Bažnyčios socialinis mokymas

Taika nėra pasirinkimas būti šeimininku ar vergu

Tiesos.lt siūlo   2016 m. balandžio 13 d. 1:48

2     

    

Taika nėra pasirinkimas būti šeimininku ar vergu

Vatikano radijas

Balandžio 11–13 dienomis Romoje vyksta konferencija apie „Prievartos nenaudojimą ir teisingą taiką“ katalikiškoje perspektyvoje. Ją organizuoja Popiežiškoji taikos ir teisingumo taryba bei tarptautinis katalikų judėjimas už taiką „Pax Christi“.

Konferenciją atidarė kardinolas Peter Turkson, Taikos ir teisingumo tarybos pirmininkas. Galima prisiminti, kad į šias pareigas jis buvo paskirtas popiežiaus Benedikto XVI, kuris norėjo suteikti balsą žmogui iš juodojo kontinento, gerai žinančio, ką reiškia taikos ir teisingumo trūkumas, ką reiškia tai, ką popiežius Pranciškus yra pavadinęs „trečiuoju pasauliniu karu dalimis“: su daugelyje vietų nuolatos smilkstančiais, dešimtimis metų trunkančiais kruvinais konfliktais, kurių bendra daroma žala ir paliekamas blogis yra didžiulės apimties. Dažnai juose atsiduria ir krikščionių bendruomenės, kurioms tada kyla klausimas – ne teorinis, o labai konkretus – apie tai, kaip elgtis.

Kardinolas Turkson pirmiausia perskaitė konferencijos dalyviams skirtą popiežiaus Pranciškaus žinią. O šioje pabrėžiama, kad katalikiškų taikos judėjimų motyvas ir tikslas sutampa: tai karo atsisakymas. Vatikano II Susirinkimas paskelbė tik vieną pasmerkimą – karo pasmerkimą, pateisindamas jį tik vienu vieninteliu atveju: ginkluoto apsigynimo, kai visos taikios galimybės yra išsemtos.

Popiežius taip pat priduria, kad svarbu konfliktą pripažinti, o ne jį ignoruoti arba apsimesti, kad jis toks nėra. Nes kitaip yra prarandama realistinė perspektyva. Tik laikant konfliktą tuo, kuo jis yra, galima iš tiesų jį išspręsti. Kaip krikščionys, žinome, kad vienintelis tikras būdas atsisakyti karų ir konflikto yra žvelgti vienam į kitą kaip į brolį. Ne vien žmonių, bet ir tautų atžvilgiu. Todėl Bažnyčios akyse „tarptautinė bendruomenė“ taip pat yra „tautų šeima“, kurios nariai turi sugyventi broliškai.

Popiežius Pranciškus savo žinioje nepamiršta paminėti ir Gailestingumo šventųjų metų – jų dvasinis turinys sako, kad turime šalinti abejingumą vienas kitam, kad susitaikymui yra būtinas atleidimas ir gailestingumas. Tam tikra prasme gailestingumas turi įgyti ir „politines“ formas. Gailestingumas nėra aptakus sentimentas, bet taip pat nusistatymas dialoguoti, pasiruošimas duoti ir priimti, o tai nėra lengva. Kad nusiginklavimas būtų visavertis, jis turi reikšti ne vien karinių arsenalų atsisakymą, bet ir „nusiginklavimą sielose“, užsimena Šventasis Tėvas.

Kardinolas Turkson savo pasisakyme pridūrė, kad „krikščioniška pozicija nesutinka su socialinių santykių redukcija į pasirinkimą tarp buvimo šeimininku ir buvimo vergu. Vietoj to ji kviečia dvasiniam atsivertimui, kad neteisingas dominavimo santykis duotų kelią broliškai meilei ir solidarumui. Tokia yra taikos vertė, kurios mokė Kristus; toks yra pasirinkimas“, kurį priimame.

Jis priminė būtinybę skirti įtampą nuo prievartos. Jei prievarta visada yra blogis, kurį reikia ir galima atmesti, tai dėl asmenų ir bendruomenių skirtingumo kylančios įtampos yra neišvengiamos, tačiau ne visada blogos, dažnai priešingai: sudaro sąlygas naujiems sprendimams, naujai draugystei.

Kalbėdamas apie tai, ką reiškia taika, kardinolas Turkson jau ne pirmą kartą pakartojo, jog tai nėra „prievartos nebuvimas“, vienai grupei privertus sau paklusti kitas grupes, sukūrus struktūras, kurios nutildo vargšų, mažumų, pagarbos žmogaus orumui prašančius balsus.

Todėl jau popiežius Jonas XXIII mokė, kad tikros taikos pamatas yra teisingumas. Be teisingumo konfliktas tik apmaldomas kuriam laikui, vėliau jis vėl iškils, galbūt naujais pavidalais.

Krikščioniui „atsakingas pilietiškumas yra dorybė, o dalyvavimas politiniame gyvenime moralinė pareiga“, – pasakė kardinolas Turkson patikslindamas, jog tai nereiškia Evangelijos pavertimo politine programa. Krikščionis siekia taikos ir susitaikymo ne stodamas ideologijų pusėn ar kurdamas naujas, bet visada atsimindamas apie Kristaus atnaujintą brolystę tarp žmonių.

Vatikano radijas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

nuu       2016-04-13 16:05
Dėl tariamų pabėgėlių       2016-04-13 11:53

Taika yra būti šeimininku savo namuose arba savo valstybėje. Niekad nebus taikos, kai mano namuose arba valstybėje pradės šeimininkauti atvykę svetimieji.


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Ką bendra turi šv. Kalėdos ir šachmatai?

Algimantas Rusteika. Ruoškitės pasirinkimams – ‘vsio bus zakonno’

Ramūnas Aušrotas: „Gal pirmoji JTO MTK ponia norėtų lankyti civilinės šeimos teisės kursus? Priimčiau su nuolaida“

Neringos Venckienės interviu TV3: „Variantai buvo tik du: arba ginti mergaitę, arba pamiršti, kad tokia gimė. Aš pasirinkau ginti“

Tyrimas palygino santuoką ir gyvenimą kartu nesusituokus

Donaldas Trumpas: E. Macrono atsiliepimas apie NATO yra „labai labai bjaurus“ ir „įžeidžiamas kitoms 28 valstybėms narėms“

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“. Bankininkas, kuris nugalėjo carinę Rusiją

Ramūnas Aušrotas. Pirmą kartą šeimų balsas oficialiai skambės ir nacionaliniu lygmeniu

Shannona Roberts. Šaldyti kiaušinėlius ar karjerą?

Gytis Padegimas. Kiek milijonų medžių per 30 Nepriklausomybės metų sunaikino ir dar sunaikins mūsų godumas ir gobšumas?

Vidas Rachlevičius. Nenorėčiau Brexito, bet jei laimėtų kairysis leiboristų gaivalas, Britanijos būtų gaila dar labiau

Vygintas Gontis. Kaip deklaracijas apie žinių ekonomiką paversti atsakinga valstybės viešojo sektoriaus bei mokslo ir studijų politika

Liudvikas Jakimavičius. Partijos ir išdavikai

Povilas Gylys. Kas Jums, profesoriau Janeliūnai?

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (III)

Algimantas Rusteika. Metodiniai patarimai. Subalansuota LRT indrėms ritutėms, bet tinka ir ... žmonoms

Geroji Naujiena: Kad vaikščiotume Viešpaties šviesoje!

Regina Terleckienė. Sukilėlio likimas. Iš carinių baudėjų nagų ištrūkęs sukilėlis

Tomas Baranauskas. Vienas faktas yra neabejotinas

Nuo bačkos. Europarlamantarė Aušra Maldeikienė: konservatoriai man verti pagarbos, nes ...

Vygantas Malinauskas. Griūna dar vienas propagandos stereotipas

Kamilė Šeraitė. Kas vagia Lietuvos istoriją?

Povilas Gylys. Kodėl vieni skandalai eksponuojami, o kiti pridengiami?

Ramūnas Aušrotas. Lyčių lygybės prievaizdų užmačios

Leonas Merkevičius. „Perversmininkų“ bylos naujienos

Tautos forumo rezoliucija dėl LRT laidos „Spalvos. Gėjai tėčiai“

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.