Demokratija ir valdymas

Tomas Čyvas. Kunigas Robertas Grigas dėl politikų gretinimosi prie bažnyčios

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 15 d. 13:18

16     

    

Tomas Čyvas. Kunigas Robertas Grigas dėl politikų gretinimosi prie bažnyčios

kaunieciams.lt

Kunigai turi teisę kalbėti apie politiką, kaip ir visi kiti žmonės, bet politikų – merų, premjerų, Seimo narių ir prezidentų –  nedera rinktis pagal tai, kiek uoliai jie fotografuojasi bažnyčioje, – mano kunigas, disidentas, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius Robertas Grigas.

Neseniai buvęs Konstitucinio Teismo vadovas, dabar Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto teisės fakulteto dekanas, Dainius Žalimas viešai pasipiktino, kad kunigai drįsta “lįsti į politiką” ir skalbti “antikonstitucines idėjas”. Nes mes, kaip teigia, maestro, gyvename pasaulietinėje valstybėje. Ką Jūs į tai? Kur yra riba tarp katalikų kunigo nuomonės raiškos ir “lindimo į politiką”?

Į pono D. Žalimo teiginius daugybę kartų atsakyta ir vyskupų, ir visuomeniškai aktyvių kunigų, ir pasauliečių katalikų viešuose pasisakymuose dalyvavimo politikoje temomis. Tai net nesinori kartotis, nes kas norėjo – išgirdo, o kas dėl įvairių motyvų negirdi – iš naujo klaus to paties. Nebent galima tiktai paryškinti KT buvusio pirmininko poziciją galėtų du retoriniai klausimai: – Ar, priimdami šventimus, kunigai Lietuvoje netenka dalies savo pilietinių teisių? – Ar tai, kad gyvename pasaulietinėje valstybėje, reiškia, kad daliai piliečių (šiuo atveju, krikščionių dvasininkų) nesuteikiamos kai kurios konstitucinės teisės?

Kur dar kunigams negalima „lįsti”? – Merai, prezidentai, ministrai, Seimo nariai nevengia fotografuotis ir filmuotis Kauno Sobore, Vilniaus Arkikatedroje. Tai politinių viešųjų ryšių dalis. Gal politikai kartais „lenda į religiją”, kai tai naudinga?

Dėl politikų gretinimosi prie Bažnyčios, dalyvavimo viešose pamaldose – man regisi, per 30 metų atkurtos Nepriklausomybės dauguma tikinčiųjų jau išmoko atsirinkti, kurių viešųjų asmenų religingumas nuoširdus, neproginis. Pasireiškiantis ir pastovia tikėjimo praktika, ir gerais darbais, ir atitinkamu balsavimu už krikščioniškas vertybės įtvirtinančius įstatymus. Manau, tokius asmenis Bažnyčios žmonės turėtų pastebėti ir rinkimuose palaikyti. Taip ir patarčiau parapijiečiams.

Dabartinis Kauno meras Visvaldas Matijošaitis mišių nevengia. Jūs, kaip atidžiai politiką stebintis kunigas, galite pasakyti – ar padės jam tai rinkimuose? Kitas politikas interviu gyrėsi, kad suremontavo savo pinigais kelias bažnyčias. Dar kitas akcentavo, kad, jam būnant meru, bažnyčios buvo suremontuotos. Čia argumentas, renkantis politiką?

Žinoma, kad ne. Jeigu politiko „maldingumas“ staigiai prabunda prieš rinkimus (o po jų vėl nežinia kur dingsta) – tai gali nuteikti įžvalgesnius tikinčiuosius netgi ironiškai. Ir suveikti priešingai, negu kandidatas galbūt vylėsi. Politikus, valdininkus turėtume rinktis ne pagal jų formaliai deklaruojamą konfesinę priklausomybę, o pagal jų gerą valią ir kompetenciją, išreikštą jau nuveiktais darbais piliečių labui. Tik ne parodomuoju pamaldumu.

Pats asmeniškai sulaukiate priekaištų dėl „lindimo kur nereikia“?

Beveik kasdien tokių priekaištų susilaukiu. Kaip ir sovietmečiu smile Priimu tai kaip tendencingą, neteisėtą „cancel culture” (nutildymo kultūros) taikymą. Ji, deja, būdinga ne tik Lietuvai, bet ir išvis dabar madinga Vakaruose.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gediminas        2021-10-16 14:30

Kiekvieną dieną žmonės atveria naujas vagas moraliniam sugadinimui, ir būtent ten turite pasėti sėklą, Jėzaus darbininkai, kad jūsų gerų darbų pavyzdys liudytų Jėzaus mokymo tiesą ir išlaisvintų visus nuo jų „ materializmas “. Visada leiskite savo gyvenimui judėti teisingu keliu. Kai mirtis atveria tavo dvasiai vartus į amžinybę, tavo broliai gali pasakyti: „Žiūrėk, tai buvo teisus žmogus!“ O kai tu ateini į Jėzaus akivaizdą, Tėvas gali tau pasakyti: Ateik, tu gyvensi su manimi amžinai!
Dievo žodis palietė širdis, jis parodė kelią, vedantį į palaimą ir palengvinantį kryžiaus naštą. Susistiprink Dievo žodžiu, kad drąsiai atlaikytum visus išbandymus. Nebijokite palaidų liežuvių - nepamirškite, kad turite būti labai išbandyti. 

Malda        2021-10-16 12:43

Šventasis Tėve,
prašau sulaikyti augančią tamsą ir suteikti mums daugiau laiko, daugiau malonės, daugiau gailestingumo sėti ir surinkti sielas bei išminties ir susivaldymo, kad galėtum gyventi tik tau šiomis paskutinėmis dienomis.
Tėve, Jėzau, Šventoji Dvasia
mes tave šloviname ir gerbiame visa širdimi. 
Ačiū, kad mylite mus ir suteikėte jėgų nugalėti blogį. 
Jėzau, aš tavimi pasitikiu.
Ačiū, kad įrašei mūsų vardus į Avinėlio gyvenimo knygą. 
Jėzau, aš tavimi pasitikiu.
Dėkoju, kad atsiuntei savo šventuosius angelus mus ginti. 
Jėzau, aš tavimi pasitikiu.
Padaryk mus šventais, kaip tu esi šventas.
Amen. 

Nuomonė       2021-10-16 9:24

Mano nuomone, kunigai ne tik gali, bet netgi privalo viešai pasmerkti sunkias žmonių daromas nuodėmes (kaip to pavyzdys gali būti homoseksualizmas ir jo šiandieninis propagavimas),  bet ne pačius žmones, darančius sunkias nuodėmes. Tačiau rodoma pagarba doram žmogui ir žmogui, gyvenančiam nuolatinėje nedorybėje, taip pat turi būti skirtinga, nes priešingu atveju visuomenė taptų abejinga realiam dvasingumui.

teisimas ir teisingumas       2021-10-16 7:35

negalima nuslėpti teisybės.
negalima nuslėpti nuodemės.
nebūti mankurtu ir budistine bezdžione - nematyti, negirdėti, nesakyti.
——
pasakyti broliui: tu esi korumpuotas, tarnauji svetimiems - nuskriausdamas savus, propaguoji iškrypimus ir t.t.

Melskimės už kunigus:       2021-10-16 3:08

“Viešpatie Jėzau Kristau, nematomoji mūsų bendruomenės Galva ir Vade, globok žemėje atpirkimo darbą tęsiančius kunigus, Tavo pasiųstus skelbti ne save pačius, bet Tavo tarnystę, o Tavyje - tikrojo žmogiškumo matą. Padaryk, kad Tavo kunigų žodžiai būtų vien Tavo žodžiai, o jų gyvenimas - tikras Tavo gyvenimo atspindys. Meldžiame, kad Tavo Šventoji Motina Marija, visą gyvenimą Tave lydėjusi, visada būtų šalia Tavo kunigų. Amen.”

Auksinė taisyklė        2021-10-15 23:12

MATO EVANGELIJA 7
1 Neteiskite, kad nebūtumėte teisiami.
2 Kokiu teismu teisiate, tokiu ir patys būsite teisiami, ir kokiu saiku seikite, tokiu ir jums bus atseikėta.
3 Kodėl matai krislą savo brolio akyje, o nepastebi rąsto savojoje?
4 Arba kaip gali sakyti broliui: ‘Leisk, išimsiu krislą iš tavo akies’, kai tavo akyje rąstas?!
5 Veidmainy, pirmiau išritink rąstą iš savo akies, o paskui pažiūrėsi, kaip išimti krislelį iš savo brolio akies.

Auksinė taisyklė:

12 Tad visa, ko norite, kad jums darytų žmonės, ir jūs patys jiems darykite; nes tai Įstatymas ir Pranašai”.
13 Įeikite pro ankštus vartus, nes erdvūs vartai ir platus kelias veda į pražūtį, ir daug yra juo įeinančių.
14 O ankšti vartai ir siauras kelias veda į gyvenimą, ir tik nedaugelis jį randa”.

 

 

Mielieji        2021-10-15 23:02

privalai atiduoti Tėvui savo praeitį, gerą ir blogą, gražią ir bjaurią. Atiduota Tėvo Gailestingumui, ji nebeslėgs tavo pečių. Tėvas paima ją ir padeda prie tavo kojų, kaip akmenis, kad galėtum palypėti arčiau Jo.
vien tik dėl to, kad Meilė tave myli, tu gali tapti Meilės kupina esybe. Visa, kas tau atrodo priešinga Meilei, aukok Tėvo Gailestingumui, kad Jis tai paverstų Meile. Mokykis matyti ką gero Tėvas kituose padaro, užuot stebėjęs kitų trūkumus ir klaidas.

Viešpaties meilės pranešimas        2021-10-15 22:50

tai, kad žemėje patiri sunkumus nereiškia, jog Dievas tave apleido. Priešingai. Pažvelk į vargus, kuriuos Marija ir aš išgyvenome, kai Jėzus buvo su mumis. Apmąstyk sunkumus, kuriuos patyrė Jėzus. Pažvelk ką išgyveno šventieji. Visi be išimties patyrė daug kentėjimų. Kuom tu kitoks? Šventasis Juozapas

NETEISKIME!        2021-10-15 21:29

teisiate ir tai atveria duris kitiems, kad jus teistų, ir tai plinta kaip maras. Tai labai toksiška ir visi tai daro kelis kartus per dieną.
nepastebėkite kitų klaidų, giliai širdyje žinodami, kad esate kalti dėl daug daugiau. Tai taip pat svarbus laikas atleisti vienas kitam. Poreikis išlikti švariam tampa vis svarbesnis, nes susiduriama su vis daugiau nedorybių ir, kad galėtumėte efektyviai su tuo kovoti, turite būti laisvas nuo pasipiktinimo ir nuteisimo. Tai paskatins jus išmesti tas iškraipytas mintis iš galvos.
Tegul Viešpats mus palaimina ir neleidžia mums teisti vienas kito!   

Dzeikas       2021-10-15 17:33

kunigai turi’sui:
Turi ne “neremti”, o turi tiesiai pasakyti, kad toks sprendimas priestarauja Dievo zodziui NEPAISANT koks politikas ir kurios partijos pasake tai.
Politiku , asmenybiu - kunigai neturi vertinti. Bet kuri musu Viespats savo tesime ivertins ir ne kunigu tai darbas.
O veiksmus gali ir turi.
Pvz., sodomijos propogavima ir sodomitu paradus kunigai turi ivertinti labai grieztai PRIMINDAMI kad “slykstu Viespats akyse kai vyras su vyru sugula”.
Ka mes matome tikroveje?
Popiezius uzvertes akutes veblena “kas as toks kad smerkciau gejus?”
Niekas to kondomo nepraso smerkti pederastu (ir as nesmerkiu ju uz ju savasti ar liga). Bet ganytojas , jeigu jis kaip ta druska suruma neprarado turi pasakyti Biblijos zodzius: “slykstu Dievo akyse, kai vyras su vyru sugula”.
B…jis, o ne popiezius.

Dzeikas       2021-10-15 16:18

Nekalbesiu apie kuniga Gryga asmeniskai. Gerbiu si zmogu, be to neradau priestaravimu jo zodziuose mano nuomuonei.
TAIP, kunigai GALI kistis i politika.
Kartoju: kunigai - GALI. O Dievo tarnas - NE!
Todel, kai kunigas ne baznycioje , ne misiu metu ir ne su sutana, kai reiskia,kad jis atlieka ganytojo pareigas - jis gali politikuoti ir reiksti savo ZMOGISKAJA nuomuone apie politinius ivykius ir vertinti juos Zodzio laisves ribose. Todel po straipsniu apie politines aktualijas, analitika tegul pasirasineja savo vardu BE pareigybiu ivardijimo. Robertas Grigas pvz. Ne “kunigas” Grigas.
Karta uzejes i Petrasiunu baznycia ir isgirdes nuo sakyklos misiu mirusiam zmogui pamineti metu , “tik nebalsuokite uz komunistus” , apsisukau ir isejau. Tautiska, katalikiska baznycia , sielos isganymui ne vieta.
Nes jeigu galima kataliku kunigams politikuoti, kodel negalima liuteronu , kalvinistu, evangelistu, sekmininku, zydu rabinu, musulmonu muloms, pravoslavu, satanistu pastoriams?
Ir visi darys tai Dievo vardu. Kaip bus nuostabu.Ar ne?

Kunigai turi       2021-10-15 14:59

teisę kalbėti apie politiką, tačiau neturi teisės remti politikų sprendimų, keliančių pavojų piliečių sveikatai ir gyvybei, prieštaraujančių prigimtinei teisei, moralei, dorovei, Dievo duotiems įsakymams ir Dievo sukurtai Tvarkai.

Dievo palaimos -        2021-10-15 14:34

pagerbkime Kunigą Robertą Grigą,
kuris visą savo gyvenimą paaukojo kovai už Lietuvos Laisvę! 

Kis       2021-10-15 14:21

jeigukunigas “gano’ aveles baznycioje,tai paprasciausiai jo duona,tie ,kurie eina i baznycia pries rinkimus sodinciau arciau duru,nes priekis -tikinciuju vieta.Gerbiu ne tik dora politika,ar baznycios tarna,bet ir kaimyna,kuris elgiasi dorai.

pasigailėkite pizdukėlių       2021-10-15 14:01

kgbistėliai, komunistėliai, pizdukėliai - ypač iš teisingumo (tame tarpe korumpuoti teisėjūkščiai bei prokurorčikai) labai susireikšminę.
Nabagėliai…

Kunigai turi teisę        2021-10-15 13:30

Taip!
Kunigai turi teisę kalbėti apie politiką, kaip ir visi kiti žmonės!!! 

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (III)

Danijos sulaikytieji gali būti įkalinti užsienyje

Karolinska ligoninė „kastruoja“ ir mėgina pakeisti vaikų lytį bei nutyli sunkius pakenkimus

Linas Karpavičius. Referendumas Šveicarijoje

Durnių laivas ir 2,5 jo kapitonai: kuris tikras?

Arkivyskupo Carlo Marija Vigano pareiškimas

Aleksandras Nemunaitis. Neries krantinės reikalai

James Traub. Netgi Švedija nebenori daugiau migrantų

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (III)

Lenkijos valdžia: nenorim tokių protestų kaip kitur Europoje, todėl papildomų draudimų dėl pandemijos imtis neplanuojame

„Mes giname Europą“ – teigia Lenkijos Ministras Pirmininkas

Graikų ortodoksų hierarchas apie GP bažnyčiose: netoleruosime valdžios institucijų melo

The Lancet: stigmatizuoti nepasiskiepijusius – neteisinga

Daugėja neapykantos nusikaltimų prieš Europos krikščionis

Dominykas Vanhara. Naujausi reitingai

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Apie klerikalizmą ir pašaukimų krizę

Garsiąją Kauno vilą Perkūno alėjoje gynusį architektą teismas pripažino kaltu – už rangovo pastūmimą ir kaukės nuplėšimą skirta bauda

Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Ketvirtadienį Vilniuje bus paminėtos kun. B. Laurinavičiaus žūties metinės

Manifestacijos Austrijoje prieš suvaržymus

Kęstutis Pranckevičius. Tamsią naktį žvaigždės ryškiau šviečia

Vytautas Sinica. Kada JAV kongresas atšauks Nepriklausomybės deklaraciją?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus grybai

Leidžiama žaisti demokratiją

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija reiškia susirūpinimą dėl narkotikų ir alkoholio prieinamumo didinimo

Vytautas Sinica. Solidarumo galia

Chris Waldburger. Valia siekti Kristaus?

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (II)

Almantas Stankūnas. Kiek dar ilgai žaisime neoliberalistinius rinkos žaidimus ten, kur negalima jų žaisti?!

Br. Paulius Vaineikis OFM: skelbiu nepaprastąją padėtį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.