Ekonominė politika, Geopolitika

Tomas Dapkus. Kas ir kaip Putino klane valdo strateginius verslus Lietuvoje? Putino atpildas: užsakymai, pinigai ir įtaka

Tiesos.lt siūlo   2015 m. liepos 31 d. 4:56

5     

    

Tomas Dapkus. Kas ir kaip Putino klane valdo strateginius verslus Lietuvoje? Putino atpildas: užsakymai, pinigai ir įtaka

Alfa.lt

Kaip Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sukūrė kleptokratinę valstybę ir įtvirtino savo oligarchų klaną? Kodėl Vakarai smogė sankcijoms artimiausiai Kremliaus šeimininko aplinkai? Kur V. Putinas ir jo artimiausi bendražygiai laiko savo pinigus? Kam dirba Baltarusijos prezidentas? Ko siekia Kremliaus kontroliuojamo Donbaso karo vadeivos ir teroristai? Kas ir kaip Rusijos prezidento vadovaujamame saugumiečių elite valdo verslus Lietuvoje?

Alfa.lt siūlo išskirtinį interviu su Vakaruose žymia Rusijos tyrinėtoja, knygos „Putino kelptokratija: kam priklauso Rusija?“, atskleidžiančios pačios aukščiausios korupcijos Rusijoje peripetijas, autore, Majamio universiteto Havighursto centro Rusijos ir postsovietinės erdvės instituto vadove profesore Karen Dawisha. Kremlius nenorėjo, kad ši knyga pasirodytų. Kai kurie knygos šaltiniai Rusijoje buvo nutildyti mirtimi, kad tik toks tyrimas nepasirodytų viešumoje.

Jūsų naujausioje knygoje „Putino kleptokratija“ aprašyta nemažai artimiausios Rusijos prezidento V. Putino aplinkos veikėjų, kuriems taikomos sankcijos dėl agresijos Ukrainos atžvilgiu, Krymo okupacijos. Kaip manote, kiek svarbūs tokie veiksmai minėtiems asmenims? Ar šios sankcijos juos išvis gali paveikti?

Karen Dawisha: Manau, kad sankcijos turi tam tikros įtakos. Visų pirma, tai parodo, kad Vakarų vyriausybės žino, kaip Kremliuje veikia pinigai: kur jie teka, kam jie atitenka, kas yra artimi V. Putinui, kokie yra jų verslo interesai ir t. t. Tai yra tam tikras signalas. Kiekvienas, įdėmiau stebintis šį regioną, žino, kad prireikus galima nuveikti dar daugiau.

Taip pat galima teigti, kad yra bandoma sutrukdyti V. Putino aplinkai nukreipti savo pinigus ir įsikurti Vakaruose. Šie asmenys nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo galėjo laisvai judėti į užsienį, čia jie perkėlė didelę dalį savo turto, apgyvendino šeimas, įsigijo nekilnojamojo turto, tačiau niekada nesielgė taip, tarsi norėtų būti Vakarų pasaulio dalis. Atėjo laikas nuspręsti, ar jie nori elgtis vakarietiškai, ar tik pasinaudoti Vakarais, čia laikyti savo pinigus, bet tėvynėje pirkti balsus ir elgtis ne taip, kaip reikalauja Europos Taryba.

Kita vertus, Kremliaus režimas aiškiai mato Vakarų, ir ypač Europos Sąjungos, pažeidžiamumą: Maskva stengiasi tiesiogiai dirbti su ES valstybėmis narėmis ar jose esančiomis politinėmis partijomis ir verslininkais. Jiems puikiai sekasi skaldyti Europą, o ne paskatinti ją vieningai elgtis griežčiau Rusijos atžvilgiu.

Karen Dawisha: Tiesa. Sutinku. Tiek Rusija, tiek Jungtinės Valstijos deda pastangas įtikinti Europą, kad verta vieningai palaikyti jų nuomonę. Kaip Rusija, taip ir Jungtinės Valstijos yra įsitraukusios į šį žaidimą: tai panašu į Šaltojo karo metu buvusį susikoncentravimą į Europos vienybę, Rusijos pastangas ją sutrikdyti bei Jungtinių Valstijų pastangas ją išlaikyti kaip dalį NATO ir provakarietiškų jėgų. Bet aš visiškai sutinku su jumis, kad Rusija yra itin įsitraukusi į kai kurių Europos partijų rėmimą, kaip ir kai kurių šalių palaikymą labiau nei kitų.

Kas planuoja karą Ukrainoje?

Invazija į Ukrainą – kaip tokie dalykai yra organizuojami, tai sprendžia pats V. Putinas, ar čia didesnę įtaką turi įvairios interesų grupės (klanai)?

Karen Dawisha: Tokie veiksmai kaip raketų sistemų, pažangios ginkluotės tiekimas, taip pat ir Rusijos nereguliariųjų pajėgų siuntimas į Ukrainą nevyktų be V. Putino įsikišimo. Tai yra sprendimai, kuriuos gali priimti tik vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. Tai gali būti daroma daugiau ar mažiau atsargiai, taip pat daugiau ar mažiau valdingai, kaip galime pastebėti ankstesnėje Rusijos ar sovietų politikoje. Žinote, tokie sprendimai dažniausiai svarstomi ypač mažos grupės, be abejo, nesusijusios su verslo sluoksniais. Be jokios abejonės, „siloviki“ (viena iš V. Putino aplinkos grupuočių, siejama su jėgos struktūromis – Alfa.lt past.) tikrai prisideda patarimais ir pagalba įgyvendinant, tačiau patį sprendimą gali priimti tik V. Putinas.

Ar jūsų minėti Vakarų signalai, nukreipti prieš Rusijos sprendimų priėmėjus, gali juos įtikinti? Nepanašu, kad sankcijos veiktų: jie juda tolyn.

Karen Dawisha: Taip, tai yra didžiulė dilema, turint omeny, kas turi būti padaryta, norint sustabdyti maskuojamą Rusijos įtakos plėtrą Rytų Ukrainoje. Tai yra didžiulis iššūkis Amerikos ir Europos užsienio politikai. Be to, man turbūt nereikia priminti, kad nesugebėjimas pagelbėti Ukrainai tik duos signalą, kad jiems taip pat gali būti prieinami ir kiti sultingi gabaliukai. Spaudimas Baltijos šalims, žinoma, taip pat su tuo susijęs.

Po to, kai Jungtinės Valstijos ir ES ėmė taikyti Rusijai sankcijas, imta kalbėti, kad tai gali pakenkti Rusijos bei Vakarų žvalgybos tarnybų bendradarbiavimui kovoje su terorizmu. Žinoma, jie visada žaidė šį žaidimą su Vakarais, pristatydami save kaip svarbų veikėją kovojant su terorizmu ar derantis su Iranu dėl jo branduolinės programos. Kaip tai dabar veikia Vakarus?

Karen Dawisha: Be abejo, tai turi įtakos. Nėra abejonių, kad situacija Artimuosiuose Rytuose būtų blogesnė, jei Rusija būtų suinteresuota ją tokią padaryti. Yra įrodymų, kad Rusija anaiptol ne visada buvo geriausia sąjungininkė kovoje su terorizmu. Visi yra žaidę purvinų žaidimų tokiose situacijoje. Pavyzdžiui, Iranas reguliariai konfrontuoja su JAV, o Rusija gali pakreipti savo santykius su Iranu taip, kad situacija pasidarytų geresnė ar blogesnė. Ir jei nebus gerų santykių su Rusija, jei naftos kainos ir toliau kris, Rusija gali didinti spaudimą Artimiesiems Rytams, kad kainos pakiltų. Tuomet JAV pamirštų įvykius Ukrainoje ir kreiptų dėmesį vien į Artimuosius Rytus, vadinamąją Islamo valstybę ir Iraną.

Kur paties Putino pinigai?

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Rusas labasui TIES       2015-07-31 18:47

Paviesinkite KGBistu sarasus, kad durniu labasu tautele turetu dar viena priezasti kibti vienas kitiems i gerkles, skaldytis, silpninti patys save. Litovcai - genetiskai uprogramuota susinaikinimui tautele.

Jei ateitų rusas,ar       2015-07-31 14:11

neprasidėtų sąskaitų suvedinėjamas,nes mums iki danų dar toli ir kažkas vis labiau kiršina.Užtenka Garliavos,kad lietuviai turi neapykantos 100 metų.

TIES       2015-07-31 13:21

Paviešinkit KGBistų sąrašus.Rinkėjas turi teisę į teisingą informaciją apie kandidatus į seimą ir prezidentus ar ne? Rinkėjas nori tiesos, rinkėjas nori žinoti pavardes KGBistų.

20150731qihang       2015-07-31 11:00
teisėsauga viską užtvirtina       2015-07-31 6:18

kgbistinė teisėsauga - ypač prokurorai ir teisėjai - užtvirtina kgb klano viešpatavimą Lietuvoje.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.