Kultūros, kalbos, istorijos politika, Vilnius

Tai ne sapnas. Paskelbtas šv. Jokūbo ligoninės architektūros konkurso nugalėtojas

Tiesos.lt siūlo   2019 m. spalio 15 d. 11:47

19     

    

Tai ne sapnas. Paskelbtas šv. Jokūbo ligoninės architektūros konkurso nugalėtojas

Evaldas Činga | madeinvilnius.lt

Lietuvos architektų sąjungos suburta tarptautinė įvairių sričių profesionalų komisija įvertino buvusios Šv. Jokūbo ligoninės teritorijos konversijos konkursui pateiktus projektus ir spalio 11 d. išrinko nugalėtojus. Barokinio pastatų komplekso teritorijoje planuojama statyti licėjų ir viešbutį su konferencijų centru.

Pirmoji vieta skirta architektų biurui „DO Architects“ (pasiūlymo kodas 011001), projekto autoriai: Gilma Teodora Gylytė, Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė, Algimantas Neniškis, Domantas Baltrūnas, Gediminas Aismontas. Nugalėtojams atiteko 12 tūkst. eurų premija.

„DO Architects“ pasiūlė idėją, kaip apjuosti ir baigti suformuoti greta Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios ir vienuolyno esančias erdves. Nauji viešbučio pastatai atkartos Juozo Tumo-Vaižganto gatvės ir vienuolyno pastato ašis. Licėjaus pastatai santūriai įsiterps tarp istorinių pastatų, išryškindami jų amžių skirtumų grožį. Abu pastatai bus atitraukti nuo gatvių užstatymo linijų, o jų tūriai suskaidyti, siekiant perteikti kuo intensyvesnį komplekso vizualinį sluoksnyną.

Antroji vieta skirta architektų biurui „Siena“ (pasiūlymo kodas 120624), projekto autoriai – Giedrius Mamavičius ir Gabrielė Ubarevičiūtė. Architektams skirta 10 tūkst. eurų premija.

Trečiąją vietą pelnė architektų biuras STARH iš Rumunijos (pasiūlymo kodas 260591), projekto autoriai: Florian Stanciu,Iulia Stanciu, Cezara Lorenţ, Oana Grămadă, Cosmin Georgescu, Andrei Theodor Ioniţă, Cosmin Gălăţianu, Octavian Bârsan, Sebastian Cosmin Ciulei, David Sebastian Mihai. Jiems atiteko 8 tūkst. eurų premija.

Sudėtingą teritorijos situaciją sprendžiantis tarptautinis konkursas sulaukė didelio susidomėjimo – projektus iš viso pateikė 12 architektų biurų.

„Šis projektas bus plėtojamas istoriniame komplekse, todėl ypač svarbu, kad jo architektūriniai sprendiniai atitiktų keliamus paveldo apsaugos reikalavimus ir sukurtų dermę su autentiška aplinka, o ši vieta visuomenei taptų aktuali ir patraukli. Sukvietėme profesionalų komisiją, sugebančią įvertinti istorinius, funkcinius, architektūrinius, urbanistinius aspektus, ir esame patenkinti jos darbu. Tikime, kad įgyvendintas konkurso nugalėtojų projektas taps tvarios Vilniaus miesto plėtros dalimi”, – pabrėžė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė.

Konkursui pateiktus projektus vertino tarptautinė architektų bei kitų sričių profesionalų vertinimo komisija: komisijos pirmininkas Mindaugas Pakalnis – architektas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento direktorius, Peter Swinnen – architektų studijos CRIT vadovas, buvęs Belgijos Flamandų regiono vyriausiasis architektas, Ciūricho ETH universiteto dėstytojas; Konrad Grabowiecki – Lenkijos biuro „BBGK Architekci“, patekusio tarp Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros konkurso „EUmiesaward“ finalininkų, vadovas; Florian Hertweck – architektas, Liuksemburgo universiteto profesorius, „Studio Herttweck“ įkūrėjas; Lukas Rekevičius – architektas, Lietuvos architektų rūmų Tarybos narys, laikinai einantis pirmininko pareigas; Giedrė Filipavičienė – architektė, Jacques Barbier – Vilniaus Tarptautinio Prancūzų licėjaus Valdančiosios tarybos narys; Saulius Jurkevičius – Vilniaus licėjaus direktorius; Kristina Sabaliauskaitė – Menotyros mokslų daktarė, dailės istorikė, rašytoja; Gediminas Rutkauskas – Vilniaus senamiesčio agentūros direktorius, ICOMOS ekspertas (atsarginis komisijos narys). Darbus pristatė recenzentai architektai Edgaras Neniškis ir Marija Nemunienė.

„Konkurso dalyviams ir vertinimo komisijai teko nelengva užduotis atsižvelgti į nustatytus paveldosaugos reikalavimus, visuomenės lūkesčius ir vietos bendruomenių išsakytas pastabas. Tikimės, kad laimėjęs projektas atitiks visus numatytus kriterijus ir leis atgimti šiai valstybės saugomai, tačiau jau kurį laiką apleistai teritorijai. Atnaujinę projekto vystymo darbus stengsimės, kad projektas būtų įgyvendinamas sklandžiai ir miesto širdyje esančios komplekso erdvės kuo greičiau būtų prikeltos naujam gyvenimui bei atvertos visuomenei“, – sako projektą plėtojančios antrinės „Lords LB Asset Management“ įmonės „Orkela“ vadovas Karolis Tuinyla.

Projekto konkursas buvo paskelbtas dar 2018 m. gruodžio mėnesį, tačiau 2019 m. pradžioje pristabdytas, nes jo sąlygos nebeatitiko atnaujinto vertingųjų Šv. apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios, dominikonų vienuolyno ansamblio ir Šv. Jokūbo ligoninės statinių komplekso savybių aprašo. Šį projektą plėtojanti antrinė „Lords LB Asset Management“ įmonė „Orkela“ su paveldosaugininkais sutarė dėl individualaus teritorijos apsaugos reglamento, kuriame apibrėžtos vertingosios savybės. Bendradarbiaujant su Lietuvos architektų rūmais, konkurso sąlygos patikslintos ir šių metų liepą konkursas pratęstas.

Atnaujinto konkurso dalyvių buvo prašoma suprojektuoti pastatų kompleksą, derantį prie jautrios urbanistinės aplinkos mastelio, sukuriant jungtis su aplinkinių visuomeninių erdvių sistema ir užtikrinant jų sąryšingumą su nekilnojamojo kultūros paveldo objektais, išsaugant miestui ir visuomenei svarbius vizualinius-erdvinius ryšius, didelį dėmesį skiriant nekilnojamojo kultūros paveldo vertybių autentiškumo raiškai bei istorinio užstatymo aktualizavimui, taip pat sukurti patrauklias viešąsias erdves.

Konkursą organizavo Lietuvos architektų sąjunga, konkurso koordinatorius – architektas Andrius Bakšys.

Visuomenė kviečiama Lietuvos architektų sąjungoje (Kalvarijų g. 1) susipažinti su visais 12 konkursui pateiktų projektų. Ekspozicija veiks iki spalio 16 d. nuo 9 iki 17 val.

madeinvilnius.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Global...       2019-10-17 10:56

Kokiems velniams reikalingi tie tarptautiniai konkursai? Nejaugi pati Lietuva nesugeba suprojektuoti gražius pastatus?

Ramūnas       2019-10-17 10:48

Kaip modernu, kaip “gražu”! Stačiakampinė - dėžutinė architektūra.

stasys        2019-10-16 16:24

švepliui ..kaip toks profesorius galėjote ir labiau svaresniu argumentu sugalvoti .

sąsiui       2019-10-16 15:01

Visiški buvusio biurokrato ir buvusio bei esamo mokesčių mokėtojų išlaikytinio kliedesiai. Tik jūsų bukose makaulėse įmanomi tokie absurdiški svaisčiojimai. Dėl to taip ir gyvename.

Belieka       2019-10-16 14:13

Tik piktintis ir stebėtis, kad vertintojai tik tiek tesugeba.

Algis       2019-10-16 9:58

Pinigai nekvepia, kai nėra profesinės sąžinės.

stasys        2019-10-16 7:23

Kai tik patenkinsime savo pirminio augimo poreikius atsiras ir tas grožis . Nereikia į kiaulių tvartą statyti perlamutriniu durų .. tam dura stumiančiam apačioje reikėtu bent teoriškai žinoti kaip skiriasi statybų laikas ir kainos tomis dvejomis statybų metodikomis . Greita šiuolaikiška skirta patenkinti šiandieninius vartotojo poreikius ir pilnai įmanoma kad kylant butu kainoms toliau po trisdešimt metu tie pastatai bus verčiami ir statomi nauji pasikeitus vartotojo poreikiams , nors kalbant konkrečiau žiūriu į konkurso nugalėtoja yra galimybė juos perdaryti labiau pritaikant aplinkai .

2rų2ra       2019-10-15 23:31

Šiandien, kai yra didžiausias žmonijos istorijoje statybinių technologijų, medžiagų pasirinkimas, Lietuvos sostinė tiesiog masiškai apšikama niekinės vertės stiklo-karton-karkasinėmis pašiūrėmis. Niekas nestato tvarių, monumentalių pastatų, kuriuose būtų meninė idėja ir išliekamoji vertė. Statomi vien brutaliai estetiką paneigiantys beveidžiai barakai.
Kodėl tai vyksta?
Todėl, kad savigarbos ir solidarumo neturinti kumečių banda, (tokių nevykėlių negalima vadinti tauta), leiďžia tai daryti.
Miesto niokotojai veikia nebaudžiami.
Pusgalviai tiki, jog kažkokie mistiniai, o išties feikiniai “rinkimai” viską išspręs.
Mulkiai balsuoja ir visada prirenka valdžion vien vagių ir debilų.
Ns kitaip būti negali!
Mulkiai, vienadieniai liumpenai negali išrinkti išmintingų ir padorių, nes kvailių juslės nesurėdytos pamatyti ir pažinti protingus, dorus žmones, todėl “balsuoja” už tai ką supranta ir kame atpažįsta save.
Durnių yra dauguma, todėl rezultatas visada vienodas- “ant durniaus”.
Lietuva nuostabaus grožio kraštas. Nuostabus kultūros paveldas.
Gaila, kad tokia vieta apgyvendinta idiotų ir padugnių.
Nėra baisesnio Lietuvos priešo nei “brangūslietuvosžmonės”.

šis tas klaikaus       2019-10-15 23:26

Neochruščiovkės su šlaitiniais stogais. smile

Taip       2019-10-15 20:45

Tarptautiškumas moksle,tarpatautiškumas įviariuose konkursuose,tarptautiškumas mene arba architektūroje,tarpatautinė komisija…,- tai nūdienos šleivo liberalizmo pagrindinis siekis tam,kad kuo mažiau būtų lietuviškumo.Bjauru ir tai, kad pagal užienietiškų architektų grupės sumanymą bus statomi rūmai vadinami ,,Nacionalinė koncertų salė“užuot ,,Tautos namai”. Vilniaus meras Šimašius vengia pavadinimo ,,Tauta” kaip velnias kryžiaus,o Kultūros ministerija tam tyliai pritaria,deja.

Štai taip       2019-10-15 19:34

Dvi milžiniškos daržinės išryškins “jų amžių skirtumų grožį”.

Al.       2019-10-15 19:14

Mano nuomone, šūdas ir tiek. Bet dabar toks liberaliųjų demokratų skonis.

-------       2019-10-15 18:25

Nei šis, nei tas - jeigu norėjo apytiksliai nukopijuoti to laikmečio, kai buvo statoma Šv. Jokūbo bažnyčia, pastatus, tai tikrai viską buvi galima padaryti paprasčiau.
Atrodo tik šiaipsau.

ah1       2019-10-15 14:46

ar ne šventvagiška ligoninę vadinti tokiu vardu?Žydų dievas JAHVĖ saugoja tik žydus, kiti tik turi tarnauti žydams pagal Biblijinę koncepciją... kuo lieuviai tarnaus JAHVEI šv. Jokūbo ligonėje - savo kūno organų transplantacija, abortuojamų kūdikių dalių prekyba ...?

Kazys       2019-10-15 14:26

Tai jie ten net gatvių pavadinimų plane nemoka užrašyti. Ką ten jau apie architektūrą kalbėti

Na ,tai galim pasidžiaugt vien tuo ,       2019-10-15 14:14

kad bus statoma mažiausia blogybė .Juk galėjo ir slojikų pristatyt. Kaip ant Tauro kalno -:( :( :(

Rūta       2019-10-15 13:26

Nesuprantu, kodėl tokioms jautrioms vietoms (Tautos namai, Šv.Jokūbo kompleksas ir kt.) skelbiami tarptautiniai konkursai? Kažkada Lietuva sovietų sąjungoje garsėjo išskirtine architektūra. Ir dar komisija iš visų pašalių surankiota. Ar tapę nepriklausomi, patapom neįgalūs? Todėl turim, ką turim…

Tvankstas       2019-10-15 13:22

‘Įsloikinimas’ atliktas Nausėdos ‘sloiko’ draustinyje užduotu visalaiminčiu trendu ?

ah1       2019-10-15 12:17

švento Jokūbo? Na ir kuo jis šventas tas Jokūbas? Jau vien vardas “jokūbas” ko vertas.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.