas psichologinis spaudimas priimti sprendimus, kurie prieštarauja Valstybės tarnybos įstatymo nuostatoms, tai, be jokios abejonės, yra neteisėta ir apie tai buvo informuota Sveikatos apsaugos ministerija. Beje, STT pareigūnai taip pat dalyvavo šiame posėdyje ir girdėjo šią informaciją. Tuometė sveikatos ministrė į tai reagavo švelniai ir nesiėmė jokių priemonių nei pažeidimams pašalinti, nei įvertinti vadovo veiksmus. Seimo Antikorupcijos komisijos pozicija yra labai aiški, kad tokie sprendimai turi būti įvertinti atsakingai“, – sakė V. Gailius.

„Dar nesusipažinau su Antikorupcijos komisijos išvadomis, susipažinsime, bus sprendimai“, – žada naujasis sveikatos apsaugos ministras, Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Juras Požela.

Naujasis ministras žada imtis kovos su korupcija

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Raigerdas       2016-03-22 10:21

Be abejonės, šita ministerija yra labiausiai korumpuota ministerija visoje Lietuvoje. Šitoje ministerijoje reikalai vykdomi panašiai, kaip Rusijoje, - tik per korupcinius ryšius. Žmonės, ypač pensininkai, yra išgąsdinti: neduosi kyšio nepasveiksi. Šeimos gydytoja daugiausia kyšių gauna iš pensininkų. O ką jau kalbėti apie farmacininkų organizuojamas “konferencijas” egzotiniuose kraštuose, kur labiausiai yra pageidautini psichiatrai, kurie sugrįžę organizuoja gana aktyvų psichotropinių vaistų ar antidepresantų marketingą. Dabartiniu metu psichiatrų dėmesys nukreiptas į VAIKUS. Štai, kur būsimi antidepresantų vartotojai. O ir gimdyvės psichiatrus domina, nes kuo daugiau visokių apsigimimų, nes gimdyvės taip pat prieš tai vartojo antidepresantus, kaip vaistus, net nenutuokdamos, kad tai yra sintetiniai narkotikai, tuo didesnis pelnas psichiatrijai ir farmacininkams. Įdomu, ar turi SAM tokią statistiką, kiek Lietuvoje yra žmonių, vartojančių antidepresantus daugiau nei 5 ar 10 metų, ir kurie tapo priklausomi nuo šių sintetinių narkotikų, ir kiek žmonių vartoja psichotropinių vaistų? Manau, kad čia vaizdelis bus nekoks, kadangi pati SAM bus prisidėjusi dėl mūsų visuomenės didesnio narkotizavimo laipsnio.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.