Štrichai Putino inteligentijos portretui, arba Kodėl išsilavinę žmonės palaiko diktatorių?

Tiesos.lt redakcija   2015 m. balandžio 10 d. 3:19

7     

    

Štrichai Putino inteligentijos portretui, arba Kodėl išsilavinę žmonės palaiko diktatorių?

Ksenija Kirilova | nr2.com.ua

Apie Rusijos gyventojų nuotaikas, jų iliuzijas, lūkesčius, fobijas ir niekšybes jau esu nemažai rašiusi. Kaip tik šiomis dienomis man teko pabendrauti su bičiule iš Jekaterinburgo – moterimi, neblogai pažįstančia akademinių ir kūrybinių intelektualų terpę, kur visi jos pažįstami – žmonės su aukštuoju išsilavinimu. Pasak jos, ir didžioji šios kategorijos žmonių dauguma, net jeigu ir nepalaiko Putino, tačiau tikrai nėra jo priešininkai.

Mūsų pokalbio metu pabandėme suvokti pagrindinius šios kategorijos žmonių sąmonės niuansus. Be abejo, aš aiškiai suprantu, jog panašūs pastebėjimai yra subjektyvūs ir neparemti sociologiniais duomenimis, tačiau kadangi jie daugeliu atvejų sutampa su ankstesnėmis išvadomis bei įvairių analitikų, publicistų ir sociologų nuomonėmis, manau, jog jie taip pat gali pasitarnauti sukuriant savotišką intelektualo-konformisto portretą.

1. Putino palaikymas. Negalima teigti, jog jis besąlygiškas

Šiaip jau daugelis tokių žmonių paprastai stengiasi vengti vienaip ar kitaip vertinti Putino veiksmus. Daugelis jų sąžiningai prisipažįsta nežinantys, ar Putino poelgiai teisingi, tačiau įsitikinę, kad kitos figūros, gebančios valdyti Rusiją, dabartinėmis sąlygomis nėra.

Tokio įsitikinimo priežastis – neadekvatus situacijos suvokimas. Net ir išsilavinusių žmonių didžioji dauguma tiki, jog Rusija „yra apsiausta priešų“, kurie ją tuojau pat sunaikins, vos tik susilpnėjus centrinei valdžiai. Remdamiesi tokiu iškreiptu realybės matymu jie nors ir neatmeta, jog Putinas gali klysti, tačiau neįžvelgia kito lyderio, tinkamo darbui „karo sąlygomis“.

Tuo, jog būtent Rusija sukurstė karą ir yra karo šaltinis, šie žmonės nenori tikėti su tokiu užsispyrimu, kokį vertėtų pasilaikyti kitiems atvejams.

2. Baimės

Čia galima būtų išvardyti rusiškųjų baimių sąrašą: revoliucijos, suirutės, šalies suskaldymas, tai, jog daugybiniai „priešai“ nugalės ir sunaikins Rusiją, žodžiu – tai, jog „bus tik blogiau“. Įdomu pastebėti: šie žmonės nesibaimina, jog prie katastrofos šalį gali privesti dabartinė valdžia.

3. Grobikiška politika

Net ir išsilavinusių žmonių dauguma pritaria „Rusijos įtakos atstatymui“ buvusios SSSR teritorijoje. Taip yra dėl dviejų priežasčių: pirmiausia, daugelis nuoširdžiai mano, jog priešų apsuptai Rusijai būtina „buferinė zona“, apsauginis žiedas, tam tikras tarpsluoksnis, atskiriantis ją nuo „priešų“.

Antra, nemažai išprususių, liberaliajai „perestroikos“ inteligentijai kažkada priklausiusių žmonių svajoja apie Sovietų Sąjungos atkūrimą. Iš dalies tai galima paaiškinti: dabartinė valdžia – su jos totalitarizmu, su jos agresyviais bandymais reglamentuoti visas visuomenės gyvenimo sritis, įskaitant kultūrą ir asmeninės nuomonės išsakymą –taip ir nepasiūlė visuomenei pageidautino ateities modelio.

To rezultatas – vietoj sovietinio „šviesios ateities“ mito Rusijos žmonėms belieka tenkintis vien tik idealizuotos praeities vizijomis.

Suprantama, įtikėjęs į abstraktų „rusų pasaulį“, pusgirtis ginkluotas smurtautojas patiria laimę, tačiau išprususiems žmonėms reikia kitokio tikėjimo –labiau atitinkančio kūrybinius siekius. Matyt, tokio tikėjimo objektu ir tapo idealizuotas Sovietų Sąjungos vaizdinys.

Dauguma Rusijos žmonių iš tiesų tiki, jog net ir šiandien įmanoma sugrįžti į SSSR, tačiau jie neturi konkretaus supratimo, kaip visa tai įgyvendinti realybėje. Todėl šiuo atveju logikos dėsniai galutinai sugriaunami: viena vertus, inteligentija ilgisi praeities, ją idealizuoja ir vardan šio mito pritaria valdžios vykdomai militaristinei grobikiškai politikai. Kita vertus, jiems dingojasi, kad trokštama SSSR jau egzistuoja dabartyje, ir tuomet jie puola ją apginti nuo išgalvotų priešų.

Be to, daugelis šios aplinkos žmonių ne be pagrindo baiminasi represijų ir išgirdę apie „valymus“ tarp „nepatikimų“ dėstytojų arba kultūros veikėjų, vien su palengvėjimu ištaria: „Ačiū Dievui, tai palietė ne mane“.

O rezultatas yra toks, jog diduma žmonių linkę pritarti bet kokiems valdžios veiksmams, įskaitant ir karo kurstymą.

4. Viltys

Čia viskas gana paprasta. Vilčių riba tokių žmonių daugumai –jeigu ir ne SSSR, tai nors visuomenės modelis, artimas pirmo Šaltojo karo epochai, kuomet atrodė, jog Rusija stipri. Tuo tarpu agresijos laipsnis tarp išsilavinusių žmonių gerokai mažesnis, negu tarp turinčių menkesnį išprusimą. Pirmieji nesiekia visų „pamokyti, subausti ar pajungti“. Tokiam Rusijos gyventojui „geidautina“ viltis – ne kokia nors ideali ateitis, o tokia, kurioje, jo manymu, jis galės save apginti.

Ir beprasmiška šiems žmonėms aiškinti, jog jų užpulti niekas nesirengia – visų pirma, nuo propagandos diegiamų baimių jie įžvelgia apsaugą kadaise buvusioje didybėje. Šis dirbtinai hipertrofuotas apsisaugojimo poreikis („Mes būsime stiprūs, todėl niekas neišdrįs mūsų užpulti“, „Mes būsime stiprūs, todėl niekas negalės pas mus surengti oranžinę revoliuciją“, „Mes būsime stiprūs, todėl niekas negalės primesti mums savo valios“) ir nulemia Rusijos gyventojų daugumos viltis.

Kaip jau buvo minėta, išsilavinę žmonės represijų greičiau baiminasi, nei jų laukia. Tarp jų yra nedaug Stalino garbintojų. Tačiau ir tarp jų yra įsitikinusių, jog liberalizmas yra atgyvenęs, ir jau geriau tegu įsigali„tvirta ranka“ nei liberalus minkštakūniškumas.

5. Kompleksai

Valdininkų korupcija, jų nebaudžiamumas ir visavaldystė palieka savo pėdsakus – Rusijos žmonės jaučia, jog yra spaudžiami, tačiau šio spaudimo priežastis jie užsispyrę įžvelgia tik išorėje. Kremliaus propaganda aktyviai paveikė net ir išprususius žmones – galimybę išvengti tėvynėje patiriamus spaudimus ir netektis jie savo sąmonėje tampriai sieja su Rusijos „pergale“ dabartinės priešpriešos laikotarpiu. O įžvalgesniems – tiems, kuriems nepavyksta savęs įtikinti, jog po geidžiamos „pergalės“ problemų nebeliks, naujas Šaltasis karas tampa puikia galimybe patiems sau paaiškinti, kodėl ir vardan ko jie yra priverčiami kentėti.

Taigi, teisinio ir socialinio chaoso išvargintam Rusijos gyventojui pirmąsyk atsiveria toks visuomenės modelis, kuris kad ir ne iki galo, tačiau gana logiškai paaiškina būtinybę kentėti ir patirti netektis.

6. Agresija

Kaip jau buvo sakyta,vienintelis teigiamas išsilavinusių Rusijos gyventojų bruožas, juos lyginant su kitais –žemesnis agresijos laipsnis. Intelektualai nedemonstruoja noro „žudyti „ukrus“ ar dar ką nors. Kitaminčių atžvilgiu savo aplinkoje jie yra labiau pakantūs, palyginti su kitais visuomenės sluoksniais. Tačiau stebina tai, jog yra nemažai net ir išsilavinimą įgijusių žmonių, kurie yra įtakojami valstybės propagandos ir nuoširdžiai tiki, jog „sukilėliai“ Donbase „gina rusakalbius“. 

Tad galime pamatyti, koks apskritai nepaguodžiantis yra išprususios Rusijos visuomenės dalies kolektyvinio portreto vaizdas. Toji jėga, kuri galėtų tapti pagrindiniu šiuolaikinės Rusijos protesto aktyvu, šios funkcijos įvykdyti nesugeba dėl daugelio priežasčių. Šiuo momentu Rusijos visuomenei dar labai toli iki to meto, kuomet ji pabus. 

nr2.com.ua

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Baisus        2015-04-15 10:08

trečias punktas..

Letas Letujui       2015-04-11 23:38

Esu Žydo J-zaus Kristaus tarnas.
Bet juk ne apie mane kalbama, kam suki į šoną, kieno aš tarnas? Niekas Tavęs čia personaliai neįžeidžia (plg. 2015-04-6 16:16 mano komentarą tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/in-memoriam-algirdas-patackas), o jei nori prisiimti visą Maskolijos purvą, tai jau skonio reikalas. Juk Maskolijai visų bėdų priežastis - žydai. Jei ne žydai, Maskolija dabar jau visą pasaulį būtų apdovanojusi šviesia ateitimi, tik va žydai jai trukdo! Так что дискутировать с этой логикой невозможно, сдаюсь! Пусть в Твоем воображении у литовцев те же татарские гены, что у Карамзина или Куприна, словно от генов зависит, какая у кого башка (славянское слово, не так ли?) и совесть. Остается лишь процитировать новейшее стихотворение Бориса Стомахина:
ВЕТЕРАНАМ
Вы не «освободители», о нет!
Вы оккупанты хуже (коммунистов)!
И 60 мильонов на тот свет
(Всем выкопанным в Виннице - привет!)
Отправил Сталин ваш легко и быстро.
Каратели из банд НКВД,
Заградотрядов горе- «ветераны»,
Подонки и рабы - всегда, везде,
Будь то на суше, в воздухе, в воде, -
Парадом тупо прущие бараны,
Европе не свободу вы несли,
А геноцид и рабство в 45-м
(А что другое вы нести могли?),
Насильники и до чужой земли
Охотники ... «Победою» проклятой
Своею до сих пор гордитесь вы,
Не стоящие званья человека,
Рабы от Сахалина до Невы,
И тем, что навязали власть Москвы
Европы половине на полвека.
Когда на Запад бешеной ордой
Пошла лавина орков краснозвездных,
Свой Мордор на штыках неся с собой,
И одного захватчика другой
Сменил - уже спасаться было поздно.
И Венгрия, и Польша, и Литва,
Кавказ и Украина - все хлебнули ...
Будь прокляты Россия и Москва!
И лишь «лесные братья» и УПА -
Герои, чей ответ чекистам - пули!
И по сей день расстрелами смердят
Медальки ваши все с усатой харей.
И путинский лизать вы рады зад,
И Крыма одобряете захват ...
Плюю вам в морды, сталинские твари!
4-15.4.2014 (kavkazcenter.com/russ/content/2015/04/11/108671.shtml)
Dėl žydų dar patariu paskaityti Pr (Бытие) 12:3.

Letui       2015-04-11 9:39

Šitų cholujų ir lietuvių genetinis kodas yra tas pats. O pats gal esi žydas ar žydo tarnas kad taip nemėgsti baltosios rasės?

Letas Palmaitis       2015-04-10 18:35

Todėl, kad yra cholujai, bet ne tauta. Iš įvairių tautų likučių mongolų suvarytos cholujų sąvalkos, garbinančios bet kurio chano botagą ir apspjaudančios chaną, netekusį botago, kad prajuokintų naują chaną. Matydami šalia laisvą, bet silpną tautą, tuoj pat puola ją sutrečiarominti “šviesiajai ateičiai” savo vėmalinėje trydoje. Nėra jokių “išsilavinusių” ir neišsilavinusių, bet vienoda alkoholinė materinė vergų masė. Čia ir yra visų absurdų, kurių “umom ne poniatj”, priežastis.

Apuokiukas - į 7:56       2015-04-10 11:46

Prašom nesityčioti iš mūsų valstybės prezidentės bei jos požiūrio į Moskovijos imperiją.

palikom polikarpovną       2015-04-10 7:56

tik draugė polikarpovna su savo juodu diržu nuplaks putiną.
pasirašo: išsilavinę konservatoriai ir komunistai.

Diedukas       2015-04-10 7:43

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (III)

Danijos sulaikytieji gali būti įkalinti užsienyje

Karolinska ligoninė „kastruoja“ ir mėgina pakeisti vaikų lytį bei nutyli sunkius pakenkimus

Linas Karpavičius. Referendumas Šveicarijoje

Durnių laivas ir 2,5 jo kapitonai: kuris tikras?

Arkivyskupo Carlo Marija Vigano pareiškimas

Aleksandras Nemunaitis. Neries krantinės reikalai

James Traub. Netgi Švedija nebenori daugiau migrantų

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (III)

Lenkijos valdžia: nenorim tokių protestų kaip kitur Europoje, todėl papildomų draudimų dėl pandemijos imtis neplanuojame

„Mes giname Europą“ – teigia Lenkijos Ministras Pirmininkas

Graikų ortodoksų hierarchas apie GP bažnyčiose: netoleruosime valdžios institucijų melo

The Lancet: stigmatizuoti nepasiskiepijusius – neteisinga

Daugėja neapykantos nusikaltimų prieš Europos krikščionis

Dominykas Vanhara. Naujausi reitingai

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Apie klerikalizmą ir pašaukimų krizę

Garsiąją Kauno vilą Perkūno alėjoje gynusį architektą teismas pripažino kaltu – už rangovo pastūmimą ir kaukės nuplėšimą skirta bauda

Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Ketvirtadienį Vilniuje bus paminėtos kun. B. Laurinavičiaus žūties metinės

Manifestacijos Austrijoje prieš suvaržymus

Kęstutis Pranckevičius. Tamsią naktį žvaigždės ryškiau šviečia

Vytautas Sinica. Kada JAV kongresas atšauks Nepriklausomybės deklaraciją?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus grybai

Leidžiama žaisti demokratiją

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija reiškia susirūpinimą dėl narkotikų ir alkoholio prieinamumo didinimo

Vytautas Sinica. Solidarumo galia

Chris Waldburger. Valia siekti Kristaus?

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (II)

Almantas Stankūnas. Kiek dar ilgai žaisime neoliberalistinius rinkos žaidimus ten, kur negalima jų žaisti?!

Br. Paulius Vaineikis OFM: skelbiu nepaprastąją padėtį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.