Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Aplinkosaugos politika

Sustabdykime barbarus – NE tyčiniam paukščių naikinimui jų pačių lizduose

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 12 d. 12:42

9     

    

Sustabdykime barbarus – NE tyčiniam paukščių naikinimui jų pačių lizduose

Kviečiame savo parašu paremti šiuo metu Estijoje ir Lietuvoje vykstančią kampaniją prieš miškų ir želdinių kirtimus paukščių perėjimo laikotarpiu.
Peticiją

PRIEŠ KIRTIMUS PERINT PAUKŠČIAMS – Už ramybės laiką gamtoje!

rasite ČIA.

* * *

Autorius: Asociacija „Gyvas miškas“ – nuo 2019 m. birželio 7 d.
Adresuota: Lietuvos Respublikos Aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai, LR Prezidentui, LR Seimui ir LR Vyriausybei
Kategorija: Aplinkosauga

PRIEŠ KIRTIMUS PERINT PAUKŠČIAMS – Už ramybės laiką gamtoje!

„Lietuviai nuo seno žinojo, kad negalima su kirviu eiti į mišką vasarą – tik po Trijų karalių. Panašios tradicijos buvo laikomasi ir tarpukario Lietuvoje – niekas nekirto miško vasarą.“

„Tai, kas dabar vyksta miškuose, prilygsta, kaip vaizdžiai palygino aktorius Rolandas Kazlas, nėščios moters spardymui. Juk galiojančiose miškų kirtimo taisyklėse leidžiama visiška savivalė tiek valstybiniuose, tiek privačiuose miškuose – jie kertami pavasarį ir vasarą, kai čia tarpsta gyvybė: peri gausybė paukščių, žydi į Raudonąją knygą įrašyti augalai, – pastebėjo ornitologas, gamtos mokslų daktaras, judėjimo „Už Gamtą“ vadovas A.Knystautas. – Ir visa tai vyksta tokiais tempais, kokių mūsų maža valstybė negalės ilgai išlaikyti. Iš esmės – tai gamtos genocidas.“

LEISKIME PAUKŠČIAMS GYVENTI!

Mes, piliečiai, esame labai susirūpinę tuo, kad šiuo metu galiojantys Lietuvos Respublikos įstatymai neužtikrina paukščių, jų lizdų ir palikuonių apsaugos. Vegetacijos periodu (pavasarį ir vasarą) miestuose ir miškuose vykdomų kirtimų metu paukščiai yra žudomi, naikinami jų lizdai ir kiaušiniai, sutrikdoma palikuonių tąsa. Toks paukščių, kaip ir kitų Gyvybės formų naikinimas nėra pateisinamas jokiomis aplinkybėmis.

Pastaruoju metu situacija yra tokia bloga, kad paukščių perėjimo metu miškai kertami ne tik dieną, bet ir naktį, kas kelia grėsmę ne tik jaunikliams, bet ir suaugusiems paukščiams.

Yra rūšių, kurios pradeda perėti ir vasario mėnesį, uoksiniai paukščiai, pavyzdžiui pelėdos, peri ankstyvą pavasarį, o plėšrieji paukščiai ir daugelis kitų paukščių bei gyvūnų rūšių rūpinasi jaunikliais iki vasaros pabaigos, kai kurie paukščiai veda dvi vadas.

Nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 15 d. – privalo būti paskelbtas RAMYBĖS LAIKAS GAMTOJE, kai nei medžiojama, nei kertama, užtikrinant galiojimą VISUOSE valstybiniuose ūkiniuose ir privačiuose miškuose bei miestuose.

ES direktyvose numatoma, jog Gamtosauga yra visų šalių prioritetas ir atsakomybė, jokie ekonominiai ir verslo interesai negali būti aukščiau už Gyvybės ir jos sveiko ciklo išsaugojimo svarbą.

Mes, visuomenė, esame šio Gyvybės tinklo ir ciklo dalis – viskas susiję ir veikia vienas kitą, todėl tokia veikla negali būti grįsta mažų grupių, išimtinai verslo interesais. Tai siauras ir trumparegiškas požiūris – mūsų ir ateities kartų gerbūvis ir sveikata priklauso nuo aplinkos sveikatos ir gyvybės įvairovės.

Visuose (valstybiniuose ir privačiuose) miškuose bei miestuose perintys paukščiai ir kitos gyvybės rūšys yra valstybės turtas, tai yra mūsų visų nuosavybė, mūsų džiaugsmas, o kartu ir atsakomybė, todėl reikalaujame atsakingo ir jautraus požiūrio, moralės ir pagarbos Gyvybei.

Šis išvešėjęs aktyvaus Gyvybės ciklo (atgijimas, atsinaujinimas) metu praktikuojamas žudymas atspindi tam tikrą šalies vertybinių principų stagnaciją ir degradaciją – tai siunčia atitinkamą signalą vaikams, paaugliams, jaunimui, kad gyvybė (šiuo atveju – paukščiai, gyvūnai) yra tik vartojimo objektas, daiktas, kurį galima naikinti, parduoti, kankinti. Tai yra atviras mirties, agresijos kultūros garbinimas – tokia moraliniu ir ekologiniu požiūriu žalinga praktika valstybiniu mastu negali būti nei toleruojama, nei praktikuojama.

Miškų ir želdynų kirtimai paukščių perėjimo laikotarpiu yra tyčinis paukščių naikinimas, kuris draudžiamas pagal ES Paukščių direktyvą, o beveik visos Lietuvoje gyvenančios rūšys į ją patenka. Paukščių apsaugą numato ir šie LR įstatymai:

Želdynų įstatymas:
3 Straipsnis

3. Želdynų ir želdinių apsauga ir tvarkymas organizuojami pagal šiuos principus:
1) želdynuose ir želdiniuose saugoma biologinė įvairovė;

Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymas:
15 straipsnis. Laukinių paukščių rūšių apsauga

1. Draudžiama su laukiniais paukščiais susijusi ši veikla:
1) tyčia žudyti ar gaudyti bet kokiais būdais;
2) tyčia naikinti arba pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius arba sunaikinti lizdus;
4) tyčia trikdyti laukinius paukščius, ypač jų perėjimo ir jauniklių auginimo metu, jei toks trikdymas galėtų turėti reikšmės siekiui užtikrinti atitinkamos rūšies palankią apsaugos būklę;

Konstitucija 54 str.
„Valstybė rūpinasi natūralios gamtinės aplinkos, gyvūnijos ir augalijos, atskirų gamtos objektų ir ypač vertingų vietovių apsauga, prižiūri, kad su saiku būtų naudojami, taip pat atkuriami ir gausinami gamtos ištekliai. Įstatymu draudžiama niokoti žemę, jos gelmes, vandenis, teršti vandenis ir orą, daryti radiacinį poveikį aplinkai bei skurdinti augaliją ir gyvūniją.“

Konstitucija 53 str.
„Valstybė rūpinasi žmonių sveikata. Valstybė ir kiekvienas asmuo privalo saugoti aplinką nuo kenksmingų poveikių.“

Mažėjant Lietuvos laukinių gyvūnų gausai, papildomų paukščių apsaugos priemonių poreikis yra visiškai pagrįstas.

Kirtimo laikotarpis miškuose nustatomas miškų kirtimo taisyklėse, kurį tvirtina ministras, dėl kirtimų miesto želdynuose – taip pat ministro įsakymu turi būti pakeistas tvarkos aprašas.

Mes, žemiau pasirašiusieji, kreipiamės į Jus, aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką, kaip atsakingą už mūsų šalies gamtą asmenį ir pilietį, skubiai spręsti labai svarbią Lietuvos Gamtos Gyvybės apsaugos problemą.

Prašome nedelsiant ir kategoriškai uždrausti kirtimus miestuose, visuose valstybiniuose ir privačiuose miškuose paukščių perėjimo ir veisimosi metu – nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 15 dienos.

#SOS #GyvoŽalio #StopKirtimai #PaukščiaiPeri #GyvybėsApsauga #PagarbaGyvybei #NekirskMedžioBroli #GyvybėVertybė #PabuskLietuva #LietuvaGyvybėsKultūra #PabuskLietuva

 

* * *

Kviečiame savo parašu paremti šiuo metu Estijoje ir Lietuvoje vykstančią kampaniją prieš miškų ir želdinių kirtimus paukščių perėjimo laikotarpiu.
Peticiją

PRIEŠ KIRTIMUS PERINT PAUKŠČIAMS – Už ramybės laiką gamtoje!

rasite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

zita.       2019-06-13 18:46

tarybų laikais gasdino kapitalizmu teoriškai.bet mums pasisekė,dabar viską patiriam praktiškai.

ah1       2019-06-13 18:30

TSRS politekonomikos dėstytojai mokė kad kapitalizme ekonomika vystosi stichiškai ir gaivalaiškai. Akurat -jei šovė į galvą pasipelnyt tai ant visko dzin, ir vyksta kirtimai stichiškai ir gaivališkai.

stasy,       2019-06-13 11:16

tai ko neini ten, kur nykščiai tau palankūs? Tokių portalų Lietuvoje nėra ar šeimininkas neleidžia?

stasys        2019-06-13 7:38

2019-06-13 4:24 >  Dėl finansavimo Tiesos.lt , susikurkite partija (tikra) ir finansuokite ta tinklalapį kaip pridera nariu įnašais. Visos kitos formos , kaip K.Juraičio ir KO ..‘dedekinimas-priminimais‘ neturi jokio rimto pagrindo ateičiai ir planams. Vienok iš to kaip aršiai čia dirba nuomoniu nykščiai ,tyliai , situacija lankomumo nėra džiuginanti ., o tai reiškia kažką reikia keisti .. Turi atsirasti daugiau pozityvaus turinio o priedermė glausti tuos kuriu kitur nepublikuoja turi tapti antraeile pareiga. Yra ir kita išeitis Tiesos.lt dar gali tapti specializuota kojiniu el. parduotuve ir iš to gerai gyventi .. keturias poras kojiniu per mėnesį visi išgalės nusipirkti ..ir tuo pačiu išlaikyti ta laivelį vandens paviršiuje . Gera žurnalistika reikalauja pinigu o tie kas mano kad ten keli eurai padės išgyventi gaunant mokesčiu, juokingi ir naivus . Sugeba išgyventi tik tie kurie sudėtinga situacija pritaiko savo poreikiams ... Praeita savaite neliko dar vieno tinklalapio „Lietuvos žinios“ asmeninės erdvės ribos vis siaurėja ir čia atsiranda grėsmė laisvai nuomonei . Labai neaiški situacija su NVO finansavimu ..  ju reikšmė Lietuvos vidaus gyvenimui jau daug metu sunkiai apibrėžiama ..gal ten atsirastu spragu ir nereikėtu komercijos Tiesoms ..Tie tektoniniai Lietuvos lūžiai yra viena tu galimybių kai naujos idėjos tampa galimos ir patrauklios ..

Ai, bus tų stirniukų ir paukščiukų       2019-06-13 7:25

Bet va ,Ewropos Fondų ,Dotacijų ir kitokių Išmokų gali ir nelikti. Todėl ,jei tik pasitaikė proga - reikia ĮSISAVINTI! Nieko nelaukiant ir nieko negalvojant.Money fyrst!

to AL.       2019-06-13 4:24

iš kur tas noras visus suvaryti į vieną portalą?
na, nebent tai būtų kažkuo ypatingas portalas
su kuo bepakalbi, visi ‘svajoja’ apie kažką, kas būtų kaip delfis, bet ne delfis - bet kai paklausi, o kam reikia to srauto, kuris kuriamas dėl ... paties srauto, išstena kažką panašaus: kad atrodytum reikšmingas ir neva panašus į delfį - toks be 5 min. naujasis delfinas
ir visi daro tą pačią klaidą - kažkada ekspertai vaidino, dabar minfo.lt, alkas išvis juokingai su savo srautu atrodo
to menkalo ir taip Lietuvoj pakanka, pagaliau reikia kokybės ir aiškios specializacijos, kad žinotum, kur atėjęs ir iš kieno saujos grūdai krinta: ar tai dešinių nuosaikių, ar kiek pakrypusių, ar kairės, ar ultra kairės, ar atviras visiems, bet tik tam tikromis temomis, tam tikros kokybės, be sensacijų vaikymosi, rami analitika…
štai į tiesos.lt kai eini, žinai, ko eini, kad pajėgų stinga, jauti, bet jauti ir kryptį, žinojimą, kas svarbiausia, to, ką rasi alke ar PP, čia neieškai, ir atvirkščiai.
štai alkas.lt - partinis puslapis ir pagonių idėjinis: kai pasižiūri jų statistiką, matai - ne vyriausybės ar provincijos naujienas čia skaito jų publika, bet tie kad skelbia, kad skelbia…
Daug tikėjomės iš Y.news - atrodė, ir pinigų turi, ir ne kvaili intelektualai leidžia, patys rašo, o krypties nėra, ugnies taip pat, susijungtų su tiesos.lt, visai kita kokybė būtų...
bernardinai.lt, atrodo, atsigauna, bet jie niekada nebus laisvi - juose visados konjunktūra bus pagrindinė kryptis ir juos visads ganys visokie pauliai, mantai ir ališauskai - net jei ir neliks ankstesnių patarnautojų, kas nors imsis to vaidmens, mat “gyventi tai juk reikia”...
o Pro Patrijoj ta kryptis per stipri - mat “vartai” siauri, tokie prokrustiški, kas ten pasiskelbia, tarsi - garbės lentoj atsiduria: savi pasidžiaugia, save pasigiria, savimi visą erdvę užpildo
Žinoma, ne portalai kalti, kad jų yra tik tokių ir tik tiek - kol skaitytojai nenorės investuoti į kokybę ir verčiau pirks LL skaitalus-paistalus, užuot tiek pat sumokėjęs, kad atsirastų tikrai analitinė internetinė žiniasklaida.

Al.       2019-06-13 0:28

KB aprašo kaip išpjovė Rene parką Vokės dvare. Daug kryptingo medžių naikinimo faktų. Net jei dėl kiekvieno parašysim peticiją, akivaizdu, kad to neužtenka. Į atvirą karą turi būti atsakyti puolimu, Turim siekti, kad įstatymų pažeidėjai sėstų. Negalim tenkintis atskirų epizodų paviešinimu - visi nusikaltimai turi būti fiksuojami ir skelbiami, o konkretūs pažeidėjai traukiami atsakomybėn. Bet tam reikia kitokio portalo - pirmiausia, visi pilietiški portalai turi įsidėti nuorodas į vienas kitą.

abc.       2019-06-12 19:56

mokyklose ir aukštosiose vedamos gamtos mokslų pamokos.aukštosiose ruošiami gamtos mokslų dėstytojai ir mokytojai.yra gamtos apsaugos ministerija.ir vyksta tokie dalykai. išsigimėliai šienauja ,o paskui susuka į rulonus stirniukus kurapkiukus,kiškiukus,paskui visa tai sušeria raguočiam. išsigimę miesčionys ,o dabar tokie ir kaimiečiai kartą per savaitę piderastina pievutes ir surenka bites,varles ir vabalėlius.ir vietoj laukinių žiedų pastato didžiausius vazonus su anų kraštų gėlėmis.klaiku.

Lėja       2019-06-12 17:19

Ministrui rūpi lauko tualetai. Pasirašiau, tikiuosi, bus permainų.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Valstybinė kalba išduota ir Konstitucija sulaužyta įteisinant vieną esminių Jedinstvo ir autonomininkų reikalavimų

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Raimondas Navickas. Pasekmių dėl nuosavų veiksmų numatymas nėra stiprioji kai kurių mūsų politikų pusė

Krikščionė politikė Suomijoje: persekiojimas dėl religinių įsitikinimų yra privilegija

Vakcinas, pandemijos valdymą peikęs profesorius apie skundą pateikusius studentus: tai karta, kuri ateina į universitetą emocinio komforto

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Gintaras Songaila. Vytautas Landsbergis jedinstvos nasruose

Aleksandras Nemunaitis. Šiandien Seime nusimato „karšta“ dienelė

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.