TALKA

„TALKA: už valstybinę kalbą“ per pirmąjį mėnesį surinko daugiau nei pusę reikiamų parašų

Tiesos.lt redakcija   2015 m. spalio 13 d. 18:33

7     

    

„TALKA: už valstybinę kalbą“ per pirmąjį mėnesį surinko daugiau nei pusę reikiamų parašų

Spalio 1 dienos duomenimis, iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ per pirmąjį parašų rinkimo mėnesį surinko apie 30 000 TALKOS siūlymą palaikančių Lietuvos piliečių parašų.

Pagal Piliečių įstatymo iniciatyvos teisę reglamentuojantį įstatymą, kad teikiamas įstatymo projektas būtų privalomai svarstomas Seime TALKA turi iki lapkričio 4 dienos surinkti 50 000 Lietuvos piliečių parašų. Šiuo metu TALKOS dalyviai yra išsidalinę beveik 1 800 iš 2 000 Vyriausiosios rinkimų komisijos išduotų parašų rinkimo lapų, kurių kiekviename telpa 70 parašų.

„Galime pasidžiaugti, kad akcija vyksta reikiamu tempu, pusė darbo jau atlikta ir tereikia nesustoti antrąjį akcijos mėnesį. Esame dėkingi visiems į parašų rinkimą įsitraukusiems piliečiams, kurie aukoja savo laiką valstybės intereso labui, taip pat TALKĄ viešai parėmusiems žinomiems žmonėms ir jaunimo nevyriausybinėms organizacijoms. Kviečiame prie mūsų akcijos prisijungti ir visus kitus neabejingus piliečius, kurie iki šiol tik stebėjo mūsų pastangas,“ – teigė iniciatyvinės grupės pirmininkas akademikas prof. Eugenijus Jovaiša.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ užregistruota siekiant pateikti Seimui įstatymo projektą, pagal kurį pagrindiniame paso puslapyje ir valstybės duomenų bazėse gali būti vartojami tik įrašai valstybine kalba, o asmenvardžių rašyba kitomis kalbomis galima paso papildomų įrašų puslapyje arba antroje asmens tapatybės kortelės pusėje. Taip pagrindinėje asmens dokumento dalyje, o ir visuose su asmens vardu susijusiuose dokumentuose būtų išsaugota valstybinė kalba, skirtingai nei pagal Seimo narių G..Kirkilo ir I.Šiaulienės projektą, kuriame kėsinamasi į pačią lietuvišką rašybą.

Įgyvendinus TALKOS iniciatyvą, Lietuvos piliečiai būtų apsaugoti nuo priešingu atveju galinčios kilti Konstitucijai prieštaraujančios būtinybės mokytis kitų, nevalstybinių kalbų rašybos ir tarimo taisykles. Įstatymo projektas nedaro jokių nuolaidų ar kompromisų valstybinės kalbos statuso požiūriu, tačiau siūlo sutarimo galimybę, kuri pasiteisino Latvijoje. Taip būtų baigtas ne pirmus metus trunkantis ginčas dėl asmenvardžių rašybos, skaldantis Lietuvos visuomenę ir nuodijantis santykius su Lenkija.

„TALKOS rezultatai džiugina, ypač atsižvelgiant į tai, jog įvairiose žiniasklaidos priemonėse pasirodė dezinformuojantys straipsniai, pasisakymai radijo laidose. Mėginama susieti TALKĄ su Rusija, su atskiromis politinėmis partijomis, net apkaltinti nuolaidomis Konstituciniam valstybinės kalbos statusui. Visa tai nėra tiesa. Vieni kaltinimai, kaip, pavyzdžiui, darbu Rusijai, yra akivaizdžiai absurdiški, žinant, kad pati Rusija Baltijos šalyse kelia visiškai priešingus nei TALKA reikalavimus dėl tautinių bendrijų kalbų viešo vartojimo. Daug labiau klaidinantis yra kaltinimas dėl nuolaidų konstituciniam kalbos statusui. TALKOS siūlymas pagrindiniame pasų puslapyje rašyti tik valstybine kalba, o papildomų įrašų puslapyje – kita norima kalba visiškai atitinka Konstitucinio Teismo išaiškinimus dėl valstybinės kalbos statuso, o skirtumas tarp pirmo ir kitų paso puslapių yra principinis, o ne simbolinis – pirmame puslapyje esantis įrašas keliauja į visas duomenų bazes ir yra naudojamas valstybės, kituose puslapiuose – yra skirtas pačiam piliečiui kaip jo trokštamos deklaruoti tautinės tapatybės išraiška dokumente“, – paplitusius mitus komentavo TALKOS koordinatorius, politologas Vytautas Sinica.

Rugsėjo mėnesį viešą paramą TALKOS akcijai išreiškė pusantro šimto žymių Lietuvos išsivadavimo judėjimo, mokslo ir kultūros veikėjų, taip pat penkios jaunimo organizacijos, atkreipusios dėmesį į geopolitinę šios akcijos svarbą ir įrašų nevalstybine kalba įteisinimo vietoje valstybinės kalbos keliamą žalą, stiprinant svetimų valstybių įtakos svertus Baltijos šalyse. Norintys prisijungti prie TALKOS, parašų rinkimo organizatorių kontaktus gali rasti „Facebook“ puslapyje „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“.

Daugiau apie akciją skaitykite Tiesos.lt puslapyje „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kaunietis       2015-10-20 11:55

Labai noriu pasirasyti ir pritarti siai akcijai,bet ni4ekur nemaciau parasu rinkeju.Internete to padaryti negaliu.Ka daryti?

To ainis       2015-10-14 13:57

To ainis, aini ar žinai kad ainiai gyvena Japonijos salose? Aini, paaiškink apie ainių atsiradimą Japonijos salose…

veda       2015-10-14 13:54

Gėl emblemos: lietuvi ar žinai balto arklio ir balto raitelio kilmę?

čiombe       2015-10-14 11:44

jei pase neminima tautybė o tik pilietybė,tai piliečio pavardė ir rašoma tos valstybės kalbos rašmenimis.nebent čia durniu laivas.kažin emigrantam ar kolkas dar mažumom anglai ,norvegai,vokiečiai irgi tokius yrašus daro ?

Ainis       2015-10-14 9:21

čiombei. Pirmame puslapyje bus rašoma TIK LIETUVIŠKAIS rašmenimis. Ir tas įrašas toliau bus naudojamas visose Lietuvos instancijose ir skaitmeninėse bazėse. Antrame lape visi piliečiai savo pavardę galės užrašyti taip kaip norės. Šis įstatymas sudaro lygias teises visom Lietuvos tautinėm mažumom savo vardus ir pavardes rašyti savo nuožiūra. Dabar gi valdančioji dauguma siūlė įteisinti Lietuvos teritorijoje lenkišką abecelę, o lenkų tautinę mažumą šiame kontekste paversti priveligijuota, lyginat su kitomis lietuvoje gyvenančiomis tautinemis mažumomis.

čiombė.       2015-10-14 8:21

kokia prasmė piliečio pavarde rašyt svetimomis raidėmis? talka tik mus mulkina,arba patys yra mulkiai.jei taip tuoj reiks yteisint ir arabu raidyna,ir ne tik.

Talka       2015-10-13 20:02

-Pone Viršininke, apačioje stovi būrelis prastuomenės su krūva dėžių. Sako atnešė pririnkę daug parašų. Ką darysim?
- Nu tai gerai, liepk atnešt ir sukrauti koridoriuje prie kabineto durų.
-O ar pasirašyti,kad parašus gavome,kad priėmėme?
-Nu tai pasirašyk, negaila.
……........
-Pone Viršininke, prasčiokai jau išėjo. Ką daryt su tom dėžėm, nu tipo su parašais?
- Ką,ką... Šūdą-makąąą! A tu visai dolbajobas?
Nežinai ką daryt, ble, pirma diena čia dirbi, ble?
Nešk iš čia tą makulatūrą ir išmesk į konteinerį naxuj!
-Atsiprašau, pone Viršininke, supratau pone Viršininke…
...... ….......
-Ei, Vasia, Fedia! A nu ka, kvieskit kitus į talką!
Reik staigiai, va tuos šūdus, iš koridoriaus naxuj išmest!

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.