Įžvalgos

Teisingumo grimasos. Karolis Rugys. Kas turi padengti išlaidas, patirtas įrodinėjant savo nekaltumą?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 4 d. 20:37

2     

    

Teisingumo grimasos. Karolis Rugys. Kas turi padengti išlaidas, patirtas įrodinėjant savo nekaltumą?

Veidaknygė

Šiandien teisme atvertėme vadinamąją teisingumo kainos (apmokėjimo) bylą: Žilvinas Ruminas prieš valstybę, atstovaujamą policijos.

Dviejų vilniečių – Žilvino Rumino ir Sauliaus Jakutavičiaus – istorijos panašios: vairuotojai apsigynė nuo nepagrįstų kaltinimų įrodę, jog alkotesterių parodymai buvo neteisingi, o vyrai automobilius vairavo blaivūs. Po ilgo teismų maratono laimėtų bylų atskirais pareiškimais kreipėmės į teismą dėl žalos atlyginimo – patirtų išlaidų, susijusiu su buvusiu bylėjimusi ir savo nekaltumo įrodymu.

Pradedama nagrinėti Žilvino Rumino byla, kuris iš valstybės reikalauja 529,72 turtinės žalos (500,00 eurų išlaidų, sumokėtų už advokato pagalbą, ir 29,72 eurų, sumokėtų už ekspertizę) bei 5000,00 eurų neturtinės žalos, kuri apima reputacijos suprastėjimą, išgyvenimus ir nepatogumus dėl nepagrįsto kaltinimo, neva vairavęs neblaivus, kai net ne vieną dieną alkoholio Žilvinas apskritai nebuvo vartojęs.

Manau, jog akivaizdu: vien tik dėl teisinio reglamentavimo ydingumo piliečiai, administracinių pažeidimų teisenoje įrodę savo tiesą ir laimėję bylą, yra priversti arba kelti naujas bylas ir bylinėtis dėl bylinėjimosi išlaidų, arba susitaikyti su savo praradimais. Nei civiliniame procese, nei administracinių bylų teisenoje taip nėra.

Kyla daug abejonių ir dėl to, ar toks reglamentavimas atitnka Konstituciją: Konstitucinis Teismas ne kartą yra pažymėjęs, kad žmogui turi būti teisingai atlyginta visa jo patirta žala. Deja, tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą piliečiai galimybių neturi. Teismai, nutraukdami administracinių pažeidimų bylas, pagrįstų bylinėjimosi išlaidų nepriteisia.

Aš tai šia ir kitomis panašiomis bylomis noriu paskatinti žmones nesitaikstyti su neteisybe, o Seimo narius paraginti keisti Administracinių nusižengimų kodeksą. Tik tuomet, kai piliečiai neskaičiuos, ar apsimoka jiems gintis nuo neteisybės, kai žinos, kad laimėję bylą, atgaus ir visas su ja susijusias išlaidas, grįš teisingumo jaumas į visuomenę.

Žilvinas jau kartą apsigynė nuo absurdiškų kaltinimų, tačiau iki šiol sulaukia su šypsena keliamų klausimų apie vairavimą, alkoholį ir patiria nepatogumų. Deja, visi su buvusių nepagrįstų kaltinimų panaikinimu susiję kaštai buvo padengti iš Žilvino kišenės.

Policija turėtų bent jau atsiprašyti – kažkodėl tai dar negirdėta Lietuvoje. Valstybė turėtų atlyginti patirtą žalą. Tokia praktika irgi turėtų susiformuoti.

Visuomenė, su susidomėjimu sekusi vairuotojų istoriją dėl alkotesterių parodymų nuginčijimo, laukia ir teismo sprendimo, pasakančio, ar visos nekalto žmogaus išlaidos turi būti jo asmeninės problemos, ar žalą vis dėlto turi padengti nepagrįstai kaltinusi šalis, šiuo atveju valstybė, atstovaujama policijos.

Kad ir į kurią pusę nusvirs Temidės svarstykės, manau, tokių bylų vakarų demokratinėje valstybėje net neturėtų būti.

O kiek dar atvejų, kai žmonės verčiau susimoka nepagrįstas baudas – dažnai tas pigiau kainuoja…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Arvydas       2017-10-5 10:36

Viskas logiška. Policinėje valstybėje pilietis visada kaltas.
Mano manymu, ANK yra instrumentas, kuriuo be jokio teismo galima prispausti bet kurį pilietį. Draudimų, tame tarpe ir absurdiškų, prigalvojama vis daugiau, taigi, jei būsi “neramus”, pažeidimo ir pasekmių išvengti nepavyks.
Mano manymu, būtų gerokai kitaip, jei pagal surašytą ANK protokolą, nusižengimą visada vertintų teismas. O grįžtamasis ryšys (kai pareigūnas, rašydamas ANK protokolą, žinotų, kad už jo padarytas klaidas jis taip pat turės atsakyti) priverstų pareigūnus ne tik mėgautis baudimu, bet atsakingiau vertinti ir savo veiksmus.
Bet čia fantazijos smile Mūsuose taip nebūna. Čia - tik avys ir vilkai.

Kas turi?       2017-10-5 9:55

Vienareikšmiškai tyrėjai ir prokurorai, kurie tyrimus daro nepakeldami savų šikinių sėdėdami kabinetuose ir rinkdami “liudininkų” parodimus. Po to visada būna teisūs tie kas daugiau įkemša į kišenę. Po to jie statosi pilaites, perka jachtas, katerius ir kitas transportines priemones.


Rekomenduojame

Lyman Stone. Gimstamumo šuolis Lenkijoje

Vytautas Rubavičius: išgyvenu, kad Sąjūdžio dvasia seniai išblėso

Žymiausia Lietuvos disidentė s. F. Nijolė Sadūnaitė: mylėti savo priešą labai sudėtinga

Sekso ekonomika

A. Ramanausko-Vanago dukters Auksutės Ramanauskaitės-Skokauskienės kalba per iškilmingą Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimą

Nuo bačkos. Liberalas A.Gelūnas: „Maniau ir tebemanau: Liberalų sąjūdis šauniausia, šiuolaikiškiausia, europietiškiausia politinė komanda Lietuvoje“

Kun. Robertas Skrinskas. Pamąstymai apie Lietuvą.

Geroji Naujiena: „Kas vykdo tiesą, tas eina į šviesą“

Liudvikas Jakimavičius. Lietuva tiems, kurie už Lietuvą!

Švenčiame Kovo 11-ąją – Lietuvos Vilties dieną

Verta prisiminti. 1990 m. kovo 11-oji – diena, kai Lietuva atgavo savo vardą, savo balsą

Algis Krupavičius. Refleksijos pagal Europos socialinį tyrimą. Politiškai apatiška ir išgalinta visuomenė

Vytautas Daujotis. Neapykantos kalba?

Algimantas Rusteika. Permainų dvelksmas

Algis Krupavičius. Refleksijos, arba Lietuva Europos socialinio tyrimo akimis

Kun. Robertas Grigas JAV teisėsaugai: Apginkite p. Neringos Venckienės teisę į bešališką ir teisingą teismą

Verta prisiminti. Kovo 11-osios Respublikos vizijos

Benas Johnsonas. ES fondai – „didžiausias Centrinės ir Rytų Europos korupcijos šaltinis“

Irena Vasinauskaitė. Kas Garliavos mergaitės gynėjus „sugrūdo“ į organizuotą grupę? [1]

Aušrinė Balčiūnė. Kad atsilaikytume prieš blogį, turime sutelkti jėgas

Algimantas Zolubas. Diagnozė: sutrikęs protas, pasiligojusi valia?

Vertybinis lūžis. Stambulo konvencija: ar žmonija išsaugos moterį?

Laurynas Kasčiūnas, Albert Komar. G. Palucko socialdemokratų Tautinių mažumų įstatymas – meškos paslauga Lietuvai ir tautinėms bendrijoms

Vilniaus forumo kreipimasis į Lietuvos Respublikos piliečius dėl nacionalinės manifestacijos „Už Kovo 11-osios Respublikos idealus“

Sesuo Nijolė Sadūnaitė JAV Prezidentui Donaldui Trumpui: „Jokiu būdu neišduokite korumpuotai Lietuvos Respublikos teisėsaugai Neringos Venckienės“

Valdas Vasiliauskas. LRT – naujosios nomenklatūros tėvonija

Liutauras Stoškus. „Jei ši informacija yra teisinga, tai yra dugnas“

Povilas Urbšys. Apie V. Tomkaus „KGB voratinklį“

Alvydas Jokubaitis, Mindaugas Kubilius. Europos Sąjunga: kur mes keliaujame?(IV). Ar istorija yra gyvenimo mokytoja?

Vytautui Rubavičiui skirta signataro Donato Malinausko premija – sveikiname!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.