Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika

STI tarptautinė mokslinė konferencija „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“: pagrindiniai pranešimai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 13 d. 23:08

7     

    

STI tarptautinė mokslinė konferencija „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“: pagrindiniai pranešimai

sti.lt

Kviečiame pasiklausyti šių metų rugsėjo 9–10 dienomis vykusios Sveikatos teisės instituto suorganizuotos tarptautinės mokslinės konferencijos „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“ pranešimų (jų vaido įrašų).

Iki šiol asmenims buvo leidžiama viskas, kas neuždrausta, o valstybės institucijoms – viskas uždrausta, kas nėra tiesiogiai leista. Dabar atvirkščiai.


1. STI vadovo doc. dr. Rimo Jankūno įžanginis žodis (ČIA)


2. Advokatas dr. Justas Sakavičius: „Galimybių pasas – skatinimas ar prievarta?“ (ČIA)

Advokatas dr. Justas Sakavičius konferencijos dalyviams priminė, kad galimybių paso idėja kilo ten pat, kur prasidėjo virusas – Kinijoje.

Kinijos požiūris į žmogaus teises specifiškas – šalyje galioja socialinių kreditų sistema. Ji leidžia stebėti žmonių elgesį (pavyzdžiui, kaip mokami mokesčiai, grąžinamos paskolos, paisoma kelių eismo taisyklių ar šeimos planavimo politikos, ar dalyvaujama savanoriškoje veikloje, kokie yra apsipirkinėjimo įpročiai, ką veikiama soc. tinkluose) ir jį reitinguoti, o reitingas lemia, kokios galimybės asmeniui priklauso. Asmuo gali nusipelnyti geresnių paskolų palūkanų, galimybės keliauti į užsienį, dirbti valstybiniame sektoriuje ar mokytis tam tikrose mokyklose ir kita.

2020 m. žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ šią sistemą pripažino ydinga ir keliančia grėsmę žmogaus teisėms.

Šiandien Lietuvoje galimybių paso dėka turime labai panašią sistemą, nors galimybių pasas nėra vienintelė alternatyva pandemijos klausimams spręsti. Panašias sistemas taiko Prancūzija, Izraelis, Kinija, septynios JAV valstijos, Australija, kai kurios Kanados provincijos. Tuo tarpu Norvegijoje, Švedijoje, kitose Kanados provincijose panaši sistema netaikoma, o 21 JAV valstijoje ją taikyti verslams netgi uždrausta.

J. Sakavičius taip pat apžvelgė Pasaulinės sveikatos organizacijos pristatytas COVID-19 sertifikatų techninių specifikacijų ir įgyvendinimo gaires, kuriose numatoma, kad net ir pandemijai pasibaigus galimybių pasas gali būti ir toliau naudojamas asmens sveikatos duomenų ir vakcinacijos kontrolei.

3. VU konstitucinės teisės dėstytojas doc. dr. Vaidotas Vaičaitis: „Specialiųjų teisinių režimų taikymo teisėtumas pandemijos valdyme“ (ČIA).

„Pati žiauriausia tironija – ta, kuri iškyla po teisėtumo priedanga ir su teisingumo vėliava“ – Šarlis Monteskjė (ČIA):

Doc. dr. Vaidotas Vaičaitis pirmiausiai atkreipė dėmesį į laikmečio paradoksus: „Anksčiau įsivaizdavome, kad pagal Konstituciją teisių ir laisvių turime tiek, kiek jų neriboja valdžia. Dabar teisių ir laisvių turime tiek, kiek suteikia Vyriausybė tuomet, jei atitinkame jos nustatytas sąlygas. Antra, žmogus buvo laikomas sveiku, kol nebuvo požymių, kad jis serga. Dabar įtariama, kad žmogus serga, nebent jis įrodo atvirkščiai. Galiausiai, atsiradęs „ligos atvejis“ prilyginamas ligai – ligos atvejis nėra liga, tačiau ligos atvejų skaičius lemia ribojimų nustatymą.“

Teisininkas aptarė ir valdžių padalijimo principo išsikreipimą specialiųjų teisinių režimų metu. Šiuo metu pagrindines galias yra sukoncentravusi Vyriausybė: ji žmogaus teises riboti ir specialiąsias sąlygas įvedinėti pradėjo ne įstatymais, o Vyriausybės nutarimais ir kitais poįstatyminiais aktais. Be to, dalis valdžios perleista Vyriausybės formuojamoms ekspertų taryboms, nors jos nerinktos ir neturi atskaitomybės. Vyriausybė taip pat riboja informaciją ir dalinai sutelkia visuomenės informavimo priemones bei daro joms įtaką.

Teisinis karantino režimas yra išjungtas ir galioja ekstremalios situacijos teisinis režimas. Kaip jis ėmė veikti?

„Pagal Civilinės saugos įstatymą ekstremali situacija gali būti paskelbta, kai kyla ekstremalus įvykis […] Šis įstatymas nenumato, kad ekstremali situacija galėtų būti skelbiama kilus užkrečiamoms epidemijoms. Bet kuriuo atveju, ekstremalių įvykių paskelbimo nebuvo, o ekstremali situacija skelbiama remiantis būtent šiuo įstatymu. Neteisėtai įvedus specialųjį režimą, visi vėlesni poįstatyminiai aktai yra neteisėti“, – teigia V. Vaičaitis.


4. Advokatė prof. dr. Liudvika Meškauskaitė: „Lietuva kalba, bet nesusikalba“ (ČIA).

Advokatė prof. dr. Liudvika Meškauskaitė atkreipė dėmesį į tai, kad nors informacijos COVID-19 tema yra labai daug ir įvairios, bet atsiranda vis daugiau diskusinių momentų ir neatsakytų klausimų. „Susiduriame ne tik su medicininiais iššūkiais, su Konstitucija prasilenkiančiomis teisinio reguliavimo problemomis, bet ir su neregėta komunikacine krize – infodemija.“

Ji atkreipė dėmesį į kelis svarbius momentus. Pirmiausiai – užsakomosios informacijos srautai.

„Užsakomieji straipsniai dabar veržiasi ten, kur turi būti skelbiama objektyvi informacija. Valdžia skiria didžiules sumas lojaliems leidiniams ir jie skelbia tai, už ką jiems sumokėta, nors ne visada nurodoma, kad tai – užsakyta informacija“.

L. Meškauskaitė aptarė ne vieną iššūkį. Tarp jų – ir per didelis valdžios ir žiniasklaidos susibičiuliavimas bei nuo faktinės realybės atsiliekantis viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų teisiniame reguliavimas, dėl ko ne vienas populiarus influenceris ar informacijos platforma yra laisvi nuo daugelio Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų laikymosi.

„Šių veiksnių visuma tapo infodemijos priežastimi. Šiandien didžiausias blogis yra ne liga, o visuomenės susipriešinimas. Kur vėliau dėsime visus tuos, kurie šiandien išvadinti buduliais ir antivakseriais?“


5. Advokatų tarybos pirmininkas, prof. dr. Ignas Vėgėlė: „Privalomo vakcinavimo nuo Covid teisėtumas Lietuvoje: Europos Žmogaus Teisių Teismo įžvalgos byloje Vavrička ir kiti prieš Čekijos Respubliką (ČIA).


6. Sveikatos teisės institutas STI: baigiamoji diskusija (ČIA).

Mes ne prieš skiepą. Mes prieš prievartinį skiepą. Prieš žmonių rūšiavimą į „teisingus ir neteisingus“. Prieš riaušes ar bet kokią kitą nusikalstamą veiklą.

MES UŽ  MOKSLĄ. Už savo vaikus, už laisvus, atsakingus ir informuotus apsisprendimus.

MES UŽ TEISINĘ VALSTYBĘ. Iki šiol asmenims buvo leidžiama viskas, kas neuždrausta, o valstybės institucijoms – viskas uždrausta, kas nėra tiesiogiai leista. Dabar atvirkščiai.

Šaltinis: sti.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tiek daug bėdų su virusu        2021-09-14 15:13

nebūtų,jei būtų gera Sveikatos apsaugos sistema.Turkija į savo Sveikatos apsaugą investavo 25 milijardus eurų.Paruošta daug gerų daktarų,kurie mokėsi ir užsienyje,investuota daug į ligonines,įrangą,paslaugas.Ar neteks lietuviams naudotis medicininiu turizmu ir skristi į Turkiją gydytis,nes ten kainos 4 kartus mažesnės ,nei Lietuvoje,o kokybė gera.

Apie galimybių pasą       2021-09-14 12:28

Jei ir pasiskiepysiu, tai aš to paso neimsiu, kam man reikia, ar kad mano duomenis bet kas nusiskanuotų, noriu ramiai gyventi ; o čia dar gresia skaitmenizacija pagal kiniečius… NE…. NE.

O mokslininkams teisininkams ir medikams ačiū: atsirado spindulys tamsos karalystėj.

AČIŪ       2021-09-14 9:43

Taip. Mes turime tikrąjį elitą!!! Ačiū drąsiems, žmogiškumą saugantiems medikams ir teisininkams. Tesaugo jus ir mus Dievas.

Prašalietis       2021-09-14 9:40

“Demokratija” tokiame dar istorijoje negirdėtame pseudo karantine
, kaip ir susikalbėjimo “galimybės” šiandieniniame lansberginiame durnių laive yra tokios, kokios buvo dėdulės Stalino laikais Siberijos gūlaguose. Kaip rodo Šeimų sąjūdžio demonsyracijos šiandieninis “galimas susikalbėjimas” su Piš ir Co būtų tolygus į gūlagus sukištų tuometinių inteligentų ir mokslo šviesuolių su mažaraščiais ir komunistinio"patriotizmo” nužmogintais tuometiniais gūlago prižiūrėtojais.

Kada aš skiepysiuos       2021-09-14 8:40

Kai 1) skiepytis pasiūlys šeimos gydytojas,atlikęs reikiamus tyrimus ir padaręs išvadas mano sveikatos stoviui , įvertins galimas rizikas ir skiepo man reikalingumą
  2)skiepas bus patvirtintas, o ne są1yginė registracija be jokių gamintojo įsipareigojimų
  Kodėl nesiskiepiju dabar
    1) nenoriu dalyvauti eksperimente;
    2) kiekvienas žmogus per pusantrų mrtų turi patyrimą iš artimos aplinkos,kaip rizikinga skiepytis dabar
    3) kur nors suskaudus dažnai aš apsidžiaugiu : ačiū Dievui, kad atsilaikiau nes spaudimas netik iš valdžios bet ir iš aršiųjų konservatorių draugų baisus

teisinguoliai teisininkai       2021-09-14 7:49

kai visa teisingumo sistema supuvusi
kai didžiausi nusikaltėliai tai teisininkai
tai teismuose teisingumo nerasi nei su žiburiu
——-
teisininkai pradeda kalbėti teisingai.
——-
(pajuto sabakos, kad tapo visuomenės žemiausiu sluogsniu?)

Rašote:       2021-09-14 6:32

“Mes ne prieš skiepą. Mes prieš prievartinį skiepą”. (Beje, tikriausiai norėjote pasakyti “skiepus”, nes skiepas - tai skiepytas medelis, skiepūglis). Ir aš ne prieš skiepus, kurie apsaugo nuo ligos ir (ar) ją gydo. Jau 6 metus skiepijausi nuo gripo, labai tuo džiaugiuosi, ir niekam nereikėjo manęs nei versti, nei mandagiai ar “pagarbiai’ manęs įtikinėti, kaip savo straipsnyje užsimena p. R. Čepaitienė. O šio prievartinio preparato negalima vadinti nei skiepais, nei vakcina, juolab kad jis visiškai ne tam tikslui yra sukurtas. Ir jūs, mokslininkai, tai gerai žinote.

Rekomenduojame

Pasaulinio atgarsio susilaukusi byla Suomijoje: krikščionys persekiojami dėl tikėjimo

Jurga Lago. Apie skiepus ir degančias eglutes

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.