Naujienos

„TALKA už valstybinę kalbą“ rugsėjo 22 dieną kviečia vienytis – ginti baltų kalbas

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 9 d. 19:10

14     

    

„TALKA už valstybinę kalbą“ rugsėjo 22 dieną kviečia vienytis – ginti baltų kalbas

Rugsėjo 22 d., Baltų vienybės dieną, 11–14 val. Vilniuje, Lietuvos Mokslų akademijos Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 3) Lietuvos piliečių iniciatyvinė grupė „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ kviečia į renginį-pasitarimą „Apginkime baltų kalbas“.

„Tarsimės kokių veiksmų turime imtis siekdami apginti konstitucinį valstybinės kalbos statusą Lietuvoje, svarstysime būdus, kuriais galėtume paveikti Seimą gerbti konstitucinę piliečių įstatymų leidybos iniciatyvą, pagrįstą ir bemaž 70 000 piliečių parašais Seimui pateiktą, asmenvardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą. Ieškosime būdų sutelkti TALKOS judėjimo ir jį palaikančios visuomenės pastangas ir veiksmus, išsaugant mūsų svarbiausią tautinės tapatybės atsparą – valstybinę lietuvių kalbą“, – sakė TALKA iniciatyvinės grupės narys, Alkas.lt vyriausiasis redaktorius Jonas Vaiškūnas.


Vytautas Sinica. J. Česnavičiaus nuotr.
Renginio „Apginkime baltų kalbas“  dalyviai rugsėjo 22 d. 11 val. pirmiausia bus pakviesti išklausyti pranešimus apie kalbos politikos padėtį Lietuvoje, susipažinti su Latvijos patirtimi ir pasiekimais šioje srityje. Tikimasi, kad į renginį atvyks Latvijos politikai ir kalbininkai. Antroje renginio dalyje bus priimti sprendimai, TALKOS judėjimą įteisinantys kaip juridinį asmenį, tariamasi dėl šio judėjimo tikslų, uždavinių ir veiklos būdų.

„Į šį viešą pasitarimą pirmiausiai kviesime piliečius, prieš dvejus metus prisidėjusius prie parašų rinkimo teikiant Seimui TALKOS įstatymo projektą dėl nelietuviškų asmenvardžių rašybos, bet taip pat visus tuos, kurie palaiko siekį išsaugoti ir plėsti lietuvių bei latvių kalbų vartojimą, puoselėti giminiškas mūsų kalbų sistemas saugant jų savitumą bei tradicijas. Susitelkę draugėn gebėsime geriau atremti grėsmes bei geopolitinius iššūkius“, – sakė vienas iš TALKOS iniciatyvinės grupės narių politologas Vytautas Sinica.

Po renginio (14.30–15.30 val.) visus baltų kalbų likimui neabejingus piliečius ketinama kviesti į viešą akciją-mitingą aikštėje priešais Vyriausybės rūmus, prie Vinco Kudirkos paminklo. TALKOS iniciatyvinės grupės atstovai dėl šios akcijos surengimo artimiausiu metu žada kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę.

TALKA siekia, kad nelietuviški asmenvardžiai Lietuvos oficialiuose dokumentuose būtų rašomi taip kaip Latvijoje


Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.
Primename, kad piliečių iniciatyvinė grupė „Talka: Už Lietuvos valstybinę kalbą“, 2015 m. surinkusi bemaž 70 tūkstančių piliečių parašų, VRK pripažintų galiojančiais, Seimui Lietuvos piliečių vardu pateikė svarstyti įstatymo projektus, pagal kuriuos nelietuviškais rašmenimis pavardes būtų galima rašyti ne vietoje įrašo valstybine kalba, bet kitame paso įrašų skyriuje arba kitoje asmens tapatybės kortelės pusėje.

TALKOS projektui tais pačiais metais Seimas pritarė po pateikimo, tačiau tolesnis šio įstatymo projekto svarstymas buvo pristabdytas, todėl Seimo narys Audronius Ažubalis ir grupė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narių Seimui pateikė kitą, iš esmės TALKOS siūlymus atitinkantį nelietuviškų asmenvardžių rašybos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-471). Gegužės 9 d. Seimas šį bei G. Kirkilo-A. Kubiliaus projektą priėmė svarstymui po pateikimo.

Nors Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų Sąjunga (LVŽS) bei jos lyderiai prieš Seimo rinkimus aktyviai dalyvavo visuomeninėje TALKOS už Lietuvos valstybinę kalbą“ iniciatyvoje, kuri buvo viena iš sėkmių, atvedusių LVŽS į Seimo rinkimų pergalę, tačiau naujajame Seime iki šiol TALKOS siūlomas projektas nėra nagrinėjamas.


Jonas Vaiškūnas. Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.
TALKOS iniciatyvinės grupės narys, J. Vaiškūnas taip pakomentavo susidariusią padėtį: „Deja, LVŽS vadovybė dabar nesistengia ar neįstengia įtikinti savo partijos bendražygių vieningai palaikyti TALKOS siūlymų asmenvardžius rašyti nelietuviškais rašmenimis paso papildomų įrašų skyriuje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje išsaugant ir pagrindinį įrašą valstybine kalba. LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis nors ir vadina šį klausimą „vertybiniu“, bet, deja, aktyviai neragina savo partijos kolegų palaikyti TALKOS iniciatyvą ir nesipriešina savo bendražygių Sauliaus Skvernelio ir Viktoro Pranckiečio veiksmams proteguojant antikonstitucinį Kirkilo-Kubiliaus įstatymo projektą. Dar daugiau, LVŽS vicepirmininkas, neprieštaraujant valstiečių ir žaliųjų vadovybei Seime, jau įregistravo TALKOS iniciatyvos neatitinkantį asmenvardžių rašybos projektą, kuriuo siekiama suteikti privilegiją tam tikroms išskirtinėms Lietuvos piliečių grupėms atsisakyti įrašų valstybine kalba pirmame, oficialiame asmens dokumento puslapyje. Tam nepritaria ne tik TALKA, bet jau ir tautinių mažumų atstovai, pareiškę, kad šis LVŽS siūlymas yra nedemokratiškas, antikonstitucinis ir Lietuvos piliečius diskriminuojantis. O LVŽS vadovybė tyli – vadinasi, tam pritaria…“

Pasak renginio „Apginkime baltų kalbas“ rengėjų, TALKOS iniciatyvinė grupė, Baltų vienybės dieną sutelkusi lietuvių ir latvių kalbų likimui neabejingus piliečius į oficialų judėjimą, dar kartą paragins valdžioje esančius LVŽS narius laikytis įsipareigojimų, su kurias jie laimėjo rinkimus ir atėjo į Seimą. Kitų partijų atstovai Seime taip pat bus raginami būti ištikimi Seimo nario priesaikai ir Lietuvos Respublikos Konstitucijai – neleisti Lietuvos valstybinės kalbos paversti politinių sandorių, objektu ir politinių interesų įkaite.

Asmenvardžiai kitame paso įrašų skyriuje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje nevalstybine kalba jau kurį laiką rašomi Latvijoje. Nei Lenkijos Respublika, nei kitos užsienio valstybės Latvijai jokių pastabų dėl to niekada nepareiškė.


Mitingas prie Seimo. R. Garuolio nuotr.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pagal LR Konstituciją       2017-09-18 15:21

LR Konstitucija
14 straipsnis
Valstybinė kalba – lietuvių kalba.
Negalioja joks aktas priešingas LR Konstitucijai - irgi parašyta LR Konstitucijoje. Tai ką gint? LR Konstituciją? O gal turėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl antikonstitucinių veiksmų - kaip antikosntutucinis susivienijimas tiems kurie eina prieš LR konstituciją ir savo veiksmas naikina Lietuvių kalbą ir daro antikonstituvinius veiksmus?

Pikc       2017-09-17 13:47

Pala, čia penktadienis, darbo laiku. Net vilniečiams bus sudėtinga sudalyvauti - apie žmones iš kitų miestų net nekalbu.

man baisu       2017-09-17 9:34

baisiausia yra tai kad LR Konstitucija, žmogaus teisės negalioja biudžetininkams ir biudžetininkai nedrausmina antikonstitucininkų biudžetininkų.

dr. Jonas Ramanauskas joamlt@yahoo.com       2017-09-12 17:10

to “dr. Jonui Ramanauskui     2017-09-10 19:26
Jūsų siekimai yra teisingi, tačiau manau, kad jie praktiškai neįgyvendinami.”

Tai sakote ir labai teigiamai atsiliepiate už tai, kad LIETUVOJE NEGALIOTŲ KONSTITUCIJA. Nebėra ką ir besakyti. Tai kam jums visi likusieji įstatymai? Kam Seimas reikalingas, jei įstatymai nereikalingi. Kada užbaigstite antikonstitucinę veiklą?

Marginalas dėl KKKonstitucijos       2017-09-11 15:05

Kad KKKonstitucija (KKK - trijų eilučių aukščio didžioji pagarbos raidė) seniai nebeatitinka turinio ir jau laikas skelbti atitinkančią naują Lietuvos Demokratinės Vergvaldinės Respublikos (LDVR) KKKonstituciją - apie tai jau seniai sakyta, bet net ir profesoriai tebečirškia apie KKKonstuticją.
Siūlau išeitį: KKKonstituciją surašyti ant aštrių geležiukių ir išdalyti Tautai, kad su tomis geležiukėmis eitų prieš policiją! Tai bent pasirėmimas KKKonstitucija.

Marginalas       2017-09-11 14:58

Kai nebebus baltų tautų, nebebus ir kalbų. O tautų nebebus tada, kada nebebus žmogaus asmens, liks tik kodas įrašytas mikročipuose ir sujungtas su bankine sąskaita panaikinus atsiskaitymą grynaisiais.
Zylės su profesoriais nuosekliai veda žmones nuo šios elementarios tiesos paremdami valdžiai labai naudingą (lusto) maskuotę ginčo dėl kalbos šiukšliniame kartoniuke pavidalu.
Nėra kartoninis lusto aplankas JOKS pasas (o lustas nėra Lietuvos pasas, bet globalių žvalgybų žinioje esantis šuns identifikatorius).
Zylėms su profesoriais niekad nebus gėda, nes vieni per kvaili ir laikas karjerą daryti, o kiti sumarazmatėjo.

organizuokimės       2017-09-11 7:11

Kuo gausiau dalyvaukime rugsėjo 22 dieną mitinge prie V. Kudirkos paminklo Vilniuje.

dr. Jonui Ramanauskui       2017-09-10 19:26

Jūsų siekimai yra teisingi, tačiau manau, kad jie praktiškai neįgyvendinami. Juk reikia įvertinti ir vidaus politinę situaciją, kai Lietuvą 25 metus valdo viena ir ta pati liberalmarksistų partija, kuriai Lietuvos valstybingumas - maža vertybė, kuriai laužyti Lietuvos Konstituciją mažai ką reiškia. Vadinasi, “Talkos” kompromisinis atvejis - ne iš gero gyvenimo.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-09-10 14:47

Valstybinės kalbos klausimas yra svarbus, konstitucinis. Taigi turime įvairių nuomonių, tuo tarpu Konstitucija yra paliekama užribyje. Ir tai daro Seimas, Konstitucinis Teismas, ir “Talkų....” organizatoriai. Apie tai skaitykite straipsnius:


2017-04-07 straipsnį „Alko cenzūra lietuvių kalbai įsisiautėjo“
http://www.ekspertai.eu/alko-cenzura-lietuviu-kalbai-isisiautejo91963/?comm=1


2017-05-11 straipsnį “Vieno lizdo paukščiai”
http://www.ekspertai.eu/vieno-lizdo-pauksciai92318/


2017-06-09 straipsnį “Aferistai siautėja”
http://www.ekspertai.eu/aferistai-siauteja/


2017-08-10 straipsnį “KONSTITUCINIO TEISMO ŠARLATANAI (III dalis)”
http://www.ekspertai.eu/konstitucinio-teismo-sarlatanaiiii-dalis93170/

Dzeikas       2017-09-10 13:40

Anoniminiam proto ir valstybingumo bokstui:
Lietuviu kalbos statusas stipreja pats savaime stiprejant valstybes instituciju rysiui , ieinanciam ir griztamajam , su tauta.
Abriedukai veblenantys apie istatymu tvirtinama, persekiojima kalbos naudojimo buda yra tu istatymo autoriu pasubinotai.Samoningi arba psichiatrines ligonines pacientai.
———————————————————————————————————————
Man sitas samburis primena mesos kombintaui skirtu karviu protesta kad i skerdykla jos butu vedamos ne uz plieninio ziedo iverto i snerves, taciau pGminti isimtinai ir tik uz titano lydinio.
Kas sutinka buti vedamas uz ziedo pagaminto is plieno lydinio - tas karviu bandos priesas!
Ir tie kas sugaiso daugiau negu 1.5 sekundes savo laiko uzkliuves zvilgsniu uz siuos triuksmaujancius durnelius turetu susirupinti savo psichologine pusiausvyra.

O kas po lapu?       2017-09-10 12:16

Vėl išmetė kovotojų su kirkilais legionus.
Pamąstykime, kokį brudą dabar reikia pridengti jų zvimbimu.

Džeikui       2017-09-10 12:06

Tu apie ką? Ar apie tomaševskininkus, ar apie lietuvius - patriotus, saugančius lietuvių kalbos statusą Lietuvoje?

mutabor.       2017-09-10 9:04

Talka-naudingi idijotai,norintys įteisint kirkilo variantą tik kitoj saujoj.Lietuvos piliečio pase įrašai rašomi tik valstybinės kalbos rašmenimis.ne kirkilo,vaiškūno varijantams.

Dzeikas       2017-09-10 7:11

Zmones pasimeta nerasdami atsakymo is 3 alternatyvu.As nerandu atsakymu is 2:
1) Sitie zmones isties sergantys su specializuota paranoja?
2) Ar jie tokiais apsimeta.
Jei apsimeta tada ju vieta teatre, arba turguje.Tobuli aktoriai prapuola be naudos.


Rekomenduojame

Nigelas Farage’as Europos Komisijos pirmininkui J.-C. Junckeriui: „Jūs nieko nepasimokėte!“

J.-Cl. Junckeris: „Pernai teturėjom dvi galimybes: drauge parengti konstruktyvią Europos darbotvarkę arba išsiskirstyti. Aš pasirinkau vienybę“

Vengrijos vyskupas: popiežius yra neteisus dėl pabėgėlių, tai invazija

Scott Yenor. Biologinė ir socialinė lytis bei kultūrinių karų kilmė (I dalis)

Vytautas Sinica. Traukis, Radžvilai!

Algimantas Rusteika. Iš struktūrinių frontų

Skandalas. Norvegijos tarnybos „Barnevernet“ užkulisiai: pelnas didesnis net už naftos įmonių

Jonas Grigas. Akademinė „skelbk arba žūk“ kultūra vertina tik mokslo publikacijas

Kęstutis Navakas. Ąžuolyną pavers disneilendu?

„NE Stambulo konvencijai!“: paraginkime laišku Europos Parlamento narius ryžtingai atmesti Stambulo konvenciją

Naujienos iš propagandos frontų: manevrai „Rinkimai“ prasideda. Pirmieji Algimanto Rusteikos komentarai iš užfrontės

Kodėl tauta negali atleisti Vytautui Landsbergiui „už kolūkius“?

Vytautas Sinica. Apie politikų dviveidystę, arba „Kieno gyvybė brangesnė“?

Romas Lazutka apie tuščias kalbas be faktų: „Jei sovietmetis yra lygiava, Lietuvą tektų pripažinti labiausiai sovietine“

Algimantas Zolubas. LR Seimo kėslas Lietuvoje statyti babelio bokštą

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Geroji Naujiena: „Kur du ar trys susirinkę mano vardu …“, arba Kaip nepralaimėti brolio

Norvegiškasis vaiko teisių apsaugos modelis Lietuvoje jau pareikalavo pirmos aukos – kas dabar prisiims atsakomybę?

Pigių dujų mitas

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Politinis teismų procesas tęsiasi: Kauno apygardos teismas toliau tirs Garliavos šturmo liudytojų bylos įrodymus

Kūdikių kūno dalių pardavimą užfiksavęs aktyvistas laimėjo kovą teisme

Lietuvos vyskupai kviečia melstis už taiką: „Su pasitikėjimu ir viltimi kreipkimės į mūsų Motiną, Lietuvos Globėją ir Taikos Karalienę“

Marius Markuckas. Radžviliada, arba Kas liko iš politikos mokslų Lietuvoje?

Ąžuolyno rododendrizacija (2). Danguolė Liagienė: Dendrologinė klaida būtų fatališka

Ąžuolyno „kraštovaizdiniai kirtimai“: Kauno savivaldybė keičia taktiką?

JK premjerė Theresa May raginama atskleisti nuslėptą tiesą apie imigracijos poveikį atlyginimams

Vengrija: „ES „žagina“ savo pačios įstatymus ir vertybes“

Tomas Baranauskas. Gedimino kalno papėdėje įvykdytas baisus nusikaltimas

Vytautas Vyšniauskas. Vilniaus universiteto naujovės iš filosofijos studijų perspektyvos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.