Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Intelektualų vaidmuo

Stasys Zaskevičius: priesaikos nesulaužęs generolas

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gruodžio 16 d. 16:12

0     

    

Stasys Zaskevičius: priesaikos nesulaužęs generolas

Stanislovas Buchaveckas | „Lietuvos žinios“

Praėjusį penktadienį „Istorijos“ puslapiuose buvo kritiškai pažvelgta į neseniai knygynuose pasirodžiusios profesoriaus istoriko veterano Henriko Šadžiaus monografijos „Tautos drama (1939–1953)“ dalį, skirtą Algimantui Zaskevičiui. Jis, 1947-aisiais pamynęs partizanų priesaiką, nudreifavo iki okupantų bolševikų agento smogiko kasdienybės (skaityti ČIA – Tiesos.lt red. past.). Šįkart – pasakojimas apie garbingą jo tėvo Stasio Zaskevičiaus gyvenimą.

Šiame pasakojime taip pat šiek tiek remsimės H. Šadžiaus studija apie du Zaskevičius – tėvą Stasį ir sūnų Algimantą. Tačiau, kaip ir kalbėdami apie sūnų, nedidelės apimties straipsnyje atskleisime tik nedaugelį Stasio Zaskevičiaus gyvenimo ir veiklos faktų. Beje, S. Zaskevičiui skirtos H. Šadžiaus knygos dalį įdomu skaityti dar ir todėl, kad per herojaus gyvenimo ir veiklos peripetijas atskleidžiama lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės istorijos panorama nuo XX amžiaus pirmųjų dešimtmečių, nors, aišku, daugiausia dėmesio skirta stalinizmo laikotarpio kontekstui. Kita vertus, tenka konstatuoti, kad faktai ar jų interpretacijos kai kur yra parinkti pagal išankstines prieštaringas profesoriaus nuostatas, tačiau tai atperka archyvinių šaltinių gausa ir stilius, kurį kaip malonų ir tinkamą įvertins net priekabus skaitytojas.

Tėvas skatino mokytis

Būsimasis generolas gimė 1892-ųjų rugpjūčio 21 dieną tuometinės Seinų apskrities Rudaminos valsčiaus Resurso vienkiemyje, vietovėje, kuri dabar priklauso Lazdijų rajonui. Tai – Dzūkija, tiksliau, jos paribys su Lietuvos regionu, kurį dabar vadiname Suvalkija. Brolių jis neturėjo. Buvo tik seserys (už jį jaunesnės Ona ir Stefanija). Stasiukas buvo gabus mokslams. Vaikystėje, nors anksti neteko motinos (mirė 1899 m.), lankė Rudaminos pradžios mokyklą. Ją baigė 1902 metais. Jaunystės mokslo metai buvo susiję su Seinų berniukų gimnazija, jos baigimo atestatą gavo 1912 metais. Nors materialinė padėtis buvo sunki, skatinamas tėvo, tais pačiais metais Stasys įstojo į Peterburgo universitetą. Čia Fizikos-matematikos fakultete jis studijavo matematiką. Jaunuoliui nebuvo svetimi lietuvybės reikalai, nes studijuodamas suartėjo su veiklesniais lietuviais. Spėjo išklausyti tik penkių semestrų kursą.

Karas ir šeimos rūpesčiai

Stasio studijas nutraukė Pirmasis pasaulinis karas. Teko grįžti į Lietuvą. Paskui buvo trumpalaikiai kursai Vilniaus pėstininkų karo mokykloje, išbandymai Pirmojo pasaulinio karo apkasuose ir rusų kariuomenės dalinių štabų būstinėse. 1916-ųjų rugpjūčio 10 dieną 275-ojo pėstininkų pulko štabo adjutantas karininkas S. Zaskevičius, būdamas priešakinėse kaizerinės Vokietijos ir carinės Rusijos fronto pozicijose, vokiečiams panaudojus dujas, buvo apnuodytas. Tai ir vėliau atsiliepė jo sveikatai. Pasigydęs ir grįžęs į frontą S. Zaskevičius ne kartą pasižymėjo, buvo apdovanotas keliais ordinais. Fronte sutiko ir Rusijos caro patvaldystę užbaigusią 1917 metų Vasario revoliuciją. Netrukus po jos buvo pakeltas poručiku (aukštesnis karininko laipsnis) ir štabskapitonu.

Pulko, kuriame tarnavo, štabui esant Siedliščės dvare (Ašmenos apskrityje), čia kartu su vyru gyvenusi žmona Juozapina Bagdonaitė 1917-ųjų rugsėjo 10 dieną pagimdė sūnų Algimantą – antrąjį aptariamos knygos herojų. Padidėję šeiminiai rūpesčiai nesutrukdė S. Zaskevičiui dalyvauti lietuvių kareivių organizacinėje veikloje.

Tuo metu Lietuva buvo užimta vokiečių, kurių administratoriai įvairiomis rinkliavomis negailestingai plėšė jos gyventojus. Tad Rusijos kariuomenės lietuvių karių įvairaus lygio (pulko, armijos, korpuso) suvažiavimai vyko Rusijos miestuose ir miesteliuose. S. Zaskevičius dalyvavo ir visos Rusijos kariuomenės lietuvių karių atstovų suvažiavime Petrograde. Čia buvo išrinktas į 16 asmenų komitetą, kuris svarstė galimą būsimą Lietuvos valdymo formą, ėmėsi formuoti tautinius lietuvių dalinius. Deja, planus organizuotai grįžti į Lietuvą sužlugdė po 1917-ųjų lapkričio 7 dienos perversmo valdžią Rusijoje užgrobę bolševikai. 1918-ųjų pradžioje jie likvidavo tautinius lietuvių dalinius, nes jų kariai (skirtingai nei kaimynai latviai) nepanoro kautis raudonųjų pusėje.

Grįžimas į Lietuvą

Rusijoje valdžią kartu su mažesniais partneriais eserais užgrobę bolševikai 1918-ųjų pradžioje nutraukė derybas su kaizerine Vokietija, ir šios daliniai be didesnio pasipriešinimo patraukė į Rytus, užimdami dideles buvusios caro imperijos teritorijas. 1918-ųjų vasario 17 dieną jau minėtame Siedliščės dvare (netoli Molodečno geležinkelio stoties) pulko vado adjutanto pareigas einantį štabskapitoną S. Zaskevičių vokiečiai internavo. Santykinėje nelaisvėje jis išbuvo tris mėnesius.

Šeimai ištrūkti iš slegiančios ir varganos izoliacijos vokiečių kareivių priežiūroje padėjo anksčiau Minske Lietuvių komiteto nukentėjusiems nuo karo šelpti išrašytas liudijimas. 1918 metų gegužės pabaigoje karių tremtinių vagone Stasys su sergančia žmona ir kūdikiu Algimantu grįžo į Lietuvą, kuri vasario 16-ąją jau buvo paskelbusi Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, bet jos gyventojus tebeplėšė vokiečių administratoriai.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.