Skaitytojo laiškas. Vitalijus Balkus: „Liaukitės tyčiotis iš emigrantų!“

Tiesos.lt redakcija   2014 m. sausio 18 d. 20:25

6     

    

Skaitytojo laiškas. Vitalijus Balkus: „Liaukitės tyčiotis iš emigrantų!“

Kaltinimai svetur išvykusiems tautiečiams gobšumu, nepatriotiškumu ir savanaudiškumu nėra nauji. Aš jau neprisimenu tokio straipsnio apie emigrantus, po kurio nebūtų bent tuzino komentarų, vadinančių mūsų emigrantus „užpakalių plovėjais“, „parsidavėliais“ ar dar kokia bjaurastimi. Karo, maro ar nederliaus nebuvo, Lietuva laisva demokratinė valstybė, o šie nedorėliai pabėgo – metė namus, tėvus, protėvių kapus „ilgojo svaro“ (euro, kronos) vardan. Ir perspektyva jų nyki – egzistencija už jūrų marių laukiant progos atsigulti į prabangų karstą. Ai, tiesa, ši aliuzija į karstą – ne interneto komentatorių išradimas, bet iš bendro konteksto taip pat neiškrenta.

Viskas būtų lyg ir aišku ir atrodytų, kad nėra po šios pastraipos daugiau ką ir rašyti, tačiau… Mintyse persikeliu į maisto sandėlius Manchesteryje ir iš karto prisimenu tuos „prakeiktus Tėvynės išdavikus“, jų veidus, jų kalbas, sužinotas jų gyvenimo ir emigracijos istorijas, kurių reta prasidėdavo „Štai nutariau daugiau pinigų užsidirbti“. Prisimenu ir tuos mano draugus, kurie kišenėje turėdami chemikų, fizikų ar informatikos specialistų diplomus dirbo Lietuvoje vadybininkais, laborantais ar pardavėjais ir tik išvažiavę svetur gavo galimybę dirbti pagal savo turimą specialybę. Ir ne tik dirbti, bet ir užsidirbti.

Unifikuotas naujos emigracijos portretas dažniausiai mums pateikiamas būtent per savanaudiškumo prizmę. Tiesa, ir patys emigrantai kartais pasitarnauja šiam stereotipui įsigalėti, begėdiškai besigirdami neesamais uždarbiais ar pamokslaudami likusiems lietuviams, esą pastarieji yra kvaili, kad vis dar „sėdi už savo minimumą“. Tačiau nenusiriskime iki tipinės diskusijos – teisesni išvykę ar likę – nagrinėjimo. Pabandykime drąsiai pažiūrėti tiesai į akis: jei ne emigracija, tai dabartinė Lietuva atrodytų visai kitaip.

Tai, kad socialinius sukrėtimus labiau skatina didelė atskirtis nei bendras žemas pragyvenimo lygis, yra seniai žinoma. Pavyzdžiui, kai kurios Karibų jūros baseino šalys yra neturtingos, tačiau jų visuomenėje dažniausiai vyrauja taika ir ramybė. Išimtis yra post-autoritarizmo sąlygomis gyvenantys haitiečiai, kuriems, be diktatoriaus J.-C. Duvalier „palikimo“, dabar tenka kovoti ir su stichinės nelaimės pasekmėmis. Tuo tarpu nepalyginamai turtingesnėje pietų Europoje, kur socialinė atskirtis visuomet buvo didesnė nei, pavyzdžiui, Skandinavijoje, pasikartojantys protestai ar net neramumai yra natūralus šių valstybių politinis fonas. Pats laikas prisiminti, kad ir mus vadina Baltijos italais, tik šitą epitetą aš čia prisiminiau ne lietuvių emocionalumui apibūdinti, o kaip tinkamiausią palyginimą socialinės atskirties lygiui nusakyti. Sakyčiau, mes net ne šiaip Baltijos italai, o Baltijos siciliečiai, kur skirtumai supjaustė visuomenę lyg skalpelis. Ir dar – virš viso to kabo masyvus tarpusavio ryšiais persipynęs ir – kaip žuvis žvynais – korupciniais ryšiais apaugęs valdantis elitas.

Valstybės atmetimas šiomis sąlygomis vyksta visiškai dėsningai, nes metų metus sunkiai dirbančiam ir perspektyvos vis neįžiūrinčiam piliečiui ji tampa valdančio elito sinonimu, kurį sudaro ir valdžios institucijos, ir bankai ir net tiesioginis darbdavys, nuo kurio savivalės dažnai niekas piliečio neapsaugo. Ir kai dažnas, žengdamas ant kelto denio ar lėktuvo trapo, pasako „velniop tą Lietuvą“, jis turi omenyje būtent tuos, kurie pastūmėjo jį palikti Tėvynę. Beje, kad panašius pasisakymus išgirstum, net nereikia niekur važiuoti, nes tai ir dažnų „virtuvinių“ diskusijų leitmotyvas. Apskritai, bendraujant su užsienyje gyvenančiais bendrapiliečiais, aš aiškiai pamačiau, kad patriotiškumas niekur nedingo, tik išsiskyrė valstybės ir Tėvynės sąvokos, kur valstybė tai tie, kas valdo ir skriaudžia Tėvynę. Bet ar yra pagrindo dėl to kaltinti emigrantus? Aš net neabejoju, kad jei Lietuvai iškiltų mirtinas pavojus būti užgrobtai svetimos jėgos, dauguma mūsų emigrantų nedvejodami mes visus darbus ir bus ten, kur kiekvienam piliečiui priklausys būti.

Kokia gi reakcija galima, kuomet į emigrantus strėles laidyti pradeda ne interneto troliai, o tie, kas mato save vos ne tautos tėvais ir motinomis. Taip norisi priminti: jei ne milžiniška emigracija, išvijusi trečdalį „nereikalingų“ piliečių, kurie ne tik paliko šalį, bet ir kasmet atsiunčia pinigų beveik tiek pat, kiek Lietuviai tenka iš ES fondų, tai labai abejotina, ar dabartinės politinės ir socialinės-ekonominės sistemos kūrėjai apskritai turėtų galimybę prasibrauti prie tribūnos. Kaip tik šiomis dienomis gera proga prisiminti penkerių metų senumo įvykius prie Seimo rūmų. O dabar pasvarstykite, aukštieji ponai: kas būtų, jei potenciali protestinė masė būtų vos ne milijonu didesnė? Atsakymas, ko gero, yra tiek visiškai akivaizdus, kad ilgametės valdančios grupuotės turėtų atsiklaupusios dėkoti emigrantams ir medalius už išvykimą dalinti. Sutinku – tai skamba ciniškai, tačiau į pareiškimus apie nepatriotiškus emigrantus ir uždarbiavimą karstui kitaip reaguoti negalima. Absurdiškas teiginys reikalauja tokio pat absurdiško atsakymo.

Laikas pagaliau suprasti: juk gyvename globalios Lietuvos sąlygomis ir išeivija šiandien – tai neatsiejama mūsų visuomenės dalis, kurioje taip yra visko: ir gėrio, ir blogio. Yra ir tų, kurie net ir po 15–20 svetur išgyventų metų vis dar mano, kad emigracija laikina, yra tokių, kurie jau po pusmečio netikėtai išmoksta kalbėti su stipriu anglišku, vokišku ar ispanišku akcentu. Bet tai nesuteikia niekam teisės suplakti, sumalti, sulipdyti visus į unifikuotą masę, nors, pripažinkime – sulipdžius ir jai a priori suteikus neigiamą įvaizdį, iš karto savaime lyg ir dingsta būtinybė į ją atsižvelgti.

Tai ar ne todėl kažkam labai patogu, kad kol Lietuvoje metų metus sukasi nusistovėjusi valdančių grupuočių karuselė, tuo pat metu suktųsi ir kitos – prekių vežimėlių Manchesterio sandėlyje, karučių Dublino statybose ar Ispanijos apelsinų plantacijose?

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Iš tiesų,žmones žeidžia       2014-01-20 12:54

kartais net ne skurdas,o netiesa.Nors gyventi sekasi ne per daug turtingai,bet vis dar norisi daug daiktų kažkam atiduoti,pasidalinti,kad gyventi minimalistiškai,turėti dvasinės laisvės .Tačiau dvasiškai tiesiog žudo netiesa,neteisingumas,melo,godumo praiškos.Todėl norisi nieko nematyti,nežinoti,negirdėti.

Viskas atsiremia       2014-01-20 12:51

į moralę...Šiaip ,smagu,kad emigrantai užsidirba ir liūdna,kad Lietuva tuštėja.Reiktų aukso vidurio tiems,kurie vis dar ją myli.Suprasti,kada laikas sugrįžti.Padėkite mums ,čia likusiems ,kovoti…Ir labai prašome kai kurių nevaizduoti savęs aukščiau.Tai labai nemalonu.

Jei taip emigrantus auklėtų       2014-01-20 12:48

koks eilinis biurokratas,dirbantis už vidutinę algą,tai dar galima būtų suprasti.Bet kai auklėja V.Landsbergis ,gaunantis 20-30 tūkstančių algos,tai nedora ir nesąžininga.Pinigai-tai galimybės…kad ir dantis susitvarkyti…kas būtiniausia.

Labai tiksliai viskas       2014-01-20 12:45

įvardyta…“Dvi Lietuvos Lietuvoje…”,-kaip rašė V.Radžvilas….kad ir kaip skaudu,aš emigraciją priimu kaip protesto formą su galimybės užsidirbti,pamatyti,išmokti,sužinoti prieskoniais.Lietuva tuštėja.Kuo blogiau,tuo geriau?Bus atomazga?

>NA VA       2014-01-19 14:02

Jūsų komentaras “nei į tvorą, nei į mietą”. Tokiu atveju, jei nieko protingo negalite pasakyti - geriau nieko ir nesakyti.

NA VA        2014-01-19 9:00

PAGALIAU IR ALGIRDO PALECKIO “FRONTININKAI” PRABILO “PRAVDOJE”...smile

KO IR REIKĖJO TIKĖTIS… IŠ NEOTROCKISTŲ/SOROŠISTŲ:)

taip, taip, prie ruso mum buvo geriau. Ten bent apmokėdavo keliones į Sibirą... kur darbo visi gaudavo:))


Rekomenduojame

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.