Tikėjimo persekiojimas

Tarptautinė ataskaita: krikščionys tebėra pagrindinis taikinys Artimuosiuose Rytuose

Tiesos.lt siūlo   2016 m. liepos 15 d. 2:31

10     

    

Tarptautinė ataskaita: krikščionys tebėra pagrindinis taikinys Artimuosiuose Rytuose

Bernardinai.lt

Liepos 12 dieną mažumų teisių organizacija „Minority Rights Group International“ išplatino kasmetinę ataskaitą, kurioje įvertinta dabartinė etninių ir religinių mažumų situacija pasaulyje. Tarp skirtingų kontinentų ypač didelį spaudimą patiria Arabų pusiasalyje ir Šiaurės Afrikoje gyvenančios mažumos, tarp jų ir krikščionys.

Irakas. Devyni iš dešimties krikščionių turėjo bėgti

Ghattas Hazimas, Graikų ortodoksų metropolitas Bagdadui, Kuveitui ir kitoms arabų sritims, vaidina svarbų vaidmenį, remdamas krikščionių bendruomenes visose Persijos įlankos arabų šalyse. Ortodoksų bendruomenės yra pasklidusios Irake, Kuveite, Omane ir Saudo Arabijoje. Tačiau šiuo metu krikščionys regione išgyvena itin sudėtingą laikotarpį, net tose vietose, kurios lig šiol pasižymėjo santykiniu stabilumu.

Hazimo gimtasis miestas Mhardehas šiaurės Sirijoje, kur šimtmečiais gyveno dešimtys tūkstančių krikščionių, dabar yra Sirijos pilietinio karo centre. Pasak vyskupo, daugiau nei 90 proc. ortodoksų krikščionių Irake turėjo palikti savo namus, todėl dabar tik maža „nukraujavusi“ bendruomenė tepalaiko jų turtingas kultūrines tradicijas ir istorinį paveldą šalyje. Irake Ortodoksų Bažnyčiai leidžiama turėti žemę, tačiau kitose Persijos įlankos šalyse tai draudžiama. Nuosavybės teisės ten priklauso valstybėms, todėl ir bažnyčių egzistavimas priklauso nuo jų malonės. Vyskupas pabrėžia: „Mūsų bažnyčios Persijos įlankos šalyse mums nepriklauso. Tai reiškia, kad esame priklausomi nuo žemės savininko malonės, kadangi neturime teisės nusipirkti žemę savo vardu.“

Fiksuoto teisinio statuso krikščionims trūkumas sustiprina jausmą, kad jie yra klajokliai savo pačių šalyse. „Kiekvienas jaučia, kad yra pereinamajame būvyje ir kad bet kuriuo metu gali būti priversti išsikelti, – sako vyskupas Ghattas Hazimas. – Jaučiame, kad yra siekis išvalyti Artimuosius Rytus nuo krikščionių.“

Egiptas. Koptams trukdo statytis maldos namus

Situacija ne ką geresnė ir Egipte. Nuo tada, kai nuvertus prezidentą Mohamedą Mursi 2014 metais valdžią perėmė generolas Abdelas Fattahas al Sisi, mažumų situacija šalyje tebėra kebli. Nors A. F. al Sisi sulaukė daugelio egiptiečių, tarp jų ir mažumų, paramos (kadangi Mursi valdymo laikotarpiu buvo stipriai pažeidžiama religinė laisvė ir pilietinės teisės), tačiau ir generolo valdymą charakterizuoja autoritarizmas bei plataus masto žmogaus teisių pažeidimai, įskaitant savavališkus suėmimus, kankinimus, žmonių dingimus. Nors al Sisi viešai deklaravo savo įsipareigojimą įveikti religinį ekstremizmą, bėgant metams vyriausybė ir toliau riboja daugelio mažumų tikėjimo praktikas.

Pažangos šioje srityje trūkumą stipriai jaučia Egipto koptų krikščionių mažuma, ilgą laiką kentusi diskriminaciją ir persekiojimą. Nors 2015 m. rinkimuose koptų krikščionys laimėjo net 36 vietas parlamente, tačiau valstybinės institucijos ir toliau marginalizuoja koptus egiptiečius, patiriančius smurtą religiniu pagrindu. Pavyzdžiui, šalyje iki šiol ribojamos naujų nemusulmonų maldos namų statybos. Tokie barjerai yra dar Osmanų imperijos teisės palikimas. Nors ataskaitoje pažymima, kad al Sisi valdymo laikotarpiu valdininkai mažiau prieštaravo maldos namų rekonstrukcijoms ir statyboms, tačiau bendruomenė vis dar patiria milžiniškus sunkumus užsitikrinant oficialų patvirtinimą ir paramą. Pavyzdžiui, al-Galaa kaime vietiniai musulmonai užblokavo ką tik rekonstruotą bažnyčią ir privertė koptų bendruomenę sutikti perstatyti ją be varpo ir bokšto. Tą pačią savaitę policija įsiveržė į Šv. Juzefo maldos namus, konfiskavo religinius reikmenis ir apkaltino tikinčiuosius meldžiantis nelegaliai, negavus oficialaus leidimo. Tokių pavyzdžių ataskaitoje išvardijama ir daugiau.

Kita stipri Egipto religinių mažumų, ypač koptų krikščionių ir šiitų, problema yra kaltinimai šventvagyste. Šis nusikaltimas yra įtrauktas į Egipto baudžiamąjį kodeksą. Liepos mėnesį trys koptai vyrai buvo suimti už tai, kad platino maišelius su informacija, skelbiančia jų Viešpaties geradarybes. Tuo tarpu Beni Suef kaime gegužės pabaigoje koptas vyras buvo apkaltintas, kad įdėjo įžeidžiančias pranašo Mohameto karikatūras į feisbuką. Po šių kaltinimų daugiau nei dešimt koptų namų buvo atakuoti akmenimis bei Molotovo kokteiliais, o galiausiai koptų šeimos buvo priverstos pasitraukti iš to kaimo. Panašius persekiojimus pataria ir musulmonų šiitų mažuma.

Libija. Krikščionių kankinystės ir smurto prieš pabėgėlius vieta

Užsitęsusi karinė padėtis šalyje leido ekstremistinėms grupuotėms, kurių dalis lojalios „Islamo valstybei“ įsitvirtinti šalyje. Tai sukūrė pavojingą situaciją šalyje gyvenančioms mažumoms. 2015 m. vasario 15 d. ISIS lojali grupuotė išplatino vaizdo įrašą, kuriame nufilmuotos 21 koptų krikščionio žudynės Libijos šiaurinėje pakrantėje. Dauguma aukų buvo Egipto tautybės, todėl tai pasėjo nerimą tarp šalyje gyvenančių egiptiečių. Tuo metu apie 800-900 tūkst. egiptiečių dirbo Libijoje, bet pasipylę pranešimai apie Egipto koptų pagrobimus sukūrė baimės atmosferą. Naujiena apie žudynes paskatino 33000 egiptiečių grįžti į savo šalį. 2015-ųjų balandį pasirodė dar vienas vaizdo įrašas, kuriame galvos buvo nupjautos 28 Etiopijos ir Eritrėjos tautybės krikščionims. Tų pačių metų birželio pradžioje kiti 86 Eritrėjos krikščionys buvo pagrobti Tripolyje. Jų buvimo vieta ir likimas lig šiol nežinomi. Organizacija „Amnesty International“ dokumentavo plataus masto smurtą prieš prieglobsčio prašytojus ir pabėgėlius Libijoje, pradedant fiziniais užpuolimais bei vagystėmis ir baigiant pagrobimais, kankinimais ir žmogžudystėmis.

Bijoma, kad su ISIS susijusių grupuočių Libijoje daugėjimas gali baigtis istorinių ir religinių vietų naikinimu. Ekstremistai bando mėgdžioti Sirijoje ir Irake vykdomo paveldo objektų naikinimo kampaniją. Jau įvykdyta daug išpuolių prieš sufijų šventyklas, kapus ir šventes. 2015 m. balandį kovotojai susprogdino senovinę sufijų mečetę Tripolyje.

Jordanija. Krikščionys ir druzai vadinami „netikėliais“

Studija parodė, jog Sirijos krikščionys ir druzai pabėgėliai Jordanijoje patiria diskriminaciją religiniu pagrindu. Pavyzdžiui, bijodami tikslinių atakų daugelis jų nesiregistruoja Jungtinių Tautų agentūrose ir neatvyksta gyventi į pabėgėlių stovyklas. Didelė dalis jų renkasi verčiau gyventi privačiuose namuose ar burtis prie vienuolynų, dėl ko netenka prieigos prie humanitarinės pagalbos ir apsaugos. Tie, kurie lieka Jordanijoje ir nekeliauja toliau, patiria socialinę atskirtį, stigmatizavimą ir diskriminaciją. Ypač Sirijos krikščionys ir druzai pabėgėliai nuolatos patiria žodinį ir fizinį priekabiavimą, vadinami „netikėliais“ ir neaptarnaujami vietiniuose prekybos centruose. Šių pabėgėlių vaikai mokykloje patiria patyčias ir yra verčiami studijuoti islamą. Tuo tarpu moterys spaudžiamos prisidengti galvą.

Nepaisant pradžioje puoselėtų vilčių grįžti į savo gimtąją šalį, daugelis jų dabar jaučia, kad nebėra, kur grįžti. Sirijos rajonai, anksčiau gerai žinoti kaip krikščionių ar druzų gyvenamoji vieta, buvo sulyginti su žeme arba tebėra kariaujančių pusių epicentre. Daugelis krikščionybės paveldo objektų buvo sunaikinta, pradedant Krak des Chevaliers pilimi Homse ir baigiant 1500 metų senumo Šv. Elijano vienuolynu.

Pagal „Minority Rights Group International“ ataskaitą parengė Monika Midverytė OFS

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

toks       2016-07-17 11:23

Europos ateitis dėl Merkel politikos.

>sudui       2016-07-16 16:10

paziurek,lig tai ir teisingai cia ukrajineciai kalba.Bet yra didelis BET,gal suprasi!?  https://www.youtube.com/watch?v=tLfeajfPYcA#t=304

>sudui       2016-07-16 15:23
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
>sudui       2016-07-16 7:49

o apie ka diskutuoti? Manau po Turkijos ateina laikas ir Kijevo klaunams?

Šūdą tu čia pridėjai       2016-07-16 6:12

Tiesos.lt nepalaiko, o siūlo diskutuoti ir nerašyti nesąmonių.

Pridesiu       2016-07-15 17:55

Krikscionys yra zudomi ir Ukrajinoje.Ir ‘‘Tiesos’‘.lt tai palaiko. Krikscionys yra zudomi jau savo miestose Prancuzijoje ir ‘‘Tiesos’‘lt.tai palaiko,kadangi yra JAV trockistu filialas Lietuvoje.

Liucifer - šviesos nešėjas       2016-07-15 13:01

Tokia Dievo Jahvės valia.

Marginalas       2016-07-15 11:50

Tikrų tikinčiųjų padėtis sunkėja visur, bet akivaizdus smurtas yra ten, kur siautėja ISIS. Tačiau, kaip ir pažymima publikacjoje, nuo ISIS nukenčia toli gražu ne vien krikščionys. ISIS tikslas yra padaryti iš islamo pabaisą pasaulio akyse, didinti pabėgėlių srautus. Kadangi krikščioniškų bažnyčių griovimas ir kunigų žudynės aiškiai prieštarauja šariatui, visai patikimai atrodo versija, kad ISIS vadovybę sudaro “Vakarų” spectarnybų agentai. ISIS iš esmės pažeidžia šariatą taip pat ir reikalaudama iš visų musulmonų grupuočių pripažinti savo “kalifą”, nors jis nėra pripažintas pamatinių salafitinių (atkurtųjų) musulmonų emyratų, o be visuotinio pripažinimo joks kalifas ar kalifatas neįmanomi.
Kas dėl Sirijos, toje šalyje vienodai kenčia visų konfesijų civiliai, pradedant nuo musulmonų, bet tokią situaciją apsunkina veidmainiška “Vakarų” politika bandito “prezidento” al-Asado atžvilgiu, nes “Vakarams” rūpi ne šio diktatoriaus pašalinimas, bet kova su sukilusiu atgimstančiu islamu (turiu galvoje ne ISIS, su kuria rimtai kaip tik nekovojama). Galų gale į kruviną košę aktyviai įsivėlė kremliaus teroristai, aiškiai remiantys al-Asadą su tikslu išlaikyti paskutinį savo forpostą Artimuosiuose Rytuose:
http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2016/07/15/112717/russkie-trenirovki—russkie-kafiry-razbombili-bazar-v-arikha-(idlib)-i-snova-ubili-detej.shtml

VaidasVDS       2016-07-15 11:16

Kada bepročiai barbarai įsisavina klaidingas žinias apie Dievą ir jo valią, tada visuomet kyla blogis, nusinešantis nekaltų žmonių gyvybes ir tikrai sunaikinantis bepročių barbarų sielas…

Lietuvoje tas pats       2016-07-15 7:49

pedofilų (kgb ir komunistų) tarnai - politikai ir teisėsauga - tampo po teismus, apiplėšia, pažemina, priverčia emigruoti ar kitaip save susinaikinti.

O kaip dėl Lietuvos krikščionių demokratų,       2016-07-15 6:32

kurie nieko bendro neturi su krikščioniškumu ir demokratiškumu?

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

>sudui       2016-07-16 15:23

Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.