Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Konstitucinis Teismas

Tomas Bakučionis. Teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalis

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 20 d. 7:49

13     

    

Tomas Bakučionis. Teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalis

Šv. Wikipedija pateikia informaciją, kad p. Dainių Žalimą Konstitucinio Teismo (KT) teisėju Seimas Prezidentės teikimu paskyrė 2011 m. kovo 15 d., o tai reiškia, kad LR Konstitucijoje (103 str.) numatytas KT teisėjo 9 metų trukmės įgaliojimų laikas ponui D. Žalimui pasibaigė ne vėliau kaip 2020 m. kovo 15 d., tačiau LR Konstitucinio Teismo įstatyme (4 str.) sureguliuota labai konkrečiai: „Valstybės pareigūnai, pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją teikiantys Konstitucinio Teismo teisėjų kandidatūras, privalo ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki eilinės teisėjų kadencijos pabaigos pateikti Seimui naujų teisėjų kandidatūras.“

Taigi, keturiems viešosios teisės subjektams – Prezidentui, Seimo pirmininkui, Aukščiausiojo Teismo pirmininkui ir pagaliau Seimui – šiame įstatyme ne tai kad nustatyta, bet plieniniu kūju įkalta imperatyvi pareiga.

Nesekiau ir netyriau, kuris iš paminėtų keturių subjektų neįvykdė savo pareigų (besibaigiant p. Žalimo ir p. Mesonio įgaliojimų laikui), tačiau tame pačiame Konstitucinio Teismo įstatymo 4 straipsnyje yra „įdomi“ nuostata, kad: „Nustatytu laiku nepaskyrus naujo teisėjo, jo pareigas eina kadenciją baigęs teisėjas tol, kol bus paskirtas ir prisieks naujas teisėjas.“

Taigi, pagal pastarąja nuostatą, Dainiaus Žalimo, kaip KT teisėjo, įgaliojimai nėra pasibaigę. Tačiau problema ta, kad pagal minėto Konstitucijos 103 str. 2 dalį, „Konstitucinio Teismo pirmininką iš šio teismo teisėjų skiria Seimas Respublikos Prezidento teikimu.“

Taigi, KT pirmininkas jau pagal Konstituciją yra išskiriamas kaip atskiras viešosios teisės subjektas. Tačiau nei Konstitucijoje, nei Konstitucinio Teismo įstatyme nėra numatyta, kad KT Pirmininko įgaliojimai tęsiasi ir tuo atveju, kai pasibaigia jo, kaip KT teisėjo, įgaliojimai ir nepaskiriamas naujas teisėjas.

Neatsitiktinai akcentavau viešąją teisę – tiek minėti subjektai, tiek ir Konstitucija bei Konstitucinio Teismo įstatymas yra viešosios teisės dalis.

Kaip žinome, viešojoje teisėje taikomas imperatyvusis reguliavimo metodas, kitaip tai dar vadinama ultra vires principu, ir net menkai apie teisę nusimanantys išsilavinę žmonės supranta, kad pagal tokius principus viešosios teisės subjektui leidžiama tik tai, ką tiesiogiai numato įstatymas. Tad pagal pirmiau išdėstytą Konstitucinio Teismo įstatymo nuostatą ir bendrą viešosios teisės logiką, nors p. Žalimo, kaip KT teisėjo, įgaliojimai nėra pasibaigę (nors pagal Konstituciją yra priešingai), tačiau jo, kaip KT pirmininko įgaliojimai, yra pasibaigę, nes įstatymai nenumatė „automatinio“ KT pirmininko įgaliojimų „prasitęsimo“, todėl jei p. Žalimas jaučiasi padoriu piliečiu ir sąžiningu teisininku, jis pats galėjo ir turėjo jau atsistatydinti iš KT pirmininko pareigų, na… gal karantinas sutrukdė?

Tačiau grįžkime prie tos Konstitucinio Teismo įstatymo 4 str. nuostatos, pagal kurią „nustatytu laiku nepaskyrus naujo teisėjo, jo pareigas eina kadenciją baigęs teisėjas tol, kol bus paskirtas ir prisieks naujas teisėjas“.

Tokia nuostata yra tipiškas teisinio nihilizmo pavyzdys, nes tokių konformistinių valdžios įstaigoms „patogių“ nuostatų teisinėje valstybėje apskritai neturėtų gimti. Esu įsitikinęs (ir šio įsitikinimo niekas nepakeis), kad tokia nuostata vis viena prieštarauja dabar galiojančiai Konstitucijos 103 str. 1 daliai, Konstitucijos 6 straipsnio 1 daliai („Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas“) ir Konstitucijos 5 straipsniui.

Netyriau ir nežinau, kieno iniciatyva tokia nuostata atsirado Konstitucinio Teismo įstatyme ir kodėl Konstitucijos 103 str. straipsnis liko kaip ir neišbaigtas, bet aš, kaip pilietis beigi teisininkas, jaučiu svetimą gėdą už visus pirmiau paminėtus viešosios teisės subjektus ir už tuos įstatymo leidėjus, kurie su Konstitucija bei įstatymais elgiasi kaip su šluoste savo politinio ar teisinio munduro sagoms pablizginti.

Voilà, kaip mėgsta sakyti prancūzų kulinarai. Tik šįsyk mėgaujamės ne delikatesu, o priversti stebėti viešojoje erdvėje murdomą teisinį jovalą.

Neketinu ieškoti kalčiausiųjų tarp minėtų viešosios teisės subjektų, bet, patikėkite, aplanko šlykštus jausmas, kai suvoki, jog gyveni teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalyje.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2020-06-22 5:55

Pagrindinė priežastis dėl kas vyksta yra LR SIGANATARAI, kurie IŠDAVĖ Lietuvą 1992-07-09 priimdami antikonstitucinį Seimo rinkimų įstatymą kuriame įtvirtino nelygią ir netiesioginę rinkimų teisę ir taip ATĖMĖ, kaip paskutiniai IŠSIGIMĖLIAI, NIEKŠAI iš LR piliečių  konstitucinę lygių ir tiesioginių rinkimų teisę. Lietuvoje valdžia yra NELEGITIMI.
O dėl to LR KT…. tai ten parenkami ne teisėjai, o ŠARLATANAI:
http://www.ekspertai.eu/konstitucinio-teismo-sarlatanaiiii-dalis93170/
http://biciulyste.com/aktualijos/lr-seimui-pakartotinai-del-kt-pirmininko-dainiaus-zalimo-apkaltos/
Jei kas giliau ir daugiau domitės, tai duosiu daugiau nuorodų. Jos yra pateiktos ir LR KT teisėjams ir LR Seimo nariams, tačiau jie yra kurti iš prigimties ir dar išsigimėliai.

-------       2020-06-21 20:00

Ką tik perskaičiau Lietuvos Konstituciją.
Nie veinas lietuvos Kosntitucijos paragrafas nesako, kad Konstitucinis Teismas aukščiau už Lietuvos prezidentą, Seimą ir Vyriausybę.
Kaip ir kada atsirado įvestiniai straipsniai į Lietuvos Konstituciją?
Ar tai nėra antikonstitucinis Lietuvos Konstitucijos keitimas, įvykdytas be Lietuvos piliečių valios ir sutikimo?
Jei taip - visi įvestiniai straipsniai į Lietuvos Kosntituciją ape Konstitucinį Teismą turi būti anuliuoti.
IX Lietuvos Konstitucijos skirsnis sako: ,,Teismas’’ - bet nesako, kad tai - Konstitucinis Teismas.
Turi būti naudojama ta Lietuvos Kosntitucijos redakcija, kuri aprobuota Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo - 1900-ųjų kovo 11-ąją - momentu.

-------       2020-06-21 19:44

O jeigu dar rimčiau - koks Lietuvso KOnstitucijos paragrafas išvis aprobuoja tokią Lietuvos valstybės administravimo grandį kaip Konstitucinis Teismas?
Kaip, kieno sumanymu ir nurodymu Lietuvoje buvo įkurtas KT?
Ar Lietuvos žmonių buvpo atsiklausta dėl KT steigimo?
Kaip visi prisimename - nebuvo. Kodėl?
Vadinasi KT Lieuvos piliečių įgaliojimų neturi iur yra antikonstituciniu būdu įkurtas dirbtinis teisinis darinys, kuris turi būti likviduotas Lietuvos Konstitucijos 7-ojo straipsnio 1-osjo paragrafo pagrindu, nes KT sprendimai - pvz., draudimas rengti referendumus, o tokią teisę garantuoja LK 9-ojo straipsnio 1-asis paragrafas - prieštarauja Lieuvos Konstitucijai.
Tegul tiesos.lt parašo detalų straipsnį apie visus KT sprendimus - tada bus aiškiau, kas pagaliau yra tas KT.
O praktiškai - dar gražiau: kai Širinskienė kaip reikiant užsiėmė Landsbergių šeimos verslais ir galimai neteisėtu praturtėjimu, TSLKD nubėgo skųstis Konstituciniam Teismui - ar kas nors matėte didesnį absurdą Europos centre?
Taip išeina, kad prezidentūra pro pirštus žiūri į vagis ir aferistus, kurie savo neteisėtą praturtėjimą bando dangstyti Konstituciniu Teismu?
Lietuvos Konstitucinis Teismas - sučių ir vagių, įtesinusių KGB užslaptinimą 75 metams, gynėjas?

Ypatingai       2020-06-21 13:17

nejauku, kai prezidentas ir jo komanda nesigilina, arba nenori isisgilinti i sia labai svarbia problema.Yra daugybe doru ir issilavinusiu zmoniu kaip gerb.Bakucionis, kurie ir atskleidzia tikraja tiesa apie manipuliacijas.

Al.       2020-06-21 2:20

,,Netyriau ir nežinau, kieno iniciatyva tokia nuostata atsirado…”, ,,Neketinu ieškoti kalčiausiųjų tarp minėtų viešosios teisės subjektų” - tokiu atsainumu mes ir sukuriame sąlygas ta, ,,šlykščiam jausmui” atsirasti. Jei įvyksta nusikaltimas, o ypač konstitucinis, nusikaltėliai privalo būti nubausti. Ir jei jų ne vienas, tai - dar griežčiau.

StasysG       2020-06-20 21:52

O ką sako apie tai irgi teisininkas p. Žalimas? pvz., Kauno Dienoje taip be kita ko apie KT pirmininką rašoma: “„Aš tik nuogąstauju, kad tai nebūtų pradžia procesų, kurie vyksta amžinai pereinamosiose rytų demokratijose arba tokiose šalyse kaip Lenkija ir Vengrija, kada yra norima bet kokia kaina pajungti teisminę valdžią ir pasistatyti ten sau palankius, stuburo neturinčius žmones, kurie priiminėdami sprendimus žvalgytųsi, iš kurios pusės pučia politiniai vėjai“, – sakė D. Žalimas.”——Ar tikrai Vengrijoje ir Lenkijoje taip viskas blogai, o Lietuva jau labai labai geras pavyzdys teisėje?

garsi pavardė - bakučionis       2020-06-20 17:27

bakučionis, raslanas, dušanskis, sniečkus, bartašiūnas, griškevičius, vaigauskas, brazauskas, juršėnas ir t.t.

> T.Bakučioniui       2020-06-20 15:25

Keliu kepurę,-malonu,kad Lietuvoje yra tautiečių -teisininkų,kurie pateikia protingas ir teisingas įžvalgas. O minėti juridiniai asmenys jau parodė eilinį teisinį neįgalumą.Ypatingai čia susimovė vilties Prezidentas G.Nausėda ir nevykęs Seimo Pirmininkas V.Pranckietis.Tad: kas,kada ir kaip sutvarkys minėtą teisinį akibrokštą,kuris neleistinai žeminą Lietuvos valstybės teisinę reikšmę?

PASIRODO,        2020-06-20 15:01

yra Lietuvoje Teisininkų, tik “dvasios” nepaleidžia žalimų......

Kis       2020-06-20 10:34

pradedu tiketi ,kad Zalimas reikalingas drg.Landzbergerio gaujaimkad butu kam “bausti"neklauzada Agne Sirinskiene.Tai faktas kaip blynas,paliko tik sukomekinti kokia is to nauda Prezidentui Nauseda?Nejaugi ir ji setonas su kupra nupirko su visu stiklainiu ir ramybes garantijomis?Bet as laukiu tiesos ir teisingumo,tad kur cia tos dvi pasleptos Nekaltybes,kurios nesirodo nuo SSSR nugriovimo ir tapus beveik Lietuvisku gyvu patriarchu,net Viciokas ciulba sakalo balsu,nors jis turetu kalbeti ne apie pandemija,o gazpromo pinigus ir vambzdziu suvirinimo technika.Beja kas buvo iki svarscyko (cia jau ponas)Uspaskichas,kad sedi vienareiksmiskai europieciu?Ar sis berniukas nedirba unison su strukturomis?

Prašalietis       2020-06-20 9:08

Tomas Bakučionis rašo akivaizdžius dalykus, tik yra keista,kad jį dar ir šiandien stebina “Teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalis”. Visi daugiau mažiau išsilavinę žmonės jau gana seniai žino, kad KT “specai jau seniai be jokių problemų, kai jiems prireikia, pabendrauja su “konstitucinėmis dvasiomis”. Tad kas yra parašyta Konstitucijoje ar kas yra parašyta ir ką reiškia konstituciniame įstatyme parašyti teiginiai KT specams negalioja, nes aukščiau su KT specais bendraujančių“konstitucinių dvasių” yra tik pats Dievas…

Paulius       2020-06-20 8:36

KT jau seniai pažeidė Konstituciją ir Konstitucinio Teismo Įstatymą savo nutarimais peržengdami KT kompetencijos ribas. tačiau visiems į tai,kaip ir į visą kitą nusispjauti. nes seimas, kuris vienintelis galėtų jį sutramdyti, tarpusavio kovose savo kometenciijas laisva valia perdavė KT ir dabar jį naudoja kaip politinės kovos priemonę. o kt teisėjai - LKT - kaip trampliną į supranacionalines „teisines“ institucijas

kas       2020-06-20 8:35

nurodė išimti ankstesnį straipsnį,G. Nausėdos pranešimą? Prieš tai buvęs kabojo savaitę, be komentarų.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.