Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Ugdymo politika

Sociologė Rūta Žiliukaitė: atrodo, kad šioje valstybėje norima turėti darbo koloniją

Tiesos.lt siūlo   2018 m. rugsėjo 1 d. 19:09

11     

    

Sociologė Rūta Žiliukaitė: atrodo, kad šioje valstybėje norima turėti darbo koloniją

Mindaugas Jackevičius | LRT.lt

Sovietmečiu visi žinojo – universiteto profesorius uždirba daug mažiau už fabriko darbininką, sako sociologė Rūta Žiliukaitė, įsitikinusi, kad paniekinamas požiūris į mokslą atėjo iš okupacijos metų.

Pasak Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto direktorės R. Žiliukaitės, niekuo negalima paaiškinti situacijos, kada aukštesnę kvalifikaciją turintys dėstytojai uždirba mažiau už mokytojus. Kartais jai susidaro įspūdis, kad šioje valstybėje norima turėti verslininkams palankią darbo koloniją su daug menkai išsimokslinusios darbo jėgos. Juk, ironizuoja pašnekovė, verslininkai ir valdininkai savo vaikus gali išsiųsti į mokyklas užsienyje.

Mokytojai diskutuoja dėl etatinio darbo apmokėjimo, bando suprasti, išloš iš to ar praloš. O kokiomis mintimis rugsėjį pasitinka dėstytojai?

Mūsų fronte visiškai nieko naujo. Lietuvoje susiklosčiusi situacija, kad viešajame sektoriuje dėstytojai yra vieni mažiausiai uždirbančių, nesikeičia. Visi pakeitimai, atlyginimų padidinimai dėstytojų atlyginimo problemos nesprendžia.

Kadangi atlyginimo problema nesprendžiama, mes suvokiame, kad gana greitai turėtume susidurti su dėstytojų kartos kaita. Nes tam, kad institucija sveikai funkcionuotų, labai svarbu, kad joje dirbtų skirtingų kartų mokslininkai, būtų tam tikras tęstinumas.

Jei faktiškai kartų karta nebevyksta, jei akademijoje pradeda vyrauti tik vyresnė karta, nebesugebame išlaikyti jaunų žmonių, tai dar labiau smukdo mūsų sistemą. Ji ir taip per nepriklausomybės metus, deja, ganėtinai nusmukdyta. Nesakau, kad sovietmečiu mokslui buvo gerai. Nebuvo. Aš galvoju, paniekinamasis požiūris į mokslą labai susijęs su sovietmečiu.

Nes sovietmečiu reikėjo melžėjų ir traktorininkų?

Taip. Nes visi žinojo – universiteto profesorius uždirba daug mažiau negu darbininkas fabrike. Be abejo, melžėja turėdavo daug daugiau pinigų nei koks nors eilinis instituto mokslinis darbuotojas. Ta panieka, kad mokslininkai neturi nei pinigų, nei kažkokios veiklos, manau, iš dalies išlikusi iš sovietmečio. Tą inerciją nuostatų lygmenyje labai sunku įveikti. Mokytojai, žinoma, irgi susiduria su ta pačia problema.

Ne vienas sako, kad dėstytojų atlyginimai jau mažesni už mokytojų. Tiesa?

Tai yra faktas. Mes seniai kalbame apie tai, kad negali būti normalu valstybėje, kada aukštesnius kvalifikacinius reikalavimus atitinkantiems žmonėms mokame mažiau negu žmonėms, turintiems žemesnius kvalifikacinius reikalavimus.

Dauguma dėstytojų yra mokslininkai, kaip mokslininkams jiems keliami aukštesni kvalifikaciniai reikalavimai nei mokytojams. Aišku, mums reikia profesionalių ir labai kvalifikuotų mokytojų, bet kvalifikaciniai reikalavimai dėstytojams daug aukštesni. Susiklosčiusi situacija nenormali, neišlaiko stabilumo sistemoje.

Mes stebimės, kodėl mūsų mokslas nėra toks pažangus. Tam, kad būtų pažanga, į jį reikia investuoti, sukurti sistemą, o kurti tą sistemą nėra nei pastangų, nei noro.

O gal patys mokslininkai kalti – mokytojai streikuoja, jų profsąjungų bijo ir ministerija, ir politikai. Dėstytojai tegali paskambinti varpais, sako esantys per daug intelektualūs, kad eitų į gatves protestuoti. Atrodo, kad su mokytojais šioje valstybėje labiau skaitosi.

Ne tik su mokytojais. Labiau skaitosi ir su kitais viešojo sektoriaus darbuotojais. Galima daryti prielaidą, kad mokslininkai nesugeba už save pastovėti. Bet supraskite ir kitą dalyką – mokslininkų nedaug. Jei mes valstybės politiką formuosime ir spręsime, ko iš tiesų reikėtų šiai valstybei, kur nukreipiame lėšas, kur investuojame pagal tai, kas gali pagrasinti, tai dovanokite – apie kokią politiką kalbame?

Taip, net bendraujant su politikais, ne vienas jų yra pasakęs: supraskite, jūs tylite, nerėkiate, gauna tas, kuris rėkia. Puiku. Vadinasi, politika tokia: kas garsiau parėks, tas gaus.

Man iš tiesų be galo neramu. Man nerimą kelia mūsų politikų gebėjimas visiškai tylėti apie mokslą. Aš vis savęs klausiu, kodėl yra taip. Juk ar reikia įrodinėti, kad savarankiškai nepriklausomai valstybei reikalingas mokslas? Ar mes galime įsivaizduoti tvarią visuomenės raidą visiškai be mokslo? Politikų tyla, man atrodo, reikštų, kad jie įsivaizduoja visiškai tvarią visuomenės raidą be mokslo, be universitetinių studijų. Kad būtų universitetinės studijos, turime turėti gerą mokslą.

Jei kalbame apie socialinius mokslus, mūsų universitetinių studijų privalumas – tai, kad mes iš tiesų ruošiame studentus suprasti Lietuvos visuomenę. Viskas gerai, kai studentai išvažiuoja pastudijuoti į užsienį. Aš ir pati labai džiaugiuosi, kada bakalauro studijas baigę mūsų absolventai tęsia studijas Vakarų universitetuose.

Tu žinai, kad jie parsiveš žinių, kurias galėtum sėkmingai integruoti į akademiją – bet negali. Nes elementariai neturi sąlygų, ką pasiūlyti tiems jauniems žmonėms. Tai trumparegiškumas, sugebėjimas ignoruoti akivaizdžią problemą vien dėl to, kad su problema susijusi grupė – maža. Mes neturime visiškai jokio mąstymo apie ilgalaikę ir tvarią visuomenės raidą, o tvariai visuomenės raidai mums būtinai reikalinga ši grandis.

Ir ne bet kokia grandis – mokytojų kokybė priklausys nuo universitetinių studijų Lietuvoje. Dovanokite, kas, pabaigęs užsienio studijas, atvažiuos pas mus dirbti mokytojais?

Yra pamąstymas, kad jauni žmonės mokytojo profesijos nesirenka dėl prestižo nebuvimo. Netiesa. Iš tiesų atsiranda jaunų, motyvuotų ir gabių žmonių, kurie nori ateiti į mokyklą. Gali būti aibės kliūčių, bet [tarp jų] – toks keistas diletantizmas, profesionalumo stoka, nesupratimas, kokie socialiniai veiksniai gali lemti tas problemas.

Trūksta žmonių, kurie aiškiau suvoktų politiką. Yra problemų ir pačioje švietimo biurokratijoje. Biurokratai atlieka svarbų vaidmenį, bet tie patys biurokratai, kurie prieš 10 metų rėkė, kad reikia dauginti universitetų, juos skaidyti, dabar lygiai taip pat rėkia, kaip nebūtų anksčiau rėkę, kad juos reikia jungti. Vadinasi, kažkas vis dėlto buvo nenumatyta, neįvertinta situacija. Labai dažnai tenka priekaištauti, kad neatliekamos normalios švietimo sistemos analizės. 

Pažiūrėkite, kas šiuo metu atlieka švietimo ir mokslo sistemos analizę. Mokslas kaltinamas, kad nieko neduoda valstybei, bet turbūt tikimasi, kad mokslininkai dirbtų dykai. Bet nei politikai, nei valstybės tarnautojai neįsivaizduoja, kad jie galėtų dirbti už dyką. Kas šiuo metu atlieka analizes? Atsidarykite MOSTOS (Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras) puslapį, pasižiūrėkite, kiek ten mokslo daktarų. O MOSTOS darbuotojų atlyginimas – 1200 eurų. Kone toks pat, kaip profesoriaus.

Mes galime panaudoti esamą potencialą valstybės poreikiams, bet ne – mes kuriame papildomas institucijas, kurios iš dalies dar ir suvartoja tas trūkstamas lėšas.

Kad jus išanalizuotų?

Kad mus išanalizuotų ir dar pasakytų, kad vartojame per daug deguonies ir galėtume vartoti dar mažiau. Yra kažkoks fundamentalus keistas, visiškai su sveiku protu nesuderinamas tikėjimas. Mokslininkų Lietuvoje nėra per daug. Mokslo kokybės problemų yra, pačioje mokslo bendruomenėje yra aiškus supratimas, kaip tas mokslo kokybės problemas spręsti. Tačiau kažkodėl įsivaizduojama, kad mes pirma turėtume išskersti tuos, kurie neduoda tobulos mokslo produkcijos, o tada galbūt pasvarstysime mokėti. Tačiau jūs man paaiškinkite, kur verslo srityje kas nors sukuriama be investicijų.

Tai tėra atsikalbinėjimai: mokslininkų ir dėstytojų grupė – maža. Taip tikrai ignoruojami valstybės poreikiai. Iš tiesų šios valstybės poreikis – turėti pakankamą skaičių labai kvalifikuotų specialistų, kurie dirbtų šiose aukštosiose mokyklose.

Mes galime svarstyti – gal Lietuvai nereikia tiek daug aukštųjų mokyklų. Tačiau aš visą laiką keliu klausimą – kodėl jos atsirado? Kodėl nėra prisiimama politinė atsakomybė, kodėl mes neįvardijame, kodėl jos atsirado. Mes juk žinome, kad iš tiesų kai kurios aukštosios mokyklos tiesiog virsdavo politikų kapinynais.

Straipsnio tęsinį skaitykite LRT.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

cypianciam       2018-09-3 18:14

jeigu nesupranti,kad musu balsai nieko nereiskia,tai esi durnas per visa pilva,o melzeja dirba be poilsio dienu visus metus ir nori ,kad ji dirbtu uz dyka,eik padirbk vietoj jos gal tada suprasi kas yra darbas

Tie pseudo       2018-09-3 6:42

mokslų daktarai gerai žino, kad sąžiningu būdu mažai ką pasieksi, beveik nieko, todėl ir tarnauja uspaskiams, uspaskienėms, ambalams, kristutėms, kolchoznicoms ES parlamente, nausėdoms, juozaičiams, OBCHSS-ui, KGB rezervui, eks CK sekretoriams su jo bufetu ir autoūkiu, konspiratoriams, Blogio imperijai ir, svarbiausia, jos sąjungininkėms - kreditorėms ir gelbėtojams, Blogio planuotojams ir jo vykdytojams.

O kas       2018-09-2 11:11

šoka tautos savižudybės tango, jei ne inteligentai, ką? Kas pasirašė Savižudybės paktą, irgi nežinote, ane?

Žinot,       2018-09-2 11:08

tai Jūs, moksliukai ir mokslų daktarai, ir esate pagiežingi, jei manote, kad kiemsargių padėjėjams ir melžėjoms algų nereik mokėt arba badu juos marint ar gasdint išmetimais į gatvę - pragyvenimo šaltinio atėmimu. Kas, jei ne mokslų daktarai mums kasdien bruka pseudo mokslą, dezi vėžį varo ir dar grasina cype - žada liuosiai po 10 ar 12 metelių kaip Vokietijoje už ne tą nuomonę ar mintį suvairuoti - užfundyti. Taip Jūs ir konkuruojate su beraščiais - BK straipsnių pagalba ir dar skundžiatės, kad blogas Jums gyvenimas, begėdžiai. Kur Jūs buvote, kai LR Prezidentu išrinko LK(bolševikų)P CK Pirmąjį sekretorių, a?

Kiek       2018-09-2 9:24

neapykantos komentaruose… Mokslininkai, pasirodo, jau kalti ir dėl rinkimų rezultatų, ir dėl oligarchinio režimo, ir dėl emigracijos, ir dėl visko turbūt jie kalti. Kvailumui ribų nėra. Dažnokai pamąstau ir pasikalbu apie emigraciją su draugais, ir mano bičiulis greičiausiai teisus - lietuviai apskritai yra per tamsūs ir pernelyg pagiežingi, kad būtų galima greitai tikėtis teigiamų pokyčių, juolab kad mokslas ir mokymas išgyvena tikrą agoniją. Labai gaila.

E951       2018-09-2 8:21

už šoko terapijos taikymą ir laukinės rinkos įvedimą ekonomikoje aš jums atlyginimo iš vis neduočiau. jūs buvot vagių nomenklatūros parankiniai. ant jūsų irgi gula dalina kaltė, kad milijonas gyventojų pabėgo į vakarus.

O kas, jei        2018-09-2 8:01

ne inteligentai, ne moksliukai su aukštais moksliniais laipsniais ir dar aukštesnėmis kvalifikacijomis mums įsodino Oligarchinį režimą? Kiauliškai pasielgę inteligentai su aukštais diplomais per rinkimus, po jų lekia kaip patrakę iš Lietuvos, jai prikiaulinę ir keikdmi visus, ir kaltindami, bet tik ne save? Kas dabar kelia tos pačios sistemos du kandidatus - Nausėdą ir Juozaitį, kurie iš tos pačios sistemos kaip ir dabartinė prezidentė, ir LKP Pirmasis sekretorius, ir tas dvigubas agentas. Ir tik jau nekaltinkite beraščių, nes ne mes renkame praeitį, o Jūs, inteligentai nukvakę, ir dar baisūs kinkadrebiai. Tiek Nausėda, tiek Juozaitis yra praeities žmonės, kaip vienas čia mums sakė prancūziškai, pamenate?

cypiantiems       2018-09-2 7:36

Gražu žiūrėti kaip bukiausi pasaulio padarai, t.y. “brangūslietuvosžmonės” lieja pagiežą ant mokslo žmonių.
Bet gi “ponai” buduliai- juk tai jūs savo idiotizmu, savo liumpeniškais balsavimais trisdešimt metų atveriate valdžios vartus niekšams, tai jūs - debilai įteisinate kriminalinį režimą.

Kas trukdo       2018-09-2 6:34

Kas trukdo mokslininkams vienytis su mokyklų mokytojais dėl savo padėties gerinimo? Ar tik ne begalinė arogancija? Reikia gerbt kiekvieną žmogų, kiekvieną profesiją. Taip, profesoriaus laipsnis yra lygis, bet tam profesoriui gyvuot reikia ir žemdirbio sunkaus kasdienio triūso, ir uolaus gatvės šlavėjo, ir sumanaus troleibuso vairuotojo, ir gyvenimo universitetus kremtančio furisto ir t.t. Būkit vieningi su savo žmonėmis, tautiečiais ir nebūsit “maži”. Tokie protingi, tiek žinių prikaupę, o elementaraus dalyko nežinot - be pagarbos kitam, be meilės kiekvienam, be vienybės nieko nepasieksit.

Dezinformacijos tango       2018-09-2 5:05

Kur Jūs, moksliukai, buvote, kai ambalistai vykdė prichvatizaciją? Ko Jūsų moksliniai laipsniai ir kvalifikacijos buvo verti, kai plėšė žmones arba kai žudė žmones stalinistai? Kodėl tada miegojo Jūsų profesionalumas ir sąžinė, kai trečdalis tautos liko be pragyvenimo šaltinio ir buvo priverstas bėgti iš Lietuvos - gelbėtis užsienyje? Kur buvote, moksliukai, kai mus, bemokslius, ėmė karui į Afganistaną arba vežė į Černobilį? Kur Jūs esate dabar, kai kandidatu į LR prezidentus konspiratoriai kelia Ročio Banko atstovą Nausėdą?

Ką jūs sakot?       2018-09-1 21:00

O tai kas viską sudrapalino, jei nė mokslų daktarai ir baigę Kapsukę ar KPI su VISI su pagyrimu arba raudonu diplomu, ką? Seime kiek būta mokslų daktarų ir rektorių, o naudos jokios, kodėl? Ir ko verti tie jūsų moksliniai laipsniai, jei negalite pelningesnių darbo vietų susikurti ar vinies įsikalti? Tegu tie mokslu daktarai padirba tomis melžėjomis ir darbininkais. Po trijų dienų kojas pakratytų su visais moksliniais laipsniais. Ar išvardint kiek ir kokių mokslo daktarų būta Atkūriamajame Seime ir eiliniuose seimuose? Negi norite, kad be aukštojo mokslo žmonės dykai jums dirbtų ir vergautų? Kokią vergovės sistemą pasirinktumėte? Kas nutempė Lietuvą į Europos uodegą, į baisią socialinę atskirtį, begalinį skurdą, jei ne tie mokslų daktarai, a?


Rekomenduojame

Prof. Gediminas Merkys: „Pasaulėžiūros GESTAPO beldžiasi į Lietuvą. Mielieji, turėtume kažkaip tam doroviniam marazmui priešintis, reaguoti“

Sustabdykime barbarus – NE tyčiniam paukščių naikinimui jų pačių lizduose

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Apygardos teisme paskelbtas nuosprendis pilietiškiems Garliavos mergaitės gynėjams: kas jį surašė? [1]

Paskutinis Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas: epochinės įžvalgos ar ... atgaila?

Simonas Jazavita. Lietuva ir D-Diena – ką byloja dokumentai iš Berlyno

Nijolė Oželytė. „Aš daugiau niekada nepranešiu apie girtą vairutoją“

Vytautas Rubavičius. LGBT+ – naujasis pažangusis pasaulinis proletariatas?

Prezidentė skaitys dešimtąjį metinį pranešimą

Algimantas Rusteika. Apie leidimus ir uždraudimus

Rimantas Rubavičius. „Baltic Pride“ Švento Rašto šviesoje

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasios įkvėpti skelbkime ir mes įstabius Dievo darbus

Miesto grimasos: Vitalijaus Balkaus „Iš savo varpinės“ laida apie gatvę-vaiduoklį

Tautos forumas: Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba pademonstravo panieką šalies Konstitucijai ir visuomenei

Padėkime Tėvynei grįžti prie Dievo: visus geros valios žmones kviečiame šiandien, birželio 8-ąją, į Atsilyginimo maldą prie Vilniaus Katedros varpinės

Raimondas Navickas. Iš kur toji prokurorų ir teisėjų mielaširdystė vaikus prievartavusiam šiauliečiui ir apie šio nusikaltimus tylėjusiems bendrams?

Adolfo Damušio politinių studijų dienos: susitinkame birželio 14–15 d. Nacionalinėje bibliotekoje

Robertas Grigas. Ir vėl ideologijos importas

Algimantas Rusteika. Apie laisvę

Europos Komisija: Lietuvoje socialinė nelygybė viena didžiausių ES

Liudvikas Jakimavičius. Skambino Dočys!

Gediminas Merkys. Prezidento vizitas yra labai stiprus ir subtilus signalas teisėsaugai

Ar visuomeniniai teisėjai paskatins teismus dirbti geriau, skaidriau, teisingiau? Povilo Urbšio komentaras

Darius Kuolys. Kas nutylima, kai garsiai šaukiama apie žmogaus teisių būklę šių dienų Lietuvoje

Popiežius pakeliui iš Rumunijos: šiuo metu Europą bombarduoja ne patrankos ir bombos, o ideologijos

Diskusijų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“ apie Lietuvos kelią į Nepriklausomybę

Rimantas Dagys. Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Kun. Juan-Carlos Iscara. Humanistinis pacifizmas

Roberto de Mattei. EP rinkimai „didžiojo pakeitimo“ strategijos šviesoje

Gediminas Merkys. Apie rezonansinį įvykį, arba Kas nutiko mūsų prokurorams?

Kęstutis Girnius. Gabrielius Landsbergis turi atsistatydinti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.