Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Žmogaus teisės

Tautos forumas: metas stabdyti patyčias iš genocido aukų

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugsėjo 25 d. 23:33

13     

    

Tautos forumas: metas stabdyti patyčias iš genocido aukų

Šiandien miestų ir rajonų forumai bei Jaunimo sambūris „Pro Patria“ išplatino pareiškimą „dėl istorinės atminties vertinimo, išsaugojimo ir patyčių iš genocido aukų“, kuriame reikalaujama nedelsiant užkirsti kelią bet kokiai propagandai, niekinančiai ir menkinančiai Lietuvos išsilaisvinimo judėjimą valstybės institucijose, be išlygų vertinant tai kaip patyčias iš lietuvių tautos genocido aukų.

Pareiškime, adresuotame Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimui, Vyriausybei ir Kultūros ministerijai pabrėžiama, kad įsiteisėjus Europos Žmogaus Teisių Teismo ( EŽTT) 2019 m. kovo 12 d. sprendimui byloje (peticijos Nr. 28859/16), kurioje EŽTT pripažino, jog sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas gali būti laikomas lietuvių tautos genocidu, iš esmės turi būti keičiamas nusistovėjęs valstybės valdžios požiūris į pokario partizaninio judėjimo vertinimą Lietuvoje.

Todėl po minėto EŽTT sprendimo Lietuvos valstybės ir valdžios institucijoms atsirado prievolė vadovautis 1996 ir 2006 m. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) rezoliucijomis, kuriose pripažįstamas komunistinių nusikaltimų žmoniškumui, genocido ir karo nusikaltimų egzistavimas.
Pareiškime akcentuojamas ligšiolinis netinkamas buvusios prezidentės D. Grybauskaitės vertybinis požiūris į Lietuvos išsivadavimo kovas ir sąmoningas Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos ignoravimas Lietuvos teismų sprendimų, kuris lėmė, kad už partizanų (genocido aukų) niekinimu liūdnai pagarsėjusiam romano „Žali“ autoriui Mariui Ivaškevičiui 2018 metais buvo skirta šalies Nacionalinė premija.

Pareiškimo autoriai atkreipia dėmesį, kad Šalyje teisingumą vykdo teismai, todėl jokia esama ar naujai įkurta istorinės atminties visuomeninė komisija ar Kultūros forumas negali keisti Lietuvos partizaninio judėjimo vertinimo EŽTT 2019 metų sprendime, jokia komisija ar Kultūros forumas negali iškraipyti faktų apie Lietuvos laisvės kovų didvyrius, ypač apie tuos, kurie yra pripažinti valstybės lygmeniu. Paaiškėjus naujoms aplinkybėms ir kilus abejonėms dėl Laisvės kovotojui suteikto vardo ar valstybės apdovanojimo, sprendimą priimti gali tik teismas.

„Atmestini bet kokie destruktyvūs A. Nikžentaičio ir kitų istorikų siūlymai decentralizuoti istorinės atminties įamžinimą, nes šių siūlymų esmė – legitimuoti šalies regionuose (savivaldybėse) įtvirtintą skirtingą valstybei nelojalių asmenų skleidžiamą istorinės atminties interpretavimą, šitaip sudarant sąlygas toleruoti ir kitokį sovietinio okupacinio režimo įvykdytų nusikaltimų vertinimą, negu tai nustatė EŽTT “, – skelbiama pareiškime.

Visuomeninės organizacijos reikalauja peržiūrėti nacionalinių premijų skyrimo atrankos kriterijus ir nedelsiant pakeisti Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos sudėtį – „esamos sudėties komisija dėl savo vertybinių ir moralinių nuostatų diskredituoja Nacionalinių premijų vertę ir daro žalą Lietuvos švietimo sistemai bei jaunimo patriotiniam auklėjimui.

Jos siūlo sustiprinti Tarptautinės nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti komisijos veiklą, įtraukiant į šios komisijos sudėtį nešališkus ekspertus ir istorijos tyrinėtojus ir keliant esminę sąlygą, kad komisijoje negali būti asmenų, susijusių su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis, o jų šeimos nariai ir artimieji neturi būti kaip nors susiję su nacistinės Vokietijos ar Sovietų Sąjungos okupaciniais režimais.

Prezidentui siūloma pareikalauti iš valstybės institucijų ir žinybų, kad pastarosios gerbtų ir vykdytų Lietuvos teismų ir EŽTT sprendimus, susijusius su sovietmečio represinių struktūrų vykdytais nusikaltimais (genocidu) prieš Lietuvos partizaninio judėjimo dalyvius, kad Užsienio reikalų ministerijos atstovai, menkinantys rezistencijos dalyvius, būtų laikomi netinkamais atstovauti Lietuvos valstybei šalies viduje ir užsienyje.

Prezidentui ir Seimui kartu siūloma peržiūrėti LRT tarybos narių atrankos kriterijus ir pakeisti LRT tarybos narių sudėtį, skirti papildomus išteklius Lietuvos valstybės istorinės atminties išsaugojimui ir įprasminimui stiprinti, kartu plėtojant dialogą su Lietuvos žydų, lenkų, rusų ir kitomis tautinėmis bendrijomis ir stiprinant jų bendrystės su Lietuvos valstybe bei lojalumo jai nuostatas.

Palaikymą Pareiškimui jau išreiškė: Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, koordinacinė taryba (NOKT), Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas, Vilniaus Sąjūdis, Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Politinių kalinių ir tremtinių bendrija, Nepartinis demokratinis judėjimas, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Piliečių gynimo paramos fondas, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Lietuvos Helsinkio grupė.                                                                                                                                         

Visą pareiškimo tekstą skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2019-09-27 22:32

Oi, mano EGO pamalonino komentarai, kai vietoj temos aptarimo aptariamas as:-)))
Vistik pradesiu nuo temos problematikos.
Nors atrodytu Lietuva laimejo pries Sovietija ir issivadavo (1990-91mm), tai zmoniu drisusiu susiburti prie Auksciausios Tarybos ir uzdengti ten buvusius paslemekus savo kunais nuo rusu tanku , proteviai kovoje ir zuve miske pokaryj turi buti pagerbti net labiau. Realybeje gi matome priesinga vaizdeli - laimi stribu ideologija, laimi stribu (tiksliau ju perduodama NKVD instrukcija) versija, esa tai buvo kriminaliniai nusikalteliai pasislepe nuo “tarybinio”(cia ju leksika) teisingumo rankos miske ir dangstesi “kovos uz laisva Lietuva” legenda.
Tai faktas, kuris ir kurmiui matomas. Idomu ne faktas, o tai KODEL jis yra?
Na todel, sveikas protas sufleruoja, kad 1990-91mm i valstybes (ne tautos ar LTSR teritorijoje gyvenusiu zmoniu) suverenuma atvede stribu ir ju seimininku statytiniai.
Siaip man neidomu diskutuoti sia problematika, nors partizanus kaip vienintelius drisusius pakelt ginkla pries sovietus be galo gerbiu. Kodel tada nematau reikalo kistis i stribu isperu bandymus smeizti juos? Kokia prasme? Valdzia ju, kol kas jie turi pakankamai lesu papirkt banderlogus ir su ju palaikymu jie laikys savo valdzia ir savo tvarka.Apgyne koki didvyri, priverte pakabint lentele su tojo vardu, nieko nelaimesime. Must reikia ne per rankas(ka tokios peticijos ir daro), must reikia i gyvybinius centrus , bokso terminais i nosi taip kad kaulas sulystu i smegenis(perkeltine, PERKELTINE prasme!). Reikia atimt is ju valdzia.
Jus tikite, kad naujas prezikas kazka darys? Reiskia tikite, kad stribu valdzia gerbs partizanus.

stasys        2019-09-27 18:01

2019-09-27 18:46 Jaučiasi labai didelės spragos istorijos žiniose . Bijau čia tik Reigardas gali jas užpildyti tinkamai ir išduoti trijų klasių baigimo diplomą .. Nesikuklinkit kreipkitės ..čia Tiesose.

tuzas       2019-09-27 17:46

kas atsiprasys tu kuriuos ispjove miskiniai banditai jus rasinejat nesamones ko jusu susikti miskiniai nevadavo lietuvos nuo naciu bet gerai tarnavo gaude saude o vokieciams pabegus sulindo miskan

Rūta       2019-09-27 13:16

Spalio 3d LMA organizuojamas renginys “Akademikai skaito Vaižgantą”. Tai mano mylimas rašytojas. Planavau nueiti, tačiau sužinojau, kad renginį ves V.Daujotytė. Jos vadovaujama komisija partizanų (genocido aukų) niekinimu liūdnai pagarsėjusiam romano „Žali“ autoriui Mariui Ivaškevičiui 2018 metais skyrė šalies Nacionalinę premiją. Todėl į renginį neisiu. Tai mano pilietinė pozicija - protestas prieš V.Daujotytės moralines-vertybines nuostatas.

tie       2019-09-27 12:21

visi a.a. nuzudyti ir isniekinti nera is kopusto, jie turi Seimas, Gimines. Seimai jie yra tevai , seneliai , proseneliai ,broliai ir seimos turi keokupantu todel kad kovojo uz Lietuvos Laisve.lti ju vardus is naujo. Yra daug “instituciju” Lietuvoje , kurios turi pagerbti, iamzinti, irasyti mokyklinese knygose, kad tie zmones buvo nuzudyti

stasys        2019-09-27 6:30

taip , panašu ir ši karta V.Sinicos pareiškimai domina tik stasiu viena . smile)

>pritariu...       2019-09-27 1:34

yra kiek sudėtingiau. Stazeikas stipriai vargsta, kai reikia viename epizode vaidinti “suamerikonėjusį” liberalą, kurio klaviatūroje nėra lietuviškos abėcėlės, na tokį labai jautrų Mergaitės patirtoms kančioms “amerikoną”, ir kai čia pat reikia staigiai grįžti prie mažaraščio dunduko, smerkiančio “patvorinius”, šnekančio daug ir apie nieką visose portalo temose, ir ištisai vapančio apie išgėrimus/prisigėrimus vaidmens. Medicinoje tai vadinasi asmenybės susidvejinimas. Rimtas pischikos sutrikimas. Bet užduotį - užšiukšlinti portalą, - tas bloševikas vykdo tiesiog stachanovietiškai.

stasys        2019-09-26 15:03

Nuviliantis V.Sinicos pareikšimas .  Vietoj to kad gilintis į priežastys aiškinantis tokiu Lietuvoje nesutarymų kilme ..jaunimas apsistato save nieko nereiškiančiais pareiškimais ir skaito kad darbas baigtas . Na vargiai sveikai protaujantis žmogus tik tose pavardintose pavyzdžiuose įžvelgs mūsų nesutarimu dėl istorinės atminties priežastis . Draudimai negali įteisinti demokratinėje visuomenėje vienos nuomonės viršenybės kaip ir EŽTT sprendimai turi galios tik Lietuvoje ir konkrečiu nagrinėjamu atveju ..bet žala valstybei daroma išimtinai asmenų kuriems Lietuva nėra pastovioji gyvenamoji vieta .  Kitas aspektas ,  karta , įsileidus tarptautine teise su jos viršenybe sekantį karta gavus nepalanku sprendimą jau neišeis jos neigti ar bandyti ginčyti kitais motyvais . Viliuosi kad atsiras kas paprotys V.Sinica ir ataušins jo karšta būdą..

Pritariu, kad ANTILIETUVIŠKAS JUNGTINES PAJĖGAS        2019-09-26 11:28

reik vyt šalin, nes tik provokatorius gali kviesti sukilimui, vartoti sovietinės propagandos klišes “Tautos budeliai”,  “plėšrūnai” ir t.t.
Jis net niką užrašinėja atstumiančiai - DIDŽIOSIOMIS.
Dzeikas, pvz., sąmoningai nenaudoja kai kurių lietuviškų rašmenų,
stasys - daro daug kalbos klaidų, rašinėja nerišliai.
Visi jie, nors kiekvienas savaip, kuria nevalų, bukių įvaizdį
ar siekia skaitytoją nugramzdinti Beviltiškėse…
Laimei, išsilavinę ir nuovokūs skaitytojai -š- peržengia neuostę.

>Susimąstęs 2019-09-26 11:35        2019-09-26 10:50

ANTILIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS yra tiesiog vadovėlinis spamo pavyzdys.
Kaip ir tokie teršėjai arba įtakos agentai kaip Dzeikas, štazis, draugas Ramanauskas Yahooooo ir pan. į juos.

Susimąstęs       2019-09-26 10:35

Mane taip pat kartais verčia susimąstyti, kas iš tikrųjų yra tos „Lietuviškos jungtinės pajėgos“.

Todėl ir ANTILIETUVIŠKAS JUNGTINES PAJĖGAS        2019-09-26 9:23

kaip kontoros šiukšlintojus, kryptingai atgrasius pseudopatriotus, sąmoningai hiperbolizuojančius padėtį iki koktumo, “vyt ir vyt ir vyt šalin”!
ANTILIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS čia pasiųstos tam, kad atgrasytų jaunimą.
Vis dėlto, prieš savo valią, AJP parodo, kur eina kovos už Lietuvą frontas.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2019-09-26 7:01

Sąjūdis 2 - sukilimas, Tautos budelius (plėšrūnus, ...) vyt šalin.


Rekomenduojame

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.