Įžvalgos

Susiprato? Marius Laurinavičius: „Prognozuoti apie tai, kokia yra Trumpo pozicija Rusijos atžvilgiu, mes tikrai negalime“

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 4 d. 0:55

9     

    

Susiprato? Marius Laurinavičius: „Prognozuoti apie tai, kokia yra Trumpo pozicija Rusijos atžvilgiu, mes tikrai negalime“

Milda Vilikanskytė | LRT TELEVIZIJOS laida „Dėmesio centre“

Reaguodamas į Jungtinių Amerikos Valstijų griežtinamas sankcijas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė 755 Amerikos diplomatinių misijų darbuotojams palikti šalį. Tai yra didžiausio masto įsakymas išvykti diplomatams iš bet kokios šalies šių laikų istorijoje. Apie įtampą Amerikos ir Rusijos santykiuose bei dėl to kylančias grėsmes – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“ pokalbis su tarptautinių santykių ekspertu Mariumi Laurinavičiumi, Rytų Europos studijų centro vadovu Linu Kojala ir VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologe dr. Margarita Šešelgyte.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą, kuriuo 755 amerikiečių diplomatai, dirbantys Rusijoje, turi palikti šalį. Tai rimtas Rusijos pareiškimas, pone Laurinavičiau? Kaip į tai turėtų reaguoti Amerika?

M. Laurinavičius: Pirmiausia, tai nėra klasikinis diplomatų išsiuntimas. Tai yra netgi ne tai, ką padarė Amerika dar Obamos administracijos metu, kai išsiuntė 35. Tai yra diplomatų skaičiaus sulyginimas, kiek Rusijos diplomatų dirba Amerikoje, kad tiek pat Amerikos diplomatų dirbtų Rusijoje. Tokie dalykai yra daromi tarptautinėje praktikoje, tai nėra visiška naujiena. Dabar tai pateikta, kaip atsakomosios sankcijos Amerikai, tačiau nėra taip. Kitas dalykas, tai jų nebus 755, jų bus pora šimtų mažiau, nes dalis yra rusų darbuotojų, bet tai esmės nekeičia, nes skaičius vis tiek didelis. Tačiau dabartiniuose Amerikos ir Rusijos santykiuose tai labiausiai simbolinis atsakas, kokį Rusija galėjo pasirinkti. Visiškai nereaguoti ji negalėjo. Iš esmės tai atsakas, ne į dabartines kongreso paskelbtas sankcijas, bet į tai, kas buvo padaryta dar Obamos administracijos. Rusija ilgai į tai nereagavo.

Putinas pareiškė, kad Rusija turi „didelį priemonių rinkinį“, kuriuo galėtų atsakyti Amerikai už sankcijų sugriežtinimą. Kokios tos priemonės galėtų būti, pone Kojala? Kokius Rusijos veiksmus JAV iš tiesų pajustų?

L. Kojala: Amerikos ekonomika yra 15 kartų didesnė, nei Rusijos. Prekybiniai santykiai nėra tokie svarbūs, nes iš svarbiausių partnerių Rusija Amerikai yra 30 vietoje. Akivaizdu, kad ekonominių priemonių nėra tiek daug. Galime svarstyti tam tikrus nišinius sprendimus, pvz. Amerikos kompanijų veiklos trikdymas Rusijoje. McDonald‘s, Coca Cola ir kitos kompanijos, kurios yra seniai įsitvirtinusios Rusijoje galėtų susidurti su tam tikrais sunkumais. Mes tą jau kažkiek matėme per Ukrainos konflikto įkarštį. Bet realių svertų Rusija turi šiek tiek mažiau. Bent jau tokių, kurie atitiktų tą normą, kurią iškėlė patys Rusijos politikai, kad sankcijas pajustų Amerika, o atoveiksmis nebūtų toks didelis pačiai Rusijai.

M. Laurinavičius: Pats Putinas pasakė, kad jis pats asmeniškai yra prieš bet kokius kitus veiksmus šiuo metu. Manau, kad Rusija ir toliau bandys išnaudoti nesikeičiančią prezidento Trumpo poziciją, kad tie santykiai grįžtų į kažkokius perkrovimo ar kitus formatus, kas būtų palanku Rusijai.

Panašu, kad atsakomiesiems veiksmams prieš Ameriką ruošiasi ne tik Rusija, bet ir dalis Europos Sąjungos lyderių. Vokietijos ekonomikos ministrė šiandien prakalbo apie atitinkamą atsaką Jungtinėms Valstijoms. Pone Laurinavičiau, realu, kad JAV sankcijos Rusijai sukeltų prekybinį konfliktą ir su Europos Sąjungos bendrija?

M. Laurinavičius: Deja, jis yra realus. Pirmiausia dėl to, kad Amerika imasi arba grasina imtis įvairių veiksmų ne tik šitoje, bet ir kitose srityse. Ta pati Vokietija yra nuolat minima Trumpo, kaip neva nesąžiningai besielgianti automobilių prekybos srityje ir pan. Tai iš esmės tas prekybinis karas yra realus ir kuo daugiau tokių trikdžių bus, tuo jis bus realesnis. Tikrai pavojingas yra tai, kad Vakarų ir Rusijos santykiai gali tapti to konflikto tarp Amerikos ir Europos įkaite. Rusija tuo gali labai pasinaudoti.

Ponia Šešelgyte, labai simboliška, kad šiame kontekste, Estijoje vieši JAV viceprezidentas Mike‘as Pence‘as. Jis dar kartą išsakė paramą Baltijos valstybėms, netgi pasakė jog „JAV ir Baltijos sąjunga yra tvirta kaip geležis“. Kaip reikia suprasti tokias žinutes? Tai vienas iš atgrasymo politikos metodų ar tai iš tiesų yra didesnis dėmesys Baltijos regionui?

M. Šešelgytė: Šis vizitas buvo planuotas, jis nėra vien į Baltijos šalis, bet taip pat ir į Juodkalniją bei Gruziją. Visas tas šalis sieja tai, kad jos vienaip ar kitaip yra atakuojamos Rusijos. Estija buvo susidūrusi su kibernetinėmis atakomis, Gruzija su Rusija konfliktavo 2008 m., Juodkalnija prieš narystę NATO susidūrė su didelėmis atakomis, kai Rusija bandė pakreipti įvykių eigą kita linkme. Tai yra būdas parodyti, kad tų valstybių saugumo situacija yra padidintame pavojuje ir joms reikia paramos. Nepaisant anksčiau išsakytų Trumpo kalbų, kad NATO yra nebereikalingas, vėliau nepatvirtinimo, kad JAV yra svarbus 5 straipsnis, šitas regionas yra svarbus JAV ir JAV nepasitraukia iš šito regiono saugumo prasme. Tai yra svarbus signalas, bet to nereikėtų sieti su paskutinių savaičių ar mėnesių įvykiais, nes tai yra seniai planuotas vizitas.

Šiandien pranešta, kad JAV per rudenį vyksiančias „Zapad“ pratybas amerikiečiai Lietuvoje dislokuos dvigubai daugiau oro policijos naikintuvų, taip pat didins karių ir technikos skaičių visame Baltijos regione. Ką tai rodo? Ar tai, kad galime jaustis saugesni, ar tai, kad tos grėsmės apie kurias nemažai kalbama tampa vis realesniais scenarijais, ponia Šešelgyte?

M. Šešelgytė: Tos pratybos sukelia padidintą nesaugumo jausmą regione. Yra labai puikių pavyzdžių, kas įvyko Gruzijoje, kai vyko pratybos ir jos nesibaigė ramiai. Turint omenyje visą situaciją, Vakarų ir Rusijos santykių eskalaciją, tai tas pavojus yra dar labiau padidėjęs. Kadangi vyksta tam tikras santykių blogėjimas, tai mums reikia paramos. Tos priemonės yra labai momentinės atsakant į tai, kas susiję su pratybomis. Nors pratybos vyksta rugsėjo mėnesį, tai galima sakyti, kad tam tikri veiksmai yra prasidėję, mes matome aktyvius skraidymus virš Baltijos jūros, matome labai dideles bangas informaciniame lauke. Tai rodo, kad jau pirmi žingsniai padaryti. Ar tos priemonės išliks ir toliau, tai jau kitas klausimas, nes pasibaigus pratyboms, ko gero, vėl bus kiti sprendimai.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas Marginalujui       2017-08-7 15:39

Reikalai Respublikonų rankose? U-cha-cha-cha!

septynakė nemylimam       2017-08-6 20:56

Neblogai išvartei kaladę. Patiko.

Trampas nemylimas , bet be jo blogai        2017-08-5 15:48

Iš šitų šeškių ‘a[mąstymų ’ apie dabartinę JAV politiką suprantu, kad aplėpta forma sielvartaujama , kad Trampas tapo JAV Prezidentu, Jų svajonė ir idealas obama ir Klintonienės duetas. Jie vėl norėtų matyti klintonienės antrą pusę tauzijant Kremliuje, ir už akademinę valandą gaunat apvalią sumą dolerių iš Kremliaus. Tai ne pakiša- tai “dorai” uždirbti pinigai. Ir negali užmirųšti Obamos infantilumą  kremliaus atžvilgiu, kuris pasireiškė tuo , kad Ukraina liko be ginklū\ų galinčių keisti Kremlaius norą kovoti Donbase. Dar jo “perkrovimo politika” įdomi tuo, kad buvo sukelti bardakai musulmoniškuose kraštuose, kuriuose ES gavo pabėgėlių milijonus , o Rusija įsitvirtino Sirijoje ir dabar norint spręsti sirijos problemą tenka kreiptis į Rusiją ir Turkiją. ES išviso liko politiškai nepajėgi ką nors išspęsti. Tai su kuo Trampas gali kalbėti? ar sun tais kurie pajėgūs spręsti rūpimus klausimus ar su bejėgyste demonstruojančių šalių vadovais? Bet reikia viską perveersti nuo kojų ant galvos, nuo skaudamos galvos ant sveikos- t.y. kaltinti Trampą nbūtomis , tik tariamomis nuodėmėmis- būk tai trampas norėtų kalbėti su rusija , bet , gerai , kad neleidžia Kongresas. Šešiukė kalba tai , ką norėtų matyti, bet ne tai ką mato žmonęės.

E951       2017-08-5 8:55

kaip sėkmingai šitiems politastrologams susiklostė gyvenimas. logiškai mastant tai pagal darbo kokybę tai jie gatvių netinka šluot (atsiprašau visų šlavėjų, kurie apkuopia mūsų miestus, jų darbas tikrai reikalingesnis nei šitų veikėjų).

Marginalui       2017-08-4 14:44

Dabar lošia ne Trumpas - reikalai respublikonų rankose. Putinas, jei ir turi kompromato, pasiliks sau - Pence’as jam būtų tikrasis košmaras. Beje, Putino sėbrams ES taip pat.  Beveik akivaizdu, kad ES planuoja atsisakyti Lenkijos - puikus pretekstas jos neginti, atiduoti į “pilką zoną”, o “po respublikonų” - ir į Rusijos įtakos zoną. Šiuo metu JAV su tuo nesutinka. Puikus ES manevras - atsisakius Lenkijos, ir Baltijos valstybės automatiškai perduodamos pilkai zonai. O sakė, kad nebus jokio Molotovo-Ribentropo Nr. 2.

 

Marginalas       2017-08-4 14:15

Trumpas trampas neturi jokios pozicijos “Rusijos” atžvilgiu, jis turi poziciją tik savo atžvilgiu. Darkart patariu trumpo trampo tema skaityti Kavkazcentro analizes, pvz.,
http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2017/08/03/115227/kompromat—esli-u-putina-est-kompromat-na-trampa-to-sejchas-samoe-vremya-ego-obnarodovat.shtml

Copypastas       2017-08-4 11:28

Audrius Bačiulis
Vakar, 16:49 ·
Čia manęs paklausė - ką manau apie Mariaus Laurinavičiaus analitines įžvalgas? O kam apie jį manyti, jei norint galima tiesiog pasiskaityti? :D
Laurinavičius: Kijeve vyksta karas.
LRT, 2014 vasario 20 d.
M. Laurinavičius: Ar Rusija tikrai nori atplėšti Krymą nuo Ukrainos? DELFI, 2014 m. vasario 26 d.
M. Laurinavičius: Kryme gali veikti ir sukilęs „Berkut“.
LRT “Dėmesio centre” 2014 vasario 28 d.
M.Laurinavičius sako kol kas nematantis aiškaus Rusijos, kaip valstybės, vaidmens Krymo įvykiuose.
“Lietuvos Rytas”, 2014 vasario 28 d.

http://kauno.diena.lt/…/m-laurinavicius-kijeve-vyksta-karas…
http://www.delfi.lt/…/m-laurinavicius-ar-rusija-tikrai-nori…
http://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/37493
http://pasaulis.lrytas.lt/…/ar-meska-maskvoje-kopines-krymo…
http://ru.delfi.lt/…/glava-mid-litvy-krym-idet-v-storonu-us…
http://www.delfi.lt/…/itampa-kryme-rusijos-intervencija-rea…
http://www.delfi.lt/…/m-laurinavicius-rusija-skelbia-kara.d…

Atsiprašau       2017-08-4 9:23

Nesupratau miglotos antraštės. Kas toks Laurinavičius ir Šešelgytė, suprasti galima skaitant tarp eilučių. Kaip ir Ušacko vinguriavimus. Visiems jiems Trampas yra kaip rakštis subinėj.

beviltiška        2017-08-4 7:42

niekas neišmokys rusų žmogiškumo, kultūros, tikros krikščionybės.
——
kaip ir mūsų teisininkų, politikų bei kolaborantų: komuniagų ir kgbistėlių.


Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Buitinės sąmonės triumfo kalnelis

Martinas Schulzas: Naujajai sutarčiai nepritarusios ES šalys iš Sąjungos bus pašalintos automatiškai

Povilas Urbšys. Negi mums gėda Vyties?

Prof. Vytautas Landsbergis: „Nacionalizmo bangomis Europoje norima užimti vietą po saule“

Matthew’as McManusas. Socialinė transformacija ir rinkos ekonomika

Suomijai – 100! Vaizdai iš didžiojo suomių mūšio dėl Laisvės

Irena Vasinauskaitė. Pasaulį seną išardysim ?..

Bronius Puzinavičius. Tarkim, Lukiškių aikštės memorialo konkurso rezultatai bus anuliuoti – ir kas toliau?

Vidmantas Valiušaitis. Kas pastatys lietuvišką Mannerheimo liniją?

Daumantas Stumbrys. Mūsų ir toliau mažės

Samuelis Greggas. Teisingi pinigai

Teismas patenkino LLKS skundą: prokuratūra iš naujo spręs, ar iškelti Rūtai Vanagaitei bylą dėl partizanų vadą juodinusių teiginių

Vyriausybė ketina parengti kompleksinę programą, aprėpiančią visą pokario Laisvės kovų įamžinimą

Vidmantas Valiušaitis. J. Pilsudskio „genijus“

Algimantas Rusteika. „Ar pajutot, kaip narsiąją žiniasklaidą apėmė baimė?“

Verta prisiminti. Aistros dėl Lukiškių aikštės statuso virė ir anksčiau

Liutauras Stoškus: „Gražus kalnelis gali būti bet kur“

Vidmantas Valiušaitis. Dėl Škirpos – tiesa yra kita, pone mere

Vytautas Kabaila. Vyriausioji rinkimų komisija – nesąžiningų politikų ugdytoja, globėja ir užtarėja?

Politinis teismų procesas baigiasi? Kauno apygardos teismas skelbs nuosprendį Garliavos šturmo liudytojų byloje

Algimantas Rusteika apie Lietuvos žiniasklaidą: „Ką TAI turi bendro su gyvenimu?“

Romualdas Povilaitis. Sisteminė korupcija egzistuoja ir aukštajame moksle, nors apie tai tylima

„Talka kalbai ir tautai“ prašo Seimo Lukiškių aikštės konkursą pripažinti niekiniu

Vytautas Rubavičius: Antanas Smetona turi sugrįžti namo

Marius Kundrotas. Demokratija serga. Pribaigti ar gydyti?

830 tūkst. lenkų pasisako už abortų vaisiaus ligos ar negalios pagrindu draudimą

Švedijos Bažnyčioje vengiama Dievo lytį nurodančių įvardžių

Prof. Laima Kalėdienė. Vyriausybė siūlo atimti iš lietuvių kalbos jos valstybinį statusą

Algimantas Rusteika. Mano tvirtybės šaltinis

Vilniaus forumas: neteisėtas ir neskaidrus Lukiškių aikštės konkursas turi būti anuliuotas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.