Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Sostinėje paminėta Sąjūdžio diena

Tiesos.lt siūlo   2022 m. birželio 3 d. 21:41

10     

    

Sostinėje paminėta Sąjūdžio diena

Vidmantas Misevičius | respublika.lt

Nepaisant įvairių nuomonių ir pastarojo meto nesutarimų, absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų sutinka, kad būtent Persitvarkymo Sąjūdis buvo ta organizacija (o ne vienas asmuo), kurios pastangomis šalis atgavo Nepriklausomybę. Deja, šiandien istoriją bandoma iškraipyti ir perrašyti, į antrą planą nustumiant daugelį iškilių, aktyviai Lietuvos atgimime dalyvavusių, asmenybių. Idant taip nenutiktų, pirmą, ir tikėtina, ne paskutinį kartą sostinėje buvo paminėta Sąjūdžio diena.

Susivokti niekada nėra per vėlu

„Sąjūdžio diena! Nelabai tokios turime, o turėtume. Sąjūdis iškovojo Lietuvai nepriklausomybę, o tada buvo nustumtas į šalį, jo programa pamiršta, o kūrėjai nurašyti kaip neva pasenę ir nukvakę (išskyrus vieną). Didelė klaida, nes Sąjūdžio programa buvo tvirtas pagrindas savarankiškos valstybės statyboms, o ne vien nepriklausomybės paskelbimui ir buvusiųjų komunistų sugrąžinimui į valdžią ir įtakos kėdes.

Todėl Lietuvoje, kur Sąjūdžio dienos niekas deramai nemini, Nacionalinis susivienijimas kviečia ją paminėti prisimenant Sąjūdžio programą ir aštriausius šiandienos prieštaravimus jai.

Dainos bus gražios, o kalbos prasmingos renginys ne šūkiams ir lozungams, toks labiau kvietimas susimąstyti, prisiminti ir pasidėti naują datą savo švenčių kalendoriuje. Atsiveskit draugą, nesvarbu, buvusį Sąjūdyje ar tada net negimusį. Niekada ne vėlu atrasti šios dienos prasmę. Iki!“, – buvo rašoma jame.

Valdžia atvirai tyčiojasi

Į Sąjūdžio dienos minėjimą susirinko arti šimto žmonių. Visgi tenka pripažinti, kad popietę į Vinco Kudirkos aikštę atėjo vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Tai leidžia daryti prielaidą jog dabartiniam, nuolat apie laisves postringaujančiam, jaunimui visiškai nesvarbu kodėl jie tapo laisvi. Svetimomis tampa vertybės už kurias ne taip seniai kovojo jų tėvai ir seneliai. Toks pilietinis abejingumas, pasak vieno iš kalbėjusiųjų – politologo Vytauto Sinicos – atriša rankas esančiųjų valdžioje savivalei. Jis priminė, jog, nepaisant to, kad būtent Sąjūdis buvo dabartinės Nepriklausomos Lietuvos „tėvas ir motina“, Seimo pirmininkė, liberalų atstovė Viktorija Čmilytė-Nielsen tą „pamiršo“. Nebuvo, pasak politologo, įgyvendinta ir Sąjūdžio programa, tačiau šiandien esantys valdžioje puikiai įvaldė represinius metodus. Taip, žmonėms buvo leista susirinkti, tačiau ne todėl, kad Lietuva yra laisva ir demokratiška, o todėl, kad be aiškios priežasties nepaprastąją padėtį įvedusi valdžia „suteikė malonę“. Tik tai nieko nereiškia, nes šalyje toliau pažeidinėjamos politinės asmenų teisės, brukant visuomenei nepriimtinus įstatymus vykdomas ideologinis prievartavimas ir socialinis-ekonominis susidorojimas.

V.Sinica priminė, kad krikščionimis save vadinantys politikai ypač aktyviai kovoja su tradiciniu, prigimtiniu šeimos institutu, žaidžiant laisves naikinamas socialinis teisingumas, valdančiųjų pastangomis buvo išduota lietuvių kalba ir siekiama susidoroti su istorine tiesa. Liūdniausia, V.Sinicos teigimu, kad nors rinkimai Lietuvoje ir vyksta, iš esmės minėta situacija nesikeičia.

Grįžome ten, kur buvome

Filosofas, politologas, visuomenės veikėjas Vytautas Radžvilas savo kalbą pradėjo poeto Justino Marcinkevičiaus pastebėjimais apie tai, kad statyti Lietuvą yra amžinas darbas. Bet tai, pasak filosofo, yra gerai, nes jeigu susidarytų amžinas, nekintantis darinys, jis imtų kelti pavojų. Būtent todėl už laisvę tenka kovoti net tuomet, kai jau atrodo, kad prasidėjo gerovės laikai ir visi gali gyventi sotūs bei laimingi.

Juo labiau už ją reikia kovoti tuomet, kai įprastu buvęs pasaulis ima griūti. Tai, pasak V.Radžvilo, įvyko prieš 30-itm metų ir tik drąsių žmonių, nepabūgusių prisiimti atsakomybės už šalies ateitį pastangomis Lietuva buvo išsaugota. Šiandien, filosofo teigimu, istorija kartojasi. Pastarojo meto geopolitiniai įvykiai aiškiai parodė, kad pasaulis nebebus toks, koks buvo. Dabartinė Europos sąjunga ima eižėti ir vis aiškiau ryškėja naujojo pasaulio kontūrai. V.Radžvilo nuomone, jis bus dvipolis. Vienoje pusėje bus senoji Vakarų Europa, kitoje – sovietinius baisumus išgyvenusios Centrinė ir Rytų Europa.

Taip pat jis atkreipė dėmesį į tai, kad dabartinė Lietuvos vyriausybė elgiasi visiškai taip pat, kaip prieš 30-imt metų nurodymų nebegaunanti tuometinė šalies valdžia. Ji ne tik neturi ką pasakyti savo žmonėms, bet ir ima medžioti kitokią nuomonę turinčius ir ją nebijančius išsakyti asmenis. Tarsi to būtų maža, V.Radžvilo vertinimu, Lietuvoje, valdančiųjų ir jų ruporų pastangomis, vis labiau įsigali Kremliaus naudoti metodai – šmeižtas, propaganda ir šalies istorijos persekiojimas. Būtent todėl, pasak jo valdžios veiksmams nepritariantys žmonės bijo eiti į mitingus, nes į totalitarizmą sugrįžusioje šalyje baimė yra stipresnė net negu sovietiniais laikais.

Visgi, baigdamas kalbą, jis išreiškė viltį, kad šalies visuomenė, matydama pavienius pavyzdžius, ras savyje jėgų susivienyti ir pasipriešinti atgimti siekiančiam sovietiniam totalitarizmui.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klausiu       2022-06-4 16:07

Kada Tapkinas grąžins pinigus už Beiraktarą, nu gražią afiorą jis prasuko. Benderis prieš jį būtų tik pieška.

Gerai, vaikučiai,       2022-06-4 15:19

Pažaidėt Lietuvą ir gana.
Dabar bus taip, kaip pasakys žydai.

Faktas       2022-06-4 11:05

Tikriausiai bet kokiame kitame mieste, į Sąjūdžio minėjimą, būtų susirinkę žymiai daugiau žmonių negu Vilniuje. Nėra labiau užzombinto miesto negu Vilnius. Kol vergų sąmonė nepasikeis, tol matysime smėlio dykumas toliau, erozija plečiasi.

to < Taip       2022-06-4 11:00

TRANSLIUOTOJAS NĖRA NACIONALINIS, TODĖL JIS IR NETRANSLIUOJA VALSTYBINIŲ ŠVENČIŲ, MINĖJIMŲ. JIS TRANSLIUOJA TIK COVID- PRAID PARADUS ARBA BALKONĖLĮ.

Taip       2022-06-4 9:46

Apgailėtina ir tai,kad net Nacionalinis transliuotojas visiškai ,,užmiršo” Sąjūdžio gimimo datą.Kas nutiko Šaulių ir Skautų organizacijoms,kurios organiziuotai irgi nepanorėjo iškiliai ir viešai paminėti minėtos datos.O kaip vyko-ar iš vis įvyko -Sąjūdžio metinių minėjimas mokyklose,kariuomenėje ir pan. ?Kodėl Vilniuje,o gal ir kituose miestuose,neplevėsavo gatvėse, prie valstybinių įstaigų ir privačių namų valstybinės Trispalvės vėliavos?Tad,kažkas negero vyksta Lietuvoje.Leiskite pasveikinti visus lietuvius ir piliečius su Sąjūdžio gimtadieniu!

Prašalietis       2022-06-4 8:32

Kuo buvusių tarybinių laikų naivuolių, liumpenų ir idiotų yra mažiau, tuo labiau būvę  didžiausi aktyvistai pasakoja, ką “jaučia, ką galvoja” dauguma dar kol kas neišsivaikščiojusių Lietuvos gyventojų. Pažiūri į nuotrauką, kurioje matosi “masės žmonių” susirinkusių paminėti sąjūdžio Gorbačiovui ir perestroijkai remti, “susikūrusio nežinant Maskvai ir perestroikos architektui Jakovlevui su visu Gorbačiovu, “susikūrimo” metinėms paminėti, norisi “patriotiškai pravirkti”... Tokio užgyvento šalininkų ir gerbėjų skaitlingumo, dvasinio skurdo negalėjo įsivaizduoti net ir didžiausias tarybinių laikų optimistas, idiotas, naivuolis ir liumpenas, šventai 1990 metais tikėjęs kaip “mes visi materialiai ir dvasiškai gerai užgyvensim, kai daugiau nebešersim Rusijos, kai savo pramonės ir žemės ūkio produkciją pardavinėsim 400 milijonų turėjusiai Europai, kaip pas mus nebus jokių užsienio valstybių karinių bazių ir užsienio valstybių tankų, kaip mes dar būsime ir tranzito šalimi tarp vakarų ir rytų...” Deja, buvę profesionalūs komunistai ir kgb-istinis sąjūdis su savo vadais pasistegė, kad Lietuvoje gyvenę žmonės tik per 30 metų eurokolchoze būtų padaryti, runkeliais, lietuviškais indėnais “kto neskačet tot maskal” pasiruošusiais būti paaukotais kovose už JAV baltavveidžius vadus ir jų vakarietiškus vasalus prieš nesiduodančius iki galo suindėninamais rusus, kuriuos Napoleonas vadino Sibiro arabais…. Taip kad perestroijkinio sąjūdžio šaukliai ir aktyvistai V.Lansbergis, Radžvilas…. kuo toliau tuo primityviau trioskia apie “šlovingas sąjūdžio buvusias, esamas ir būsimas kovas” už niekaip nepasiekiamą, kažkur “išsprūstančią indėnišką  laisvę”.... Kaip rašė Biliūnas “Laimės žiburyje”, “patriotiniam” perestroijkiniam sąjūdiečiui “susitransformavusiam į nacionalistą” Radžvilui “gerai matosi” trokštama “radžvilinė” laisvė, tik niekaip nesigauna jos “pačiupti” ir visiems dar neišsivaikčiojusiems lansberginio perestroijkinio durnių laivo keleiviams jos “parnešti”...

Viskas       2022-06-4 7:37

beprasmiska.Gelbekites kas dar gali.Ir kas ne durnius..

Viskas       2022-06-4 7:35

beprasmiska,deja.Gelbekites kas galit.Ir kas ne durnius.

Liūdna,kad       2022-06-4 7:27

bažnyčia pasitraukė į pogrindį ,užleisdama vietą ideologijoms.Dabar jau siautėja vakarų monstras-ištvirkimo ideologijos.Tauta nyksta.Kunigai turėtų būti aikštėse,žmonėse,kaip Kristus.Kur jie?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-06-4 6:38

- Lyginant su Anglija, Lietuvoje galėtų laimingai gyventi 25 milijonai(!!!) mūsų, bet 30 metų mes varomi iš savo gimtinės - Lietuvos. Dar prieš keliolika metų, Lietuva buvo linksniuojama, kaip sparčiausiai tuštėjanti valstybė pasaulyje.
- 30 (80, 200) metų buvo žudoma Tauta, naikinama Lietuva, carinių budelių maskvėnų, bolševikinių komunistinių budelių maskvėnų, neišjungtų maskvėnų komunistinių kolaborantų - budelių.
- Kantrūs mes kaip mužikai, pakantūs budeliams.
- Lietuviai, bet gi tie seime bei moteriausybėje tūnantys budeliai tėra tik apsišaukėliai menkystos.
- Jau 8 paskutinieji seimai yra antikonstituciniai (neteisėti, neligitimūs), kai seimo rinkimų įstatymas nedera su konstitucijos 55 straipsniu, kai sąrašinių negali būti seime.
____________________________________________________________
Nemaištauti yra pavojinga Tautos gyvybei
Lietuva - tvirtovė

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.