Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Liustracija ir desovietizacija

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugsėjo 4 d. 0:32

9     

    

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro gen. direktorius prof. dr. Adas Jakubauskas, atsižvelgdamas į ekspertinių kompetencijų poreikį vykdant Centro veiklas, o ypač į veiklos strategijų rengimą, sudarė visuomeninę ekspertų komisiją. Komisijos nariais paskirti:

Ginas Dabašinskas, žurnalistas, istorikas, komunikacijos specialistas;
Gediminas Grina, buvęs Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius, saugumo politikos ekspertas;
Angelė Jakavonytė, rezistencijos įamžinimo bendruomenės atstovė, 22-ų nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus, koordinacinės tarybos pirmininkė;
Birutė Jonuškaitė-Augustinienė, rašytoja, Rašytojų sąjungos pirmininkė;
Dr. Valdas Rakutis, istorikas, Klaipėdos universiteto profesorius;
Dr. Gvidas Rutkauskas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos [LPKTS] pirmininkas; Ignas Stankovičius, saugumo politikos ekspertas, Lietuvos kariuomenės kūrėjas, buvęs KAM viceministras. 

Šiandien, rugsėjo 3 d., įvyko pirmasis Centro ekspertų komisijos posėdis, vėliau Seime buvo surengta spaudos konferencija, kurioje dalyvavo Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas prof. dr. Arūnas Gumuliauskas, LGGRTC gen. direktorius prof. dr. Adas Jakubauskas, Centro ekspertų konsultacinės komisijos nariai A. Jakavonytė, prof. dr. V. Rakutis ir I. Stankovičius.

Spaudos konferencijoje Seimo narys prof. A. Gumuliauskas pasidžiaugė, kad nauja Centro vadovybė ėmėsi konkrečių žingsnių strategiškai keisdama Centro darbo pobūdį. A. Gumuliauskas pabrėžė, kad tiriant sudėtingo laikotarpio istorinius faktus labai svarbu juos matyti ir vertinti to laikotarpio tarptautinių teisės aktų kontekste – tokių tyrimų ir vertinimų dabar trūksta.

Centro vadovas prof. A.Jakubauskas pažymėjo, kad valstybė Centrui yra nurodžiusi formuoti įstatyme apibrėžtos srities tyrimų valstybinę politiką, todėl tam įgyvendinti reikalinga ekspertų – žinomų savo srities profesionalų pagalba. A. Jakubauskas tikisi, kad ekspertų komisija padės naujai Centro vadovybei išgryninti Centro misiją ir strategiją, modernizuoti Centrą, pakelti jį į aukštesnį lygį, taip pat pastoviai stebės Centro darbą iš šalies. Ekspertai dirbs visuomeniniais pagrindais, jiems atlygis nebus mokamas. Pasak A. Jakubausko, komisijos sudėtis dar gali didėti vienu dviem asmenimis.

Prof. V. Rakutis pabrėžė, kad šiuolaikiniai istoriniai tyrimai patenka į informacinio karo lauką, todėl Centras turi būti atsparus šioms išorinėms įtakoms, turi turėti tvirtą idėjinį stuburą, žymiai tampriau bendradarbiauti su Švietimo ministerija, dalyvauti istorinių vadovėlių ruošimo darbe. Profesorius taip pat siūlė permąstyti Centro pavadinimą, o Centro darbą tobulinti atsižvelgiant į naujus šiandienos iššūkius ir galimybes.

Saugumo ekspertas I. Stankovičius sakė, kad saugumo prasme tautos savastis yra svarbesnė už teritoriją, todėl „esminiai klausimai, į kuriuos turi atsakyti ir Centras, yra šie: kas mes esame, kur esame ir kur einame? Nuo istorinių faktų interpretacijos aiškėja, kaip mes save suvokiame. Kiekviename laikmetyje faktų interpretacija keičiasi: pvz., vienaip lietuvių ir lenkų santykius suvokė mano prosenelis, kitaip – senelis, dar kitaip – aš ar mano vaikai. Faktų interpretacija kinta dėl skirtingų pozicijų: rusai, lenkai, žydai ir lietuviai tą patį faktą gali interpretuoti kitaip. Neturime bijoti parodyti visa tūrinę objekto poziciją. Centrui turi rūpėti identiteto formavimas, Centras turi išryškinti mūsų vertybes, todėl mano vaidmuo būtų šiais klausimais patarti, padėti Centrui“.

A. Jakavonytės nuomone, Centro prioritetinis uždavinys yra dar gyvų liudininkų atminimų surinkimas ir išsaugojimas, taip pat būtina bendra paminklų statymo politika. Jos nuomone, iki šiol Centro vaidmuo buvo nederamai sumenkintas ir tai atspindi itin mažos Centro darbuotojų algos.   

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

bajoras       2020-09-23 12:42

Vargso senuko dukte yra 22-ų nevyriausybinių organizacijų pirmininkė (!?!). Stai is ko ji gyvena!
...istorinės atminties komisijos pirmininkas prof. dr. Arūnas Gumuliauskas… Net nezinojau, kad istorija turi atminti. Teisungai: juk ja suklastojom (Birute padejo). GG centre liko suklastota istorija.
Kasdien naujas didvyris…
ISPROTEJOM! Neveltui zmones sprunka is skestancio D_Laivo.

s.m. >nustokite       2020-09-6 3:36

o įdomiausia tai, kad joks save gerbiantis totorius, kilęs iš garbingos karaliaus Vytauto gvardiečių dinastijos, nė nesiveržia būti vadinamas lietuviu (totorių kilmės). Šitie oksiumoronai yra ne kas kita, kaip lyberastbolševikų išmislas.
Ja ja, perhaps naturlich certo… Pagal tų idiotų logiką - zylutės kalakutų kilmės, bebrai vilkų kilmės, varlės lašišų kilmės ir t.t. Galima tęst marazmą iki begalybės.

Būtų puiku       2020-09-5 9:09

Jei duotų faktais pagrįstą atsaką Lietuvos istorijos iškraipytojams, o ne vykdytų Lietuvos žmonių šmeižimą pagal “dėdulių” užsakymus

nustokite vartoti sąvokas:       2020-09-5 1:33

lietuvis totorių kilmės, čigonas, žydas ,,lietuvių kilmės” ir pan. Tai kas aš? - lietuvis lietuvių kilmės? Tautybė yra žmogaus brangenybė. Yra totoriai,lenkai, gudai, žydai ar rusai , turintys Lietuvos pilietybę ir jie yra, kaip JAV - totoriai, karaimai, žydai,lenkai, etc, - Lietuvos piliečiai, bet ne LIETUVIAI KRAIMŲ, ŽYDŲ AR RUSŲ IR PAN., KILMĖS. Tokios sąvokos, kaip ,,lietuvis totorių kilmės” yra ne kas kita, kaip kažkieno užduotis suniekinti pačią lietuvių tautą, tauta, kuri įvairių okupacijų laikais išsaugojo savo TAUTYBĘ IR SAVO KALBĄ, šiandien įvardijamą, kaip VALSTYBINE KALBA. Kad Lietuvoje gyvenantys moka GERAI lietuvių kalbą, tai jų rodoma pagarba tai šaliai,kurioje jie gal gimė, augo,mokslus išėjo…

Tam - "Basta"       2020-09-4 13:54

Labai jau greitas kabinti etiketes kitiems, savęs neįsivadrijęs? Nors man jau aišku, kokio lizdo paukštis esi? Tamstai nepatinka, kad dabar Genocido ir rezistencijos centrui vadovaus Lietuvos totorius, kuris gerai moka lietuvių kalbą, įsigilinęs į Lietuvos istoriją ir t. t.? Tai gal tamsta norėtum, kad šiam centrui vadovautų koks nors Lietuvos rusas, kuris per visą savo gyvenimą Lietuvoje taip ir neišmoko lietuviškai net pasisveikinti, jau nekalbant apie Lietuvių kalbos vartojimą visuomeniniame gyvenime? Tamsta “Basta” gyveni Lietuvoje, o mąstai, lyg gyventum Mogiliovščinoje?

Kis       2020-09-4 13:03

stagnacija pasibaige,negi neliks vienvaldystes?

Simka ir bast       2020-09-4 10:08

Du lgtb komentatoriai iš delfi?

Simka       2020-09-4 7:48

istorijos mokslui Amen…
O kur komisijoje žydų čigonų, lenkų atstovai, kuriuos daugiausia ir palietė g e n o c i d a s
Tokių „ekspertų” komisijų mokslo institucijose nebuvo net smetoninėje Lietuvoje,
kuri šiandien vadinama autoritarine
Ir visa tai XXI a.
Manau konservatoriai, liberalai, socdemai turėtų protestuoti ir keisti padėtį

Basta       2020-09-4 6:38

Na ir rinktine! Oro burbulas.
Ieina pana, kuri be gedos varineja savo teva - senuka…
Totoriu kilmes lietuvis ar lietuviu kilmes totorius… visais atvejais totorius bet afinuotas propesorius…
Ir vel GG, kaip Birutes laikais juokins pasauli savo klastojimais…
Geologas ir filologas… Negi nera vertingu asmenybiu, kurie sustabdytu Durniu Laivo reisa i bedugne?
Bijau, kad sie ikals paskutini vini…
Graudu. Amen


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Pasirenkame kasdien ir kiekvienas. Ką?

Liudvikas Jakimavičius. Tema, kuria turėtų diskutuoti visos sisteminės ir nesisteminės partijos

Liudvikas Jakimavičius. Fokusas marokusas

Nida Vasiliauskaitė. Apie reklamą. Rimtai

Joana Noreikaitė. Tylioji tiesos akcija

Audrius Bačiulis. #Sorososus_vulgaris

Vinco Kubiliaus reportažas iš Simono Daukanto aikštėje vykusios tradicinės „Tie-SOS!“ akcijos

Vytautas Sinica. „Politikai, kurie tokiam diktatui nusileistų, laikytini nebent vasalais, bet ne tautos atstovais demokratinėje valstybėje“

Vytautas Radžvilas. Valstybė prieš Albiną Kentrą

Pagerbta pirmoji sovietų okupacijos auka

Andrius Švarplys apie Tėvynės Sąjungos programą: „Čia ne konservatizmas, čia yra grynasis liberalizmas“

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Vytautas Sinica. Fasadinė demokratija Lietuvoje: rinkimai tik tiems, kas jau Parlamente

Gintaras Furmanavičius.· STT nerimsta

Ramūnas Aušrotas. Viskas, ką jūs turite žinoti apie Laisvės partiją

Andriaus Švarplio replika: Tuomet buvo šūkis „Visa valdžia Taryboms!“ O dabar…

Algimantas Rusteika. Garsėjantis kompų šnaresys ir klaviatūrų barškėjimas, negęsta ilgai langai redakcijose

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.