Sugrįžimas, arba Kaip gimė Sąjūdžio Freken Bok

Irena Vasinauskaitė   2013 m. gruodžio 11 d. 22:19

5     

    

Sugrįžimas, arba Kaip gimė Sąjūdžio Freken Bok

Į politiką ir aktyvų pilietinį gyvenimą išėjau iš svaigių poezijos vakarų. Sovietmety nepraleisdavau nė vieno Poezijos pavasario, lankydavausi šiauliečių, kelmiškių kūrybiniuose vakaruose. Ten susipažinau su Borisu Puzinu, dabar eiliavimą „užmetusiu“ politikieriumi Alfredu Stancelaičiu ir kt. Šiauliuose išleistos knygos „Saulės vieškeliais“ herojais. Visi tuomet rašėme eiles. Viename vakare Bridų kaime kažkuris iš tų dviejų poetų išpažino man, jaunai panelei, platonišką meilę. Tuomet visą vakarą namuose mano tėvai aiškinosi, kas tai per velnias…

Kai prasidėjo Sąjūdis ir reikėjo formuoti darbo komandą būstinėje, poetas Petras Balčiūnas pasiūlė mane. Ir dar pajuokavo, kad būsiu gera Freken Bok – reikalų tvarkytoja. Pastarasis įrašas yra mano darbo knygelėje. Taip baigėsi poezija ir prasidėjo Atgimimo laikų politika. Nebeliko laiko kūrybinės atgaivos vakarams, tačiau Sąjūdžio būstinėje lankėsi literatūros, meno pasaulio žmonės, todėl nelabai jaučiau atotrūkį nuo jaunystės pomėgių. Juolab, kad iš provincijos nuvykę į Sąjūdžio Seimo tarybos posėdžius, mes, paprasti mirtingieji, galėjome bendrauti su pačiu Justinu Marcinkevičiumi.

Dvasios pakylėjimo badas pasijautė po Atkuriamojo Seimo (AT) rinkimų. Ėmė skilinėti ne tik Lietuvos visuomenė, aptrupėjo dvasinių vertybių skalė. Viena paguoda Šiauliuose buvo mano kolega Sąjūdžio laikraščio „Savaitės krivūlė“ redaktorius Juozas Sabaliauskas. Sutardavom kietai, nepripažino tik vieno, kad man, J.Janonio mokyklos literatei rašė laiškus, kritikuodamas mano į miesto laikraštį nusiųstą kūrybą. Sakė, neprisimenąs. Kritikavo, bet spausdino tuometinėje „Raudonojoje vėliavoje“…

Man labai trūksta J.Sabaliausko. Kažkaip ramiau jausdavausi, kai Bulvare kurią dieną pamatydavau einančią baltagalvių porelę – Juozą ir jo akių šviesą Aldutę. Ar žinote, kokie paskutinieji buvo poeto Juozo Sabaliausko žodžiai, kai vieną rytą prieš pusryčius išmušė atsisveikinimo valanda? „Kas? Kas? Pasakyk,“ – klausė jo svyrančio ponia Aldona. Ir išgirdo paskutinįjį žodį „Myliu…“ Tai pačios Aldonos Sabaliauskienės pasakojimas poeto atminimo vakare. Kai šiemet K.Donelaičio kapinėse per Vėlines aplankiau visus ten besiilsinčius Sąjūdžio žmones, prie J.Sabaliausko kapo medžių ošime girdėjau panašų prisipažinimą… Kiekvieną kartą, lankydama išėjusiuosius bendražygius, mintyse dėkoju Dievui, kad jis nesusikvietė ANAPUS mūsiškių kvorumo… Nušypsau gyvenimui ir einu, kol galiu…

Poetai moka mylėti . Todėl kai rytais supypsi mobilusis ir jo ekrane pamatau vardą – Jaunius, žinau, kad J. Kulnio rytinis eilėraštis ne prikelia, o PAKYLĖJA naujai dienai.

Šiaulių literatai renkasi pabendrauti kiekvieno mėnesio paskutinįjį ketvirtadienį. Politikų baras Šiaulių „Kavos namuose“ į diskusijas kviečia kiekvieno mėnesio paskutinįjį penktadienį. Irgi 17 val. Nusišypsojau, pastebėjusi tokį susigretinimą. Matyt, likimas lemia nenutolti arba kviečia prie ištakų.

…  į aktyvų politinį-pilietinį vyksmą atėjau iš poezijos, todėl džiaugiuosi kiekviena akimirka, kai galiu grįžti ir prisiliesti prie kitų kūrybos – sielos pliūpsnio, išsilaisvinusio eilėraščio, kai jis užrašomas, kad išliktų ne tik autoriaus nuosavybė. Todėl baigdama, norėčiau padėkoti p. Valerijai Žilinienei, Šiaulių literatų būtį sudėliojusiai ir vis lydinčiai kūrėjus „Saulės vieškeliais“. Gera turėti tokį rūpestingą Angelą Sargą, todėl rūpinkimės vienas kitu, kad Lietuvoje mažiau atstumtųjų liktų.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Anikė       2013-12-12 21:03

Poeto iš širdies ištarti žodžiai -ginklas,nukreiptas prieš abejingumą,melą,
bukumą,ginklas už dorą,meilę,tiesą...už žmogų.Be meilės,skausmo,ilgesio ar sukrėtimo{mūzos}negimsta meno šedevrai.Poetai-sielų šaukliai mus visus ir atvedė
į Sąjūdį.Gaila,kad daugelis jų iškeliavo Anapilin taip ir nesulaukę tautos išrinktųjų įvertinimo ir padėkos…

Arnė       2013-12-12 14:22

sveikatos šviesuolėliams šiauliečiams. Ramių šv.Kalėdų.

Vakar per žinias rodė,kad       2013-12-12 8:07

vien šiais metais ministerijos išsimokėjo virš 2 mil.premijų.O pasirodo,kad pensininkų pensijoms atstatyti pradžiai tereikia 1 mil.litų,kuriuos pasiryžos rasti L.Graužinienė ir jos kolegė.Geras pavyzdys,kad rezervų yra,reikia tik geros valios…O gerbiamaiIrenai linkime stiprybės.Prie jos gerumo dvasios ateiname į straipsnius sušilti.

Erla       2013-12-12 0:11

Jei ne Irena Vasinauskaitė, Nijolė Malakauskienė, -  pirmosios mano kuklios kūrybos vertintojos, tai nebūtų mano eilių, rašinių. Neseniai išleidau knygelę vaikučiams ,,Raitelis jau balną ruošia’’ arklio metams.
Kur Irenai tiek energijos, tiek meilės visiems kuriantiems. Ar prof. R.Grigui ar jauniausiai Šiaulių rašytojai devynmetei mergytei, etc. - ji visiems ras tinkamą žodį.
Literatų ašis ir siela Valerija Žilinienė, teisinga, objektyvi- tikras Angelas Sargas.

Nida       2013-12-11 23:52

Gražu, kad dar yra Sąjūdžio žmonių - neapkurtusių, neatbukusių, nepavargusių...


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.