Kultūros, kalbos, istorijos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Tomas Čyvas. Kauno VDU neatskleidžia ar prisidės prie lietuvių kalbos darkymo

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 19 d. 10:08

4     

    

Tomas Čyvas. Kauno VDU neatskleidžia ar prisidės prie lietuvių kalbos darkymo

kaunieciams.lt

Vilniaus universitetui VU imant diegti dabar madingą „naujakalbę” – kai kreipiantis į žmogų siekiama neatskleisti jo lyties – Kauno Vytauto Didžiojo Universitetas (VDU) nekomentuoja ar eis tuo pačiu keliu, vaikysis mados ir darkys lietuvių kalbą.

Kaip praneša Tv-3, VU paviešino jautrios lyčiai kalbos gaires. Siūlo vengti kalboje žodžių, kurie apibrėžia lytį. „Keičiasi standartai, keičiasi supratimas apie tai, kas yra tradiciška, kas yra norma, kas yra neutralu, ir tai kas anksčiau buvo neutralu, galbūt dabar jau visai taip nebėra“, – kalba Vilniaus universiteto profesorė Natalija Arlauskaitė. Ir pateikia pavyzdžius – vietoj kreipinio „mieli kolegos“, rekomenduoja sakyti „mieli kolegos ir mielos kolegės“. Nesikreipti vien tik bendriniu žodžiu „studentai“, nes jis – vyriškos giminės. Vartoti studentai ir studentės, o rašant apskritai trumpinti žodį nenaudojant galūnės – stud. „Yra realus žmogus, žurnalistė Daiva Repečkaitė, kuri kažkada reguliariai savo tekstuose vartoti vietoj žodžio „žmogus“, vartoti žodį „žmoga“, – pasakoja Vilniaus universiteto profesorė Natalija Arlauskaitė. Tokias gaires sveikina ir universiteto studentų atstovybė. Ji dar pernai priėmė rezoliucija, kuria prašo universitete įrengti lyčiai neutralius tualetus. Pasirūpinti, kad būtų pripažįstamos bendruomenės žmonių lytinės tapatybės, kurių pasaulyje apibrėžiama ne viena dešimtis, ir net užtikrinti, kad universitete translyčiai žmonės būtų vadinami jiems priimtinais vardais, o ne tais, kurie įrašyti dokumentuose. „Verta čia minėti tyrimus, kurie parodo, kad lytinio identiteto nepripažinimas trans asmenims, artimoje aplinkoje yra vienas didžiausių emocinis stresą sukelti galinčių vardiklių, tai siekiant gerinti visų studentų ir studenčių emocinę būklę universitete, neatsižvelgti į bendruomenės dalį būtų nelogiška“, – sako studentų atstovybės prezidentė Neda Žutautaitė.

VU aprašydamas parengtas gaires pažymi, kad jos tik rekomendacinio pobūdžio ir nėra privalomos, bet kartu ir pabrėžė, jog universiteto tradicijos keičiasi.

VDU padalinys žiniasklaidai į portalo kaunieciams.lt klausimus – ar Kauno mokslo šventovėje bus einama tuo pačiu keliu ir kaip tai dera su akademine laisve -pradžioje nereagavo. Vėliau VDU oficialiame portale kontaktams žiniasklaidai nurodytu telefonu atsiliepęs moteriškas balsas pareiškė, kad su žiniasklaida nieko bendro neturi ir pateikti klausimai bus perduoti „kam reikia”. Vėliau, pasiskambinus į VDU sekretoriatą atsiliepė Mokslo prorektorė veiklos klausimais Viktorija Kavaliauskaitė–Vilkinienė. Paprašiusi persiųsti klausimus asmeniškai jai, pažadėjo pasirūpinti, kad komentaras būtų pateiktas. Išties, po kiek laiko iš VDU elektroninio pašto .(JavaScript must be enabled to view this email address) atskriejo be galo „išsamus ir dalykiškas” atsakymas: „Nekomentuosime”. Be parašo ir mandagumo požymių. Taigi, komentarų teko ieškoti kitur.

Istorijos mokslų daktaras Tomas Baranauskas tokias tendencijas apibūdino taip: „VU naujakalbės kūrėjai patys neslepia, kad savo kalbiniais pasiūlymais kuria ideologizuotą kalbą. Atrodo, kad per daugiau kaip tris dešimtmečius, praėjusius po to, kai Vilniaus universitete nustota dėstyti „mokslinį komunizmą“, kai kas ten jau spėjo pasiilgti panašaus „mokslo“. Lyčiai „jautrios“ ar neutralios kalbos gairių paskelbimą su visomis jų „žmogomis“, „stud.“ ir panašaus lygio rekomendacijomis vertinu, kaip pasityčiojimą iš šios seniausią istoriją turinčios ir garbingiausios aukštojo mokslo įstaigos Lietuvoje. Man ir asmeniškai gaila bei gėda dėl to, nes turiu šio universiteto diplomą. Tokia šio universiteto kai kurių ideologizuotų aktyvistų veikla žemina universiteto vardą ir temdo jo mokslinius pasiekimus. Tai yra ir pasityčiojimas iš lietuvių kalbos, kuri didžiam lyčiai neutralios kalbos entuziastų nusivylimui yra baisiai ne neutrali lyties atžvilgiu. Lietuviškai kalbantis žmogus negali nuslėpti savo lyties ir kaskart kalbėdamas ją viešai deklaruoja. Tikiuosi, „pažangiosios naujakalbės“ entuziastų partnerių anglakalbėse šalyse neištiks infarktas ar isterijos priepuolis tai sužinojus ir jie nepareikalaus išvis uždrausti lietuvių kalbą.”

Žymus Kauno kunigas Robertas Grigas buvo kur kas lakoniškesnis ir piktesnis. „Visa tai taip bjauru, kad nė komentuoti nesinori. Prašau nesupykti, tai nesusiję su Jūsų paklausimu, o su tuo sunkiai apibūdinamu idiotišku išsidirbinėjimu”, – sakė jis.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

nu yra neutralių lyčiai apibūdinimų:       2021-10-19 21:23

vepla, garbėtroška, kūtvėla, niekdirba, kerplėša - tokios nekatrosios giminės liekanos lietuvių kalboje. Tai ką dabar daryt? Neutrali lyčiai leksika, deja, - kažkur panašiai - palei baudžiavą pasilikusi. Ar pagarbu bus kreiptis, pvz., pana kūtvėla, pana niekdirba. Atrodo, kaip grįžimas į prieštvaninius laikus…

taip tai taip,       2021-10-19 14:02

bet padorus žmogus už pinigus nei sąžinės, nei padorumo, nei sveiko proto neparduoda. O mūsų progresyvus jaunimėlis veržte veržiasi “išsiparduoti”. KODĖL?

St.       2021-10-19 12:51

“Išsigimimo kertinis akmuo”  yra pinigai. Šitas “sunkiai apibūdinamas idiotiškas išsidirbinėjimas” vyko už projektinius europinius Horizontai 2020 pinigus. Tie kurie sugeba teikia rimtus projektus, o kurie ne - “idiotiškus”. Taigi “Išsigimimo kertinis akmuo” yra galingųjų gudriai pakišami projektiniai pinigai silpniesiems.

Išsigimimo kertinis akmuo       2021-10-19 10:26

“Tokias gaires sveikina ir universiteto studentų atstovybė. Ji dar pernai priėmė rezoliucija, kuria prašo universitete įrengti lyčiai neutralius tualetus. Pasirūpinti, kad būtų pripažįstamos bendruomenės žmonių lytinės tapatybės ... “
Čia ir yra pati baisumo viršūnė – tai tas PAČIŲ STUDENTŲ entuziazmas, skubant į Orvelo aprašytąjį pasaulį.
Ir tai mūsų jaunimas?! Mūsų atseit ATEITIS? Matyt, mes, vyresnioji karta, kažką labai labai ne taip darėme… leidome savo vaikams nueiti “su velniu obuoliauti”, žlugdyti save ir būsimą visuomenę.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.