Ugdymo politika

„Šventosios inkvizicijos“ šmėkla VU TSPMI

Tiesos.lt siūlo   2017 m. liepos 26 d. 13:50

15     

    

„Šventosios inkvizicijos“ šmėkla VU TSPMI

propatria.lt

Grupė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojų ir alumnų paskelbė kolektyvinį kreipimąsi į instituto bendruomenę, kuriuo smerkia profesoriaus V. Radžvilo sprendimą viešinti jį dėl pažiūrų skundusių studentų pavardes ir žiniasklaidai vėliau pateiktus šio žingsnio komentarus.

Pasirašę dėstytojai teigia esą solidarūs su „V. Radžvilo šmeižiamais kolegomis, nes viešai dėstomos spekuliacijos jų atžvilgiu neturi jokio pagrindo“. Jų pasirašytame kreipimesi nėra nurodomas nei vienas konkretus šmeižto faktas. Dokumentą pasirašę vis dar prestižiniu laikomo instituto akademinės bendruomenės nariai taip pat pamiršta, jog šmeižtas yra baudžiamas ir todėl kaltinimus šmeižtu būtina pagrįsti. Pasirašiusieji taip pat skelbia manantys, kad prof. Radžvilo netinkamas „euroskeptiškas“ pažiūras skundusių studentų paviešinimas buvo neetiškas elgesys. Demokratinėje ir teisinėje valstybėje šmeižto ir kitokio neetiško elgesio faktai turi būti įrodomi akademinės etikos institucijose, prireikus – ir teisminiu keliu. Šito nebuvo padaryta. Tačiau nesant ar nesiekiant etiškumą vertinančių institucijų išvadų, aukščiau jų iškeliama sava nuomonė.

Buvusi TSPMI administracijos darbuotoja Giedrė Ona Biržytė socialiniuose tinkluose paskubėjo pasidalinti džiugia žinia, kad jai kartu su TSPMI dėstytojais pasirašius šį kolektyvinį raštą „artėja šventoji inkvizicija“. Tai iškalbingas prisipažinimas, išsklaidantis daug abejonių dėl šio keistai nedalykiško kreipimosi pobūdžio ir tikslų. 

Tai, kad inicijuojant ir skelbiant kreipimąsi buvo ignoruojami teisinės valstybės principai ir akademinio gyvenimo etinės normos, atrodo itin keistas politologų akademinės bendruomenės narių elgesys. Logiškai suprantamas toks kreipimosi tekstas tampa tik darant prielaidą, kad žodžiai „artėjanti šventoji inkvizicija“ nėra tik vaizdinga metafora, o greičiau savaip suprastą pilietinę pareigą atlikusios buvusios instituto darbuotojos nebūtinai sąmoningai, tačiau autentiškai perteiktos tikrosios kreipimosi nuostatos bei siekiai. Dalykiškai neargumentuotas ir į kolektyvinės nuomonės autoritetą mėginantis apeliuoti raštas iš tiesų yra ne kas kita, o mūsų dienų inkvizicija, kad ir kuo jį laikytų kiti jį pasirašiusieji.

Tenka apgailestauti, kad VU TSPMI vadovybė, iki šiol nesugebėjusi pripažinti politizuoto studentų prašymo dėl V. Radžvilo paskaitų pobūdžio, savo institucijos informaciniais kanalais platindama žemiau pateikiamą dėstytojų „šventosios inkvizijos“ kreipimąsi, faktiškai išreiškia nebylią paramą jo teiginiams. Lygiai taip pat instituto administracija reagavo į 2012 m. žiniasklaidoje paskelbtą  šiuo metu institute nebedirbančio doc. Klaudijaus Manioko straipsnį. Jame prof. V. Radžvilas vadintas pseudomokslininku, apkaltintas radikalios dešinės paranoja, tačiau tekstas vis tiek paskelbtas VU TSPMI tinklaraštyje ir, nepaisant daugiau nei 150 studentų pasipiktinimo, nesusilaukė jokio instituto administracijos vertinimo.

Kita vertus, sutinkant su pasiūlytu „šventosios inkvizicijos“ vaizdiniu, prof. V. Radžvilui neišvengiamai tenka atsakovo „šventosios inkvizicijos“ teisme vaidmuo.  Kaltinamosios bylos inkvizicijos teismuose buvo nagrinėjamos remiantis griežtai reglamentuotomis teisinėmis ir procedūrinėmis normomis. Tai neabejotinai geriau nei tokių normų nevaržomas „bylos nagrinėjimas“ XX a.  komunistinio NKVD rūsiuose, kuriuos niūriai primena ir asociacijas kelia pats TSPMI darbuotojų kreipimosi pasirašymo būdas ir jo signatarų sąrašas. Tęsiant liūdniausias sovietmečio tradicijas, kai būdavo rengiamos „darbo žmonių spontaniško pasipiktinimo ir smerkimo“ kampanijos, šį kreipimąsi taip pat pasirašė ir pasipiktinimą prof. V. Radžvilo „neetišku elgesiu“ išreiškė daug jo paskaitų niekada neklausiusių, TSPMI nedirbančių ir nesimokančių bei profesoriaus apskritai nepažįstančių asmenų.

Kaip vertindami TSPMI studentų skundą dėl Radžvilo „euroskeptiškų“ pažiūrų pastebėjo Kovo 11-osios Akto signatarai Aloyzas Sakalas ir Bronislovas Genzelis, kalbininkė Jūratė Laučiūtė ir kiti žinomi sąjūdiečiai, tokie skundai primena neostalinizmo laikus ir garsiuosius 1958-ųjų studentų skundus prieš profesores Meilę Lukšienę, Vanda Zaborskaitę ir Ireną Kostkevičiūtę dėl jų paskaitose pažangių studentų jaučiamos „nacionalizmo dvasios“. Tolesnė TSPMI administracijos ir dėstytojų kolektyvo laikysena parodys, ar į tą pačią studentų gretą stoja ir dėstytojų užkurta „inkvizicija“.

VU TSPMI „inkvizitorių“ kaltinamoji išvada su teisėjų parašais:

KREIPIMASIS

Į VILNIAUS UNIVERSITETO TARPTAUTINIŲ SANTYKIŲ IR POLITIKOS MOKSLŲ INSTITUTO BENDRUOMENĘ

Vilnius, 2017 m. liepos 18 d.

Mes, žemiau pasirašiusieji, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) bendruomenės nariai,
- reaguodami į prof. Vytauto Radžvilo išsakytus viešus komentarus žiniasklaidoje apie TSPMI administracijos sprendimus, kolegas dėstytojus ir studentus;
- skatindami VU TSPMI bendruomenės solidarumą, atvirumą ir pasitikėjimą

kreipiamės į VU TSPMI studentus, alumnus, dėstytojus ir administraciją:
- manome, kad akademinė laisvė, mokslo ir studijų įvairovė ir akademinės bendruomenės narių tarpusavio pasitikėjimas yra svarbiausi universitetinio gyvenimo principai;
- gerbiame ir pripažįstame visiškai teisėtą Europos studijų programos studentų, kaip ir visų kitų VU TSPMI vykdomų programų studentų teisę kreiptis į VU TSPMI programų komitetus bei kitas VU TSPMI struktūras su pasiūlymais ir vertinimais dėl studijų kokybės, konkrečių kursų statuso ar kitų iškilusių problemų studijų procese;
- manome, kad studentų prašymų VU TSPMI paviešinimas, sudarant sąlygas psichologiniam spaudimui nuomonę pareiškusiems studentams yra grubus VU TSPMI etikos nuostatų pažeidimas, taip buvo pažeista ir studentų teisė saugiai ir nevaržomai dalyvauti studijų procese, sudarytos sąlygos supriešinti VU TSPMI bendruomenę ir skatintas bendruomenės vidinis nepasitikėjimas;
- remiame VU TSPMI administracijos ir programų komitetų pastangas užtikrinti kuo aukštesnę studijų proceso kokybę, nuolatines pastangas atnaujinti studijų programas, nuostatą reaguoti į studentų bei dėstytojų išreiškiamą nuomonę ir spręsti studijų proceso problemas laikantis nešališkumo principo;
- pasitikime VU TSPMI kolegų aukšta kompetencija, jų gebėjimu į studijų procesą įtraukti naujausias žinias, mokslinių tyrimų rezultatus, neabejojame aukšta jų vykdomų tyrimų ir dėstymo kokybe;
- nepritariame viešiems konkrečių Instituto bendruomenės narių užsipuolimams. Solidarizuojamės su V. Radžvilo šmeižiamais kolegomis, nes viešai dėstomos spekuliacijos jų atžvilgiu neturi jokio pagrindo.

Kviečiame VU TSPMI bendruomenę ir toliau mūsų bendrą akademinį gyvenimą remti įsiklausymo, akademinių diskusijų ir pasitikėjimo vieni kitais principu.

Marijuš Antonovič
Prof. Natalija Arlauskaitė
Monika Baltrušaitytė
Tadas Balza
Doc. dr. Egidijus Barcevičius
Marijus Bernatavičius
Giedrė Biržytė
Rūta Daktariūnaitė
Doc. dr. Justinas Dementavičius
Doc. dr. Liutauras Gudžinskas
Doc. dr. Dovilė Jakniūnaitė
Prof. Tomas Janeliūnas
Dr. Dovilė Jonavičienė
Dr. Laurynas Jonavičius
Tautvydas Juškauskas
Sabina Kubekė
Dr. Nerijus Maliukevičius
Simona Merkinaitė
Prof. Vitalis Nakrošis
Izabelė Nebilevičiūtė
Marija Norkūnaitė
Guoda Paužaitė
Doc. dr. Nerija Putinaitė
Prof. Ainė Ramonaitė
Andrius Romanovskis
Lina Saulėnaitė
Doc. dr. Deividas Šlekys
Žilvinas Švedkauskas
Agnija Tumkevič
Romas Turonis
Jogilė Ulinskaitė
Vilma Vaitiekūnaitė

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+
Eurokomjaunimas TSPMI?

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

spalvų kaita tskpmi       2017-08-22 11:14

Grynai senas kagėbistinis susidorojimo metodas, “...yra smerkiančių laiškų iš liaudies…”, todėl dabar važiuosit etapais į gulagą.  Bet tikėtis ko nors iš neliustruotos, nedekolonizuotos, nedekagėbizuotos v.kapsuko raudonos darbo vėliavos ordino mokyklos būtų netikroviška, o laiko pridėti dar vieną raidę prie pavadinimo, kad atitiktų tos kontoros kilmės pradžią - vvu tskp istorijos katedra,  dar yra, tai “tskpmi” - tarybų sąjungos komunistų partijos “mokslinis” institutas. Siūlyčiau ir kitiems autoriams visur rašyti “TSKPMI”

Britka       2017-07-30 22:25

Gerb.Vytautai, gal ir gerai, kad sliekai išryškėjo, taip turėjo kažkada nutikti, dabar turime ,,sliekų” sąrašą, kuriems tik primityvus pojūtis,poreikis-tuštintis-nesituštinti, saldu-kartu,šilta-šalta…

Išvada       2017-07-29 10:16

visi durniai, o V.R. - genijus, nes jį remia Pro Patrijos steigėjai vyskupai. Melskitės.

Na?       2017-07-28 16:43

pamačius bulvę,sakai bulvė-racionalu ir daug logikos.Mąstymas ir dar giluminis???Jei vargina,tai ką?Nėra dalyko,nereik vargti?Garbinam logiką???

Kreipimesi VR skundusiam „Užsivedėt” 0:30       2017-07-28 16:06

Gerai, kad dar kartą viešai parodei, kas jūs esate:
*jokios pagarbos vyresniems - profesoriui nė 60-ies nėra, o jums jau senukas („diplomatas” iš TSPMI išvis nusikaltėlių žargonu VR apdirbo).
*Vytautas Radžvilas nuo studijų laikų buvo sovietinio mentaliteto ir (neo)marksizmo kritikas, bet tu atvirai meluodamas apskelbi jį šios ideologijos propagandistu.
Ir t.t. ir pan.
Išdidžiai skelbi, kad jūs „būsimi diplomatai, valstybės lyderiai”:
jei taip nutiktų, Lietuvos neliktų.
Nuoširdžiai gaila tavęs, nes tariesi esąs viršesnis už daugelį, bet esi apgailėtinas. Pažįstu daug išmintingų ir kilnių jaunuolių. Meldžiuosi, kad būtent jiems atitektų valstybės valdžios.

Pro Patria nacistukai?       2017-07-28 10:22

V. Radžvilas – garbės ir įtakos ištroškęs dėstytojas?
TSPMI studentai - būsimi diplomatai, valstybės lyderiai?
Čia tarybinės nomenklatūros jaunuolyno išminties perlai, ar senosios gvardijos atsirūgimas?

Traktoriukui       2017-07-28 7:27

Būsimi “šalies lyderiai ir diplomatai” ant paauksuotų tėvų ir diedukų šakių mums atnešti,turintys gerai pagaląstus liežuvius, tik ne doros, proto,atjautos kitam, tolerancijos ir pagarbos savo gimtam kraštui ir žmonėms. Jiems labiau
rūpi Ukrainos ir dėdės Semo reikalai, klauso ir veikia taip, kad daugelio statistikose Lietuva įsitvirtino toli už ES valstybių. Tik Dievas tų ponų
neapdovanojo sąžiningumu, padorumu, gėdos ir garbės jausmais.Aišku, ardyti
lengviau negu griauti.Baisiausia, kad sunaikinta pagarba Tėvynei, žmogui, kitokiai minčiai…“Sąžinė:žmogus yra,nes turi sąžinę,asmenybės pamatą.Ką gali pastatyti be pamato - tik sukelti dulkes, kurios graužia akis ir ilgai neišsisklaisto”.(Viktorija Daujotytė) Nuo tokių ir išsilakstė trečdalis Lietuvos. Stiprybės visiems kenčiantiems nuo mankurtų ir chunveibinų.

Užsivedėt kaip rusiškas traktorius       2017-07-28 0:30

Paklausytumėt, ką apie Radžvilo postringavimus kalba garsiojo laiško nepasirašę studentai… Pasibaisėtina: jokios loginės sistemos, gryna propaganda, gėrėjimasis savimi ir naivių nacistukų, tokių kaip “Propatria”, smegenų plovimas. Tai jau ne pirmas prašymas atitolinti senuką su sovietiniu užtaisu nuo privalomo jo išvedžiojimų klausymo, nes TSPMI studentai - ne technokratai, o būsimi diplomatai, valstybės lyderiai, visi (taip, visi) bent po semestrą studijavę užsienio universitetuose, matę pasaulio ir gilinęsi į tendencijas, besiformuojančias ES, pasaulyje. Jų perkramtyta neomarksizmo ideologija nepamaitinsi. Gabiausi, veikliausi studentai turi savo nuomonę, ir ne Radžvilo demagogijai ją pakeisti. Komentatoriai, ginantys garbės ir įtakos ištroškusį dėstytoją, kelia ant šakių kaip rusiškas traktorius kolchoze keldavo silosą, šieną ir dar kai ką. Liaukitęs verkę, jei jau Radžvilas toks išminčius (!?), tai ir pasirenkamo kurso paskaitose auditorijos bus sausakimšos. Kuo, beje, tiki tik neurotiniai patriotai,

Būtų gerai, jei        2017-07-27 8:26

dėstytojas būtų netekęs 10 kreditų kurso po Kreipimosi pagrindu atlikto nešališko tyrimo, t. y. “inkvizicijos”, kuri anuomet ir buvo įsteigta tam, kad kunigaikštukai nesavivaliautų ir be jokio įstatymais nesiremiančio tyrimo, šališkai nesiuntinėtų daugybės žmonių myriop. Gi dabar pakako vienos eurokomjaunuolės, žmonių nerinktos EK darbuotojos Lietuvos vasalate,  organizuoto dar 8 kursiokų kolektyvinio laiško su keliais mestais kaltinimais, toliau, aišku, pritariant lojalių instituto dėstytojų grupelei, ir “pasitikėjimą praradęs” kolega “solidariai” ir viešai jį pasmerkiant toliau dorojamas.
Kokie apie karjerą ir tesvajojantys gerų tėvų geri sūneliai ir dukrelės po viso šito dabar išdrįs rinktis “neeurokomisinio” retrogrado, ir dar “kolegų šmeižiko”, laisvai pasirenkamą “Europos idėjos” kursą?
Beje, tai ne Inkvizicijos, bet “paties humaniškiausio pasaulyje” sovietinio teismo tradicijos sugrąžinimas į būsimų eurokomisarų ideologinio rengimo partinę TSPMI mokyklą.
Leninas nemiršta –niekad, niekad - Jis gyvens anūkuos amžinai, amžinai!

"VU TSPMI bendruomene",        2017-07-27 1:48

jei Kreipimesi skelbiate, kad “akademinė laisvė, mokslo ir studijų įvairovė
[...] yra svarbiausi universitetinio gyvenimo principai”,
tai kodėl susimetę krūvon puolate tą vieną (savo kolegą Vytautą Radžvilą), kuris kaip tik ir užtikrina jūsų deklaruojamą “akademinę LAISVĘ, mokslo ir studijų ĮVAIROVĘ”?
Kodėl jūs tokie nepakantūs laisvai akademiškai mąstančiam kolegai
ir nesivadovaujate tuo, ką patys Kreipimesi skelbiate?

>Baigit rašyti       2017-07-26 20:35

Tu ką, šiandien žaibu trenktas?
Ar beraštis provokatorius?
Skaityk ir komentuok tai, kas tau reikšminga.
Neteršk viešos erdvės keiksmažodžiais ir nesitepk pats.

Kreipimesi TSPMI - tik pelniusiems pasitikėjimą       2017-07-26 20:21

Tarkim, manau, kad ES rėmimasis pseudoreliginiu Proto-Laisvės-Brolybės sudievinimu (maišto prieš Dievą - Švč. Trejybę - pakaitalas), t. y. Švietimo ideologinėmis nuostatomis, yra ES išsekimo (dėl atsisakymo transcendentinio Gyvojo šaltinio), jos skaldymosi ir byrėjimo pagrindinė metafizinė priežastis.
Taigi, būdamas Europos unikalios kultūros ir tradicijos gerbėjas, puoselėtojas, neišpažįstantis švietėjiško žmogaus sudievinimo, nes taip nukertamos gyvybę teikiančios šaknys ir užrakinamas Dangus (=vykdomas nusikaltimas prieš žmogų), ir tenkindamas mokslininkui keliamus reikalavimu, galėčiau tikėtis paskaitų kurselio TSPMI? - Visiems akivaizdu, kad tai retorinis klausimas, nes neturėčiau Kreipimesi ne kartą paminėto „VU TSPMI bendruomenės p a s i t i k ė j i m o”.
Žodžiai apie akademinę laisvę jums tėra karstų pabaltinimas, tad - žinokitės.

Baigit rašyti apie tą TSPMI       2017-07-26 20:05

Čia konservimė gauja ir viskas aišku be žodžių. Svoločiai konservai buvo ir liks svoločiais, kaipir libderastai.

Gal?       2017-07-26 18:05

Gal jie “prisipažinusių” valstybės saugomų KGBešnykų vaikai?
Jeigu taip,tai viskas stoja į savo vietas.
Obuoliai nuo obels toli nenurieda…

Kažkaip nerasta       2017-07-26 15:17

to įsiklausymo.

Rekomenduojame

Pasaulinio atgarsio susilaukusi byla Suomijoje: krikščionys persekiojami dėl tikėjimo

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.