Telefoninė baimė

Irena Vasinauskaitė   2013 m. sausio 19 d. 10:27

0     

    

Telefoninė baimė

Jauni žmonės, į klausimą, be ko negalėtų išsiversti negyvenamoje saloje, dažnai atsako, – „be telefono“. Vyresniosios kartos atstovai, suskambus aparatui, jau su baime taria ALIO, nes gali išgirsti ragelyje apsimetėlio policininko arba FNTT atstovo valdišką balsą, – abu neva „norintys tik gero –padėti“. Šios keturios magiškos raidės – Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pavadinimas – tapo artimos kaip nuosava oda po pernykštės „NĖ prie KO“ istorijos, išreklamavusios valstybės vadovų neatsakingumą bei tapusios kovos su blogiu projektų veidu. Vadinamoji, vidurinioji karta atsiliepia atsargiai, daug klausinėja ir, tik pajutę, kad tai ne telefoninių sukčių skambutis, atsipalaiduoja ir žvalesniu balsu tęsia pokalbį. Nebepasitikima nei telefoninėmis apklausomis, nei kvietimais į pilietines akcijas. Kur tokio nepasitikėjimo arba nuolankaus paklusnumo šaknys?

Pamenate – buvo, liko ir dar ne greit išnyks TELEFONINĖ TEISĖ, kai pašnekėjus telefonu, sprendėsi žmonių likimai (teisti ar ne, įdarbinti ar pasiųsti darbo biržon, sulaikyti ar skirti kitą kardomąją priemonę...). Telefoninė teisė įaugo ne vienos kartos atmintin, gal todėl taip pasitikima telefoniniais sukčiais ir skubama atiduoti „išpirką“, t. y. elementarų kyšį apsišaukėliui pareigūnui, kad tik būtų išgelbėtas artimas žmogus. Nė karto neteko girdėti, kad sulaukusieji telefoninių aferistų skambučio bent pasakytų jiems į ragelį, kad nepapirkinės pareigūnų, nes tai draudžia įstatymai, o kreipsis į atitinkamas struktūras patys. Regis, tokia pažangi ir protinga moteris kaip Seimo narė Aušrinė Marija Povilonienė irgi užkibo ant apgavikų mesto kabliuko, sudiktavusi visus elektroninės bankininkystės kodus…telefonu. Nematydama nei FNTT pareigūnų prieš akis, nei jų tarnybinių pažymėjimų. Viršūnė telefaferiūgų veikloje – biudžetinės savivaldybės įstaigos apgavystė. Per trisdešimt metų Ukmergėje buhaltere dirbusi moteris visą ne tik asmeninę, bet ir darbinę bankinę informaciją sudiktavo telefonu profesionaliems vagims. Ir pabandykite įrodyti, kad tai ne telefoninės teisės atmaina, kai paskutinės smegenų lastelės apmiršta iš baimės, išgirdus sklandų, oficialų balsą ragelyje… Tradicijos visagalės. Ir ne vien Lietuvoje. Tarkime, žinojo Kembridžo hercogienės Keitės slaugytoja, kad negalima teikti informacijos apie ligonio sveikatą svetimiems asmenims, tačiau iš kur ji galėjo žinoti (ne skaipu juk bendravo su žurnalistais), kad skambina ne būsimosios karališkosios mamytės uošvis ir vyro močiutė...

Taigi, telefoninius sukčius „pagimdė“ telefoninė teisė, kai stipresnis palaužia psichologiškai silpnesnį... Sukčiavimo įpročiai, veltėdžių psichologinis pasiruošimas ir nūdienos situacijos panaudojimas modeliuoja dar vieną plėšikavimo galimybę. TV ekranuose skamba keista, vardinė, vienos sąskaitos reklama. Prie šito vardo jau buvome įpratinti, kai kažkurios prezidentinės rinkiminės kampanijos metu jis skambėjo reklaminiame klipe. O dabar įsivaizduokime, kad ateina pas žmones apsišaukėlės „socialinės darbuotojos“ ir žada nevaikštantiems arba mažai judantiems, bet girdėjusiems TV reklamą, „sutvarkyti“ VIENĄ SĄSKAITĄ. Atspėkite, kiek atsiras patiklių, kurių santaupas susisems aferistai?

Tai gal nors vieną gerą darbą galėtų atlikti telefoninės teisės virtuozai – valstybės tarnautojai, teisėsaugos bei teisėtvarkos pareigūnai ir t. t., ir pan. Galima juk tokį ar panašų reklaminį įrašą paleisti visiems, turintiems telefonus, abonentams: „Jums skambina gero norintis tarnautojas, neduokite mums kyšių, nes gauname neblogas algas, nepasitikėkite, kai telefonu ar namuose Jums paslaugas siūlys tarnybinių pažymėjimų neturintys žmonės…“ Gal panašų tekstą galima išspausdinti periodiniuose leidiniuose, leisti SOS vaizdo klipus per TV ir radijo stotis… Atėjo laikas baigti gąsdinti žmones, apiplėšinėti ir taip ne kartą gyveno nuskriaustus. O gal TELEFONINĖ TEISĖ įžengė į aukštesnę fazę – psichologinio spaudimo jau maža, apiplėšinėjimo negana… Kas leido skatinti piliečių nusivylimą Lietuva?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.