Tikėjimo persekiojimas, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 22 d. 9:24

5     

    

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

laikmetis.lt

Suomiai kalba pasaulyje ko gero labiausiai nesuprantama kalba, tačiau, 2021 m. Jungtinių Tautų ataskaita rodo, kad, jie yra visame pasaulyje laimingiausia tauta. Toks įvertinimas, pasiektas siaučiant COVID-19, yra nemenkas žygdarbis. Suomija taip pat užima pirmą vietą pasaulyje pagal bendrą gyvenimo kokybę, bent jau taip rašo verslo žurnalas CEOWORLD. Vis dėlto viena sritis – įsitikinimų ir religijos laisvė – suomiams atrodo sunkiai įkandama.

Suomijos teismai pradeda tirti ypatingos svarbos bylą, galinčią tapti modeliu aktyvistams, siekiantiems išstumti krikščioniškų pažiūrų politikus iš viešosios erdvės.  Štai pagrindiniai bylos faktai.

Šalies generalinė prokurorė pateikė tris kaltinimus Suomijos parlamento narei Päivi Räsänen už tai, kad 2004 m. ji viešai išreiškė savo nuomonę apie santuoką ir seksualumą, bei už komentarus, išsakytus 2019 m. radijo laidoje ir tų pačių metų kreipimąsi tviteryje, skirtą liuteronų bažnyčios vadovybei. Liuteronų vyskupas Juhana Pohjola, prieš 17 metų paskelbęs lankstinuką su politikės komentaru, taip pat kaltinamas skleidęs neapykantą kurstančią kalbą.

Užkliuvo nepritarimas tos pačios lyties asmenų santuokoms

Kaip tai įmanoma? Tiek Räsänen, tiek Pohjola yra žinomi visuomenės veikėjai, atmetantys kaltinimus homofobija. Ji yra ypač ryški – parlamentarė nuo 1995 m., krikščionių demokratų pirmininkė nuo 2004 iki 2015 m. ir vidaus reikalų ministrė tarp 2011 ir 2015 m. Kaip ministrė, ji, tarp kitko, buvo atsakinga už Bažnyčios reikalus Suomijoje.

Problema, pasirodo, yra ta, jog šie politikai yra krikščionys, laikantys homoseksualius lytinius santykius moraliai neteisingais. Knygelė „Sukūrė juos kaip vyrą ir moterį: homoseksualių santykių iššūkis krikščioniškai žmonijos sampratai“, buvo išleista 2004 m., gerokai anksčiau nei Suomija 2017 m. įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas.

Apie šią bylą, galima sakyti, sklando negeras kvapelis. Helsinkio policija, nuodugniai ištyrusi aplinkybes, padarė išvadą, kad Räsänen ir Pohjola nepažeidė jokių įstatymų. Tačiau generalinė prokurorė Raja Toiviainen primygtinai reikalavo pradėti bylą. Taigi sausio 24 dieną kaltinamieji turės pasirodyti teisme.

Prokurorė ėmėsi vertinti šventraščių turinį

Toiviainen atkakliai teigia, kad Biblijos ištraukos gali būti laikomos neapykantos kalba. „Šventraštis negali būti naudojamas kito orumui įžeisti“, – sakė ji laikraščiui „Helsingen Sanomat“. „Kai kurie religiniai raštai teisina ištisų tautų žudymą. Talžydami kitus tokiomis Biblijos ar Korano frazėmis, manau, klaidingai naudotume Šventraštį.“

Keisčiausia tai, kad politikei nemalonę užtraukusi brošiūra buvo išleista 2004 m., beveik prieš 20 metų. Tačiau Toiviainen sako, jog Suomijos neapykantos kalbą tramdantys įstatymai nenumato senaties, bent jau kol bukletą ar įrašą socialiniuose tinkluose galima aptikti viešumoje. Ar, siekiant panaikinti homoseksualų įsižeidimo galimybę, reikės sudeginti pusę knygų viešosiose bibliotekose ir uždaryti internetą? Suomijos teismų sistema, greičiausiai, bus protingesnė už generalinę prokurorę, tačiau Räsänen jau yra nubausta trejus metus trukusiomis teisinėmis kovomis ir policijos tardymu.

Byla susilaukė dėmesio tarptautiniu mastu. Keli žymūs JAV viešieji intelektualai, įskaitant Robertą P. George’ą iš Prinstono universiteto ir Jacqueline‘ą Rivers iš Harvardo, paskelbė atvirą laišką JAV Tarptautinės religijos laisvės komisijai. Politikės ir vyskupo baudžiamąją bylą jie vadina „paprasčiausiu persekiojimu“. Jie netgi paragino Kongresą traktuoti Raiją Toiviainen kaip žinomą žmogaus teisių pažeidėją, lygiai taip, kaip traktuojami Kinijos pareigūnai persekioję musulmonus uigūrus Sindziange. „Generalinės prokurorės, kaip Europos šalies pareigūnės, statusas neturėtų apsaugoti jos nuo sankcijų už tradicinių pažiūrų krikščionių persekiojimą Suomijoje“, – sakoma profesorių laiške JAV Kongresui.

Bylos pamokos

Nors teisinė Päivi Räsänen ir Juhana‘o Pohjola‘os kova toli gražu nesibaigė, jų byla moko dvi aiškias pamokas. Pirma, neapykantą kurstančios kalbos teisinis reglamentavimas be abejonės taps vėzdu LGBTQI+ aktyvistų ir jiems prijaučiančių biurokratų rankose. Net jei jiems nepavyks pasiekti teisinės pergalės, iššvaistyto laiko, baudų ir kalėjimo grėsmės gali pakakti įbauginti daugumą krikščionių.

Antra, tikrasis aktyvistų taikinys yra ne „neapykantą kurstančių“ idėjų raiškos būdas, o pačios idėjos. Jų netenkins niekas, išskyrus visišką teisinį, moralinį ir intelektualinį kapituliavimą.

Päivi Räsänen išlieka ryžtingai nusiteikusi. Savo tinklalapyje ji rašo: „ankstyvieji krikščionys neatsisakė tikėjimo liūtų narvuose, kodėl turėčiau atsisakyti savo tikėjimo teismo salėje? Aš nesitrauksiu nei nuo savo įsitikinimo, nei nuo Šventraščio. Neketinu atsiprašinėti už apaštalo Pauliaus raštus. Esu pasirengusi ginti žodžio ir religijos laisvę tiek, kiek reikės.“

Šaltinis: Naunau

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2021-10-24 0:17

,,Suomiai kalba pasaulyje ko gero labiausiai nesuprantama kalba…” - keista matyti tokią kvailystę tiesos portale. Galiu jus užtikrinti, kad suomiai savo kalbą supranta ne blogiau, nei mes savo. Ir mūsų kalba jiems tiek pat nesuprantama, kiek mums jų.
————
O jei Lietuva savo laiko demokratine šalimi, net priešakiniu demokratijos gynybos bastionu, tiek, kad net pradeda šaltąjį karą su Kinija, tai, be abejo, galėtų Suomijos generalinei prokurorei uždėti sankcijas, panašias kaip kitiems demokratijos ir laisvo žodžio persekiotojams.

Ateis       2021-10-22 18:47

laikas,bus ivertinta ir prokurore.Viskam savas laikas…

Dzeikas       2021-10-22 16:25

tomui:
Na kas gi cholopams ginklus duos, ponuli:))))

J. T0mas       2021-10-22 16:12

Ginkluotis reikia.

Dzeikas       2021-10-22 10:16

Ponia Rasanen apsigins ir savo isitikinimu neatsisakys. Taciau kiek tokiu yra like?
Rytoj teisman vilks mus, eilinius zmones. Ir Prinstono profesoriai JAV Kongresui laisku del musu nerasys.
Jeigu Rasanen tik apsigins - tai visvien pralaimejimas. Turi buti ne ne siaip kaltinimai nuimti.Turi buti kaltintojai, ieskovai pasodinti.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.