Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Tiesos.lt siūlo   2022 m. sausio 12 d. 11:58

18     

    

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

alkas.lt

Sausio 12 d., trečiadienį, 9 val. Seime (Spaudos konferencijų salė, II rūmai) surengta aktyvių Valstybinės lietuvių kalbos gynėjų,  alternatyvaus asmenvardžių rašybos projekto Nr. XIIIP-471 palaikytojų: Audronio Ažubalio, Eugenijaus Jovaišos ir Stasio Tumėno spaudos konferencija „Dėl asmenvardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis“.

***

Sausio 11 d. Seimas po svarstymo pritarė Asmenvardžių rašybos įstatymo projektui Nr. XIIIP-535(2), kuriuo siūloma leisti oficialiuose dokumentuose atsisakyti Konstitucinės normos – asmenvardžius rašyti valstybine kalba.  Alternatyvus projektas Nr. XIIIP-471, siūlantis leisti ne valstybine kalba asmenvardžius rašyti ne vietoje įrašo valstybine kalba, bet kitame dokumento puslapyje, be didelių svarstymų buvo atmestas.

Įstatymo projektui įteisinančiam asmenvardžių įrašus oficialiuose dokumentuose ne valstybine kalba po svarstymo pritarė 83 Seimo nariai, prieš balsavo – 29, susilaikė 7 Seimo nariai.

Projektu siūloma nustatyti, kad ne lietuvių tautybės, Lietuvos piliečio prašymu, jo ir jo vaikų vardai bei pavardės asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose būtų rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų. Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose galėtų būti nurašomi arba perrašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis, jeigu jis arba jo tėvai, seneliai, proseneliai ar kiti protėviai turėjo ar turi kitos valstybės pilietybę ir vardas bei pavardė šiais rašmenimis įrašyti vadinamame „dokumento šaltinyje“.

Palaikymo nesulaukęs alternatyvus Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projektas numatė asmenvardžių rašybą ne valstybine kalba lotyniško pagrindo rašmenimis papildomame paso puslapyje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje. Tokia tvarka jau 25-erius metus įteisinta Latvijoje.

Alternatyvaus projekto teikėjas konservatorius Audronius Ažubalis pagal Valstybinės kalbos komisijos išvadas alternatyvų projektą buvo papildęs keliomis išimtimis, o būtent, kad įrašo valstybine kalba galėtų atsisakyti su užsieniečiu santuoką sudarę ir jo pavardę paėmę Lietuvos piliečiai, taip pat tokių sutuoktinių vaikai. Jų pageidavimu jų pavardės galėtų būti įrašomos lotyniško pagrindo rašmenimis.

Nepaisant to, kad alternatyvaus įstatymo projekto autoriai taip pat buvo valdančių atstovai (Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Stasys Šedbaras, Vytautas Juozapaitis, Arvydas Anušauskas ir Agnė Bilotaitė), Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) šį projektą siūlė Seimui atmesti, o Seimas šiam komiteto siūlymui pritarė. Už atmetimą balsavo 79 Seimo nariai, prieš – 29 susilaikė -10. Net alternatyvaus projekto siūlytojai konservatoriai Stasys Šedbaras, Vytautas Juozapaitis ir Arvydas Anušauskas savo projekto nepalaikė.

Alternatyvus projektas netenkino Lietuvos lenkų tautinės mažumos, nes jis nesiūlė teisės atsisakyti asmenvardžio įrašo oficialiuose dokumentuose pagal tautinę priklausomybę.

O būtent dėl tokios teisės kantriai ir metodiškai kovoja Lietuvos lenkų politikai su Lenkijos Respublikos valdžios politine ir finansine pagalba jau bemaž keletą dešimtmečių, siekiantys Lenkijos okupuotoje pietryčių Lietuvos dalyje gyvenančius vietinius Lietuvos piliečius „repolonizuoti“ – konsoliduoti kaip lenkų tautinę mažumą.

Konstituciniam lietuvių kalbos statusui neprieštaraujantį alternatyvų projektą Seimo salėje aktyviai, pasitelkdamas teisinius ir kalbinius argumentus nuosekliai gynė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys akademikas Eugenijus Jovaiša. Jį palaikė partijos kolegos Stasys Tumėnas ir Robertas Šarknickas. Nuo antikonstitucinių sprendimų susilaikyti Seimo narius aktyviai ragino TS-LKD narys Audronius Ažubalis. Agituojantys už  projektą suteikiantį teisę nelietuvių tautybės asmenims nepaisyti iš Valstybinės kalbos kylančių reikalavimų nei teisiniais nei kalbiniais argumentais nesirėmė – tyčiojosi ir kolegų ginančių valstybinę kalbą, paviršutinišais sąmojais vulgarizavuodami arba net meluodami stengėsi suklaidinti mažiau į šį svarbų klausimą įsigilinusius kolegas.

Svarstymo eigos vaizdo įrašai:

 

 


Po balsavimo pasisakęs Lietuvos socialdemokratų partijos narys, teisininkas Julius Sabatauskas sąmoningai klaidino Seimo narius, kad Lietuva esą yra įsipareigojusi Lenkijai spręsti asmenvardžių rašybos klausimą 1994 metais pasirašytoje „Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartyje“.


Čia pateikiama Lietuvos-Lenkijos sutarties 14 straipsnio faksimilė, kurioje matome, kad įsipareigota buvo tautinės mažumos asmenvardžius vartoti pagal „tautinės mažumos kalbos skambesį“, o būtent taip šie asmenvardžiai ir yra vartojami, nes šis sutarties punktas neįpareigoja asmenvardžių rašyti nelietuviškais rašmenimis :

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šaukštai po pietų       2022-01-13 16:49

O ką bepadarysi - nekaltybė prarasta

Kaunui       2022-01-13 16:47

Išplaukite Laisvės akėją...

Kaunas       2022-01-13 9:31

užtenka kampe piktintis, reikia gelbėti Lietuvą. Ką darysime ????

Nieko naujo šioje žemėje       2022-01-13 9:28

“Kol da idealais, brol, besigėrėsi,
Siek prie idealo, tik doro ir aukšto,
O skubink! Paskui tu… jų išsižadėsi
Dėl trupinio aukso, gardaus valgio šaukšto.”
Vincas Kudirka. Labora.

nuomonė       2022-01-13 9:22

Gal klystu,bet man susidaro įspūdis,kad šis balsavimas galimai parodo kiekvieno tautinės savivertės lygį.

Stiklo valytuvas       2022-01-13 5:35

Kęstutis Masiulis;
Liuda Pociūnienė;
Arvydas Pocius.
.
Iš esmės šie seimūnai tai tautos žiedas, tai balzamas sopančiai tautai, tai Lietuvos valstybės bastionai…
Taip turėtų būti. Deja…
.
Ir kodėl manęs NEBEstebina praeitų 30+ metų...
.
.
.
Vienas toks patriotas, vis pasididžiuojantis kaip prie ‘sovietų’ (slapta) švęsdavo Vasario 16-tą(!), labai labai manimi piktinasi kai kartkartėmis pastebiu dabartinės Lietuvos klystkelius:
dėl genderizmo+;
dėl PSEUDOmigrantų;
dėl globalizmo;
dėl lietuvių tautos, Lietuvos valstybės, ES, baltosios rasės naikinimo;
dėl Covid-19 marazmų;
dėl…
O kai dar prikišau ir dėl lietuviškos abėcėlės, visai pratrūko… Štai ir patriotai…, kuriais jau nekartą piktinausi…
Ar pokario rezistentai ir jų palikuonys irgi kojas užvertė, ar iš „patriarcho“ šiknos galvų nebeištraukia?!
.
Ir kodėl Seimui taip* nebalsuoti, jeigu pseudopatriotams (patriotai-idiotai A. Šliogeris) tai tinka, patinka ir ničnieko blogo nemato…
Šita tauta žlugusi.
.
O tie save vadinantys „konservatnykais“, kada atsiribos nuo pseudoberečių partijos, kada sukurs tikrų dešiniųjų partiją, ar bent frakciją Seime užuot vaidinę „gerą konCIERvatorių“ ir „blogą konCIERvatorių“.
.
Ir tai dar neviskas.
Tokie ‘maršistai’ neatsiribojantys nei nuo žydokomuno kovo 8-osios, nei nuo rusų kalba kvietimų į mitingus, nei nuo (galimai) jedinstvininkų ir taip hipotetiškai sudarantys žydokomuno-rū penktąją koloną, bus VIENINTELIAI tautos ir valstybės gelbėtojai. Hmmm…
.
Dar nelaikau savęs senu, dar nesijaučiu senu ir nesu senas, bet nieko ČIA nebesuprantu.

ah.ą       2022-01-12 23:12

įvedė juodų- baltų kvadratėlių kombinaciją mums nieko nesakančią- na taip lygiai kaip veršiam cegaliai su skaičiais ausyse irgi nieko nesako taip ir tie KŪ/QR kodai kvadratėliniai mums neko nesako.

Taip       2022-01-12 22:14

šis seimas griauna valstybę,naikina kalbą, išsižada savų simbolių(  kas verčia juos vietoje trispalvės, Vyčio naudoti ” nezabudką”.Šlykštu darosi, kai sveikatos ministras demonstruojasi įsisegęs vaivorykštės ženklą vietoj Lietuviškos vėliavėlės.Ignoruokime visus, dėvinčius nezabudkes, nes taip gali elgtis tik išdavikai arba parsidavėliai

Al.       2022-01-12 21:00

Tie 29, balsavę prieš, manau, privalo sudaryti atskirą partiją ar bent frakciją. Nedaug, bet juk svarbiausia vertybės, ane ?

Bartas       2022-01-12 19:57

Apklausa artimoje aplinkoje. Kas balsavote už  dabartinius Lietuvos duobkasius - mes tikrai ne. Supratau , vėl tie driežagalviai iš Marso,  o tai jau nenugalima jėga. Parkritau ant kelių. 

Stiklo valytuvas       2022-01-12 18:26

Kokia spalvinga „naujametė eglutė“ smile
.
Tikras kalėdinis ‘Aleliūja’.

apie istorijq       2022-01-12 17:49

Saulius Skvernelis balsavo UŽ.“Vardan Lietuvos”...Skamba,manau,kaip absurdas.

Česlova Zukulienė       2022-01-12 17:34

Balsavo “už” “proto bokštai”,kuriems nusibodo kalbėti ir rašyti lietuviškai.Tai ačiū,nevispročiai,už dovanėlę Kruvinojo Sausio 13-ajai dienai.Tai vis todėl,kad vietoj smegenų,pjuvenos .

Darosi įdomu       2022-01-12 17:22

Pasirodo, kad absoliučiai seimūnų daugumai taip nepaprastai norisi sumenkinti lietuvių, kaip valstybinės kalbos, statusą, kad pradeda priiminėti Lietuvos Konstituciją grubiai laužančius įstatymus.

Nuomonė       2022-01-12 16:40

Gal Seimo narys Sabatauskas nežino, kad Lenkija sumažino finansavimą tautinių mažumų,tame tarpe ir lietuvių, mokykloms?Gal tai irgi Lenkijos įsipareigojimas Lietuvai?

Mickėyus Mouseas       2022-01-12 16:32

Sveikinu. Taigi patys ,nepakeldami šiknų nuo sofkučių ir išsirinkote šituos"tautos atstovus”. Dar kartą sveikinu.

Balsavę "už        2022-01-12 15:56

patvirtino, kad Lietuva ne ju Tėvynė.
Jų priesaikos buvo apgaulė, sąmoningas melas.

Dronas       2022-01-12 12:45

Krūva skrebų ir išdavikų.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.