Teisėkūros iniciatyvos

Siūloma įstatymo pataisa užtikrins skaidresnius viešuosius pirkimus

Tiesos.lt siūlo   2017 m. sausio 20 d. 10:30

3     

    

Siūloma įstatymo pataisa užtikrins skaidresnius viešuosius pirkimus

„Respublika“

Siūloma įpareigoti visus viešųjų pirkimų komisijų narius, asmenis, vadovo paskirtus atlikti supaprastintus pirkimus, bei ekspertus deklaruoti jų privačius interesus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nustatyta tvarka. Šių deklaracijų duomenis planuojama skelbti viešai.

Tokias Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pataisas įregistravo Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys.

Pasak jo, šiuo atveju privačių interesų deklaracijų duomenys pateks į VTEK administruojamą elektroninę Interesų deklaracijų informacinę sistemą (IDIS). P. Urbšio teigimu, joje atitinkamos perkančiosios organizacijos vadovas bet kuriuo metu operatyviai, be nereikalingų biurokratinių kliūčių galės susipažinti su aktualiais konkrečiame pirkime dalyvaujančių asmenų (viešųjų pirkimų komisijos narių, asmenų, vadovo paskirtų atlikti supaprastintus pirkimus ir ekspertų) privačių interesų duomenimis ir atitinkamai į juos sureaguos – pateiks rekomendaciją, nuo kokių procedūrų asmuo privalo nusišalinti, imsis savalaikių iškilusio interesų konflikto valdymo priemonių, reikalui esant, nušalins asmenį nuo jo atliekamų funkcijų vykdymo, užkirs kelią šališkoms viešųjų pirkimų procedūroms.

Pasak P. Urbšio, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pakeitimo projektas parengtas, siekiant užtikrinti viešųjų pirkimų komisijų narių, asmenų, vadovo paskirtų atlikti supaprastintus viešuosius pirkimus, ir ekspertų veiklos skaidrumą bei atskaitomybę visuomenei.

„Priėmus projektą atsiras papildomas teisinis instrumentas, padėsiantis identifikuoti viešųjų ir privačių interesų konfliktus atskiruose viešuosiuose pirkimuose. Tai neabejotinai padės perkančiųjų organizacijų vadovams įgyvendinti jiems nustatytą prievolę kontroliuoti viešųjų pirkimų procedūrų nešališkumą ir eliminuoti viešųjų ir privačių interesų konfliktų apraiškas. Taip pat tai padės ir patiems komisijų nariams, asmenims, vadovo paskirtiems atlikti supaprastintus viešuosius pirkimus, bei ekspertams – jie aiškiau suvoks, kokios aplinkybės jiems gali sukelti interesų konfliktą, kokiose pirkimų procedūrose jie negali dalyvauti, nuo kokių procedūrų jie turi nusišalinti. Projekto nuostatų įgyvendinimas leis išvengti šališkų viešųjų pirkimų, užtikrins sąžiningą tiekėjų konkurenciją, todėl valstybės biudžeto lėšos bus naudojamos racionaliau ir efektyviau, valstybė gaus atitinkamą ekonominę naudą, be to, padidės visuomenės pasitikėjimas valdžios institucijomis“, – sako P. Urbšys.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, nemaža dalis perkančiųjų organizacijų vykdo tik supaprastintus pirkimus.

Šiuo metu privačius interesus deklaruoja tik tie viešųjų pirkimų komisijų nariai, asmenys, vadovo paskirti atlikti supaprastintus pirkimus, ir ekspertai, kurie priskiriami valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų kategorijai.

„Didelė dalis asmenų, viešųjų pirkimų procedūrose atliekančių tokias pat funkcijas ir galinčių daryti tokį pat poveikį pirkimo procedūroms, ir kurie taip pat gali būti veikiami privačių interesų, atitinkamų deklaracijų nepildo ir savo privačių interesų neatskleidžia. Tai nulemia ne tik skirtingų standartų taikymą analogiškas funkcijas vykdantiems asmenims, bet ir palieka prielaidas neskaidriems vešiesiems pirkimams vykdyti, apsunkina kovos su korupcija įgyvendinimą“, – sako P. Urbšys.

Jis atkreipia dėmesį, kad 2018 metais planuojama įsteigti Privačių interesų registrą, kuriame bus kaupiami duomenys iš skirtingų valstybinių registrų bei kitų duomenų bazių, – tai užtikrins galimybę daryti informatyvią kryžminę duomenų apie asmens privačius interesus patikrą, kas savaime užtikrins dar didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą.

respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2017-11-14 2:51
s.m.       2017-01-20 20:36

labai jau viskas sudėtinga… Ar ne paprasčiau būtų įtvirtint įstatymu, kad viešojo pirkimo pasiūlymas, apibrėžiamas “žirklėmis’ tarp mažiausio ir didžiausio pasiūlymo, ir viršijantis maržą X (3-5-7) procentais, automatiškai atmetamas. Nes jame jau preziumuoti atkatai vagims.

$+$       2017-01-20 15:57

Viešieji pirkimai taps skaidresni, kai skaidresniu taps Įstatymas ir antriniai teisės norminiai aktai.  Kai Įstatymas bus ne kalambūrų kratiniu ir rengs jį ne korumpuoti lobistai, o poįstatyminiai teisės aktai detalzuos kaip vykdyti jo nuostatas o ne kaip jas apeiti, tada galimybių vogti viešuosiuose pirkimuose bus mažiau.
Tam reikia ne vien tik vienos kūno vietos pakrapštymo, blankstačioje džipų reitingų šviesoje, bet šiek tiek rimtesnio požiūrio į Valstybės valdymą.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.