Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė

Stasys Jakeliūnas. Klausimai kandidatams į Lietuvos Respublikos prezidentus Ingridai Šimonytei ir Gitanui Nausėdai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 10 d. 20:21

12     

    

Stasys Jakeliūnas. Klausimai kandidatams į Lietuvos Respublikos prezidentus Ingridai Šimonytei ir Gitanui Nausėdai

Biudžeto ir finansų komitetas viso Seimo pavedimu atlieka parlamentinį ekonominės krizės tyrimą. Jo metu aiškėja aplinkybės, kurios kelia pagrįstas abejones dėl Lietuvos banko vadovų sugebėjimo ir noro ginti visos šalies piliečių interesus.

Lietuvos banko valdybos pirmininką skiria Seimas, tačiau kandidatūrą teikia prezidentas, todėl apklausose pirmaujančių kandidatų nuomonė tiek Lietuvos banko pozicijos, tiek dabartinių vadovų atžvilgiu yra svarbi visiems piliečiams įvertinant, kurią pusę – finansų sektoriaus ar piliečių – palaikys būsimasis Lietuvos Respublikos prezidentas.

Todėl pirmas klausimas – abiem kandidatams:

1. Ar, Jūsų manymu, Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas gali eiti savo pareigas po to, kai parlamentinį tyrimą visiems centrinio banko darbuotojams apibūdino kaip „beprasmiškiausią darbą“, „marodieriavimą“ ir „santykius su lavonais“, taip diskredituodamas Lietuvos Respublikos Seimą?

Kandidatė Ingrida Šimonytė nuo 2013 metų liepos iki 2016 metų spalio mėnesio dirbo Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja ir buvo atsakinga už finansinių paslaugų priežiūrą bei vartotojų teisių apsaugą. Todėl itin svarbi jos nuomonė dėl šių epizodų.

2. Kodėl nieko nepadarėte, kad būsto paskolų gavėjai būtų apsaugoti nuo bankų savivalės šiais atvejais:

a) kai „Nordea“ būsto paskolos, išduotos Šveicarijos frankais, kurių kursas, tuo pačiu ir paskolų bei paskolų įmokų bankui dydis, išaugo apie 45 proc.;

b) kai „Swedbank“ būsto paskolų palūkanų modelis „PRIME“, dėl ko 7500 banko klientų nuo 2015 m., Lietuvoje įvedus eurą, turėjo padidėti paskolų palūkanos;

c) didelės dalies bankų pasinaudojimas ydinga „Vilibor“ metodika perkeliant krizės naštą niekuo dėtiems būsto paskolų litais gavėjams, dėl ko jų įmokos bankams per krizę išaugo iki 2 kartų, o kredito maržos iki pat sutarčių termino pabaigos buvo padidintos iki 3 kartų?

Kandidatė I. Šimonytė 2004–2009 metais buvo viena iš Finansų ministerijos vadovių, o nuo 2009 metų liepos iki 2012 metų gruodžio mėnesio buvo finansų ministrė, todėl visiems piliečiams svarbios šios aplinkybės:

3. Ar jaučiatės turinti moralinę teisę užimti šalies prezidento postą po to, kai jūsų darbo Vyriausybėje metu „Sodra“ buvo priversta mokėti 8 proc. siekiančias palūkanas Finansų ministerijai, taip pažeisdama Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 20 str., o taip pat reikšmingai sumažinant senatvės pensininkų galimybes gauti didesnes pensijas ir diskredituojant šią svarbią valstybės sistemą?

4. Kodėl 2018 metų viduryje kartu su kitais Seimo nariais pasirašėte didžiąja dalimi pensijų fondų atstovų parengtą kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, dėl ko jame pirmą kartą Lietuvos istorijoje kilo interesų konfliktas, bei buvote pasirengusi atstovauti šiame teisme pensijų fondų interesams?

Kandidatas Gitanas Nausėda nuo 2000 metų iki pat pasiskelbimo kandidatuoti prezidento rinkimuose dirbo viename pagrindinių šalies komercinių bankų, patarinėjo banko vadovams, aktyviai veikė formuodamas viešąjį diskursą ir buvo beveik vienvaldis finansų srities nuomonių privačiame sektoriuje lyderis. Todėl visiems piliečiams labai svarbu žinoti, kiek šią veiklą kandidatas suvokia kaip galimą interesų konfliktą ir kaip elgsis tokiose situacijose:

5. Ar Jums žinoma, kad Švedijoje, kur (kitaip nei Lietuvoje) suprantamas ypatingas bankų vaidmuo valstybės ekonomikoje, būtų visiškai neįsivaizduojama ir nepriimtina, kad vyriausiasis banko ekonomistas lankytųsi gyvenimo būdo ir kitose panašiose televizijos laidose, taip didintų savo žinomumą, o baigęs darbą banke iš karto pretenduotų tapti šalies prezidentu?

6. Ar jaučiatės turintis moralinę teisę užimti šalies prezidento postą po to, kai bankas, kurio ekonomistu dirbote 18 metų (o prieš tai buvote šį ir kitus komercinius bankus prižiūrinčio Lietuvos banko valdybos narys), iš esmės prisidėjo prie 2009–2010 metų krizės Lietuvoje sukėlimo, dėl ko darbo neteko apie 200 tūkst. žmonių, emigravo daugiau kaip 100 tūkst. šalies gyventojų, ir kuris perkėlė krizės naštą šalies piliečiams, pats dėl šios krizės neprisiimdamas jokios atsakomybės, tačiau tuo pat metu asmeniškai toliau didinote savo gerovę?

Kandidatų atsakymai (arba jų nebuvimas) į šiuos parlamentinės kontrolės metu kilusius klausimus padės apsispręsti Lietuvos piliečiams.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

avelės       2019-05-11 19:44

tikėtume ir rinktume tą Piemeni, bet visą reikalą gadina ta jo DUBLIONKE

kopūstgalviams       2019-05-11 19:38

tokie klausimai per sunkūs

stasys        2019-05-10 21:14

labai gaila stebėti kai Lietuvos ‘gelbėtojai’ tuno urvuose pasislėpę . Diskomfortas juos prislėgė didele našta ir kol vėl neužslinks sutemos .. šešėlyje tūnantis priešinsis nykščiais . Pavadinkime juos “nykščiu ” partija kaip atlygį už nepalaužiama ryžta priešintis vieno piršto pagalba .. labanakt.  Jau galima .

Anomalija irgi turi savo priežastis       2019-05-10 19:06

Tik kontorinio trolio statusu galima paaiškinti visiems gerai žinomų tipažų nuolatinį tūnojimą Tiesos.lt ir veikimą beveik prieš visą, kas čia skelbiama, ypač prieš strateginį tikslą padėti piliečiams, lietuviams susigrąžinti jų pačių valstybę.
Visa, kas gyva gamtoje, stengiasi pasitraukti iš diskomforto zonos,
iš terpės, kuri jiems svetima, netinkama.
Eitų pas savus, bet kontoriniai to nedaro, o tūno čia ir kankinasi, kankinasi…
Kadangi už savo, nors bevaises, bet kenkėjiškas pastangas gauna saldainį.
Kitaip tokį nenatūralų jų elgesį, tiesiog mazochizmą, paaiškinti būtų labai sunku.

jokia       2019-05-10 13:34

cia pagarba Jakeliunui. Kodel jis neuzduoda nei vieno klausimo Kirkilui, iki paskutines minutes teigusiam -” jokios krizes nera”, arba kodel nepaklausia to paties Kirkilo, kodel nebuvo sukauptas pinigu rezervas kritiskajam atvejui?  Kubilius su Simonyte turejo issrebti visa sia kose , todel liko atpirkimo oziais.

stasys        2019-05-10 12:09

Ačiu kad esate aktyvus po stasio komentarais . Kad taip rinkimuose nykščius aktyviai dėliotumėte butu jau kitas reikalas ir Lietuvai jos pačios referendumuose.  Bukime kantrus kitu išsakytoms nuomonėms .. iš kitos virtualios dimensijos pakraščio ,..su pagarba staselis, Jūsų visu !! smile

p. Jakeliūne,       2019-05-10 11:56

panašu, kad Jūsų padidėjęs šiuo rinkiminiu laikotarpiu aktyvumas aiškintinas pasitarnavimu S.Skverneliui, žmogui arogantiškam (prisiminkime jo repliką N.Sadūnaitei) bei jo rolę Garliavos tragedijoje, deja…

ARGI       2019-05-10 11:50

priimtina, kad vyriausiasis banko ekonomistas baigęs darbą banke ir buvusi finansų ministrė, vėliau banko valdybos pirmininko pavaduotoja, pretenduotų tapti šalies prezidentu?

stasys        2019-05-10 5:55

Nors aš stasys iš mažosios bet ir tai žino,.. kad bankai teikia finansines paslaugas žmonėms ir kaip dera tikriems „buržujams“ visas rizikas skolindami savo pinigus sukabina savo klientams . Toki pat klausima galima užduoti Butkevičiui kai Lietuvoje įsivedinėjome Eurą !.. ans irgi neapribojo MAximiniu antkainiu pasiutpolkės pritarus tai Prezidentei ., Manau Lietuvos rinka veikia kitais metodais,.. o jei mano ‘didžiajam broliui‘ Stasiui Jakeliūnui truko informacijos , papildomu rinkos reguliavimo priemonių , reikėjo kreiptis į pagalbos ‚batka‘ (kaimyną) ans butu paaiškinęs kaip tai daroma fiziškai ir materialiai .Kokia čia Stasy Jakeliūnai kritika kai pats nežinai atsakymo kaip ta daryti nesugriovus pasitikėjimo, likusiu ? Aš manau kad čia iš tos pasakos kurioje ivanuškos prašoma ‚nueik nežinia kur atnešk nežinia ką‘  . O dėl tos banku savivalės .. tai čia dar didelis klausimas ar Lietuvos rinka ,verslo atstovai ir jos žmonės ,..nėra įkaitai tokiu politikų noru kažką paspausti ir pareguliuoti priešingu atveju reikėtu paaiškinti nepaaiškinama FENOMENA ..kodėl kailialupių rojuje , pasak tokio St.Jakeliuno, tu veikiančiu banku tik ant vienos rankos pirštu suskaičiuojame ????  ..  o beje kaip sekasi su REVOLIUT ar jau kišenes baigėte kraustyti .? o tai ŽIURĖK IŠEIS TIE ŠVEDIŠKI ir reikės algas ir pensijas maišais nešioti ..su Pagarba (kažkokio kaimo juokdarys) stasys .

Gerb. Stasy Jakeliūnai,       2019-05-9 23:31

Jūsų klausimai yra moralinio pobūdžio ir remiasi tikrai patikima prielaida,
kad pamatiniai dorovės dėsniai (pvz., Dekalogas) yra objektyvūs
ir galioja visiems, visada ir visur.
Drauge žinote, kad Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas
yra moralinis reliatyvistas - jam ir daugumai jo aplinkos klerkų
“moralė nėra ŠIO pasaulio dimensija”.
Vis dėlto su Jumis sutinku, kad mums, rinkėjams, svarbu žinoti,
kokio masto reliatyvizmo diktatūra mums gresia išrinkus vieną ar kitą kandidatą.
Heideggeriškai kalbant, bent jau Šimonytė išvis nemąsto
(nekelia esamų dalykų galimybės sąlygų klausimų,
kurie žmogui ir tautai - esminiai). NK

Kodėl       2019-05-9 23:23

nekalbate, kas mūsų laukia po 2020 metų? Kai bus nurėžtas trečdalis biudžeto ir neosovietinis elitas nebegaus nachalivai babkių ir reikės užstatyti Lietuvių žemę? Juk jūsų kandidatas tai juk pateks į antrąjį turą, tiesa?

asmuo       2019-05-9 22:08

Aha, atsakys jie… Kur gi… Bet klausimai labai geri. Pagarba Jakeliūnui.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.