Kultūros, kalbos, istorijos politika

Talka kalbai ir tautai siūlo 2019-uosius paskelbti Lituanistikos metais

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 2 d. 12:40

6     

    

Talka kalbai ir tautai siūlo 2019-uosius paskelbti Lituanistikos metais

Visuomeninė „Talka kalbai ir tautai“ kreipėsi į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckienį su siūlymu 2019-uosius metus Seimui paskelbti Lituanistikos metais.

„Siūlymas motyvuojamas tuo, jog prieš šimtą metų atkurdami Lietuvos valstybę, ją steigiančią lietuvių tautą apsibrėžėme kalbiniu pagrindu. Tai buvo naujas, modernus, europines tendencijas atitikęs mąstymas. Lietuvių kalba iki šiol yra moderniosios lietuvių tautos tapatumo pagrindas. Lietuvos valstybė yra prisiėmusi pareigą rūpintis lietuvių kalba, Konstitucijoje paskelbusi ją valstybine, o mokslą apie lietuvių kalbą, lituanistika, įvardija prioritetu. Be to, mažiau kam žinoma, kad kitamet sukanka 80 metų nuo Lituanistikos instituto įkūrimo. Dabar tai Lietuvių kalbos institutas, jame vyksta svarbiausi lituanistikos mokslo tyrimai, rengiami taikomieji lietuvių kalbos leidiniai – žodynai, gramatikos ir kiti. Praėjusieji metai lituanistikos mokslui atnešė daug iššūkių. Būtų prasminga, jei jubiliejiniais metais parodytume jam deramą dėmesį ir pagarbą“, - siūlymą motyvavo „Talkos“ pirmininkas Gintaras Karosas.
„Talka kalbai ir tautai“ taip pat atkreipia dėmesį į nerimą keliančius Vyriausybės planus naujame Valstybinės kalbos įstatyme silpninti Lietuvių kalbos institutą ir išardyti jo darnaus bendradarbiavimo sąrangą su Valstybine lietuvių kalbos komisija ir Lietuvių kalbos inspekcija. Lietuvių kalbos institutas yra vienintelė mokslo įstaiga, kuri vykdo kolektyvinius mokslinius tyrimus, nuosekliai kaupia, saugo ir apdoroja unikalius lietuvių kalbos išteklius – ypatingos svarbos kultūros paveldą. Siekiant sudaryti sąlygas tęsti šį darbą nepriklausomai nuo politinės konjunktūros, „Talkos“ teigimu, reikalinga priimti Nacionalinio lietuvių kalbos instituto įstatymo projektą, kuris jau praėjusią kadenciją buvo parengtas Seime. 
Kreipimęsi pabrėžiama, kad Lietuvių kalbos instituto statusas nėra reglamentuotas įstatymu, kaip to reikalauja Konstitucinio Teismo jurisprudencija. Kai VLKK ir Valstybinės kalbos inspekcijos darbą reglamentuoja įstatymai, Lietuvių kalbos instituto veikla neproporcingai palikta sureguliuoti lydimaisiais teisės aktais. Lituanistikos metų paskelbimas ne tik rodytų pagarbą darbams norminant ir puoselėjant lietuvių kalbą, tačiau ir būtų simbolinė atspirtis stiprinti lituanistikos tyrimus ir apsaugoti juos vykdančių institucijų statusą.

Papildomai informacijai:
Gintaras Karosas
+370 698 30925

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2018-07-12 10:16
Levuks       2018-02-14 18:47

Gal prieš metus Talka viešai ir garsiai prabilo,o daug komentatorių pritarė siūlymui panakinti vieną kalbinį iš- krypimą- radijo ir televizijos vadinimą visiems atgrasiu eLeRTė. Štai kaip skamba trumpinių LRT Radijas,LRT Te- levizija iššifruotas tekstas:Lietuvos radijo ir televizijos radijas,Lietuvos radijo ir televizijos televizija.
Tiesiog varpų muzika mūsų nuvargintiems klausymo organams.Ar kelsime šį klausimą, ar galvosim,kad nekreipkime dė-
mesio ir pasimirš?Turime vilčių,kad radijo ir televizijos vadovybėje neliks skydininkų komandos,tai gal naujoji
komanda pasirodys sugebanti logiškai mąstyti.o mums beliks kantriai priminti tą gebėjimą turint.Antra vertus,LRT
galima įvairiai iššifruoti,pvz.,labai ramūs tinginiai(čia apie Tarybą ir jos neišmanųjį humanitarą),ar panašiai,
patys sugalvokim ir A.Siaurusevičiui su E.Jakilaičiu papasakokim.

garbūs ponai iš TKirT       2018-02-4 1:21

Ir, jeigu jau turite nors kokias lietuvių kalbos jausmo užuomazgas, tai gal nesivadinkite “Asociacija”?
Nes atrodo, kad TKirT kažkoks ASOCIALŲ sambūris.
Juk yra tarp jūsų ir ne tokių?

garbūs ponai iš TKirT       2018-02-4 1:12

Gal jūs pradžiai geriau kreipkitės į prokuratūrą ir pareikalaukite ištirti sutuoktinių Grietinių veiklą klojant kelius lietuvių kalbos šviesiai europinei ateičiai? Jie jau įsodino mūsų kalbą į invalido vežimėlį.
O tie iš linksmų ir išradingų namų dar ims ir paskirs juos Lituanistikos metų pagrindiniais veikėjais.
Tada neteksim ne tik priesagų, bet ir giminių, ir linksnių su visomis galūnėmis.

>Talkai .....       2018-02-3 13:36

laiko ,noro , reikalo ,etc….niekad neužtenka tik antilietuviškiems klounams.Laiku ir teisingai pareikšta “Talkos…” iniciatyva.

Talkai       2018-02-2 14:16

Argi jūs dar nesupratot, kad pavėlavot su savo idėja. Jau iki jūsų idėjos jau anksčiau paskelbtos LRT trys idėjos, todėl jūsų idėjai nebus laiko. Visų pirmą 2019 metais reiks skelbt referendūūūūmąąąą dėl dvigubos pilietybės, po 2019 metu reiks užsiimti kita idėja- mokytojas - prestižinė profesija iki 2025 metų. Tai nuo 2020 metų iki 2025 metų prestižins mokytojų prpesiją, nes po 2025 metų jau bus ne prestižinė. Na, o trečia idėja jau bus vykdoma nuo 2030 metu kuria paskelbė Qiubyyylius. Taip kad jūdų idėjai nelieka laiko.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.