Religijų dialogas

Tahar Ben Jelloun: „Išvaduokime islamą iš Daech gniaužtų“

Tiesos.lt redakcija   2016 m. liepos 30 d. 15:08

6     

    

Tahar Ben Jelloun: „Išvaduokime islamą iš Daech gniaužtų“

Arabų kilmės prancūzų rašytojas, poetas ir dailininkas iš Maroko Taharas Benas Jellounas šiomis dienomis išplatino atvirą laišką, kuriame teigia, jog 86 metų Saint-Etienne-du-Rouvray bažnyčios kunigo nužudymas yra ženklas, kad buvo peržengtos visos ribos, ir todėl islamo religinės bendruomenės turėtų išvesti tikinčiuosius į gatves ir atsiriboti nuo to, kas vyksta, ypač nuo to, kas daroma islamo vardu.

Islamas surinko mus į vienus namus – į vieną tautą. Ar mums tai patinka ar ne, mes visi priklausome aukščiausiajai dvasiai, švenčiančiai taiką ir brolybę. Žodyje „islamas“ esama ir žodžio „taika“ šaknies. Tačiau šis aspektas buvo pašalintas, o išryškėjo smurtas bei žiaurumas.

Net jei taip nutiko tik dėl vieno individo, šis barbariškumo uraganas įtraukė visus musulmonus. Taikos sąvoka išduota, sudraskyta ir sutrypta žmonių, kurie tvirtina, kad priklauso mūsų namams ir kad jie nusprendė juos perstatyti ant atskirties ir fanatizmo pamatų. Būtent todėl jie ir griebiasi nekaltų žmonių žudymo. Tačiau jokia religija nepateisina tokio iškraipymo, tokio žiaurumo.

Šiandien buvo peržengta raudona linija: įeiti į bažnyčią mažame Normandijos miestelyje ir pulti seną žmogų, kunigą, kad perrėžtum jam, it kokiam avinui, gerklę, pabandyti tą patį padaryti ir antrajam, palikti jį, pakibusį tarp gyvenimo ir mirties, tįsoti kraujo klane, šaukti Islamo valstybės organizacijos, Daech, pavadinimą ir tada mirti – tai paskelbti visiškai naujo pobūdžio karą – religijų karą. Ir mes žinome, kiek tai trunka ir kaip tai baigiasi. Blogai, labai blogai.

Ir 2015 metų lapkričio 13 dienos žudynės Paryžiuje, ir Nicos skerdynės bei kiti nusikaltimai musulmonų bendruomenę – jus, mane, mūsų vaikus, mūsų kaimynus, praktikuojančius ar ne, tikinčiuosius ar ne – skatina veikti. Nebepakanka atsiriboti žodžiu, dar ir dar kartą pasipiktinti ir pasakyti: „Tai – ne islamas“. Ne, to jau nebepakanka – vis daugiau žmonių mumis jau nebetiki, kai sakome, jog islamas yra taikos ir pakantos religija. Kitaip mes neišgelbėsime islamo, arba, tiksliau, jei norime atkurti jį tokį, koks jis yra iš tiesų, istoriškai, jei norime įrodyti, kad islamas – tai ne kunigų žudymas, turime masiškai išeiti į gatves ir susivienyti, kad perduotume žinią: išvaduokime islamą iš Daech gniaužtų.

Bijome, nes esame pikti. Tačiau mūsų įtūžis yra ir mūsų pasipriešinimo pradžia, kad radikaliai būtų pakeista tai, kas yra islamas Europoje. Europa mus priėmė, nes jai reikėjo mūsų darbo jėgos. 1975 metais Prancūzija nusprendė leisti šeimoms susijungti, nes norėjo suteikti imigracijai žmogišką veidą. Vadinasi, mes turėsime prisitaikyti prie Respublikos įstatymų ir teisių.

Turime atsisakyti visų provokacinių ženklų, rodančių priklausomybę Mahometo išpažinėjų religijai. Mums nėra jokio reikalo slėpti savo moteris po dangalais, kad jos, lyg juodi vaiduokliai, gąsdintų vaikus gatvėje. Mes neturime teisės neleisti vyrui gydytojui auskultuoti musulmonę. Mes neturime teisės reikalauti atskirų baseinų moterims. Mes neturime teisės leisti veikti nusikaltėliams, nusprendusiems, kad jų gyvenimas nebeturi vertės, ir paaukoti jį vardan Daech.

Kita vertus, mes turime kalbėti, įspėti tuos iš mūsų, kuriuos vilioja Daech kriminaliniai nuotykiai. Ir tai – ne išdavystė. Atvirkščiai, tai – drąsos aktas, kad būtų užtikrintas visų saugumas. Jūs ir patys žinote, kad visose žudynėse nukentėjo ir musulmonų. Mūsų budrumas turi būti sutelktas visomis kryptimis. Taigi, tegul religiniai institutai pradeda veikti ir išveda į gatves milijonus piliečių, priklausančių islamo namams, tikinčiųjų ar ne, ir tegul jie pasako garsiai ir aiškiai, kad tas priešas, kuris perrėžė kunigui gerklę, sutepė islamo veidą nekaltojo krauju.

O jei mes ir toliau tik pasyviai stebėsime, kas vyksta mūsų akivaizdoje, anksčiau ar vėliau tapsime žudikų bendrininkais. Mes priklausome tai pačiai tautai, vis dėlto ne visi esame „broliai“. Tačiau dabar, kad įrodytume, jog verta priklausyti tiems patiems namams, tai pačiai tautai, veikime, antraip mums nebeliks nieko kito, kaip susikrauti lagaminus ir grįžti į tėvynę.

lemonde.fr

Iš prancūzų kalbos vertė Ramutė Bingelienė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

VaidasVDS       2016-08-1 10:39

Na kartais ir Letas tikrą perlą sukuria:
“Taigi iš žodžio islām “atsidavimas D-vui” išvesti “taikos religiją”, kaip nori islamo sodomodemokratintojai, neišdegs, nes tai tikrai nėra ir niekad nebuvo jokia taikos religija.”
—-
Taip, tai visada buvo karinga ir moterį žeminanti religija. Bandymas daryti ją taikinga negali pasisekti. Tol, kol žmonės tikės ne į Dievą, o tikės į neva šventus savuosius (žmonių sukurtus, turinčius ir įvairių apreiškimų <kai kurių žmogiškai “patobulintų”> elementų) raštus, tol pasaulyje taikos ir nebus…

Marginalas       2016-07-30 23:53

Joo, moterys neturi teisės vaikščioti gatvėmis nepusnuogės! Dar geriau, kad vaikščiotų visai nuogos! Už viską kaltas Vakarų spectarnybų valdomas Daesh! Siūlyčiau pirmiausiai išvaduoti islamą nuo Daesh. Tikiuosi, tik patys musulmonai tai ir padarys.
O pabandyk tu, Moterie,  “laisvės dienomis” pavaikščioti gatvėmis su klasikiniu veidą pridengiančiu XVIII-XIX a. aristokratišku romantiniu vualiu - stop! Tuoj pat prisistatys svolačius mentas ir nutemps į policiją asmenybei aiškinti: viskas turi būti matoma iki bambos, viršui ir apačioj! (Kad nėra bombos tiesioje žarnoje ar kitoje vietoje, nustatys gatvės skaitytuvai).
PS Kaip šioks toks pusmokslis (недоучка) - amžinasis studentas “pradedantis arabistas”, drąsiai tvirtinu, kad Taharas Benas Jellounas, t.y. tikriausiai Tahar ben (= ibn) Džellūn, Tacharas ben Dželūnas (“Dželūno sūnus”, joks “Benas”), nemoka arabų kalbos, jei nežino, kad žodis islām neturi jokio tiesioginio ryšio su žodžiu salām “taika” bei nėra tokios šaknies žodis.
Abudu yra nepriklausomi vediniai iš šaknies SLM “būti nepažeistam, apsaugotam, išlikti, išsigelbėti”, iš kur, iš vienos pusės, veiksmažodis sālama “sudarė taiką su kuo nors”, bei salām “taika”, o iš kitos - kauzatyvas ’aslama “jis įteikė ką nors kam nors”, iš kur “pasidavė D-vui” bei žodis islām “atsidavimas D-vui”.
Patikrinam hebrajiškai (ta pati semitinė šaknis, hebr. ŠLM). šālàm “išliko nepažeistas”, tačiau, skirtingai nuo arabų, kauzatyvas hišlīm reiškia “jis sudarė taiką su kuo nors”. Vediniai: šèlem “padėkos atnaša”, šallēm “atsilyginimas”, šālōm “taika” ir garsus vardas Saliamonas, t.y. š(e)lōmō “taikingas, pilnas taikos”, vokiškai būtų Friedrich.
Taigi iš žodžio islām “atsidavimas D-vui” išvesti “taikos religiją”, kaip nori islamo sodomodemokratintojai, neišdegs, nes tai tikrai nėra ir niekad nebuvo jokia taikos religija. islām ir salām - skirtingi žodžiai.

ruta       2016-07-30 22:07

..variantas - susikraut musulmonams lagaminus ir grysti i tevyne , man realiausias ir saugiausias.. mums , o gal jau ir jiems ..

Pasirodymui       2016-07-30 20:16

Ar dabar suvokiate kas vyksta ar tik siaubo pakanka, o daugiau nieks nedomina?
Jeigu netingite, pasižiūrėkite kas jums buvo sakoma cieli du metai iš eilės.
Galų gale, dr. L. Palmaičio jau kaip bedančiams veršiams- sukramtyti tekstai yra.
Tik nuryti reikia, gatavai paduota.
Ar dabar dašunta, kad bilderberhinių kontroliuojamos spectarnybos viską organizuoja?
Prancūzų valdžia žudo savus prancūzus, merke!ienės pavaldiniai žudo vokiečius.
Kuo žiauriau, kuo didesnio rezonanso siekiant.
Todėl kunigas kuris globojo muslimus ir buvo papjautas.
Kad žmonės krauptų, kad pasiprašytų blia, patys kaip idiotai, bet būtent patys į konclagerį.
Demokratiškai ir “greituoju būdu”.
Analogas>
putin=0
putin >volgodonsk, maskvoj ir ktr savus ruskius vatnikus babax!
putin = spasitel i otec kormilec
putino kontroles lygis= absoliutus Monarxas, vievaldis Caras iki gyvos galvos
Ruskija?
Totalitarinis gulagas
Kas pakelia galvą >>>arba i kalėjima, arba po velėna
.
Du Klausimai 3 metų vaikams:
Kas dabar valdžioje pas mus?( kas yra lietuviška merkelytė/merkeliauskatė?)
.
Kas įsakys žudyti lietuvius Lietuvoje- o juk bus Iš Bilderbergo liepta , negalės nepaklusti.
Papildomas klausimas- ar mūsų klapčiukai/komunistpalaikiai yra palusnūs Centrui?
Dar klausimas- kada ir kur norite mirti?
Turguje, akropolyje, kašio arenoje, palangose, ???
O kur smagiausia bus mirti jūsų vaikams, anūkams?
Mokyklą/vaikų darželį kurią/kurį Dašai pasiūlysite išsirinkti išsprogdinti?
Kada?
Gal kaip Besdlane/ Rezidentūrai nereiktų scenarijau galvoti.
Kursiokas Volodia bendramokslei gal dykai perleistų...
Tai eikite niekšai į rinkimus or balsuokite.
Eikit, eikit ...rinkti sau ir savo vaikams oficialių budelių
Bus tada vsio zakonno.
O priedangai butkevičiai ir blynkevičiūtěs su anúku jums atveš tikrų pabėgėlių psichotroniškai hipnotixuotų šachidų.
Netikit?
Gal jūs miegojot, kai su užzombintais žmonėms atvirasi bandymai vyko Indijoje?
Eeeeaaa?
Beeeee!
Idiotai jus visi!
Debilai!
Tie visi indų(!) staigùs išprotėjimai ir moterų, mergaičių prievartavimai madiški - tai atsirado staiga, lygioj vietoj iš nieko, bia?
Iki tol nebuvo ir staiga po to liovėsi!
Po to pasipylė madiškai alax/babax tipo?
Nifiga!
Ne Alah.
Marseljietė, Über alles ir Krym naš, kadyrovai- tas payts ginklas
Bet tikriasusiai kol Çia neišbandys, tol nedašus j ms ktetinai.
Noeko, greitai dašus.
Geriau nei švarūs batai, šokoladas ir švendrės bus, ha!
Tai dar tikinčių jog Venckienė amerikose yra?
A?!
Morozilnike su nupjauta galva ta Venckienė guli saugumiečiū padvale, o ne asmerikose, durniai, kafa jūs suaugsite, pagaliau!

protingi zodziai       2016-07-30 19:40

bet netikiu, kad bus isgirsti musulmonu.

Pasirodo       2016-07-30 15:30

kad būtent nužudytasis kunigas Jacques Hamelis rūpinosi, jog musulmonai šiame miestelyje turėtų maldos namus…

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.