Savivalda

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 11 d. 10:24

10     

    

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

kaunieciams.lt

Spalio 10 – oji laikoma savivaldos diena. Ta proga sveikinimus savo politinėms parapijoms žėrė ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, ir Kauno rajono galva Valerijus Makūnas. Neatsiliko Vilniaus, Šiaulių, svarbių kurortų, Kaišiadorių ir kitų rajonų merai. Bet ar turime tikrą savivaldą?

Istorikas, politologas Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto garbės daktaras Antanas Kulakauskas rėžia: „Pilnavertės savivaldos Lietuvoje nėra. Nei Vilniuje, nei Kaune, nei Klaipėdoje, nei gilioje provincijoje“.

Šiandien visi savivaldybių merai žėrė sveikinimus, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pareiškė, kad savivalda yra valstybingumo ramstis. O kaip ai atrodo eksperto akimis?

Šventė, aišku, gerai. Tik ne visai atitinka realijas. Pilnavertės savivaldos Lietuvoje nėra. Nei Vilniuje, nei Kaune, nei Klaipėdoje, nei gilioje provincijoje. Savivalda prasideda nuo bendruomenės, kuri yra suaugusių piliečių visuma konkrečioje teritorijoje. Kuri suvokia interesų bendrumą ir siekia atstovavimo. Aš, pavyzdžiui, gyvenu Pavilnyje. Kas yra Naujosios Vilnios seniūnas – žinau. Žinau, kad dar yra kažkoks seniūnaitis čia. Bet neturiu žalio supratimo – nei kas jis toks, nei ką jis gali. Kiek žmonių pažįsta savo senūnaičius ir jų pagalbą yra bent ką nors išsprendę?

Tai bendra Lietuvos problema?

Taip. Negi jūs manote, kad Kauno mieste arba rajone yra kitaip? Ar tikrai Šilainiams aktualu tas pats, kas Petrašiūnams? Arba Linksmakalniui ir Vandžiogalai? O Rumšiškėms? Vietinės bendruomenės,m kaip savivaldos realus subjektas, neegzistuoja. O jei bando, tai yra net „gesinamos“. Finalas toks, kad žmonėms reikia „geros valdžios“, o nebe savivaldos.

Kokios to priežastys?

Na, pradėkime nuo to, kad net seniūnai nelabai ką gali. Jau nekalbant apie kokius nors senūnaičius. Teko ilsėtis Kintuose prieš kelis metus. Ten mačiau, kaip dešimt seniūno sukviestų žmonių tarpusavy išrinko seniūnaitį. Komedija – ne kitaip. Pati struktūra yra nenormali.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2021-10-12 11:22

popieriuje yra ,gyvenimenera,nes centras liktu be darbo ir otkatu.Argi idomu tik isdakinti babkes ir laukti kol “n"meras paduos,o kiek ir kam tiesiog baisu ir pagalvuoti.Tad zinoma ir be garbes Kulakausko,tai navyna papasakojo?

A. Kulakauskai,       2021-10-12 8:12

Savivaldos Vilniuje nėra. Ar ne todėl žydų kapinės tuoj išvagos SOStinės centrą, o lietuvių panteonas - Rasų kapinės apleistos, nykios ir netvarkomos.

Avinas       2021-10-11 16:43

Avinai neturi savivaldos, nes nėra tam gimę. Jų darbas yra patiekti vilna ir mėsa ant ūkininko stalo, o ūkininko darbas savo ruožtu mokėti kažkam aukščiau, ir taip toliau. Avinas atpažįsta ūkininką, bet apie jokius “aukščiau” jis nėra girdėjęs.

kalbos....       2021-10-11 13:27

nuo pilietinės prie politinės visuomenės pats laikas pereiti. Užteks to nusikalstamo individualizmo .Valdžios pirma priedermė - bendrojo gėrio kūrimas.

ah.ą       2021-10-11 12:57

nieko naujo. ” Nė žingsnio nuo centralizacijos” - kodėl sakė tas kas sakė?

nuomonė       2021-10-11 11:15

Mano manymu,labai simptomiškas mąstymas- nesvarbu,kas vyksta už mano kaimo ( miesto ir t.t.) ribos,nors ir tvanas? O kaip su Lietuvos piliečių vienybe,kaip su Lietuvos valstybe?

dar       2021-10-11 10:57

Skaičiau,kad ir už turtingose JAV Kalifornijos ar Floridos valstijose surinktus mokesčius valstybė stato mokyklas kur nors sunkiau ekonomiškai besiverčiančiose Minesotos ar Šiaurės Dakotos valstijose. JAV piliečiai žino,kas yra solidarumas.Pas mus nuolat šaukiama-palikit visus surinktus mokesčius mūsų sostinei,tegu provincija verčiasi pati… Toks tas mūsų pilietinis solidarumas?

Užkietėjusio       2021-10-11 10:51

sovietiko nuomonė neįdomi! Na ir kas, kad dabar runkeliokams vaizduoja liberoidą ir Co.

stasys       2021-10-11 10:50

demokratija ir ūkiškumas savyvaldoje dažnai būna priešinguose poliuose .Jei į merus tiesiogiai renkame politika -kovotoja už Tiesa o jam opozicijoje lieka praktikas verslininkas ..tai dar nereiškia jog laimėjus visiems žinomai politiko pavardei ims miesto gatvės spėriai ir intensyviai tvarkytis .Bala nematė Seimas , valstybės politiniam aktyvui nėra skirtumo kokio raugo jį kas ketveri metai užpildo jauni ir seni įdealistai ..visumoje vistiek valdanti partija išrenka kelis ‘triukšmadarius’ iš savo tarpo su patirtimi kurie diriguoja Seimo vaizdelį išorėjo savo poelgiais ir kalbomis .Kitas dalykas savivalda .. kurioje butina turėtu praktiku komandą pasiruošiusia ne plepėti o imtis darbo .. Dėl seniunų ir senunaičiu .. ju pareigos ne valdžia atstovauti o tarpininkauti problemose vietoje dažnai už tokį darbą gaunat tik padėką ar krūva problemų ant savo galvos . O dabar savęs paklauskime į kokius Lietuvos regionus Lietuvos vyriausybei labiausiai apsimoka investuoti pritraukiant investicijas ? aišku ten kur koncentruojasi darbo jėgos poreikis ir perkamoji galia surenkanti didelius mokesčius . Deja tai ne apie provincija ..

Nebrandi savivalda?       2021-10-11 10:49

Mano nuomone,savivalda Lietuvoje dar nebrandi. Juk yra savivaldybių,kur nėra steigiamos mokyklos valstybine lietuvių kalba, nors poreikis didelis.
https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/01/22/news/atvere-vilniaus-rajono-zaizdas-apie-diskriminacija-prakalbo-net-savivaldybes-darbuotojai-13352787
Taip pat Lietuvos piliečių galimas skirstymas į “savus” ir “svetimus” galima diskriminacija priimant vaikus į vaikų darželius ,manau,kelia pavojų Lietuvos valstybingumui ir piliečių vienybei. Kartais užsienio valstybės ( net ne ES narės)  pilietis turi daugiau teisių ( pav. gali būti savivaldybės tarybos nariu),negu Lietuvos pilietis. Manau,tokia situacija JAV yra neįmanoma. Tokia mano nuomonė.


Rekomenduojame

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.