E.Kusaitės byla

Tomas Čyvas. Egle Kusaite, ačiū, ir nesustok

Tiesos.lt siūlo   2016 m. sausio 14 d. 0:31

16     

    

Tomas Čyvas. Egle Kusaite, ačiū, ir nesustok

lrytas.lt

Sausio 13-ąją laikiau ir laikysiu pergalės diena ar naktimi – kaip patogiau. O dabar – dvigubai. Anų įvykių 25 metų jubiliejus sutapo su kitu faktu, dėl kurio galiu drąsiai tarti – už tokią Lietuvą ir kovojome.

Terorizmu kaltinta klaipėdietė 26 metų Eglė Kusaitė lieka visiškai išteisinta. Taip nusprendė Lietuvos aukščiausiasis teismas (LAT) atmetęs Generalinės prokuratūros skundą.

Merginą prie šešerius metus Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir generalinė prokuratūra įgrūdo į belangę, iškvietė Rusijos federalinio saugumo tarnybos (FSB) agentus ir pasiūlė ją patardyti bei melavo, kad taip nebuvo. Paskui net šių eilučių autorių bandė skųsti visokiems etikos sargams dėl to, kad įrodyta, jog BUVO.

E.Kusaitei, oficialiai ir per žiniasklaidą, inkriminuota daugiau, negu traukia lakiausia vaizduotė. Ji turėjo susprogdinti tai dar vieną Maskvos metro stotį, tai erdvę prieš Kremlių, tai prieš valstybės Dūmą. O galiausiai – Rusijos karinę bazę... kažkaip. Maža to – ji kūrė tarptautinę teroristinę organizaciją...

Labai simboliška, kad sausio 13-osios jubiliejus sutapo su Eglės Kusaitės galutiniu išteisinimu. Jos nekaltumas – įmūrytas juridinis faktas. Ir visi, kas labai rūpinasi Rusijos karinių bazių saugumu, bet neturi supratimo, kad jos saugomos taip, jog tokia akcija neįmanoma, – staukite į Mėnulį ar Kremliaus kurantų pusę.

Tie, kas dirbdami VSD ir Generalinėje prokuratūroje, be sąžinės graužimo laikė nekaltą merginą 9 mėnesius belangėje, antisanitarinėse, Europos institucijų oficialiai pasmerktose sąlygose, pasakojo, kad ji verbavo teroristus ir kūrė tarptautinį jų tinklą, nesigailės. Daugelis jų yra apdovanoti ordinais, kai kurie garbingai išlydėti į pensiją.

Ta pati išteisinta mergina, kuriai galima prikišti nebent neatsakingą „pankavimą“, tebuvo eilinis variantas gauti ordinui arba premijai. Paaukštinimui. Ir… atsitik tu man taip – mergina išdrįso atsisakyti pradžioje išlupto prieštaringo prisipažinimo (pasėdėkite Vilniaus areštinėje – prisipažinsite, kad žudėte JAV prezidentą), visoje grandinėje atsirado teisėjų, kuriems reikia įrodymų, o ne įbauginto žmogaus nerišlių virkavimų.

Jei ji būtų mafijozė ar tikra teroristė, kuriai už nugaros Saudo Arabijos šeichai ar Islamo valstybės naftos verslas, sakytume, kad „išsipirko“. Juk Lietuvos visuomenė nekaltumo prezumpcijai alergiška. Deja, E.Kusaitė tokia nėra – neturtingos šeimos vaikas. Varganai sukurpta byla sprogo tą pačią sekundę, kai ją paleido iš kardomojo kalinimo.

Neminėsiu teisėjų pavardžių, tačiau daugmaž visi žino – jei žmogų į teismą atveda iš kameros, tai, pagal Marijos žemės teisingumo lekalą, jį nuteis. Šįkart, kad ir apeliacinėje grandyje, ikiteisminio tyrimo teisėjo institutas suveikė. Lietuvai tai įrodymas, manifestacija, kad nekaltas žmogus čia vis dėlto gali apsiginti, jei turi valios resursų. Kol kas tai sunku, bet „troikės“ vis dėlto nebedirba. Jei nepalūši – gali apsiginti. Kas toliau?

Gal naujasis VSD vadovas ir naujasis gen. prokuroras išropos iš urvų ir sistemos vardu E. Kusaitės atsiprašys už provokacijas, išnaudojimą, užnuodytą jaunystę? Gal net atostogas pasiūlys savo tarybinėse vilose Palangoje?

Būtų puiku. Tai reikštų, kad sistema dirba piliečiams, o ne yra virš jų. Tik kažkodėl aš tokia galimybe netikiu – munduro ir ordinų blizgesys vis dar svarbesnis. Tačiau Lietuva šiandien jau galiu didžiuotis. Susireikšminusių ir blizgučius pamilusių prokurorų ar specialiųjų agentų apetitai visgi yra kartais apribojami. To ir siekėme tada, prieš ketvirtį amžiaus. Link teisinės valstybės artėjame.

Ir tik nereikia aiškinti, kad čia „politinis spaudimas“ laimėjo. Nebuvo kam spaudžia. Kolegos, kurie rašo apie teisėsaugą, nenorėdami pyktis su gerų žinių duodančiais prokurorais, atbildėdavo oficialius „pressreleasus“ ir dar pasišaipydavo iš „visokių sadūnaičių“, nes buvę sąžinės kaliniai iš Gulagų instinktyviai leisdavo sau abejoti oficialiais niekais. Politikos paraštės veikėjai truputį pasidomėjo, pastovėjo su plakatais prie teismų, o paskui dūmė į Garliavą, nes ten rezonansas buvo didesnis.

E.Kusaitės bėda iš dalies ta, kad, kaip ir daugelis mūsų, pagrįstai simpatizavome ir šiandien siautėjančios Rusijos terorizuojamai Čečėnijai, susipažino su vaikinu iš ten, keikė Kremlių, jaunatviškai reiškė emocijas.

O Tėvynės vardu buvo Kremliui įduota. Pateko ne į šiandieninę politinę apyvartą, kai „Rusija teroristinė valstybė“ (kas gi suimtų už žinutę, jog sprogdinsis Donecke), o į tą, kai „reikėjo perkrauti santykius“, kai reikėjo sulaukti Lietuvoje Putino ir užtikrinti nenutrūkstamą grietinės bei sardelių eksportą.

Šiuo atveju reiškiu pagarbą tiems teisėjams, kurie plepalus ir mergaičių parėkavimus moka atskirti nuo grasinimų, o įrodymus – nuo burtų ir fabrikavimų. Linkiu, kad Eglė nueitų į Starsbūrą ir pasiimtų viską, kas priklauso.

Suprantu, kad mergina pavargo, kad norisi pasėdėti gimtojoje Klaipėdoje ant jūros kranto ir pažiūrėt į bangas, tačiau reikia. Jei tik gali, Egle, paaiškink ketvirtį amžiaus nuo kruvinojo sausio išgyvenusios Lietuvos sisteminiams „švonderiams“, ko negalima su savo piliečiais daryti, nes negalima tiesiog niekada.

lrytas.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ot cyvakas       2016-01-17 16:45

vienų pergalėm džiaugiasi, o kitus gali ir apšmeižti?

Algimantas       2016-01-16 20:27

Ačiū Eglei už ištvermę, ačiū autoriui už paskatinimą nesustoti.

stasys       2016-01-15 16:56

galiu suprasti Tomo džiaugsmą ir parodyta optimizmą,..tai vizgį teisinė Lietuvos aplinka inertiška pokyčiams ?..matyt stasys nebuvo jau toks neteisus…tamsta kritikuodamas už per daug pesimistines prognozes šios bylos atžvilgiu.
- Stasy ..trukt už vadžios ir vėl nuo pradžios..seku seku pasaka apie Cara Sultana ir jo gražiąja žmoną..Ar nepabodo ?

Stasys       2016-01-15 5:54

Kas dėl Garliavos, tai aš neabejoju, kad Mergaitė papasakojo tiesą, o eskalavimas teiginių, kad ji buvo primokyta, mano manymu, yra absurdiškas, nes negalima tiek daug ir su smulkmenomis “primokyti” ir kam to reikia, nes tam užtektų tik trijų žodžių. Taigi. O kad advokatas nešė pats mačiau savo akimis, o ir aiškių vaizdo priemonių, parvirtinančių tai yra. Visi matė tas fotografijas. Taigi, deja .....

kvieciu Ciulde nesustoti ir       2016-01-14 20:42

spausti tyrimui Garliavos byla. Tikram, nuodugniam tyrimui, atmetant ,,lzeliudytojus” , kaip Zalima ar Mariuka-,,Velnie” bei Kersi. Juk jie yra VSD ar prokuraturos etatiniai liudytojai. Gerai, kad Venckiene savo laiku sudejo dokumentu kruva i knyga ,,Drasiaus viltis - isgelbeti mergaite”. Jei esi rimtas vyras, nesustok Ciulde, padek isigyventi teisingumui Lietuvoje. Aciu.

nuomonė       2016-01-14 20:20

tai nesuprantu,juk tyrė tokie “tyrėjai ” iš didžiojo lryto,net straipsnis buvo per kelis lapus…..dabar supratau ko verti tokie tyyrimai…..Sekmės Eglutei

grazina        2016-01-14 19:02

nuosirdziai sveikinu su pergale…

Sveikiname       2016-01-14 17:22

Dėkui autoriui:„Jei tik gali, Egle, paaiškink ketvirtį amžiaus nuo kruvinojo sausio išgyvenusios Lietuvos sisteminiams „švonderiams“, ko negalima su savo piliečiais daryti, nes negalima tiesiog niekada“. LINKIME sveikatos, su pagarba.

Povilas       2016-01-14 15:53

Džiugu, žinoma, jog teisingumas gali ir pas mus būti.
Bet!!!
Jei ne rusų veiksmai Ukrainoje ir juos lydinti antirusiška psichozė pas mus ... nesu tikras, kad viskas būtų baigęsi taip, kaip dabar baigėsi.
Sakyčiau, Kusaitė truputėlį gali būti dėkinga Putinui už jo agresyvumo demonstravimą pasaulyje.

Sveikatos ir laimės Eglei,       2016-01-14 13:49

kentėjusiai ir iškentusiai Lietuvos GULAGus.Patekus į mūsų teismų mėsmalę,
žmogus lieka be garbės, be sveikatos, be namų, be pinigų... Kaip senukai Kedžiai, kiti, kurie saugojo mergaitę. Padėka ne tik sąžiningiems teisėjams, bet ir jos gynėjams, kurie nepaliko teismuose vienos tarp juodų sutanų. Gaila,
kad šios dienos nesulaukė monsinjoras Svarinskas,jis taip pat buvo ištikimas skriaudžiamų Lietuvos vaikų gynėjas.Pikta, kad Sausio 13 buvo garbinamas tik ponas Landsbergis, lyg nebūtų buvę kitų, nemažiau nusipelniusių kovotojų,dėl
Lietuvos Nepriklausomybės paaukojusių savus gyvenimus.

daug tų eglių ir beržų       2016-01-14 13:29

kiek Lietuvos kgbistinė teisėsauga nukirto lietuviškų eglių ir beržų !!!
(vietoj jų sodina rusiškus putinus)

Cyvai, auksaburni       2016-01-14 13:17

visai nestebina, kad uz tokia Lietuva kovojai…

Bryzas       2016-01-14 11:42

Pagarba Tomui Čyvui, kažkada labai svariai prisidėjusiam prie šios nedidelės teisingumo pergalės. Kažkada.
Visgi darbas komsomolkės kompanijoje neišvengiamai padarė įtaką ir jo vertinimams ir kai kuriems veiksmams (pvz. T. Čyvo pokalbis su Egle Kusaite per Lryto TV Volgogrado sprogdinimų metu).
...
“Lietuvai tai įrodymas, manifestacija, kad nekaltas žmogus čia vis dėlto gali apsiginti, jei turi valios resursų. Kol kas tai sunku, bet „troikės“ vis dėlto nebedirba. Jei nepalūši – gali apsiginti.” (Primena propagandinę klišę, dažnai vartojamą kalbant apie Garliavą; T. Čyvo straipsnyje šios bylos ir “Garliavos” neigiamas sugretinimas paminėtas expressis verbis). Esą merginai pavyko bent šioje, pagrindinėje byloje, “laimėti”, nes turėjo stiprią valią ir ne visi teisėjai dirba klanui. Labai abejotina koncepcija. O ir tas laimėjimas štai koks: LAT paskelbė, kad visos žemesnių teismų “nustatytos” faktinės aplinkybės yra teisingos, t.y. mergina realiai turėjo pavojingų ketinimų, tik tie blogi ketinimai dar nespėjo pasireikšti konkrečiais veiksmais, nes buvo sulaikyta kažkokioje tarpinių tikslų siekimo stadijoje, už ką negalima nubausti).
Beje, šitas pakankamas išteisinimo motyvas (iš tikro, visai neesminis, bet sistemai patogiausias) buvo visiems teisėjams puikiai žinomas dar parengiamojoje teisminiam nagrinėjimui stadijoje, tad net ir “išteisinę” teisėjai žinojo, kad teisia nekaltą žmogų.
“Šiuo atveju reiškiu pagarbą tiems teisėjams, kurie plepalus ir mergaičių parėkavimus moka atskirti nuo grasinimų, o įrodymus – nuo burtų ir fabrikavimų.”
Reikšti pagarbą Garnelienei ar Masiokui, kad jie kažką atskyrė? Šmaikštu.

Audra       2016-01-14 11:10

Miela Eglute,is visos sirdies sveikinu su pergale .Be galo dziaugiuosi uz Tave.Buk laiminga.

Keista       2016-01-14 10:55

Kad Egzotini Debila ir Kusaites byloje nepadare pagrindiniu melagingu liudinku.Jug Egzotinis Debilas is savo melagingo liudyjimo labai gerai pelnosi per teismus!!!??Kol teisesaugai tarnaus melagingi slapti KGB liudinkai tokie kaip Egzotinis Debilas teisingumo niekada NEBUS!!!!Dabar turetu triumfuoti pedofilijis byla ir visi tikrieji bylos klastotojai ir melagingi liudinkai turetu sesti uz grotu!Laukiam!!!

Tomas       2016-01-14 9:50

Yra vilties,kad viena Lietuvos votis užgis.Liko dar Pociūnas ir Garliava.

Rekomenduojame

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.