Europa

Sherelle Jacobs. ES yra pasmerkta imperija

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 27 d. 9:24

2     

    

Sherelle Jacobs. ES yra pasmerkta imperija

laikmetis.lt

Kelionėje po JAV pasibaigus Antrajam pasauliniam karui ES kūrėjas Walteris Hallsteinas manė, jog vienintelis Europos kelias yra atspindėti JAV supergalybę. Jis svajojo būti tokios naujos federacijos prezidentu, kur pagrindinė valdžia bus technokratų – filosofų komisija, pakeitusi renkamus valdžios atstovus. Bet koks „Laissez – faire“ bandymas paversti sąjungą tiesiog laisvosios prekybos objektu bus tučtuojau atmestas.

Bet štai kur problema. Europos lyderiai Hallsteiną laikė iliuzijų pilnu snobu. Vienintelis dalykas, kuris sulaikė Prancūzijos vadovą Šarlį de Gaulį nuo tokio projekto sunaikinimo buvo Vokietijos pažabojimas ir išmokos žemės ūkiui, naudingos prancūzams. Taigi, proto-ES nuo pat pradžių tapo pusiau monstru. Idealistinės teorijos greitai nuėjo į antrą planą, viską pakeitė biudžeto eilutės ir politinis paralyžius, nepaisant to, kad Hallsteiną visi aukštino kaip pirmąjį Europos Ekonominės Bendrijos komisijos pirmininką. Eurofederalistinė svajonė tęsėsi.

Europos projekto rezultatas buvo ir išlieka iliuzinis: 50-ųjų „Disnėjaus“ pasaka įvyniota į kontinentalistinę teisę. Tai nevykusi federacija, ne tik plėšoma neaiškaus galių pasidalijimo ir beprasmybės, bet ir anglosaksiškos laisvės sampratos.

Kiekviena diena, rodos, yra priminimas, kodėl breksitas įvyko ir D. Britanija pasitraukė iš šio projekto. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir toliau naudojasi ES institucijomis, siekdamas blokuoti (be ypatingos sėkmės) bet kokius kitų šalių susitarimus su Jungtine Karalyste. Tuo tarpu Briuselio ir Lenkijos arba Vengrijos santykiai pasiekė naujas žemumas, lenkų prezidentui net pasakant, kad ES žlugs, jei šantažuos savo šalis nares. Sąjunga yra visiškai neveiksni bet kokiu užsienio politikos klausimu: nuo susitarimų dėl Irano branduolinės programos iki verslo santykių su Indokinija.

Briuselis karštligiškai daro viską, kad daugiau jokia šalis nepasektų Britanijos pėdomis. Legalistinė obsesija ir atsisakymas pripažinti realybę yra gynybinė reakcija suprantant, kad supergalybės, eurokratų svajonė, pradėta prieš 60 metų, nebeveikia. O dabar artėja egzistencinė išlikimo ES problema.

Visų pirma, ekonomika. ES rinkos lėtas, jeigu išvis vykstantis, ekonominis augimas pasmerkia Sąjunga stagnacijai. Po eurozonos krizės prieš 10 metų vis dar gyvenama iliuzijoje, kad vieninga valiuta sugebės atlaikyti ir antrą krizę. Visa ES apjungta fiskalinės politikos, tačiau centralizuoti tokios sistemos ir apsisaugoti nuo šoko ateityje nepavyktų.

Antra, kylant tokioms galioms kaip Kinijai, Amerikos dominavimas baigiasi. Pastaraisiais metais ES veikė kaip „imperija imperijoje“, pasikliaudama JAV karine apsauga, o pati užsiimdama savo biurokratijos statybomis. Dabar, JAV patiriant vis daugiau vidinių iššūkių ir problemų, kyla klausimas, ar Pasaulio prekybos organizacija vis dar sugebės apginti ES ekonominius interesus nuo augančios Kinijos prekybos politikos.

Blogiausia, kad varžybose dėl dirbtinio intelekto, kurias pradėjo Pekinas, nebeveikia ir vadinamasis „Briuselio efektas“. Anksčiau tai buvo politinis fenomenas, kai didžiulės įmonės turėdavo prisitaikyti prie ES reguliavimų, kad galėtų importuoti savo prekes į Europos rinką, tuo pačiu eksportuodami ES teisę ir reguliavimus į kitas pasaulio šalis. Tačiau dabar, technologinių varžybų metu, šis Briuselio triukas nebeveikia. Vis labiau suprantama, kad dominavimas tokioje srityje pasiekiamas kuo greičiau prisitaikant, o ne reguliuojant. Tipiškas nesėkmės pavyzdys buvo ES duombazės kūrimas. ES taip ir nesugebėjo susitarti ir įsteigti tokios duomenų bazės, o galios vietą čia užpildo jau privatūs subjektai ir jų greiti pasiūlymai. Negalėdama savęs perkeisti ES juda neišvengiamos katastrofos link.

Galų gale, COVID-19 laikotarpis ir kylanti protekcionizmo banga kėsinasi nušluoti ES, kaip taisyklių sergėtojos įvaizdį. Pavyzdžiai, kuomet šalys savarankiškai uždarinėdavo sienas arba nesidalino kovos su kovidu priemonėmis tarpusavyje tą signalizavo geriausiai.

Negana to, artimiausiu metu sudaromos Britanijos tarptautinės prekybos sutartys turėtų mesti galutinį iššūkį įrodydama, kad šalys gali sudaryti naudingas sutartis net ir nebūdamos ES bloko narėmis. Ar tokius susitarimus gali įgyvendinti politiškai susiskaldžiusi, aplinkosauginių reikalavimų ir kitų lobistų plėšoma ES?

Blogiausias klaidas padaryti lengviausia. Sėkmės ir idealistinio tikėjimo dėka ES sugebėjo išlikti iki šiol. Per visus sukrėtimus ji neatsitraukė nuo savo technokratinės vizijos plėtojimo. Dabar gi, pasikeitus pačiam pasauliui, ES tikslai atrodo vis labiau ir labiau nepasiekiami. ES pabaiga bus ne griūtis, o moralinis sustabarėjimas. Ir tai tikrai nėra „ar“, bet greičiau „kada“.

Šaltinis: The Telegraph

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2021-10-28 7:54

JAV vienija kertine zmogaus laisves vizija. Ju istatymai pasukti tiek kiekybiskai , tiek kokybiskai ginti taja laisve. Taip. Neapseinama be kurjozu: pvz., taksistas negali uzrakinti kandies automobilio kabinoje, net jei tas atsisako moketi uz paslauga , sulaikydamas atsisakanti moketi klienta iki policijos atvykimo. TODEL KAD, privatus asmuo (ar kompanija) NEGALI jokiu budu riboti zmogaus judejimo laisves.Principas yra auksciau bet kokio istatymo. Tai nereiskia , kad su vagimis nekovojama. Taciau tai vyksta savitu, amerikiniu budu.
Jeigu pazeidei KET, tau turi iteikti baudos kvita ar kvietima i teisma PAREIGUNAS, o ne pastu atsiunciama bauda nes radaras girdi uzfiksavo. TODEL bandant begti policijos ekipazas VISADA pazeideja vejasi daznai sukeldamas gresme aplinkiniams.
“Racionalus” E-eSininkai is to saiposi, girdi paziurekite i tuos durnelius amerikiecius - nedasunta jog uzfiksavai, ikalei i kompiuteri ir baudele atsiuntei - o pazeidejes tegu irodineja, kad jis nekaltas jei ka. Amerikoje tenka policijai vaikytis (jei bega. Bet begt daznai neverta sustosi, atsipirksi pagrumojimu pirstu, arba simboline bauda be pasekmiu teisems), N̳E̳S̳ ̳k̳a̳l̳t̳u̳m̳a̳ ̳i̳r̳o̳d̳i̳n̳e̳j̳a̳ ̳k̳a̳l̳t̳i̳n̳t̳o̳j̳a̳s̳,̳ ̳o̳ ̳n̳e̳ ̳k̳a̳l̳t̳i̳n̳a̳m̳a̳s̳i̳s̳ ̳s̳a̳v̳o̳ ̳n̳e̳k̳a̳l̳t̳u̳m̳a̳.̳
O ES,ir tas matosi Lietuvoje, pasuko vokiskojo “ordnungo” keliu. Jeigu vokieciai yra vokieciai ir ju ordnungas visdelto labai kvalifikuotas ir retai klaidas darantis=============(nors su Merkelienes “atvaziuokite visi” - tik “ordnungo” salyj tokia nesamone salies vadovas galejo nuvemti ir niekas zodzio pries nedriso pasakyti. Nemanau , kad JAV prezidentas ilgai butu likes prezidentu pakvietes meksikiecius - “atvaziuokite visi”. Cia jums ne referente tarnybos metu tvirkinti. Uz bazara ir salies vadova teismas gali trukteleti. Nepasikuklins)========= tai lietuviskas “ordnungas”, ypac kai salis neissigyde nuo feodalizmo apgamu issigimsta iki valdanciuju pedofilijos. Pagal tai kaip valstybe susidorojo su bandziusiais pasipriesinti , beprecedentinis atvejis kai net pasiunte ne paskutini klapciuka istraukt is JAV Venckiene , matosi kuo virsta si tvarkos primato koncepcija nebrandziose tautose.
Tai stai, pomegis tvarkai NEGALI buti vienijantis veiksnys formaliai(kai kur ir ne formaliai) savanoriskai susivienijusioje valstybiu sajungoje. Baigsis pinigai - baigsis ir sajunga.

ah.ą        2021-10-27 21:55

kaip Rogfeleris norės

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.