Dienos aktualija

Simonas Jazavita. Už ką tos gėlės vermachto kareiviui?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 17 d. 13:57

24     

    

Simonas Jazavita. Už ką tos gėlės vermachto kareiviui?

Provokuoju. Tačiau greitai atsakysiu. 1940 m. birželio 15 d. Lietuva buvo okupuota, o prieš 78-erius metus, 1941 m. birželio 14 d., per visą Lietuvą nuvilnijo žiaurių trėmimų karštinė – vyrai buvo atskiriami nuo žmonų ir vaikų, dažnas iš namų buvo išvejamas kaip stovi – pasitaikė net basų nėščiųjų, kurių likimas buvo aiškus… Tačiau tada nieks nežinojo, koks bus visų ištremtųjų likimas – iš Sibiro ilgai negrįžo nė vienas. Niekas nežinojo – gal juos Baltarusijoje sušaudė? Kaip kad išties nutiko Červenėje. Žmonių baimė buvo begalinė – dingo pažįstami, draugai, kaimynai. Daug kam tai buvo lūžio taškas. Būsimo partizanų vado, o tuomet eilinio kariuomenės kapitono Jono Žemaičio sesuo su mažais vaikais buvo ištremta. Partizanų ideologas Juozas Šibaila tuomet žvejojo – apdairiai nenakvojo namie. Jo jaunutė žmona buvo ištremta su trimis sūnumis – jie grįš 1956 m., tačiau Juozo kraują jau bus sugėrusi tėvynės žemė.

* * *

Nuo 1933 m., Hitleriui atėjus į valdžią Vokietija buvo Lietuvoje suprantama kaip grėsmė numeris 1. Netrukus Kaune vyko pirmasis nacistų teismo procesas, sulaukęs didžiulio Europos susidomėjimo, netrukus Vokietija pritaikė Lietuvai ekonominę blokadą, kilo „žąsų krizė“, netrukus Vermachto lėktuvai masiškai kirsdavo Lietuvos sieną, o Lietuva 1936 m. nedalyvavo tuomet pasaulį sudrebinusiame sporto renginyje – Berlyno olimpiadoje. 1937 m. mūsų kariuomenės vadovybė savo raportuose pripažino, kad Vokietija kelia didžiausią grėsmę. 1939 m. buvo atimta Klaipėda ir tai visuomenėje sukėlė neigiamas reakcijas – prasidėjus Antrajam pasauliniui karui, moralinės simpatijos buvo vakarykščio priešo – herojiškai besipriešinusios Lenkijos – pusėje. Tuo tarpu Lietuvos vyriausybė, gal naiviai, bet nenorėjo imti Vilniaus iš didžiojo priešo – Vokietijos, bet mielai paėmė iš valstybės, kurios tikrųjų interesų, deja, neįvertino – SSRS rankų. Sakoma, Smetona pasakęs: sovietai sunaikins valstybę, bet išsaugosim tautą, vokiečiai gal išsaugos valstybę, bet sunaikins tautą...

 

* * *

Dalis Lietuvos visuomenės žmonių neutraliai sutiko okupaciją. Žmonijos istorijoje taip būna dažnai. Viskas įvyko netikėtai. Pasipriešinti įsakymas neduotas, o čia juk kariuomenę įvedė vakarykštis sąjungininkas, grąžinęs Vilnių. Atsiminimuose galima parašyti visko, tačiau man analizuojant dokumentus, aiškėja, kad tuomet daugeliui mūsų politikų vis dėlto atrodė, kad Maskva mažesnis baubas nei Berlynas. Paprasti žmonės buvo priversti tiesiog laukti, o drąsiausieji ėmė ruoštis sukilti – kai tik bus pirma palanki proga.

 

* * *

Visus tuos, kurie dar pro pirštus stengėsi žiūrėti į istorijos naikinimą ir kraipymą, į religinę priespaudą, tautinių simbolių dingimą, rusų kalbos diegimą ar valdininkų atleidimus galutinai įveikė būtent šie trėmimai. Šokas buvo milžiniškas. Visi suprato, kad niekas nėra saugus. Kad tremiami visų pažiūrų žmonės, visų visuomenės grupių, tikintys ir netikintys, lietuviai ir tautinių mažumų atstovai. Tą labai gerai parodo „Misija Sibiras“ pavardžių skaitymo iniciatyva, kurioje siūlau sudalyvauti abejojantiems tuo, ką dabar skaitote.

 

* * *

Žmonės, kurie buvo kairiųjų pažiūrų, kaip „SSRS tautų draugijai pažinti“ pirmininkas, signataras Mykolas Biržiška, tiesiog sakė: „Karas, greičiau karas“. Tai tikrai nebuvo hitlerinės Vokietijos mylėtojas. Kaip nebuvo ir didžioji dauguma to meto Lietuvos gyventojų, kad ir kokia, kieno propaganda tai pasakytų. Tą atminkime. Vardan tų, kurie negrįžo.

 

* * *

Tiesiog siaubas buvo per didelis. Todėl 1941 m. birželio 22 d. Vermachtui pradėjus žygį į Rytus, neprivalėjai būti antisemitu, naciu ar Hitlerio simpatiku, kad atbėgtum su gėlėmis. Būtent tai gerai parodo tą siaubą, nes iki 1940 m. buvo neįsivaizduojama, kad lietuvis sveikintų su gėlėmis „kryžiuočius“, juolab neseniai jėgą atėmusius Klaipėdą. Tai nebuvo valioje tų žmonių, kurie nešė gėles. Tai buvo valioje tų, kurie nešė siaubą – kurie basas nėščiąsias, daužydami šautuvų buožėmis, stūmė į vagonus žinodami, kad žiemą jų laukia -40. Tad kai kažkas paklaus, kodėl tos gėlės Vermachto kareiviui, – visada priminkite ir tai. Nes daug kas norėtų, kad mes pamirštume. Bet mes negalime – vardan tų, kurie negrįžo.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kas tas Jokūbėlis?       2019-06-20 21:14

Gal Jurgis?

Jokūbėliui       2019-06-20 17:01

Aš ne Milaitis.

Dzeikas➡Julius       2019-06-20 14:43

Juliau Miaiti, tu ir esi tas „spangstantis”

tam ieškantiems tiesos        2019-06-20 13:47

Ačiū už nuorodą. Nors tinklalapyje varoma gana kokti revizionistinė propaganda. Kad ir kiek melo buvo išpilta ant vokiečių karo nugalėtojų lūpomis, vokiečiai vistik nebuvo angeliukais.

spangstantiems       2019-06-20 13:32

Nustokite spangti apie “Mein Kampf” kliedesius, ką Hitleris būtų padaręs lietuvių tautai. Nieko nebūtų padaręs! 1934m. priimdamas naujo Lietuvos pasiuntinio Šaulio akreditaciją, Hitleris pabrėžė, kad “Mein Kampf” išdėstytos tezės nėra oficiali Vokietijos valstybės politika.
Ten beprotis buvo, žinoma, kaip reikiant, beveik vien jo dėka Vokietija ir prapylė karą, tačiau gal jau laikas liautis tam bepročiui kabinti visas negeroves?

kaip bebūtų       2019-06-20 13:25

Faktas lieka faktu, kad tada mus vokiečiai išvadavo. Netgi vokiečių priespauda vėliau, lyginant su kitomis šalimis, buvo gana švelni.

Julius Milaitis       2019-06-19 7:52

Tai KGB provokatorius pritriedęs po straipsniu 12 krūvų ir ieškantis mulkių, kurie liptų į jas, kaip ir prie kitų straipsnių. Čia jo portalas, jam specialiai rašomi straipsniai, kitų skaitytojų komentarus trina.

Tam Milaiti       2019-06-19 4:37

O kas tas Milaitis?

ieškantiems tiesos       2019-06-18 19:20

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras melas:


sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

Milaiti,       2019-06-18 18:34

ir tu nedezuok ir nediskutuok pats su savimi. Negi niekada neapsisprendi, kurioje tu pusėje? Ar čia jau kaip ,,iš aukščiau” nurodo?

Jules       2019-06-18 8:19

Ar pačiam visai negaila kitų išžudytų, pavyzdžiui, perkeliamų iš savo gimtų namų vokiečių moterų, senių ir vaikų, tarp kurių vyrai sudarė mažumą, ką? Hipnotizuoji mus kartu su LRT dezistėmis ir dezistais, ką? Priminsiu pačiam Kanzler’io Adenauerio oficialų patvirtinimą, kad vien karo nugalėtojų dėka, Didžiojo Trejeto dėka, po karo buvo nužudyta vien pakeliui į naują paskyrimo vietą virš 6 milijonų aukų – „6 million people really were presumed to have perished—after the war“ , ar suvoki tai kartu su TV ir Radijo bei kitų dezinfosklaidos magnatų dezi plaštakėmis? Ar neturi širdies ir manai vienodai, kaip tie kvaili mamyčiukai, VU ir VDU studenčiokai, kad lietuviai vieni patys atkūrė savo Pirmąją ir Antrąją Lietuvos respublikas be niekieno rimtos pagalbos, be jų kraujo aukos už mūsų atstatomąjį valstybingumą, už Mūsų Lietuvą, a?  Jie buvo ne žmonės, nes vokiečiai ir dar įsiveržę į Sovietiją, kurią subūrė „Velikaja Rusj“? Mano senelis kartu su broliu įsiveržė 1914 metais į Rytų Prūsiją „Za Caria, za Batiuškų i Pravoslavijų“ ir gavo beatsikuriančią Lietuvos valstybę – Pirmąją Respubliką, nežinai šito? Nežinai, kad Rusija Lietuvoje buvo įsiveržusi apie 200 metų ir kažkiek mažiau Lenkija, okupavusi Pietryčių Lietuvą su amžinąja Lietuvių sostine Vilniumi. Pacituosi pačiam visą tai iš sąžiningesnių Vakarų Europos istorikų popierkų štai šitą: „But they were only Germans(tik vokiečiai), not chosen(ne išrinktieji), so they went unobserved. The mid-range figures from Adenauer and a few others say that some 6 million expellees alone died, without specifying any unusual number of deaths among resident civilians. Adenauer wrote in March 1949: According to American figures, a total of 13.3 million Germans were expelled from the eastern parts of Germany, from Poland, Czechoslovakia, Hungary and so on. 7.3 million arrived in the eastern zone and the three western zones. . . . Six million Germans have vanished from the Earth(šeši milijonai žuvo). They are dead, gone. Most of the 7.3 million who stayed alive are women, children and old people” ( Chancellor Konrad Adenauer, Memories, 1945-1953, p. 186”. Kiti, dar labiau sąžiningi, istorikai pasako Tiesą ir nusišauna, nežinai? Nesi čiupinėjęs rūkstančio revolverio, padėto ant stalo, ane, Stasiuk?

Stasiuk,       2019-06-18 7:23

kodėl pats vienas aukas aukštini, kitas žemini, o trečių net nepastebi? Pasauly nuolat kur nors vyksta karas ir žūsta žmonės. Gal pats priklausai Belgijos karaliaus Leopoldo ložei? To didžiojo liberalo ir dimokrato, kiek ten paklojusio aukų vienų upu, a? Jie dabar lietuvius kaltina dėl viso pasaulio blogybių, tiesa, Stasiuk?

stasys        2019-06-18 6:11

kvaila gilintis į tuos už ir prieš argumentus kai negali iš tos aukos atimti nei vienos akimirkos jo smurtinio gyvenimo . Kas traukia žmones į tas buvusiu lageriu vietas Sibire ? .. ju patirtas gyvenimas . O kaip ištrinti Lietuvos žydu atsiminimus apie ju tėvu patirta smurtą Lietuvoje ?. Lietuvoje ju kapu tiek pat daug kaip ir lietuvių Sibire . Čia svarbios tik pamokos išluptos iš istorijos tam kad ju gyvenime daugiau nekartoti .. Istorija neturi tiesos ir netiesos apibendrinimo .. viskas priklauso nuo to kiek konkretus žmogus pajėgus jos savyje sutalpinti faktais . Žiūrint šios dienos aktualijomis MES vėl savotiškoje kryžkelėje ..kai reikia daryti sprendimą renkantis .. o mus spaudžia iš dvieju pusių . Ar tos išmoktos pamokos teisingos ir suprastos ..kai kada aš tuo labai abejoju .

Grumste, nedezuok!       2019-06-17 17:31

Vokietija Smetonos sunaikinimui ir okupacijos patvirtinimui neišdavė Maskvos prašymu ir spaudimu, o išsiuntė į Šveicariją. O va tas, kuris patarė Smetonai iš Pietų Amerikos keltis į JAV - tas gerai žinojo, ką daro ir kodėl, ko nežinojo Smetona, negalėjo išmąstyti, kad jam taip buvo slapta pasiūlyta pražūtis - mirtis demokratijoje, kurioje dar veikė Segregacijos įstatymai, nežinot? Tarpukario Lietuvoje nebuvo jokios Segregacijos, nors liberal - dimokratai vadina Smetoną kuo tokiu, a?

Jules       2019-06-17 17:22

Iš serijos, kas būtų, jeigu būtų, sekant tokia logika, galima būtų argumentuoti štai ką, kad, jei Čerčilis būtų priėmęs Hitlerio taikos pasiūlymą 1940 m. ir atsisakęs pasaulinio karo - jokio Holokausto nebūtų buvę, o Žydų biblijinė valstybė būtų buvusi atkurta taikiu būdu pagal tą garsųjį „Perkėlimo paktą“(Haavara Agreement). O pliurpiant apie tai, kad Vokietija norėjo nukariauti visą pasaulį, užmirštama, kad tam reikėjo turėti resursų, gyvosios jėgos, laivyną ir pramonė neturėjo dirbti taikos meto režimu. Tad jokio realaus pavojaus JAV niekada nekilo iš Vokietijos pusės, kaip ir Anglijai po Didžiosios Britanijos mūšio, nes Vokietija nebebuvo jau jai pavojinga. Juk mes visuotinai žinome, kad „pagrindinis planas nukariauti Pietų ir Centrinę Ameriką, kurį F.Rooseveltas viešai patvirtino, iš tikrųjų buvo sukurptas britų žvalgybos ir joks Vokietijos šaltinis šito niekad nepatvirtino, kad taip galėjo būti (“If Churchill had accepted Hitler’s peace offer of 1940, the severity of the Holocaust would have been greatly reduced. With respect to the debate about German foreign policy,  the argue that Germany wanted to conquer the entire world, and he instead contends that Germany was never a danger to the United States and that it was not a danger to Britain after the Battle of Britain. We know that the “master plan to conquer South and Central America that F.Roosevelt publicly endorsed was actually produced by British intelligence and that German sources reveal no evidence for its veracity”).

ah1       2019-06-17 17:09

derėtų paminėti kad 1917 Rusijoje perversmą darė žydai, vyriausybėje buvo apie 80 proc. žydų - pats Putinas jutube demaskavęs,buvo įvesta kurvystė - siaubas lietuviams krikščionims, žydas Trockis Rusiją paskandino kraujyje, žydų okupuota Rusija ir naujoji tvarka šiurpino lietuvius ir kėlė siaubą Hitleriui, todėl gėlės hitlerininkams buvo kaip išsigelbėjimas nuo žydų okupuotos Rusijos tvarkos išraiška

grumstas       2019-06-17 16:56

  Smetonos įžvalga buvo toliaregiška. Vokiečiai ne tik valstybę bet ir tautą būtų mikliai , tvarkingai, pedantiškai sunaikinę. Ir jeigu būtų atsiėmę Vilnių su Vokietijos pagalba, Stalinas po laimėto karo būtų ištrėmęs visą tautą pas baltas meškas, už tai kad tauta priėmusi tokią dovaną iš Hitlerio ,būtų prilyginami vokiečiams, ir, žinant Stalino veiksmus , turėtų būti pasmerkta pražūčiai.

Lietuvos       2019-06-17 15:34

kaip valstybės neliko 1940 metais, bet šito apkvailinti studentai nežino. Jie mano, kad Lietuva pati savaime be niekieno pagalbos atsikūrė 1917 metais ar 1990 metais. Mano, kad jie supylė Rusijos galybę Antrajame Žalgiryje 1914 metais arba, kad lietuviai, LTSR su savo LK(bolševikų)P CK pradėjo Perestroikę, o ne Gorbis su bendraminčiais ir bendražygiais. “O, dožilisj” - pasakytų Gorbis. Ko vertas, kas būtų, jeigu būtų, nežinant, kas buvo?

Atsakytojau,       2019-06-17 15:30

iš kur taip viską gerai žinai į ateitį, praeities nežinodamas? Gal esi dezitas iš LRT ar šiaip trolis? Mėgsti pliurpti, kas būtų, jeigu būtų, nežinodamas, kas buvo, tiesa?

Atsakau       2019-06-17 15:13

“O jei ” - prie ko čia ta moralė ? Jei vermachto kareivėlis būtų nugalėjęs ir Rusiją ir Britaniją, tai Lietuvėlės ( ir lietuvėlių ) jau dabar nebūtų likę aplamai , tai gi akivaizdu .

Jei Mykolas       2019-06-17 15:00

Biržiška nebuvo Vokietijos mylėtojas - tai kieno jis mylėtoju buvo? Lenkijos? Jei ne Pietryčių Lietuvos užgrobimas ir Vilniaus okupacija, lietuviai be mūšio sovietams nebūtų pasidavę.

O jei       2019-06-17 14:56

pats nustotum dezuoti ir pasakytum mums, kad Anglija su Prancūzija dėl greitkelio ir geležinkelio į Rytų Prūsiją ir grynai vokiško miesto Danzig’o pasauliui suvairavo pasaulinį karą ir pražudė šitiek milijonų niekuo dėtų žmonių, a? Lokalų konfliktą su Lenkija pavertė pasauliniu karų, kad Europoje įsiviešpatautų ne europinės kilmės jėgos. Gal pacituotum tuometinę Tarptautinę teisę, kada skelbiamas teisėtas karas ir kaip kariaujama? Tai buvo mažaraščio nuomonė. Kodėl dabar niekas neskelbia karo Rusijai dėl Ukrainos ar, pavyzdžiui, Tuvos okupacijos, arba dėl Tibėto. Kuo Rusija ar Kinija už Vokietiją geresnės? Nežinot, kiek per naktį Grozne žūdavo nuo bombų čečenų? Per vieną naktį kiek užmušdavo, a? Kur Jūsų moralė? Skendite dviveidystėje ir nuolatinėse melagystėse, tiesa?

O jei       2019-06-17 14:48

pažiūrėt kiek plačiau ? Šis vermachto kareivėlis jau buvo nukariavęs Prancūziją, o jei jis tada būtų nugalėjęs dar Britaniją ?

O už ką       2019-06-17 14:46

buvo gėlės Gulago architektams, viršininkams ir prižiūrėtojams Kaune 1940 metais? Gal yra žinančių, kas Gulago autorius ir viršininkas? Nagi duokit mums šikarnų pavardžių - laukiame nesulaukiame. Šustauskai, nemiegok, duok sąrašiuką.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Valstybinė kalba išduota ir Konstitucija sulaužyta įteisinant vieną esminių Jedinstvo ir autonomininkų reikalavimų

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Raimondas Navickas. Pasekmių dėl nuosavų veiksmų numatymas nėra stiprioji kai kurių mūsų politikų pusė

Krikščionė politikė Suomijoje: persekiojimas dėl religinių įsitikinimų yra privilegija

Vakcinas, pandemijos valdymą peikęs profesorius apie skundą pateikusius studentus: tai karta, kuri ateina į universitetą emocinio komforto

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Gintaras Songaila. Vytautas Landsbergis jedinstvos nasruose

Aleksandras Nemunaitis. Šiandien Seime nusimato „karšta“ dienelė

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.