Savivalda

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 11 d. 10:24

10     

    

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

kaunieciams.lt

Spalio 10 – oji laikoma savivaldos diena. Ta proga sveikinimus savo politinėms parapijoms žėrė ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, ir Kauno rajono galva Valerijus Makūnas. Neatsiliko Vilniaus, Šiaulių, svarbių kurortų, Kaišiadorių ir kitų rajonų merai. Bet ar turime tikrą savivaldą?

Istorikas, politologas Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto garbės daktaras Antanas Kulakauskas rėžia: „Pilnavertės savivaldos Lietuvoje nėra. Nei Vilniuje, nei Kaune, nei Klaipėdoje, nei gilioje provincijoje“.

Šiandien visi savivaldybių merai žėrė sveikinimus, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pareiškė, kad savivalda yra valstybingumo ramstis. O kaip ai atrodo eksperto akimis?

Šventė, aišku, gerai. Tik ne visai atitinka realijas. Pilnavertės savivaldos Lietuvoje nėra. Nei Vilniuje, nei Kaune, nei Klaipėdoje, nei gilioje provincijoje. Savivalda prasideda nuo bendruomenės, kuri yra suaugusių piliečių visuma konkrečioje teritorijoje. Kuri suvokia interesų bendrumą ir siekia atstovavimo. Aš, pavyzdžiui, gyvenu Pavilnyje. Kas yra Naujosios Vilnios seniūnas – žinau. Žinau, kad dar yra kažkoks seniūnaitis čia. Bet neturiu žalio supratimo – nei kas jis toks, nei ką jis gali. Kiek žmonių pažįsta savo senūnaičius ir jų pagalbą yra bent ką nors išsprendę?

Tai bendra Lietuvos problema?

Taip. Negi jūs manote, kad Kauno mieste arba rajone yra kitaip? Ar tikrai Šilainiams aktualu tas pats, kas Petrašiūnams? Arba Linksmakalniui ir Vandžiogalai? O Rumšiškėms? Vietinės bendruomenės,m kaip savivaldos realus subjektas, neegzistuoja. O jei bando, tai yra net „gesinamos“. Finalas toks, kad žmonėms reikia „geros valdžios“, o nebe savivaldos.

Kokios to priežastys?

Na, pradėkime nuo to, kad net seniūnai nelabai ką gali. Jau nekalbant apie kokius nors senūnaičius. Teko ilsėtis Kintuose prieš kelis metus. Ten mačiau, kaip dešimt seniūno sukviestų žmonių tarpusavy išrinko seniūnaitį. Komedija – ne kitaip. Pati struktūra yra nenormali.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2021-10-12 11:22

popieriuje yra ,gyvenimenera,nes centras liktu be darbo ir otkatu.Argi idomu tik isdakinti babkes ir laukti kol “n"meras paduos,o kiek ir kam tiesiog baisu ir pagalvuoti.Tad zinoma ir be garbes Kulakausko,tai navyna papasakojo?

A. Kulakauskai,       2021-10-12 8:12

Savivaldos Vilniuje nėra. Ar ne todėl žydų kapinės tuoj išvagos SOStinės centrą, o lietuvių panteonas - Rasų kapinės apleistos, nykios ir netvarkomos.

Avinas       2021-10-11 16:43

Avinai neturi savivaldos, nes nėra tam gimę. Jų darbas yra patiekti vilna ir mėsa ant ūkininko stalo, o ūkininko darbas savo ruožtu mokėti kažkam aukščiau, ir taip toliau. Avinas atpažįsta ūkininką, bet apie jokius “aukščiau” jis nėra girdėjęs.

kalbos....       2021-10-11 13:27

nuo pilietinės prie politinės visuomenės pats laikas pereiti. Užteks to nusikalstamo individualizmo .Valdžios pirma priedermė - bendrojo gėrio kūrimas.

ah.ą       2021-10-11 12:57

nieko naujo. ” Nė žingsnio nuo centralizacijos” - kodėl sakė tas kas sakė?

nuomonė       2021-10-11 11:15

Mano manymu,labai simptomiškas mąstymas- nesvarbu,kas vyksta už mano kaimo ( miesto ir t.t.) ribos,nors ir tvanas? O kaip su Lietuvos piliečių vienybe,kaip su Lietuvos valstybe?

dar       2021-10-11 10:57

Skaičiau,kad ir už turtingose JAV Kalifornijos ar Floridos valstijose surinktus mokesčius valstybė stato mokyklas kur nors sunkiau ekonomiškai besiverčiančiose Minesotos ar Šiaurės Dakotos valstijose. JAV piliečiai žino,kas yra solidarumas.Pas mus nuolat šaukiama-palikit visus surinktus mokesčius mūsų sostinei,tegu provincija verčiasi pati… Toks tas mūsų pilietinis solidarumas?

Užkietėjusio       2021-10-11 10:51

sovietiko nuomonė neįdomi! Na ir kas, kad dabar runkeliokams vaizduoja liberoidą ir Co.

stasys       2021-10-11 10:50

demokratija ir ūkiškumas savyvaldoje dažnai būna priešinguose poliuose .Jei į merus tiesiogiai renkame politika -kovotoja už Tiesa o jam opozicijoje lieka praktikas verslininkas ..tai dar nereiškia jog laimėjus visiems žinomai politiko pavardei ims miesto gatvės spėriai ir intensyviai tvarkytis .Bala nematė Seimas , valstybės politiniam aktyvui nėra skirtumo kokio raugo jį kas ketveri metai užpildo jauni ir seni įdealistai ..visumoje vistiek valdanti partija išrenka kelis ‘triukšmadarius’ iš savo tarpo su patirtimi kurie diriguoja Seimo vaizdelį išorėjo savo poelgiais ir kalbomis .Kitas dalykas savivalda .. kurioje butina turėtu praktiku komandą pasiruošiusia ne plepėti o imtis darbo .. Dėl seniunų ir senunaičiu .. ju pareigos ne valdžia atstovauti o tarpininkauti problemose vietoje dažnai už tokį darbą gaunat tik padėką ar krūva problemų ant savo galvos . O dabar savęs paklauskime į kokius Lietuvos regionus Lietuvos vyriausybei labiausiai apsimoka investuoti pritraukiant investicijas ? aišku ten kur koncentruojasi darbo jėgos poreikis ir perkamoji galia surenkanti didelius mokesčius . Deja tai ne apie provincija ..

Nebrandi savivalda?       2021-10-11 10:49

Mano nuomone,savivalda Lietuvoje dar nebrandi. Juk yra savivaldybių,kur nėra steigiamos mokyklos valstybine lietuvių kalba, nors poreikis didelis.
https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/01/22/news/atvere-vilniaus-rajono-zaizdas-apie-diskriminacija-prakalbo-net-savivaldybes-darbuotojai-13352787
Taip pat Lietuvos piliečių galimas skirstymas į “savus” ir “svetimus” galima diskriminacija priimant vaikus į vaikų darželius ,manau,kelia pavojų Lietuvos valstybingumui ir piliečių vienybei. Kartais užsienio valstybės ( net ne ES narės)  pilietis turi daugiau teisių ( pav. gali būti savivaldybės tarybos nariu),negu Lietuvos pilietis. Manau,tokia situacija JAV yra neįmanoma. Tokia mano nuomonė.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.