Prezidento rinkimai 2019, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Prezidentas ir jo komanda, Demokratija ir valdymas

Tomas Bakučionis. ...su Valstybe viskas gerai? Ar tikrai, p. Prezidente?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 17 d. 20:32

7     

    

Tomas Bakučionis. ...su Valstybe viskas gerai? Ar tikrai, p. Prezidente?

Likus lygiai mėnesiui iki naujojo šalies vadovo inauguracijos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitė savo paskutinį metinį pranešimą. Pranešimas nuskambėjo ir netrukus po to, kai dienos šviesą išvydo ir bent jau socialiniuose tinkluose buvo nemažai aptarinėta Prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės knyga „Nustokime krūpčioti“, kurioje autorė aprašė D. Grybauskaitės vadovavimo dešimtmetį. Nors tiek knygoje, tiek pranešime buvo daug dėmesio skirta ir iš esmės teisingų pastabų pasakyta apie Lietuvos užsienio politikos gaires (išskyrus susireikšminusią ir nuo realybės atitolusią panegiriką), tačiau tiek knyga, tiek pranešimas paliko kontraversišką įspūdį. Apie pačią knygą pasakyčiau dar griežčiau. Knyga primena vieno nupušusio sovietinio genseko neaiškaus žanro pasakų knygelę „Mažoji žemė“ (Malaja zemlia). Tad jei tokie panegirikos „bestseleriai“ gimsta 29-aisiais nepriklausomos Lietuvos metais, gal su ta Valstybe ir ne viskas taip gerai, kaip nušvietė p. Prezidentė...

Savo pranešime Prezidentė gausiai džiaugėsi mūsų valstybės branda, laisvės, demokratijos ir ypač nepriklausomos teisėsaugos pasiekimais, kova (suprask – jos pačios) su „politine ir oligarchine korupcija“ (apie tai reikėtų gal net ir atskiro rašinio), tačiau, kaip jau esame įpratę girdėti per pastarąjį dešimtmetį, tiek Prezidentės pasisakymuose, tiek apie ją stypčiojančio politikos ir žiniasklaidos esteblišmento įžvalgose niekada nerasime esminių, fundamentalių kritinių pastabų apie valstybės raidą ir svarbiausias problemas. Taip ir šį kartą Prezidentė neskyrė iš esmės jokio dėmesio bene svarbiausiai Lietuvos problemai – socialinei atskirčiai ir pajamų nelygybei, kuri per Dalios Grybauskaitės vadovavimo dešimtmetį tik didėjo, kaip ir emigracija (apie ką, beje, daug kalbėjo ir dar tebekalba būsimasis D. Grybauskaitės įpėdinis Gitanas Nausėda). Nenuostabu, nes neatsimenu jokios konkrečios Prezidentės iniciatyvos, kuri šią atskirtį būtų sumažinusi ar bent sukūrusi esmines prielaidas socialinei atskirčiai mažinti. Veikiau – atvirkščiai. Kai 2016 m. lapkričio 8 d. – per paskutinį socdemų ir darbiečių daugumos Seimo posėdį priėmus Civilinio proceso kodekso (CPK) pataisas buvo apribotos piliečių teisės ir galimybės kreiptis į teismą, Prezidentė tas pataisas pasirašė nė nemirktelėjusi (nekrūpčiodama…). Tik trumpai priminsiu, kad tomis CPK pataisomis net tris kartus (!) buvo padidintas žyminis mokestis už piliečio kreipimąsi į teismą, tad teisė į teisingumą tapo pasiturinčiųjų privilegija… Beje, kitą tos pačios redakcijos CPK nuostatą – advokato parašo po apeliaciniu skundu privalomumą – Konstitucinis Teismas pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai. 

Per pastarąjį dešimtmetį mus jau įpratino, kad Dalios Grybauskaitės pasisakymuose ir panešimuose pasakoma „A“, bet nepasakoma „B“ arba, kaip ir visoje Prezidentės biografijoje, pasakoma tik pusė tiesos, kita pusė lieka manipuliacijų rūke. Antai Prezidentė pranešime teigė, kad „per pastaruosius dvejus metus smarkiai krito investuotojų pasitikėjimas mūsų šalies ekonomika.“ Nežinia iš kokių šaltinių Prezidentės patarėjai ėmė informaciją ir pagal kokius rodiklius įrašė šį teiginį, tačiau jei pažiūrėtume Oficialiosios statistikos portalą, tai matytume, kad bendras užsienio investicijų paketas 2018 m. augo, tik pagal atskirus rodiklius (pavyzdžiui, investicinės pajamos, investicijos vienam gyventojui) tie dydžiai buvo svyruojantys. Retorinis klausimas: kam meluojama? Sau ar Tautai? Ar tiesiog ta nuo 2016-ųjų persekiojanti paranoja įkąsti valdantiesiems (nes laimėjo „ne tie“)? Taigi, daug kalbėdama apie politinę kultūrą, pati Prezidentė jau savo pranešime jai ir nusižengia.

Paskutiniajame pranešime Prezidentė pasiuntė kelias visiškai priešingas žinutes: „Per pastarąjį dešimtmetį su stabilesne situacija sugebėjome priimti strategiškai svarbius valstybės raidai sprendimus: skaidrindami teismų ir teisėsaugos veiklą; kovodami su politine ir oligarchine korupcija; stiprindami energetinį ir ekonominį šalies savarankiškumą; užsitikrindami karinį saugumą; vykdydami šalies interesais ir nacionaliniu orumu grįstą užsienio politiką; didindami socialinį žmonių saugumą. Nors atskirties sumažinti ženkliai nesugebėjome. Tačiau 64 proc. žmonių vis dar yra nepatenkinti, kaip veikia demokratija, nepasitiki partijomis, Seimu ir Vyriausybe.“

Taigi – 64 proc. žmonių nepasitiki partijomis, Seimu ir Vyriausybe, tik Prezidentė nutylėjo dar vieną skaičių, kad apie 60 proc. žmonių nepasitiki ir teismais. Ar taip, p. Prezidente, „skaidrinote“ teismų veiklą, o gal dešimtmetį iš tiesų bandėte dangstyti sistemos ydas, kol jau visi pūliniai sprogo šių metų vasarį parodomosiomis akcijomis su antrankiais? Ar Jums dar viskas gerai su valstybe?

Taip, į karinį saugumą investuojama gerokai daugiau, tik Prezidentė gal primiršo, kad tuos godotus du procentus gynybai pasiekė būtent dabartinis Seimas (kur laimėjo ne tie….). Tačiau vis dažniau viešai kalbama, kad vien investicijos į gynybą dar neužtikrina valstybės nacionalinio saugumo. Šalies žmogiškųjų ir pilietinių išteklių puoselėjimas, piliečių teisinis ir socialinis saugumas – visa tai yra dar svarbesnė nacionalinio saugumo dimensija. Apie kokį piliečių teisinį saugumą galima kalbėti, kai valstybės institucijos šiurkščiausiu būdu griauna šeimos pagrindus atiminėdamos iš tėvų vaikus? Apie kokį socialinį saugumą galima kalbėti, kai darbo teisių gynimo sistema efektyviai neveikia ir iš darbuotojo darbadavys toliau gali tyčiotis, nepaisant naujai priimto „liberalaus“ Darbo kodekso, kuriuo tiek gyrėsi ir dabartiniai valdantieji. Dabartinis darbo kodeksas labiau primena teisines džiungles, kur viena nuostata prieštarauja kitai arba prieštarauja kitų įstatymų nuostatoms, o visoje sistemoje klesti institucinis neįgalumas ir darbuotojų beteisiškumas. Taip, Darbo kodeksas yra to politinio kurtumo, apie kurį, p. Prezidente, kalbate savo pranešime, pavyzdys, ir Jūs šį įstatymą taip pat pasirašėte – nekrūpčiodama ir nenorėdama suvokti, kad darbo teisių gynimo ir socialinė sistema yra kur kas sudėtingesnė, nei verslo elito užsakymų vykdymas. Per dešimtmetį įpratome prie Prezidentės griežto tono, kai ji negailestingai politiniu bizūnu talžydavo nepatinkančius ministrus, todėl daugiau nei keistai šeimos ir socialinių klausimų kontekste atrodė Prezidentės nulinė reakcija į SADM ministrą Liną Kukuraitį, o juk normalioje demokratinėje teisinėje valstybėje po tokių institucijų akibrokštų prieš normalias šeimas toks ministras iš posto lėktų kosminiu greičiu.

Tačiau visą „epochinį“ Dalios Grybauskaitės vadovavimo dešimtmetį vainikavo bent trys politiniai sprendimai. Kad ir kiek viešojoje erdvėje buvo pučiama migla apie SGD terminalą ir energetinį savarankiškumą, niekas nepaneigė fakto, kad šis projektas tapo ekonominio absurdo ir avantiūrizmo pavyzdžiu (nepriklausomai nuo to, kokį teisingą politinį pamušalą jis turėtų) bei užkrovė neproporcingą ir nusikalstamą naštą Lietuvos dujų vartotojams ir visiems mokesčių mokėtojams iki pat 2024-ųjų (kai baigsis „Independence“ nuomos sutartis su norvegais). Dabartiniams valdantiesiems ir būsimajam 2020-ųjų Seimui ir Vyriausybei šis Grybauskaitės–Kubiliaus–Sekmoko paveldas jau tapo galvos skausmu, nes reikės spręsti, ką daryti toliau: laivą išpirkti ar tiesiog grąžinti norvegams. Bet viskas galėjo būti kitaip, jei tąsyk Prezidentė būtų parodžiusi tikrą (ne piarinį) patriotiškumą ir ekonominę nuovoką bei būtų priėmusi a.a. Bronislovo Lubio vadovaujamos „Achemos“ pasiūlymą statyti terminalą perpus pigiau. Tuomet nereikėtų nei dabartiniams valdantiesiems, nei būsimajam 2020-ųjų Seimui spręsti būsimojo 2024-ųjų galvos skausmo. Per laivo nuomos dešimtmetį bus beprasmiškai ištaškyta apie 1 mlrd. 300 mln. Eurų, kurie juk galėjo būti investuoti į tą patį švietimą ar krašto apsaugą – gal dabar nereikėtų drebinti tik vokiškiems „Boxeriams“, gal atsirastų ir tikrų tankų...? Šioje istorijoje daug nežinomųjų paliko ir netikėta B. Lubio mirtis. Istorija byloja, kad tokių atsitiktinumų būna retai… bet, tiesa, Prezidentė tąsyk juk „kovojo“ su oligarchais ir, matyt, kad B. Lubį buvo įrašiusi į tą juodąjį sąrašą? Tik klausimas, koks „sąrašas“ ir kieno interesai tąsyk stovėjo už pačios D. Grybauskaitės, A. Kubiliaus bei A. Sekmoko pečių, kad taip buvo karštligiškai skubama ir sutinkama su pačiomis finansiškai nepalankiausiomis laivo įgijimo sąlygomis?

Pagaliau, kontraversiškos Stambulo konvencijos bei JTO migracijos pakto stūmimas Seime – dar viena D. Grybauskaitės dešimtmečio dėmė, kai Seimo nariai balsuoja net neįsigilinę į dokumentų tekstus, tarsi vejami kokio tijūno botago. Tuo metu, kai Latvija, Lenkija ir JAV minėtam paktui nepritarė.

Tad panašu, kad Prezidentės pranešime išsakyti epitetai apie karingą aroganciją, nebrandžius politinius sprendimus ir tą patį tijūno botagą adresuotini visų pirma pačiai Prezidentei.

Klausantis išrinktojo Prezidento Gitano Nausėdos dar rusena viltis, kad Lietuvos viešoji politika su laiku gal apsieis be tijūnų, bizūnų ir juodvarniais lakstančių VSD pažymų, gal nebebus ir „tulpių pašto“ ar kišeninių prokurorų.

Sakoma, kad viltis – kvailių motina, bet ji juk visada miršta paskutinė.... 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2019-06-19 14:54

Pagarba autoriui už drąsą kalbėti tiesą... > kvailystes pliaukšti drąsos nereikia .

...su valstybe viskas gerai...,       2019-06-18 20:10

kai valstybės vardu vaikus iš tėvų atiminėja. O galėtų reabilitaciją į sanatoriją išrašyti vaikams kartu su tėveliais. ir daktarų visokių, ir paskaitų kiek nori, ir visa kita. O dabar - daro tą, ką šiaudinės galvos sugalvoja.

Deivis       2019-06-18 12:53

Saugumiečiai liepė komentarą ištrint? Argi ne teisybę parašiau?

Pagarba autoriui už drąsą kalbėti tiesą...       2019-06-18 12:12

Per kolaborantės vyravimo dešimtmetį oligarchinė- nomenklatūrinė santvarka dar labiau sužydėjo,bėgo kas galėjo,  o piliečių galios ,melui augant, vis silpo…

tikrai       2019-06-18 12:02

niekam neįdomus tos čiučiundros “pranešimas”.
kaip visada - miglos, burbulai ir savigyra.
tfu!
svarbiausia - tai jau paskutinis tos partškolinės lervos pranešimas.
atiąąąą!

ana       2019-06-18 9:43

Ačiū autoriui. Puikus, drąsus straipsnis.100 procentų pasirašau po kiekvienu teiginiu

Deivis       2019-06-18 9:22
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
stasys        2019-06-18 7:39
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
ah1       2019-06-17 21:06

Ne negerai - naudojami KGBistiniai mechanizmai teisėsaugoje,teisėsauga pažeidinėja LR Konstituciją, susidorojime su žmonėmis naudojama psichiatrija kaip CCCP laikais, teisėsauga pažeidinėja Europos žmonių teisių konvenciją ir EŽTT praktiką.

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

Deivis       2019-06-18 9:22

Straipsnis geras. Bet ir taip aišku, kad Grybauskaitė yra mėšlo gabalas, ne daugiau. Mano nuomone ir valstybė yra tik “valstybė”. Šv. Augustino žodžiais, - plėšikų gauja.

stasys        2019-06-18 7:39

Gana silpnas argumentavimas str. Senos populizmo klišės ir jokio valstybinio mastymo . Na trumpai reziumuojant provincialaus puodžiaus pamąstymai apie Lietuvos problemas žiedžiant alaus asočius. Nesunku atsakyti kaip tokio puodžiaus pasaulyje skaičiuojama duju kaina ir kaip jo kurpalis susitraukia iš baimės prisilietus prie tokiu piniginiu sumų investicijų , o tai kad Lietuva “tos geldos” pagalba sukūrė ištisą ūkio šaka .. kuri peni ne batais ta puodžiu jam nė motais ir suprasti neišeina .Reikia laiko kad žmonės niekuo nesidomėję imtu perprasti kiek svarbus ir rizikingas buvo žingsnis atplukdyti “ta gelda” prie Lietuvos krantu .  Apie pasekmes kalbėsime rytoj ..piniginė išraiška čia ne tiek svarbi kaip tas laiko faktas atrišęs Lietuvai energetinius diržus .


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Andrius Švarplys. Uždaviau tris klausimus kandidatei į VDU rektoriaus postą prof. Mildai Ališauskienei

Apšmeižtą LGGRTC patarėją ginti stojo patriotinės organizacijos

Algimantas Rusteika. Sunki lyderystės našta (drama)

Agnė Širinskienė: „Nesinorėtų įtarti, kad mūsų specialiosios tarnybos užsiima ne ikiteisminiu tyrimu, o politikavimu“

Stambulo Konvencija: Trojos arklys?

Geroji Naujiena: Jis atlygins kiekvienam pagal jo darbus

Išskirtinis Neringos Venckienės interviu Vytautui Matulevičiui (OpTV)

Gal jau bundame? Darius Trečiakauskas (Nacionalinis susivienijimas): Rinkimai gali tapti nauja galimybe esminiams pokyčiams valstybėje

Algimantas Rusteika. Lenkiu pliką ir kvailą galvą prieš tuos, kurie tą supranta ir pabando

Jonas Kadžionis. Partizanų jėga buvo ne ginkluose, o tikėjime

Vidas Rachlevičius.· Kaip britų visuomenė pamokė visuomeninį transliuotoją

Nuo bačkos. Andrius Navickas: raginu pasitikėti intuicija ir reitinguoti mane. Nepažadu būti geriausias, bet pažadu būti nepatogus ir tikras

Neringa Venckienė. Kas darė spaudimą Laurai Matjošaitytei?

Algimantas Rusteika. Sielos tėviškė yra vaikystė.

Prezidentas Valdas Adamkus apie grėsmę, kylančią iš politinės ir vertybinės regiono atskirties

Andrius Švarplys. Artėjant rugsėjo 1-ajai

Vytautas Landsbergis. Pseudoeuropa krūmuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.