Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Partijos

Tomas Čyvas. Kovos su korupcija grimasos, arba Nacionalinė kadrų politika

Tiesos.lt siūlo   2018 m. liepos 15 d. 19:08

4     

    

Tomas Čyvas. Kovos su korupcija grimasos, arba Nacionalinė kadrų politika

„Lietuvos žinios“

Daug jau rašyta ir pasakota apie „pažymų demokratiją“, kuomet, kai reikia atlaisvinti patogią vietą arba į ją ko nors neleisti – randama būdų padaryti žmogaus reputaciją nepriekaištinga.

Šiuo metu Lietuvos valstybė gyvena faktiškai kaltumo prezumpcijos sąlygomis. Kadangi į eterį saugumo tarnybos ir Seimo nacionalinio saugumo prievaizdai svaido atitinkamai atrinktas operatyvinės archeologijos dalis – visuomenė iš esmės priprato prie minties, kad „visi vagys“. Kad žmogų ir išteisina, „vyžota tiesa“ burnia, kad „vis tiek nėr dūmų be ugnies“, „išsipirko“ ir pan.

Taip nutiko ne prie dabartinės valstiečių valdžios – neviešo valdymo pažymomis ir kompromatais praktikos išryškėjo dar tiriant saugumiečio Vytauto Pociūno išlipimo pro Baltarusijos viešbučio langą aplinkybes. Tiesiog ta piktžolė įsišaknijo, išbujojo ir nebepasiduoda jokiems konstituciniams ar demokratiniams pesticidams. Partijų politikai pavojų demokratijai tame įžvelgia tik tada, kai reikalas paliečia jų pačių narį ar statytinį, o paskui , kai turi galimybę, noriai skatina tą pačią metodiką taikyti kitiems. Neveltui Žmogaus teisių komitetas Seime yra mažiausiai populiarus – vos septyni žmonės ir tie patys amžini statistai.

Šįkart ne apie partijų kovas – veikiau apie tuos, kas tarp tų girnų patenka. Baigiasi viskas skirtingai – priklauso nuo to, kas turi kokį užnugarį ir kiek atkakliai yra dorojamas, kas būtent jam yra per „patvarkymo forma“ užsakyta. Kvailiausia tai, kad tarp aiškiai fiktyvių istorijų sunkiai beatskirsi tikras. Standartų vienovės čia laukti netenka. Štai keletas pavyzdžių.

Gyvena sau Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA). Jai vadovauja toks Erikas Bėrontas. Jo kadencijos metu ženkliai pagerėja rezultatai įsisavinant europines lėšas, išmetamas ne vienas korumpuotas veikėjas. Tarptautinės organizacijos pozityviai ima reitinguoti NMA tarp kitų ES paramos skirstytojų. Staiga žinia – jis padaromas specialiuoju liudytoju byloje dėl veikų, padarytų, kai jo nė kvapo agentūroje nebuvo. Žiniasklaida parašo, kad taip esą daroma tada, kai nepakanka įrodymų įtarimams pateikti, nors tai ir kvailystė (įtarimų jam niekas taip ir nepareiškė). Su tuo statusu jis pradirba metus. Niekam nekliūva, ministras ploja per petį, paskiria naujai kadencijai ir ... Seimo politikai pakelia triukšmą dėl to statuso, su kuriuo jis vadovauti anksčiau galėjo, o dabar mat nebegali. Drebančiom kinkom ministras, kuris jau pats išmestas iš barščių, vadovą atleidžia pagal neegzistuojančią teisęs aktuose formulę – vyksta teismai. Aišku, slaptos pažymos, kad reputacija nepriekaištinga jau niekas niekada neišrašys.

Nacionalinis kraujo centras (NKC) – dabar jau buvusi vadovė Joana Bikulčienė. Per jos vadovavimo metus, negaunant išlaikymui nei vieno valdiško cento, sugebama pereiti prie 100 procentų neatlygintinos donorystės. Kritika, anksčiau lydėjusi šią sritį – nebegirdima. Artėja konkursas antrai kadencijai ir, pagal kažko iš NKC negavusių (ne su jais pasirašė sutartį) verslininkų, kažkodėl nėjusių į teismą, skundą atbėga specialiosios tarnybos. Atlieka kratas, vadovę suima ir įmeta dviem savaitėm į rūsį. Tyrimas vyksta, teismas gal bus, o gal ir ne, kaltės įrodymas užrašytas šakėmis ant Mėnulio, tačiau pažymos, kad reputacija nepriekaištinga, niekas niekada nebeišrašys. Keliai į valstybės tarnybą įmanomi tik teoriškai. Kaip ir NMA atveju, kažkam brangi NKC vadovo kėdė reikiamu momentu tapo laisva. Sutapk man taip – abu personažai – nepartiniai.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Keistai        2018-08-4 22:00

pašnekėjo autorius. Gal iš medžio iškrito? Vargu. Panašu, kad priežastis kita. Tradicinė.

$+$       2018-07-16 19:02

Suėda kokius?! Degeneratus, kurie jau yra valdžioje ir įsisavino ES struktūrinių fondų  lėšas, ar tuos, kurie laukia eilėje?!

Kuris žinojimas verčia advokatauti, Pone Čyvai???

Doleriui       2018-07-16 12:36

Advokatauti verčia žinojimas, kad suėda būtent tokius.

$+$       2018-07-15 21:34

Nors vienas į tokias pareigas pateko civilizuotu būdu? Be giminystės ryšių, be pažinčių, be “pažangesnės” orentacijos? Kas verčia advokatauti?


Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.